Рішення від 11.10.2023 по справі 440/11061/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/11061/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Накісько Т.А.,

представників позивача - Семенка Б.М., Сулим Л.О., Федаш О.В.,

представника відповідача - Срібного А.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області про визнання протиправним та скасування висновку.

ВСТАНОВИВ:

Позивач Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-16-006210-а.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами моніторингу закупівлі Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області бензину А-95 (талони та наливом), дизельного палива (талони та наливом) відповідачем 24.07.2023 року опубліковано висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2023-03-16-006210-а, який позивач вважає протиправним. Вважає необґрунтованим висновок відповідача про порушення позивачем вимог пункту 3 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки вказаним Законом передбачено, що технічні, якісні характеристики предмета закупівлі визначаються замовником з урахуванням вимог, визначених частиною 4 статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі", що й було реалізовано в тендерній документації. Звертав увагу, що замовник самостійно визначає необхідні технічні характеристики предмета закупівлі виходячи зі специфіки предмета закупівлі. Позивачем як замовником наведений вичерпний опис характеристик щодо необхідних технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі в додатку №1 до тендерної документації, а саме, відносно характеристик палива щодо екологічного класу, вмісту біоетанолу (для бензину) та кліматичного періоду (для дизельного палива) шляхом посилання в тендерній документації на відповідність предмета закупівлі вимогам постанови Кабінету Міністрів України № 927 від 01.08.2013 року "Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив". При цьому, позивачем не ставилося на меті здійснення закупівлі пального з окремими показниками екологічного класу та вмісту біоетанолу. Крім того, закупівлі здійснювалась задля виконання завдань щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, що реалізуються впродовж року (кожного сезону - як зимового, так і літнього), а визначення в тендерній документації конкретного позначення кліматичного періоду могло призвести до використання дизельного палива у період, який не відповідає сезонності, та погіршення технічного стану спеціалізованої техніки.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/11061/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

04 вересня 2023 року до суду надійшов відзив Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Посилається на те, що відповідачем під час проведення моніторингу процедури закупівлі №UA-2023-03-16-006210-а за результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо відповідності тендерної документації вимогам Закону установлено порушення вимог пункту 3 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі". А саме, моніторингом установлено, що замовник додатком № 1 до тендерної документації при визначенні технічних та якісних характеристик предмету закупівлі (бензин А-95, дизельне паливо) встановив, що якість палива повинна відповідати встановленим/зареєстрованим діючим нормативним актам законодавства, в тому числі щодо бензину А-95 - ДСТУ 4839:2007 або ДСТУ 7687:2015, щодо дизельного палива - ДСТУ 4840:2007 або ДСТУ 7688:2015 без додаткового позначення необхідних для закупівлі їх якісних характеристик у відповідності з вимогами діючого законодавства. Вважає, що не зазначивши в тендерній документації повну інформацію про детальний опис товарів, що закуповуються та їх технічні та якісні характеристики або умовні позначення відповідно до Технічного регламенту (відносно автомобільного бензину щодо екологічного класу та вмісту біоетанолу, відносно дизельного палива щодо кліматичного періоду та екологічного класу, замовником порушено вимоги пункту 3 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, а представник відповідача заперечував їх задоволення з підстав, зазначених у заявах по суті справи.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (код 38610079) зареєстроване юридичною особою, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області розміщено оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями №UA-2023-03-16-006210-а на закупівлю бензину А-95 (талони та наливом), дизельного палива (талони та наливом), код ДК 021:2015 - 09130000-9- Нафта і дистиляти.

За результатами торгів Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БВС Ритейл" (продавець) укладений договір про закупівлю товару для забезпечення потреб держави №64 юр/53 від 04.04.2023 року.

Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області було отримано лист Державної аудиторської служби України від 21.04.2023 року № 003100-18/4590-2023 "Про надання доручення", яким було доручено провести моніторинг процедури закупівлі, зокрема, №UA-2023-03-16-006210-а.

19.07.2023 року Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області прийнято наказ №27-З "Про початок моніторингів процедур закупівель", яким відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі", підпунктом 15 пункту 10 Положення про Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області, затвердженого наказом Південного офісу Держаудитслужби від 12.10.2016 року № 8, вирішено почати моніторинг закупівель відповідно до переліку, що додається.

Пунктом 2 додатку до наказу №27-З від 19.07.2023 року визначено моніторинг закупівлі №UA-2023-03-16-006210-а.

24 липня 2023 року заступником начальника управління - начальником відділу затверджений висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-16-006210-а, яким Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області зобов'язано здійснити заходи, направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема, шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Позивач не погодився з висновком Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-16-006210-а від 24.07.2023 року та звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади на момент оголошення спірної закупівлі визначалися Законом України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року №922-VIII (надалі - Закон № 922-VIII).

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону № 922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.

