РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2023 року м. Рівне №460/17040/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої виступає законний представник ОСОБА_2 , до Рівненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 , в інтересах якої виступає законний представник ОСОБА_2 , (далі - позивач) до Рівненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною відмову відповідача провести зміну імені неповнолітній ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про народження; зобов'язати відповідача провести зміну імені неповнолітній ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про народження.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що позивачем подана до Рівненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції заява про зміну імені ОСОБА_1 : з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ». Проте, відповідач відмовив у проведенні реєстрації зміни імені та зазначив, що із заявою пред'являється паспорт громадянина України. Позивач вказує, що його сім'я є віруючою, а тому вони проти паспорта картки; позивач звернувся до суду з позовом про видачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, а тому на момент звернення до відповідача із заяви про зміну імені у позивача немає паспорта. Позивач вважає відмову у проведенні реєстрації зміни імені протиправною, оскільки така зміна може відбуватися на підставі свідоцтва про народження дитини. Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що затверджена форма заяви про зміну імені та норми чинного законодавства передбачають обов'язкове пред'явлення (надання) при поданні заяви паспорта громадянина України, чого у даному випадку не було. Тому відповідач, відмовляючи у проведенні реєстрації зміни імені, діяв виключно на підставі закону, у порядку та спосіб, визначені чинним законодавством. Просив відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Відповідь на відзив обґрунтована тим, що відповідач, вимагаючи надання паспорта картки, примушує позивача піти проти своїх релігійних переконань і отримати паспорт картку з вмонтованим чіпом, що є дискримінацією.
Ухвалою суду від 21.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з'ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 ; батьки: ОСОБА_6 , ОСОБА_2 (а.с. 12).
Позивачем подана до Рівненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції заява про зміну імені ОСОБА_1 : з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » (а.с. 4).
Відповідачем надана відповідь від 10.05.2023 №2045/1911-33.14.05-04-47 про те, що відповідно до пункту 3 Порядку №915 заява про зміну імені подається громадянином України особисто у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України; заява про надання згоди батьків може подаватися ними особисто; заява одного з батьків може бути подана другим з батьків; з надісланих документів не вбачається наявності у заявника паспорта громадянина України (а.с. 6).
Позивач подав до відповідача письмове Звернення від 23.06.2023, де повідомив, що на момент отримання відповіді від 10.05.2023 позивачу було 15 років, ID паспорт видається з 14 років; в Рівненському окружному адміністративному суді перебуває справа №460/14357/23 щодо видачі позивачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки; заявник просив відповідача провести переоформлення зміни імені при наявності поданих документів згідно переліку і на підставі свідоцтва про народження (а.с. 9).
На таке Звернення відповідач надав відповідь від 28.06.2023 №2831/2723-33.14.05-04-47 про те, що відповідно до пункту 3 Порядку №915 заява про зміну імені подається громадянином України особисто у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України; заява про надання згоди батьків може подаватися ними особисто; заява одного з батьків може бути подана другим з батьків; з надісланих документів не вбачається наявності у заявника паспорта громадянина України (а.с. 10).
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваної відмови, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану, є Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VI (далі - Закон №2398-VI).
За приписами статті 1 Закону №2398-VI, цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Дія цього Закону не поширюється на порядок проведення реєстрації громадянства України.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №2398-VI, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частиною першою статті 8 Закону №2398-VI визначено, що діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
За приписами частини другої статті 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №2398-VI, внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
За правилами статті 16 Закону №2398-VI, державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - зміна імені) проводиться лише стосовно громадян України.
Державна реєстрація зміни імені проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання за наявності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
У разі відсутності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян державну реєстрацію зміни імені може бути проведено тільки після їх поновлення та внесення відомостей до зазначеного Реєстру в установленому порядку.
У разі реєстрації громадянином України актів цивільного стану в компетентних органах іноземних держав, з якими Україна не уклала договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, державна реєстрація зміни імені проводиться без витребування копій актових записів цивільного стану. Реєстрація актів цивільного стану компетентними органами іноземних держав підтверджується відповідними легалізованими у встановленому порядку документами про реєстрацію актів цивільного стану.
Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розглядається у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.
Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до дипломатичного представництва або консульської установи України, розглядається у шестимісячний строк з дня її подання.
Розгляд заяви про зміну імені може бути зупинено, у разі якщо виникла потреба у поновленні актових записів цивільного стану та внесенні відповідних відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Порядок розгляду заяв громадян про зміну імені встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім'я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №915 затверджено Порядок розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку, заяви про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - імені) громадян України, які проживають на території України, приймає, розглядає, а також веде їх облік відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання; громадян України, які постійно проживають за кордоном, - дипломатичне представництво або консульська установа України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку.
За правилами пункту 3 Порядку, заява про зміну імені подається громадянином України (далі - заявник) особисто у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України, а у разі, коли заявник постійно проживає за кордоном, - за умови пред'явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.
