Справа № 569/7942/23
1-кс/569/7324/23
УХВАЛА
про продовження строку відсторонення від посади
10 жовтня 2023 року м.Рівне
Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у судовому засіданні в м.Рівне, клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_6 , в рамках кримінального провадження № 42022180000000068 від 22.09.2022 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.240-1, ч.3 ст.332 КК України про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 , -
ВСТАНОВИЛА:
Слідчий, у рамках кримінального провадження № 42022180000000068 від 22.09.2022 року за ознаками злочинів, передбачених ч.1 ст.240-1, ч.3 ст.332 КК України подав до суду клопотання про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 .
З клопотання слідує, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді старшого дільничного офіцера відділення поліції № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області, будучи працівником правоохоронного органу - поліцейським, у зв'язку з чим постійно здійснював функцію представника влади та, відповідно до пункту 1 примітки до ст. 364 КК України, був службовою особою, будучи достеменно обізнаним з нормативно-правовими актами, які регулюють порядок проходження служби у Національній поліції України та з покладеними на нього обов'язками, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою отримання незаконного доходу у вигляді неправомірної вигоди від чоловіків призовного віку, які мали намір незаконно перетнути державний кордон України, погодився на пропозицію ОСОБА_7 та інших учасників, вступив до складу організованої та очоленої останнім злочинної групи до складу якої також увійшли ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , після чого у період з 29.11.2022 по 17.03.2023, спільно з ними вчинив низку кримінальних правопорушень, пов'язаних з організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон України, за наступних обставин.
Так, 24 лютого 2022 року о 05 годині 30 хвилин Указом Президента України №64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» № 2102-IX від 24 лютого 2022 року, введено воєнний стан на всій території України строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.
Враховуючи вказане, на період введення воєнного стану в Україні, на законодавчому рівні заборонено виїзд за межі території України, осіб, які підлягають мобілізації для несення військової служби, відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
ОСОБА_7 спільно із своїм батьком ОСОБА_11 , який зареєстрований фізичною особою підприємцем та отримав ліцензію на міжнародні пасажирські переведення, здійснюючи міжнародні пасажирські перевезення, будучи добре обізнаним з вищенаведеними правилами перетину державного кордону в умовах воєнного стану, незважаючи на засудження 24.05.2022 Локачинським районним судом Волинської області за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст. 332 КК України до покарання у вигляді 3 років 6 місяців позбавлення волі із звільненим від покарання з іспитовим строком 1 рік, на шлях виправлення не став, а вирішив використати вказаний досвід та можливості з корисливою метою.
Так, будучи добре обізнаним з п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 року № 724), розробив схему протиправного перетину державного кордону України, особами, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку, під виглядом водіїв пасажирських транспортних засобів, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення, за визначену ним грошову винагороду.
Реалізуючи свій злочинний задум, оцінивши свої можливості, щодо пошуку потенцій клієнтів, наявності організаційних та технічних ресурсів для реалізації задуманого, вирішив залучити до протиправної діяльності рідного батька та кількох своїх знайомих, яким міг повністю довіряти та, які могли бути корисними при застосуванні розробленої ним схеми.
Діючи як організатор злочинної групи, та реалізуючи свій план протиправної дійсності ОСОБА_7 , запропонував ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , долучитись до реалізації розробленої ним схеми незаконного переправлення, за грошову винагороду, через державний кордон України осіб, які не мають на це права, отримавши їх згоду, розробив та узгодив з ними план спільної злочинної діяльності.
Відповідно до попередньо розробленого, відомого та схваленого всіма учасниками організованої групи плану злочинних дій та визначених вказаним планом ролей, ОСОБА_7 діючи як організатор та за необхідності, як виконавець, здійснював керівництво організованою групою та координацію дій її учасників, використовуючи наявні у нього електронні ключі та паролі перевізників - ФОП ОСОБА_11 або ФОП ОСОБА_13 (вид діяльності 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення (основний) 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами), входив до електронних кабінетів цих перевізників на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та вносив до системи « ІНФОРМАЦІЯ_2 », отриманні особисто ними, або іншими учасниками організованої групи персональні дані чоловіків призовного віку, які мали намір незаконно перетнути державний кордон України, в якості водіїв вказаних перевізників, за необхідності оформляв фіктивні договори про працевлаштування таких осіб як водіїв у вказаних перевізників, особисто підшуковував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив інструктаж таких осіб щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковував та оформляв на перевізників ФОП ОСОБА_11 або ФОП ОСОБА_13 транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
ОСОБА_11 , діючи як виконавець підшукував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив їм інструктаж щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозив їх до пунктів пропуску на державному кордоні, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковував та допомагав в оформленні на перевізників ФОП ОСОБА_11 або ФОП ОСОБА_13 транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
ОСОБА_4 , діючи як виконавець, будучи службовою особою, а саме поліцейським, використовуючи своє службове становище, діючи за вказівкою організатора ОСОБА_14 , маючи за посадою доступ до персональних даних раніше судимих осіб, підшукав з їх числа особу для реєстрації фізичною особою підприємцем - ОСОБА_13 , отримав від нього за грошову винагороду, його особисті документи та згоду на реєстрацію ФОП, забезпечив зв'язок між організатором та ОСОБА_13 , під час його реєстрації ОСОБА_15 в Єдиному порталі держаних послуг «Дія» та при подальшій реєстрації ФОП « ОСОБА_13 », РНОКПП - НОМЕР_1 із видом діяльності міжнародні перевезення, реквізити, якого учасники організованої групи використали для організації незаконного перетину осіб через Державний кордон України; підшуковував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив їм інструктаж щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон; підшукував та організував придбання транспортних засобів Mercedes-Benz Sprinter 316 CDI синього кольору (д.н.з. НОМЕР_2 ) та Mercedes-Benz 312 D білого кольору (д.н.з. НОМЕР_3 та ВК9357IB), які використовувалися для незаконної діяльності учасників організованої групи, тощо.
ОСОБА_8 , діючи як виконавець підшуковував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив їм інструктаж щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозив їх до пунктів пропуску на державному кордоні, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковував та допомагав в оформленні на перевізників ФОП ОСОБА_11 або ФОП ОСОБА_13 транспортних засобів необхідних для перетину державного кордону, тощо.
ОСОБА_9 , діючи як виконавець підшуковував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив їм інструктаж щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозив їх до пунктів пропуску на державному кордоні, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби.
ОСОБА_10 , діючи як виконавець проводив інструктаж особам, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозив їх до пунктів пропуску на державному кордоні, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби.
ОСОБА_12 , діючи як виконавець, проводила інструктаж особам, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозила їх до пунктів пропуску на державному кордоні, супроводжувала в якості пасажира вказаних осіб у пунктах пропуску державного кордону, підшуковувала та забезпечувала присутність у транспортних засобах, якими керували вказані особи, сторонніх осіб, які вдавали пасажирів, забезпечувала повернення транспортних засобів, які використовувались для незаконного перетину кордону на територію України тощо.
Зорганізувавшись таким чином не пізніше 29.11.2022, більш точний час і обставини в ході досудового слідства встановити не вдалось, в стійке об'єднання для вчинення незаконного переправлення за грошову винагороду через державний кордон України осіб, які не мають на це права, об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників цієї групи, ОСОБА_7 , діючи як організатор та в окремих випадках, як виконавець, ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , як виконавці приступили до реалізації плану злочинної діяльності.
В подальшому, у період з 29.11.2022 по 17.03.2023, діючи відповідно до узгодженого всіма членами організованої групи плану та вказівок ОСОБА_7 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення, ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , під виглядом водіїв перевізників, які здійснюють міжнародні перевезення, ФОП ОСОБА_13 та ФОП ОСОБА_11 , незаконно переправили через державний кордон України в Республіку Польща 40 чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мали документів, які надають право на перетин державного кордону України, отримавши за такі протиправні послуги грошові кошти в сумі не менше 56 900 доларів США та 2750 Євро, які в подальшому учасники злочинної групи розподілили між собою.
