Справа № 750/3727/22
Провадження № 1-кс/750/5080/23
23 жовтня 2023 року м. Чернігів
Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Козелецької окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до інформації, що містить охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 22022270000000010 від 28.02.2022, -
Прокурор звернулась до суду з клопотанням, в якому просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, та перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чернігівської обласної ради, з можливість вилучення медичних матеріалів на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судове засідання прокурор не з'явилась, в клопотанні просила розгляд проводити без її участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, представник особи, у володінні якої знаходяться документи, в судове засідання не викликався.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, якими обґрунтоване клопотання, приходжу до висновку про необхідність задоволення клопотання, з огляду на таке.
СВ УСБУ в Чернігівській області проводиться досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 1, 2 ст. 438 КК України.
З клопотання прокурора вбачається, що з 19 лютого 2014 року представниками Російської Федерації (далі - РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), приховане твердженням керівників РФ про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_3 та іншими підрозділами ЗС РФ здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечивши військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м.Севастополя. 18 березня 2014 року РФ оголосила про офіційне включення Криму до її території.
Одночасно із цим, протягом березня та на початку квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України. 07 квітня 2014 року в м. Донецьку створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі за текстом - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року в м. Луганську - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі за текстом - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.
Внаслідок військових дій у період з травня по серпень 2015 року сили оборони України звільнили частину раніше окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.
Надалі, 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої «спеціальної військової операції». Після цього, близько четвертої години ранку того ж дня, ЗС РФ, інші збройні формування РФ та підконтрольні їм угруповання іррегулярних незаконних збройних формувань розпочали широкомасштабне військове вторгнення на територію України, увійшовши з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованої території України, що супроводжувалось завданням ракетно-артилерійських ударів та бомбардувань авіацією об'єктів по всій території України.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
З того моменту сили оборони України здійснюють збройну відсіч вздовж всієї лінії фронту.
Факт широкомасштабного збройного вторгнення на територію України 24.02.2022 не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією ІНФОРМАЦІЯ_4 ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п.п. 17, 18 Наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти РФ) та ін.)».
Відповідно до ст. 2 спільної для Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 р. ці конвенції, як і інші акти законів і звичаїв війни (міжнародного гуманітарного права), застосовуються до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни, у тому числі до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.
Таким чином, з 19 лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією Російської Федерації проти України, окупацією частини території України, що вказує на поширення дії на території України законів та звичаїв війни (норм міжнародного гуманітарного права).
У результаті вищезазначених подій, значна частина території Чернігівської області, починаючи з 24.02.2022 знаходиться під постійним обстрілом з різного виду озброєння з боку підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_5 та інших військових формувань Російської Федерації.
Так, 03.03.2022 близько 12 год. 16 хв. авіаційним підрозділом збройних сил російської федерації здійснено бомбовий удар, ймовірне ІНФОРМАЦІЯ_6 , по АДРЕСА_1 . Внаслідок авіаційного удару загинули цивільні особи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та невстановлена особа чоловічої статі. Причина смерті - осколкові поранення. Окрім того, тілесні ушкодження різного ступеня отримали ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_4 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 . Також пошкоджені пошкоджено будинки АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 .
Допитаний в якості потерпілого ОСОБА_4 показала, що внаслідок отриманого поранення 03.03.2022 на території м. Чернігів проходила стаціонарне лікування у період з 03.03.2022 по 19.04.2022 у опікове відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чернігівської обласної ради, з діагнозом: осколкове поранення правого плеча з переломами плечової кістки та дефектом м'яких тканин, відкриті рани декількох ділянок верхньої та нижньої кінцівки, ушкодження внаслідок військових дій від інших вибухів та осколків.
З метою проведення судово-медичної експертизи, прокурор звернулась до суду з даним клопотанням.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку).
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включать речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч.5 ст. 163 КПК України).
За змістом положень ст. 286 ЦК України, ст. 40 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я, п.2 ч.1 ст. 162 КПК України, медична картка особи містить відомості, що становлять лікарську таємницю, тому тимчасовий доступ та їх вилучення має відбуватися на підставі ухвали слідчого судді з урахуванням доведеності підстав, передбачених ч.5 ст.163, ч.6 ст.163 КПК України.
Так, зазначені у клопотанні данні дають достатні підстави вважати, що медичні документи на ім'я ОСОБА_4 , знаходяться в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чернігівської обласної ради, зазначені в них дані містять охоронювану законом таємницю, та необхідні органу досудового розслідування для проведення судово-медичної експертизи, та можуть використовуватись як доказ у кримінальному провадженні, тому є всі підстави для задоволення клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.162, 163, 164 КПК України, -
Клопотання прокурора - задовольнити.
Зобов'язати КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чернігівської обласної ради ( АДРЕСА_5 , електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_7 , тел. НОМЕР_1 ) надати прокурору у кримінальному провадженні - прокурору Козелецької окружної прокуратури ОСОБА_3 тимчасовий доступ до медичних документів на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з можливістю їх вилучення.
Строк дії ухвали встановити до 23 листопада 2023 року.
Другий примірник ухвали, копію ухвали вручити прокурору.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1