РІШЕННЯ
Іменем України
12 жовтня 2023 року м. Чернігів справа № 927/284/23
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, за участю секретаря судового засідання Солончевої О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради 14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 19 (gkh@chernigiv-rada.gov.ua)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «УТБ-ІНЖИНІРИНГ» 14030, м. Чернігів, вул. Захисників України, 17-а, офіс 304 (UTB-ENG@ukr.net) (юридична адреса) 14000, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 114-а (фактична адреса)
про стягнення 178 933 грн 33 коп.
за участі представників сторін:
від позивача: Довбенко В.М. (в порядку самопредставництва)
від відповідача: Хайтов П.В. - директор
ВСТАНОВИВ:
21 лютого 2023 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Управління житлово - комунального господарства Чернігівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "УТБ-ІНЖИНІРИНГ" про стягнення 178 933,33 грн.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 23.02.2023 (суддя Ю.В.Федоренко) постановлено:
позовну заяву Управління житлово - комунального господарства Чернігівської міської ради про стягнення 178 933 грн 33 коп. залишити без руху;
зобов'язати Управління житлово - комунального господарства Чернігівської міської ради протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду належних доказів направлення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, а саме належним чином оформленого опису вкладення; надати суду докази направлення відповідачу документів на усунення недоліків позовної заяви;
роз'яснити Управління житлово - комунального господарства Чернігівської міської ради, що у відповідності до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України в разі не усунення ним всіх недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
06.03.2023, з метою усунення виявлених недоліків Чернігівською міською радою до Господарського суду Чернігівської області подані запитувані докази.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.03.2023 постановлено:
прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;
здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження;
підготовче засідання призначити на 06 квітня 2023 року;
запропонувати відповідачу на підставі ст. 165 Господарського процесуального кодексу України надати відзив на позовну заяву та докази на підтвердження своєї позиції не пізніше 15 календарних днів з дня отримання вказаної ухвали, надіславши одночасно копію відзиву з доказами позивачу, а докази направлення надати суду до початку підготовчого засідання; письмово визначити правову позицію щодо необхідності призначення судової експертизи в справі; питань, роз'яснення яких, на його думку, потребують висновку експерта; вибору експертної установи, а також порядку розподілу витрат за проведення експертизи між сторонами;
встановити позивачу згідно із ст. 166 Господарського процесуального кодексу України триденний строк з дня отримання відзиву на позов для подання до суду та іншим учасникам справи відповіді на відзив та доданих до нього документів;
встановити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду та іншим учасникам справи заперечень з доданими до них документами.
31.03.2023 відповідачем до Господарського суду Чернігівської області поданий відзив від 31.03.2023 на позовну заяву зі змісту якого вбачається, що товариство вважає позовні вимоги незаконними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Процесуальним правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 06.04.2023 постановлено призначити у справі № 927/284/23 судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Товариству з обмеженою відповідальністю "Бюро незалежної судової експертизи України"; на час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
На підставі розпорядження від 14.06.2023 № 02-01/96/23 керівника апарату Господарського суду Чернігівської області "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 927/284/23" був призначений повторний автоматичний розподіл справи № 927/284/23, внаслідок якого для її розгляду визначено суддю А.С.Сидоренка.
12.07.2023 до Господарського суду Чернігівської області надійшов висновок експерта від 23.06.2023 № 27-04-01/2023 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи у господарській справі № 927/284/23 з одночасним поверненням матеріалів даної справи.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 24.07.2023 постановлено:
прийняти до розгляду справу № 927/284/23 за позовом Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "УТБ-ІНЖИНІРИНГ" про стягнення 178 933 грн 33 коп.;
поновити провадження у справі;
підготовче засідання призначити на 23 серпня 2023 року (з урахуванням ухвали суду від 10.08.2023 про виправлення описки);
повідомити позивача про призначення судового засідання, а також про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез'явлення не перешкоджає вирішенню спору;
повідомити відповідача про призначення судового засідання, а також про те, що його неявка не перешкоджає проведенню судового засідання та розгляду позовної заяви.
Сторони належним чином були повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень №№ 1400057734916, 1400057736021, 1400057878314 та 1400057878292.
Разом з тим, у зв'язку зі значними пошкодженнями будівлі Господарського суду Чернігівської області внаслідок ракетного обстрілу м. Чернігова 19.08.2023 установа призупинила свою роботу, про що відповідне оголошення-повідомлення було розміщено на офіційному веб-порталі Судової влади України; робота суду була відновлена з 28.08.2023, про що також було розміщено оголошення-повідомлення.