Заява щодо зміни прізвища у зв'язку з розірванням шлюбу, що не було змінено під час державної реєстрації розірвання шлюбу чи розірвання шлюбу у судовому порядку, справжність підпису заявника на якій нотаріально засвідчена, може бути подана через
представника або надіслана поштою.
Для зміни імені фізичної особи, яка досягла чотирнадцятирічного віку, разом з відповідною заявою подається заява в письмовій формі батьків (одного з батьків - у разі, коли другий помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її
народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері) або піклувальника про надання згоди на зміну імені.
Заява про надання згоди батьків (одного з батьків) або піклувальника на зміну імені зазначеної особи може подаватися ними особисто. Заява одного з батьків, справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, може бути подана другим з батьків.
Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 р. за № 719/4940) затверджено Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (далі - Правила).
Відповідно до пункту 3 Розділу 1 Правил, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
За правилами пункту 1 Розділу 4 «Державна реєстрація зміни імені» Правил, ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені та по батькові) проводиться лише стосовно громадян України.
Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я, та (або) по батькові.
Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім'я, та (або) по батькові за згодою батьків (одного з батьків - у разі, коли другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері) або за згодою піклувальника.
Заява про надання згоди батьків (одного з батьків) або піклувальника на зміну прізвища та (або) власного імені, та (або) по батькові зазначеної особи може подаватися ними особисто, а у разі коли заява через поважну причину не може бути подана особисто одним з батьків, така заява, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально, від його імені може бути подана другим з батьків.
За правилами пункту 2 Розділу 4 «Державна реєстрація зміни імені» Правил, державна реєстрація зміни імені проводиться за заявою про зміну імені фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем її проживання.
Відповідно до пункту 3 Розділу 4 «Державна реєстрація зміни імені» Правил, заява про зміну імені (додаток 14) подається в письмовій формі особисто заявником за умови пред'явлення паспорта, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.
Додаток 14 містить графу 11 під назвою «Назва документа, що посвідчує особу: паспорт або паспортний документ (серія, номер, яким органом і коли виданий)».
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, є Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI).
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №5492-VI, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
За правилами частини другої статті 21 Закону №5492-VI, кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що на момент звернення до відповідача із заявою про зміну імені, ОСОБА_1 виповнилося 14 років, а тому в силу норм Закону №5492-VI, Порядку та Правил, заявник мав надати відповідачу паспорт громадянина України.
Натомість у графі 11 Заяви про змін імені позивач замість паспортних даних зазначив: «Свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 ».
Вказане вище свідчить про те, що відмова відповідача, оформлена листом від 10.05.2023 №2045/1911-33.14.05-04-47, є правомірною та такою, що відповідає нормам чинного законодавства.
Щодо відмови відповідача, оформленої листом від 28.06.2023 №2831/2723-33.14.05-04-47, суд зазначає таке.
Відповідь сформована за результатами розгляду письмового Звернення позивача про те, що на момент отримання відповіді від 10.05.2023 позивачу було 15 років, ID паспорт видається з 14 років; в Рівненському окружному адміністративному суді перебуває справа №460/14357/23 щодо видачі позивачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки; заявник просив відповідача провести переоформлення зміни імені при наявності поданих документів згідно переліку і на підставі свідоцтва про народження.
Щодо таких доводів позивача суд зазначає, що повідомлення відповідача про наявність справи №460/14357/23 в Рівненському окружному адміністративному суді щодо видачі позивачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, не могло слугувати підставою для реєстрації зміни імені заявника.
Така реєстрація могла відбутися виключно на підставі заяви з наданням паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки (виданого на підставі судового рішення), чого на момент подання письмового Звернення не було.
Тому відповідач правомірно відмовив позивачу у проведенні реєстрації зміни імені.
У позовній заяві позивач вказує, що в Рівненському окружному адміністративному суді перебуває справа №460/14357/23 щодо видані позивачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, а на момент звернення до відповідача із заявою про зміну імені у позивача взагалі немає паспорта.
Вказане тільки підтверджує правомірність дій відповідача щодо проведення реєстрації зміни імені.
Судом установлено, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 у справі №460/14357/23 позов задоволено повністю: визнано протиправною відмову Рівненського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області в оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992; зобов'язано Рівненський міський відділ Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992.
Тому після набрання рішенням суду законної сили та оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992, позивач може звернутися до відповідача з відповідною заявою про зміну імені.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваної відмови в порядку статті 77 КАС України, а тому позовна вимога про визнання протиправною відмови провести зміну імені неповнолітній ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про народження, не підлягає до задоволення.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача провести зміну імені неповнолітній ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про народження, суд зазначає.
Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Враховуючи попередній висновок суду про правомірність дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови у проведенні реєстрації зміни імені позивача, похідна позовна вимога зобов'язального характеру не підлягає до задоволення.
Тому у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , в інтересах якої виступає законний представник ОСОБА_2 , ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП матері НОМЕР_2 ) до Рівненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (проспект Миру, 14, місто Рівне, 33013; код ЄДРПОУ 43202330) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 23 жовтня 2023 року
Суддя К.М. Недашківська