14.09.2023 року ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю с. Моквин, Березнівського району Рівненської області, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , із повною вищою освітою, українцю, громадянину України, старшому дільничному офіцеру відділення поліції № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області, раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), ч. 3 ст. 332 КК України
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 18.09.2023 року ОСОБА_4 відсторонено від посади в межах строку досудового розслідування строком до 12 жовтня 2023 року.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 04.10.2023 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022180000000068 від 22.09.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.240-1, ч.3 ст.332 КК України, до шести місяців, тобто до 12 листопада 2023 року.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, підтверджується зібраними у ході досудового розслідування матеріалами, а саме: протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій в ході яких зафіксовано розмови з іншими учасниками групи щодо незаконного переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, обговорення порядку оформлення вищевказаних осіб як водії транспортних засобів, суми грошових коштів, які необхідно буде сплачувати за надані послуги, порядок внесення їх до системи «Шлях», інструктування вказаних осіб щодо правил поведінки та порядку спілкування під час перетину пунктів пропуску, та подальшого виїзду за межі України, тощо; протоколами огляду речей, вилучених під час проведення обшуків, в ході огляду яких встановлена інформація, щодо фіктивного працевлаштування осіб в якості водіїв, від імені ФОП « ОСОБА_16 » та ФОП « ОСОБА_11 » оригінали договорів, фотозображення паспортів, тощо; інформацією отриманою від Головного управління ДПС в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, щодо наявності чи відсутності сплати податкових та пенсійних внесків при працевлаштуванні осіб, як водіїв від імені ФОП « ОСОБА_16 » та ФОП « ОСОБА_11 »; інформацією, щодо незаконного перетину встановлених по кримінальному провадженні осіб через державний кордон України; іншими доказами, що знаходяться в матеріалах кримінального провадження у їх сукупності.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив суд його задоволити з підстав викладених у ньому. Вважає, що на даний час у слідства встановлено достатньо підстав вважати, що відсторонення від посади є необхідним заходом для запобігання протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_4 , а відсторонення від займаної посади не спричинить негативних наслідків для інших осіб.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання, просили відмовити у його задоволенні. Вказали, що у підозрюваного на утриманні є малолітні діти, а займана ОСОБА_4 посада в старшого дільничного офіцера відділення поліції № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області являється для нього єдиним засобом до існування.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, слідча суддя дійшла такого висновку.
В ході судового розгляду встановлено, що 14.09.2023 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю с. Моквин, Березнівського району Рівненської області, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , із повною вищою освітою, українцю, громадянину України, старшому дільничному офіцеру відділення поліції № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області, раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), ч. 3 ст. 332 КК України.
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 18 вересня 2023 року підозрюваного ОСОБА_4 відсторонено від займаної посади - старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції №4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області, в межах строку досудового розслідування строком до 12 жовтня 2023 року.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 04.10.2023 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022180000000068 від 22.09.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.240-1, ч.3 ст.332 КК України, до шести місяців, тобто до 12 листопада 2023 року.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжких кримінальних правопорушень. На час вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень він був та є службовою особою.
Також, слідчим суддею досліджено матеріали клопотання, які в своїй сукупності доводять обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 240-1, ч. 3 ст. 332 КК України.
Разом з тим, підстави для задоволення клопотання на даний час відсутні, оскільки слідчим суддею встановлено, що на даний час органом досудового розслідування проведено низку слідчих дій у рамках розслідування вказаного кримінального провадження, зокрема, проведено обшуки приміщень, під час яких виявлено та вилучено документи, що мають значення для розслідування вказаного кримінального провадження; допитані свідки, проведені інші слідчі та процесуальні дії, що підтвердила прокурор у судовому засіданні.
Будь-яких доказів того, що підозрюваним здійснюється будь-який вплив на свідків або підозрюваний іншим чином перешкоджає або має намір перешкодити кримінальному провадження, може знищити, сховати чи спотворити документи, речові докази слідчому судді не надано.
Крім того, прокурором під час розгляду клопотання не доведені обставини, передбачені ч.1 ст.157 КПК України, а саме: наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що:
1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати;
2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання, у зв'язку з тим, що прокурором не доведено, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 154-157, 376 КПК України, слідча суддя, -
УХВАЛИЛА:
У задоволенні клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_6 про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_17 в рамках кримінального провадження № 42022180000000068 від 22.09.2022 року - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом п"яти днів до Рівненського апеляційного суду.
Слідча суддя ОСОБА_18