Отже, з огляду на вищенаведене, призначене на 23.08.2023 підготовче засідання не проводилось.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 06.09.2023 постановлено призначити підготовче засідання на 21 вересня 2023 року.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 21.09.2023 постановлено продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів, закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 12 жовтня 2023 року о 09:00, викликати для участі в судовому засіданні представника Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради в якості позивача, представника Товариства з обмеженою відповідальністю "УТБ-ІНЖИНІРИНГ" в якості відповідача.
Представник відповідача в судовому засіданні 12.10.2023 заявив усне клопотання про стягнення з позивача витрат на проведення судової будівельно-технічної експертизи.
В судовому засіданні 12.10.2023, на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
15 червня 2021 року за результатами проведеної тендерної закупівлі робіт реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» (CPV за ДК 021:2015 код 45454000-4 Реконструкція) UA-2021-05-14-004640-b, між Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УТБ-Інжиніринг» (Генпідрядник) укладено договір № 7310/59 на виконання вказаних вище робіт (далі - Договір № 7310/59).
Відповідно до умов Договору № 7310/59, Генпідрядник зобов'язується з власних матеріалів, своїми засобами та на свій ризик, у передбачений Договором строк виконати роботи по об'єкту: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» (CPV за ДК 021:2015 код 45454000-4 Реконструкція), відповідно до затвердженої проектної документації, а Замовник - прийняти і оплатити вказані роботи, у порядку визначеному Договором та чинним законодавством України (п. 1.1. Договору № 7310/59).
Відповідно до п. 1.2 Договору № 7310/59 обсяги робіт та вимоги щодо їх якості встановлюються у відповідності до затвердженої проектної документації та цього Договору.
Якість робіт, що виконуються, повинна відповідати умовам затвердженої проектної документації на об'єкт, вимогам технічного завдання, а також державним нормам, технічним умовам та загальним вимогам, які пред'являються до робіт цього типу (п. 2.1. Договору № 7310/59).
З метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам Замовник організовує здійснення технічного нагляду за виконанням робіт у порядку, встановленому чинним законодавством України (п. 2.4. Договору № 7310/59).
Для здійснення авторського та технічного нагляду і контролю за виконанням робіт Генпідрядник зобов'язаний на вимогу Замовника чи осіб, які відповідно до договорів здійснюють авторський та технічний нагляд, надавати необхідні інформацію та документи (п. 2.6 Договору № 7310/59).
Згідно п.3.1-3.2 Договору № 7310/59 ціна цього Договору становить 15 016 705 грн. 53 коп., крім того ПДВ - 3 003 341 грн. 11 коп., разом з ПДВ ціна Договору становить 18 020 046 грн. 64 коп. Договірна ціна може бути уточнена Сторонами по закінченню виконання робіт Генпідрядником, для відображення фактичної вартості робіт на підставі підписаних Сторонами акту приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3.
Відповідно до п.3.7. Договору № 7310/59 Генпідрядник укладенням цього Договору підтверджує, що вартість робіт економічно обґрунтована, розрахована за звичайними (ринковими) цінами та нормами витрат ресурсів, з врахуванням (в межах) усередненого рівня заробітної плати, визначеного Генпідрядником для об'єкту будівництва (ремонту) за цим Договором, та розрахованого відповідно до пункту 6.1.1.2_ДСТУ - Н Б Д. 1.1- 2:2013, «Порядку розрахунку розміру кошторисне заробітної плати, який враховується при визначенні вартості будівництва об'єктів», інших нормативних та законодавчих актів, встановленого на підприємстві рівня загальновиробничих, адміністративних та інших витрат, не включає витрати Генпідрядника, які фінансуються (або мають бути забезпечені) за рахунок бюджетних коштів, капітальних видатків, а також витрати на товари, роботи або послуги, якими Генпідрядник забезпечується на безоплатній основі.
Пунктом 4.4. Договору № 7310/59 передбачено, що розрахунки за виконані роботи Замовник проводить після підписання акту приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3 за умови надходження з бюджету на розрахунковий рахунок Замовника коштів за проведені роботи, які є предметом даного Договору.