За приписами статті 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ, надалі - Закон № 2939-ХІІ, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Пунктом 7 цього Положення передбачено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Згідно констатуючої частини висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-16-006210-а відповідач дійшов висновку про порушення замовником вимог пункту 3 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" у зв'язку з не зазначенням в тендерній документації повної інформації про детальний опис товарів, що закуповуються та їх технічні та якісні характеристики або умовні позначення відповідно до Технічного регламенту відносно автомобільного бензину щодо екологічного класу та вмісту біоетанолу, відносно дизельного палива щодо кліматичного періоду та екологічного класу.

Згідно визначення, наведеного в пункті 31 частини 1 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація - це документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Відповідно до вимог частини 1 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

Згідно пункту 3 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" у тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема: інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону.

Згідно частини 4 статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Таким чином, замовник самостійно визначає необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі виходячи зі специфіки предмета закупівлі, керуючись принципами здійснення закупівель.

Матеріалами справи підтверджується, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області складена тендерна документація на закупівлю бензину А-95 (талони та наливом), дизельного палива (талони та наливом), код ДК 021:2015 - 09130000-9- Нафта і дистиляти, в кількості - 18000 л. бензин А-95 (талони); 71814 л. бензин А-95 (наливом); 30000 л. дизельне паливо (талони); 102194 л. дизельне паливо (наливом).

Додатком № 1 до тендерної документації визначена інформація про технічні, якісні та інші характеристик предмета закупівлі.

Так, згідно пункту 1 додатку 1 до тендерної документації встановлено, що товар повинен відповідати вимогам технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року № 927.

Якісні характеристики автомобільного бензину повинні відповідати технічним вимогам до автомобільного бензину, дизельного палива та палива для двигунів внутрішнього згорання (пункт 2 додатку 1 до тендерної документації).

В складі пропозиції учасник повинен надати оригінал/ належним чином завірену копію діючого сертифікату відповідності на товар (дані сертифікати повинні засвідчувати відповідіність бензину А-95 - ДСТУ 4839:2007 або ДСТУ 7687:2015 та дизельного палива - ДСТУ 4840:2007 або ДСТУ 7688:2015) та оригінал/належним чином завірену копію паспорту якості нафтопродуктів (пункт 5 додатку 1 до тендерної документації).

Згідно додатку № 3 до тендерної документації у пункті 2.1 договору про закупівлю товару для забезпечення потреб держави визначено, що якість продукції повинна відповідати: для бензину А-95 - ДСТУ 4839:2007 або ДСТУ 7687:2015; для дизельного пального - ДСТУ 4840:2007 або ДСТУ 7688:2015, діючим ДСТУ, іншим чинним стандартам згідно законодавства України та ТУ на відповідний вид нафтопродуктів. Якість продукції повинна бути підтверджена сертифікатом, паспортом якості, оформлені належним чином та видані відповідним уповноваженим органом.

З вищевказаного вбачається, що замовником закупівлі було визначено технічні вимоги та якісні характеристики предмета закупівлі бензину А-95 та дизельного пального, а саме, вимоги встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року № 927 "Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив", ДСТУ 4839:2007 або ДСТУ 7687:2015 та ДСТУ 4840:2007 або ДСТУ 7688:2015 відповідно.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 01.10.2014 року № 1179 затверджено Перелік національних стандартів, добровільне застосування яких може сприйматися як доказ відповідності палив вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, до якого входять, зокрема: бензини автомобільні підвищеної якості, технічні умови - ДСТУ 4839:2007; бензини автомобільні Євро, технічні умови - ДСТУ 7687:2015; паливо дизельне підвищеної якості. технічні умови - ДСТУ 4840:2007; паливо дизельне Євро. Технічні умови - ДСТУ 7688:2015.

Суд відхиляє доводи представника відповідача про не зазначення замовником в тендерній документації повної інформації про детальний опис товарів, що закуповуються та їх технічні та якісні характеристики або умовні позначення відповідно до Технічного регламенту (відносно автомобільного бензину щодо екологічного класу та вмісту біоетанолу, відносно дизельного палива щодо кліматичного періоду та екологічного класу), оскільки замовником здійснено закупівлю палива з урахуванням усіх екологічних класів та показників вмісту біоетанолу, які дозволені Технічним регламентом, згідно умов тендерної документації, та замовником не ставилося на меті здійснення закупівлі пального з окремими вказаними показниками.

При цьому, пред'являючи вимогу щодо визначення конкретного позначення кліматичного періоду палива відповідачем не було враховано, що закупівля здійснювалась задля виконання замовником завдань, що реалізуються упродовж всього року.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем зазначено вичерпний опис технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, в тому числі, шляхом обов'язкової умови відповідності предмета закупівлі Технічному регламенту, а тому, доводи відповідача про порушення позивачем пункту 3 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" є необґрунтованими.

Таким чином, позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підлягають задоволенню.

Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. Маршала Бірюзова, 26/1, м. Полтава, 36007; код ЄДРПОУ 38610079) до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області (вул. Преображенська, 28, м. Херсон, 73000; код ЄДРПОУ ВП 41168685) про визнання протиправним та скасування висновку задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-16-006210-а від 24.07.2023 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 23 жовтня 2023 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко