Справа № 569/11643/23
1-кс/569/7012/23
10 жовтня 2023 року м. Рівне
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в м. Рівне клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Рівненській області ОСОБА_3 (далі слідчий) погоджене прокурором відділу Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 , подане в рамках кримінального провадження №42023180000000064 від 26.06.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.5 ст.191 КК України (далі - це ж кримінальне провадження) про тимчасовий доступ до речей і документів (інформації), -
Досудове розслідування кримінального провадження здійснюється за фактом того, що службовими особами ряду суб'єктів господарювання у період 2023 року налагоджено протиправний механізм бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, шляхом відображення недостовірних відомостей в частині обсягів і вартості отриманої продукції у податкових деклараціях з ПДВ, та надалі неправомірно заявляють суми до відшкодування, які привласнюють на свої розрахункові рахунки у вигляді бюджетного відшкодування ПДВ у особливо великих розмірах.
Слідчий у клопотанні вказує, що в ході досудового розслідування встановлено, що службовими особами, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) організовано функціонування протиправного механізму бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Вказаний механізм протиправної діяльності полягає у тому, що окремі суб'єкти господарювання, зареєстровані на території Рівненської області, подають до ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідні декларації з ПДВ із неправомірно сформованими та заявленими в них сумами до бюджетного відшкодування.
У подальшому, неправомірно заявлені суми бюджетного відшкодування ПДВ за результатами проведених ІНФОРМАЦІЯ_6 камеральних/документальних позапланових виїзних перевірок, відшкодовують кошти з бюджету на банківські рахунки підприємств.
Наявні дані дають достатні підстави вважати про те, що низка суб'єктів господарювання, діючи у вищевказаний протиправний спосіб, у період 2023 року подали до ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідні декларації з ПДВ із можливо неправомірно заявленими в них сумами до бюджетного відшкодування.
У подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_6 узгоджують неправомірно заявлені суми бюджетного відшкодування ПДВ у ході проведення податкових перевірок, після чого кошти можуть бути відшкодовані з бюджету та в подальшому розподілені між всіма учасниками протиправної схеми у визначених частинах.
Зокрема, у період 2023 року посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) були подані до ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідні декларації з ПДВ із можливо неправомірно заявленими в них сумами до бюджетного відшкодування із вказаного податку, а саме:
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за квітень - травень 2023 року заявило до бюджетного відшкодування з ПДВ на суму близько 27,3 млн.грн.;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за квітень - травень 2023 року заявило до бюджетного відшкодування з ПДВ на суму близько 29,3 млн.грн.;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за травень 2023 року заявило до бюджетного відшкодування з ПДВ на суму близько 24,4 млн.грн.;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за травень 2023 року заявило до бюджетного відшкодування з ПДВ на суму близько 17 млн.грн.;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) за травень 2023 року заявило до бюджетного відшкодування з ПДВ на суму близько 17 млн.грн.
Наявні у матеріалах кримінального провадження відомості дають підстави вважати, що вчинення протиправних дій представники вищевказаних суб'єктів господарювань спільно з невстановленим досудовим розслідування особами, діяли відповідно до розробленого завчасно злочинного механізму, при цьому чітко розподіливши між собою ролі та функції задля досягнення єдиного злочинного результату, який спрямований на завдання тяжких наслідків державним інтересам.
Покликаючись на наведене, слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів (інформації), зокрема оригінали актів інвентаризації, інвентаризаційних описів та додатків до них, які подавались до ІНФОРМАЦІЯ_6 під час проведення документальних невиїзних перевірок у період часу з 01.01.2023 по 20.09.2023, наступними суб'єктами господарювання: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), які знаходяться у володіння ІНФОРМАЦІЯ_7 , та які можуть містити відомості про перерахування, чи спростування факти здійснення розрахунків, оплат вказаними суб'єктами підприємницької діяльності, в тому числі відшкодувань ПДВ, містять відомості, що підтверджують або спростовують обставини, які встановлюються досудовим слідством.
Іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до вказаних документів, що мають значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, неможливо.
Також слідчий у клопотанні просить розглянути його без повідомлення особи, у володінні якої перебувають документи (інформація).
Слідчий надіслала заяву про розгляд клопотання без її участі, просила задоволити клопотання.
Беручи до уваги обставини вчинення кримінального правопорушення, клопотання розглядається без повідомлення особи у володінні якої перебувають документи (інформації).
З урахуванням заяви слідчого, відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Дослідивши клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно положень ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Слідчий у своєму клопотанні навела достатньо підстав, передбачених ч. 5 ст. 163 КПК України, що документи про тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , і відомості що містяться у них має значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і в подальшому може бути використана як доказ, а іншим способом довести обставини, які слідчий передбачає довести за допомогою цих документів (інформації) неможливо, тому слід клопотання задоволити.
Разом з цим, обґрунтування щодо необхідності вилучення оригіналів, у клопотання не наведено, а відтак слід надати тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю ознайомитись з документами та зробити їх копії.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст.159, 162-164 КПК України,
Надати старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУ НП в Рівненській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю, та які перебувають у володіння ІНФОРМАЦІЯ_7 , (ЄРДПОУ НОМЕР_6 ) юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме: оригінали актів інвентаризації, інвентаризаційних описів та додатків до них, які подавались до ІНФОРМАЦІЯ_6 під час проведення документальних невиїзних перевірок у період часу з 01.01.2023 по 20.09.2023, наступними суб'єктами господарювання: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), з можливістю ознайомитися з вищевказаними документами (інформацією) та вилучити завірені належним чином копії.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.
Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали - один місяць з моменту постановлення ухвали.
Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1