Згідно п.5.1. Договору № 7310/59 строки виконання робіт за Договором визначаються календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною Договору, та встановлюється до 31 жовтня 2021 року
Після виконання Генпідрядником робіт Замовник повинен протягом 5 (п'яти) робочих днів прийняти виконану роботу та підписати акт приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3. Надані акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в обов'язково мають бути попередньо перевірені та підписані уповноваженими на здійснення авторського та технічного нагляду особами (п. 5.5. Договору № 7310/59).
Згідно умов договору № 7310/59 Замовник зобов'язаний, зокрема: забезпечити здійснення технічного та авторського нагляду протягом усього періоду виконання робіт в порядку, встановленому чинним законодавством України (п. 6.1.2. Договору № 7310/59); приймати виконані роботи та підписувати надані Генпідрядником документи, що підтверджують виконання робіт, або обґрунтувати причини відмови від їх підписання протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня їх одержання. При цьому Сторонами визнається, що підпис уповноважених Замовником на технічний та авторський нагляд осіб на документі, що підтверджує виконання робіт, є обов'язковим реквізитом такого документу, а тому відсутність такого підпису є підставою для Замовника не приймати виконані Генпідрядником роботи (п. 6.1.4. Договору № 7310/59).
Замовник має право, зокрема, делегувати в установленому законодавством порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду за виконаними роботами на об'єкті, перевірці цін, розцінок, прийняттю виконаних робіт, здійсненням контролю третій особі, зокрема спеціалізованій організації або спеціалісту (за наявності у них відповідних дозволів, які надають право здійснювати технічний нагляд за виконанням робіт по реконструкції відповідно до законодавства на весь час дії Договору) (п. 6.2.7 Договору № 7310/59).
Генпідрядник зобов'язаний, зокрема, забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом II цього Договору (п. 6.3.2. Договору № 7310/59); у порядку, визначеному нормативними документами та Договором, вести і передати Замовнику після завершення робіт документи про виконання Договору, при цьому Генпідрядник є відповідальним перед Замовником за достовірність наданих ним Замовнику таабо третім особам в порядку виконання Договору документів та інформації, що в них міститься (6.3.7. Договору № 7310/59); усунути недоліки в роботах, матеріалах, устаткуванні, виявлені Замовником, відповідними державними органами, авторських та технічним наглядом, у строки, визначені актами перевірок, вказівок і приписів та інформувати про це Замовника (6.3.9. Договору № 7310/59).
Генпідрядник гарантує якість виконаних робіт та можливість експлуатації об'єкта протягом гарантійного строку, що визначається нормами чинного законодавства України за умови дотримання експлуатуючою організацією вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, що затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України від 23 вересня 2003 року № 154 (п. 7.1 Договору № 7310/59).
30 серпня 2021 року між Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (Замовник) та Товариства з обмеженою відповідальністю «УТБ-ІНЖИНІРИНГ» (Генпідрядник) укладено Додаткову угоду №1 до Договору №7310/59 про наступне: п.1. На підставі рішення Чернігівської міської ради від 24 грудня 2020 року № 3/VІІІ-29 «Про бюджет Чернігівської міської територіальної громади на 2021 рік» (зі змінами та доповненнями) та рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 21 січня 2021 року № 6 «Про затвердження переліків об'єктів житлово-комунального господарства, інших об'єктів інфраструктури, природоохоронних заходів та інвестиційних проектів на 2021 рак, що фінансується за рахунок коштів бюджету Чернігівської міської територіальної громади» (зі змінами та доповненнями), керуючись п. 4 ч. 5 ст. Закону України «Про публічні закупівлі», Сторони прийшли до згоди продовжити строки дії Договору та внести до нього наступні зміни:
Викласти, зокрема, п.3.1. та 5.1 Договору у наступній редакції:
« 3.1. Ціна цього Договору становить 15 016 705 грн. 53 коп., крім того ПДВ - 3 003 341 грн. 11 коп. разом з ПДВ ціна Договору становить 18 020 046 грн. 64 коп., з них: - фінансування в 2021 році становить 4 505 000 грн. 00 коп., крім того ПДВ - 901 000 грн. 00 коп., разом з ПДВ 5406000 грн 00коп., фінансування в 2022 році становить 10511705 грн. 53 коп., крім того ПДВ - 2102341 грн. 11 коп., разом з ПДВ 12614046 грн 64коп.
п.5.1. Строки виконання робіт за Договором визначаються календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною Договору, та встановлюється до 01 квітня 2022 року, з правом передчасного виконання».
28 грудня 2021 року Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (Замовник) та Товариство з обмеженою відповідальністю «УТБ-ІНЖИНІРИНГ» (Генпідрядник) уклали Додаткову угоду №2 до Договору №7310/59 про наступне:
-п.1. На підставі рішення Чернігівської міської ради від 24 грудня 2020 року № 3/VIII-29 «Про бюджет Чернігівської міської територіальної громади на 2021 рік» (зі змінами та доповненнями) та рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 21 січня 2021 року № 6 «Про затвердження переліків об'єктів житлово-комунального господарства, інших об'єктів інфраструктури, природоохоронних заходів та інвестиційних проектів на 2021 рак, що фінансується за рахунок коштів бюджету Чернігівської міської територіальної громади» (зі змінами та доповненнями), керуючись п. 4 ч. 5 ст. Закону України «Про публічні закупівлі», Сторони прийшли до згоди зменшити ціну Договору на 3 843 541, 14 грн та внести до нього наступні зміни, зокрема, викласти п.3.1., 5.1 Договору у наступній редакції:
« 3.1. Ціна цього Договору становить 11 813 754 грн. 58 коп., крім того ПДВ - 2 362 750 грн. 92 коп., разом з ПДВ ціна Договору становить 14 176 505 грн. 50 коп., з них:
фінансування в 2021 році становить 11 813 754 грн. 58 коп., крім того ПДВ - 2 362 750 грн. 92 коп., разом з ПДВ ціна Договору становить 14 176 505 грн. 50 коп.
п.5.1. Строки виконання робіт за Договором визначаються календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною Договору, та встановлюється до 31 грудня 2022 року, з правом передчасного виконання.
Проектно-кошторисна документація на об'єкт: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів », розроблялась Товариством з обмеженою відповідальністю «Водопроект-Чернігів» (Кваліфікаційний сертифікат відповідного виконавця окремих видів робіт «Інженерно будівельне проектування у частині забезпечення механічного опору та стійкості» Серія АР №002240 від 14.08.2012).
Робочий проект :«Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» складений на підставі:
- Завдання на проектування від 11 травня 2021 року та розробку проектно- кошторисної документації, виданого Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради і затвердженого начальником Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради;
- Технічні умови на підключення до системи водопостачання, що віданні КП «Чернігівводоканал»,
- Технічні умови КП «АТП-2528»,
- Матеріали топографо-геодезичних та інженерно- геодезичних вишукувань, що виконані ДП «Водземпроект» ПрАТ «Чернігівводопроект» у 2018 році.
Технічна характеристика :
- протяжність водопроводу - 0,962 км.
- споруди на водопровідної мережі:
- водопровідні колодязі діаметром 1,5 м - 13 шт.
- водопровідні колодязі діаметром 2 м - 10 шт., в т. ч. з пожежними гідрантами - 6 шт., з випусками - 2 шт.
Проектна кошторисна документація має позитивний висновок №210430-6/А від 14.05.2021 року виданий Першою Будівельною Експертизою.
Загальна кошторисна вартість будівництва в поточних цінах станом на 11.05.2021 року складає - 18 806, 654 тис. грн., у тому числі: Будівельні роботи - 14 979,643 тис. грн.; інші витрати - 3827,011 тис. грн.
Згідно актів приймання виконаних будівельних робіт по об'єкту: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» до договору №7310/59 від 15.06.2021 року, зокрема, Акт №1 за вересень 2021 року на суму - 126 226,68 грн.; Акт №2 за вересень 2021 року на суму - 5 279 773,32 грн.; Акт №3 за грудень 2021 року на суму - 124 289,50 грн.; Акт №4 за грудень 2021 року на суму - 8 646 216, 00 грн, відповідач виконав, а позивач прийняв відповідні роботи.
У ході виконання робіт по об'єкту: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» виникла необхідність додаткових робіт, які не були передбачені початковим проектом, у результаті чого проектне рішення було змінено шляхом коригування проектної документації.
Керуючись пунктом 6 частини 2 статті 35 Закону України «Про публічні закупівлі», Управлінням була проведена переговорна процедура закупівлі, за результатами якої 28 грудня 2021 року укладено договір №7310/115 на виконання робіт по об'єкту: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» (Коригування) (далі - Договір № 7310/115).
Згідно п.1.1. Договору № 7310/115 Генпідрядник зобов'язується з власних матеріалів, своїми засобами та на свій ризик, у передбачений Договором строк виконати роботи по об'єкту : «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» (Коригування) (СРV за ДК 021:2015 код 45454000-4 Реконструкція), відповідно до затвердженої проектної документації, а Замовник - прийняти і оплатити вказані роботи, у порядку визначеному Договором та чинним законодавством України.
Якість робіт, що виконуються, повинна відповідати умовам затвердженої проектної документації на об'єкт, вимогам технічного завдання, а також державним нормам, технічним умовам та загальним вимогам, які пред'являються до робіт цього типу (п.2.1 Договору № 7310/115).
Відповідно до п.3.1. Договору № 7310/115, ціна цього Договору становить 6 829 660 грн. 96 коп., крім того ПДВ - 1 365 932 грн. 19 коп., разом з ПДВ ціна Договору становить 8 195 593 грн. 15 коп.
Договірна ціна може бути уточнена Сторонами по закінченню виконання робіт Генпідрядником, для відображення фактичної вартості робіт на підставі підписаних Сторонами акту приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3 (п.3.2 Договору № 7310/115).
Проектно-кошторисна документація на об'єкт: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів Коригування», розроблялась Товариством з обмеженою відповідальністю «Водопроект-Чернігів» (Кваліфікаційний сертифікат відповідного виконавця окремих видів робіт «Інженерно будівельне проектування у частині забезпечення механічного опору та стійкості» Серія АР №002240 від 14.08.2012).
Робочий проект «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів. Коригування.» складений на підставі: Завдання на коригування проекту від 02 грудня 2021 року та розробку проектно-кошторисної документації, виданого Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради і затвердженого начальником Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради; Технічні умови на підключення до системи водопостачання, що видані КП «Чернігівводоканал»; Технічні умови КП «АТП-2528; Матеріали топографо-геодезичних та інженерно- геодезичних вишукувань, що виконані ДП «Водземпроект» ПрАТ «Чернігівводопроект» у 2018 році.
Проектна кошторисна документація має позитивний висновок №206-К/21 - РБК/ЕЗ від 10 грудня 2021 року виданий Товариством з обмеженою відповідальністю «РЕМБУДКОНСТАЛІНГ», головний експерт Роман Шмига, кваліфікаційний сертифікат АЕ № 004732.
Загальна кошторисна вартість будівництва в поточних цінах станом на 10.12.2021 року складає - 24 225,308 тис. грн., утому числі: Будівельні роботи - 19 176,788 тис. грн.; Інші витрати - 5 048, 520 тис. грн.
Із загальної кошторисної вартості виконано 5 634,315 тис. грн., в т.ч. Будівельні роботи - 4 499, 394 тис. грн.; Інші витрати - 1 134,921 тис. грн.
Загальна вартість виконаних робіт на об'єкті: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів (Коригування)», відповідно до Акту приймання виконаних будівельних робіт №1 за грудень 2021 року, який підписаний сторонами, складає 8 195 593 грн. 15 коп.
Розділом 8 Договору №7310/59 та Договору № 7310/115 передбачена відповідальність сторін у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором.
Згідно з пунктом 8.1 вказаних вище договорів у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України та Договором.
Генпідрядник несе відповідальність за дотримання правил техніки безпеки при виконанні робіт, за якість виконаних робіт, відповідність будівельним нормам, правилам, державним стандартам України та іншим нормативним документам, а також за своєчасність виконанні робіт за договором (п. 8.2 Договору № 7310/59 та Договору № 7310/115).
У разі невиконання Генпідрядник зобов'язань за Договором щодо якості виконаних робіт Замовник має право на відшкодування завданих збитків у повному обсязі.
В позовній заяві позивач зазначає, що за інформацією, отриманою від правоохоронних органів, TOB «УТБ-ІНЖИНІРИНГ» не виконало господарські зобов'язання, передбачені умовами вказаних вище договорів в частині об'ємів, якості та вартості робіт, що призвело до зайвих видатків Управління на відповідні суми.
04 січня 2023 року Управління направило Відповідачу лист № 2-1 з вимогою у строк до 30 календарних днів з моменту отримання цієї вимоги вжити відповідні заходи для повернення до бюджету Чернігівської міської територіальної громади коштів, що надані як оплата за договором № 7310/59 та за договором № 7310/115.
08 лютого 2023 року до Управління від Відповідача надійшов лист- відповідь б/н на вказану вище вимогу з відмовою повертати відповідні кошти до бюджету міста Чернігова, мотивуючи тим, що за договорами з боку Відповідача було належним чином виконано всі власні зобов'язання, а саме, було виконано всі основні та додаткові роботи та передано Позивачу всю необхідну документацію. Доказом підтвердження даного факту є прийняття робіт з боку Управління. Про факт прийняття як основних так і додаткових робіт свідчать підписані з боку Замовника та представника технічного нагляду акти приймання виконаних робіт і як слідство оплата таких актів.
У зв'язку з тим, що відповідні кошти так і не були перераховані до міського бюджету, Управління за захистом свої прав та законних інтересів звернулося до Господарського суду Чернігівської області.
У відповідності до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Так, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі", договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами ч. 1, 2 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Двосторонній характер договору підряду зумовлює взаємне виникнення у кожної зі сторін прав та обов'язків. Тобто з укладенням такого договору підрядник бере на себе обов'язок на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника) і водночас замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу в установленому договором порядку та розмірі.
Згідно з ч.1 ст. 843 Цивільного кодексу України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.
Відповідно до ч.1, 2 ст.844 Цивільного кодексу України ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором.
За приписами ч.1 ст.877 Цивільного кодексу України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.
Частиною 4 ст. 882 Цивільного кодексу України визначено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.
У відповідності до ч.1-3 ст. 883 Цивільного кодексу України підрядник відповідає за недоліки збудованого об'єкта, за прострочення передання його замовникові та за інші порушення договору (за недосягнення проектної потужності, інших запроектованих показників тощо), якщо не доведе, що ці порушення сталися не з його вини.
Згідно статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Вказані положення Цивільного кодексу України кореспондуються з положеннями Господарського кодексу України
Відповідно до ч.1, 2 ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статті 217 Господарського кодексу України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій як: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
За змістом ч. 1, 2 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Визначення поняття збитків наведено також у ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, відповідно до якої під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також неодержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом (ч. 1 ст. 225 ГК України).
Згідно з частиною 3 статті 225 Господарського кодексу України при визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.
Статтею 226 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим суб'єктам, - зобов'язаний відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.
Сторона, яка порушила своє зобов'язання або напевно знає, що порушить його при настанні строку виконання, повинна невідкладно повідомити про це другу сторону. У протилежному випадку ця сторона позбавляється права посилатися на невжиття другою стороною заходів щодо запобігання збиткам та вимагати відповідного зменшення розміру збитків.
Сторона господарського зобов'язання позбавляється права на відшкодування збитків у разі якщо вона була своєчасно попереджена другою стороною про можливе невиконання нею зобов'язання і могла запобігти виникненню збитків своїми діями, але не зробила цього, крім випадків, якщо законом або договором не передбачено інше.
Не підлягають відшкодуванню збитки, завдані правомірною відмовою зобов'язаної сторони від подальшого виконання зобов'язання.
Тобто, виходячи з системного аналізу правових норм, збитки як категорія цивільно-правової відповідальності являють собою ті негативні наслідки, що виникають у кредитора як невідворотний результат порушення боржником свого зобов'язання.
Отже збитки це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує її інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також не одержаних кредитором доходів, які б він одержав, якби зобов'язання було виконано боржником (аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 920/715/17).
Для застосування такої міри відповідальності як відшкодування збитків необхідною є наявність усіх чотирьох загальних умов відповідальності, а саме: протиправна поведінка (дії чи бездіяльності); наявність збитків (документально доведеного їх розміру); наявність причинного зв'язку між збитками і їх розміром, що виникли у кредитора, та порушенням зобов'язання, де збитки є наслідком, а невиконання зобов'язання причиною; вина боржника. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Під шкодою (збитками) розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого у результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров'я тощо).
Причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об'єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди.
При цьому, саме на позивача покладається обов'язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяними збитками. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні збитків.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі №910/6657/16, від 07.02.2018 у справі №917/1651/16, від 17.12.2019 у справі №915/1456/15.
Відповідно до частини 2 статті 623 Цивільного кодексу України розмір збитків завданих порушенням зобов'язання, повинен бути реальним та доведеним позивачем.
Висновок експерта є одним із видів доказів, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, що мають значення для вирішення справи (п.2 ч.2 ст.73 ГПК України).
Згідно з ч.1,2 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
У рішенні ЄСПЛ "Дульський проти України" від 01.06.2006, зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури. Більше того, суд вирішує питання щодо отримання додаткових доказів та встановлює строк для їх отримання.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 06.04.2023 постановлено призначити у справі № 927/284/23 судову будівельно-технічну експертизу, на розгляд судової будівельно-технічної експертизи поставлені наступні питання:
- Який перелік та об'єми фактично виконаних будівельних (ремонтних) робіт по об'єктах "Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів" та "Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів" (Коригування) відповідно до умов Договору №7310_59 та Договору №7310_115?
- Яка вартість фактично виконаних будівельних (ремонтних) робіт по об'єктах "Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів" та "Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів" (Коригування)?
- Чи відповідають обсяги та вартість фактично виконаних будівельних (ремонтних) робіт по об'єктах "Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів" та "Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів" (Коригування) обсягам та вартості, що визначені проєктною документацією та умовам Договору №7310_59 та Договору №7310_115? Якщо ні, то на яку суму?
- Чи відповідають виконані будівельні роботи (або окремі елементи об'єктів нерухомого майна, конструкції, вироби, матеріали тощо) проєктно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (ДБН, СНиП, стандартам, технічним умовам тощо)? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності та на яку суму?
У Висновку експерта №27-04-01/2023 від 23.06.2023 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи у господарській справі №927/284/23, який складений судовим експертом ТОВ "БЮРО НЕЗАЛЕЖНОЇ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ УКРАЇНИ" встановлено:
1. Перелік та об'єми фактично виконаних будівельних (ремонтних) робіт по об'єктах «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» та «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» (Коригування) відповідає умовам Договору № 7310-59 та Договору № 7310-115.
2. Вартість фактично виконаних будівельних (ремонтних) робіт по об'єкту: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» та «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів (коригування)» становить 22 372 098,65 грн.
3. Обсяги та вартість фактично виконаних будівельних (ремонтних) робіт по об'єкту: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» та «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів (коригування)» відповідають обсягам та вартості що визначена кошторисною документацією (договірною ціною) та умовам Договору № Договору № 7310/59 та Договору 7310/115.
Виконані будівельні роботи (або окремі елементи об'єктів нерухомого майна, конструкцій, вироби, матеріали тощо по об'єкту: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» та «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів (коригування)», які були виконані відповідно до договорів № 7310/59 та Договору № 3107/115 відповідають проектно-технічній документації та вимогам правових актів у галузі будівництва (ДБН, СНіП. Стандартам, технічним умовам тощо), а саме: наявні сертифікати та паспорти на матеріальні ресурси відповідають вимогам та рішенню проектно-технічній документації
Суд звертає увагу на те, що у матеріалах справи відсутні будь-які письмові претензії і зауваження позивача щодо обсягів, строків та якості здійснених відповідачем підрядних робіт, а також докази порушення відповідачем договірних зобов'язань при виконанні Договорів, зокрема, у частині дотримання якості проведених робіт.
Судом встановлено відсутність завданих реальних збитків позивачу, як одного із елементів складу цивільного правопорушення, а у разі відсутності хоча б одного з цих елементів, цивільно-правова відповідальність не настає.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Вказаний висновок експертизи визнається судом належним доказом та оцінюється під час розгляду справи разом з іншими доказами, з урахуванням статей 76, 77, 78, 79 ГПК України, і з урахуванням встановлених судовим експертом обставин, підтверджує відповідність обсягів та вартості фактично виконаних будівельних (ремонтних) робіт по об'єкту: «Реконструкція водопроводу по вул. Київська від вул. Гонча до вул. Довженка в м. Чернігів» з врахуванням коригування, обсягам та вартості визначеним проектною документацією та умовам договорів № 7310/59 та Договору № 3107/115, а також підтверджує, що виконані будівельні роботи відповідають проектно-технічній документації та вимогам правових актів у галузі будівництва.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а тому стягнення збитків з відповідача є неправомірним.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову, у зв'язку з чим вимога позивача про стягнення з відповідача 178933,33 грн задоволенню не підлягає.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки у позові відмовлено, судові витрати, понесені позивачем, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «УТБ-ІНЖИНІРИНГ» про стягнення 178 933 грн 33 коп. залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено та підписано 23.10.2023.
Суддя А.С.Сидоренко