Справа № 560/15910/23
РІШЕННЯ
іменем України
20 жовтня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання рішення неправомірним, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовною заявою до відповідачів, в якому просить:
- визнати неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №220350004194 від 19.05.2023 щодо відмови в призначенні позивачу пенсії по віку;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити пенсію по віку.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулася із заявою про призначення пенсії за віком. Зазначає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №220350004194 від 19.05.2023 протиправно відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
На думку позивача, пенсійним органом не зараховано до її страхового стажу періоди під час яких нею виконувались сезонні роботи в Наркевецькому цукровому заводі (ВАТ "Наркевецький цукровий завод").
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що до страхового стажу позивача зараховано всі періоди роботи згідно із поданими нею документами.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Також пенсійним органом заявлено клопотання про залишення позовних вимог без розгляду в частині, що стосується зобов'язання зарахувати позивачу до страхового стажу періодів роботи з 15.01.1983 по 03.05.1983, 05.08.1983 по 26.10.1987, 02.09.1992 по 23.11.1992, 01.09.1993 по 27.11.1993, 12.09.1994 по 26.11.1994, 26.06.1995 по 04.12.1995, 01.10.1996 по 05.12.1996, 26.09.1997 по 24.11.1997, 15.09.1998 по 23.11.1998, 18.09.1999 по 03.11.1999, 24.09.2000 по 01.11.2000, 24.09.2001 по 09.11.2001, 01.10.2002 по 11.11.2002, 29.08.2017 по 01.03.2018, оскільки зазначені періоди вже зараховані до страхового стажу позивача.
Суд вважає вказане клопотання необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки позивачем такі позовні вимоги не заявлені у позовній заяві.
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подало до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Також вказує на безпідставність тверджень позивача, викладених у позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
12.05.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №220350004194 від 19.05.2023 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, передбаченого ст. 26 Закону №1058-IV.
Зазначено, що страховий стаж позивача складає 27 років 1 день. До страхового стажу позивача зараховано всі періоди. Право на пенсійну виплату позивач набуде 02.04.2026.
Не погоджуючись із цим рішенням пенсійного органу, позивач звернулась до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Призначення та перерахунок пенсій в органах Пенсійного фонду України проводиться у відповідності до вимог Закону України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22 1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1).
Згідно статті 26 Закону №1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи на наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом (до 01.01.2004).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Згідно з статтею ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв; навчання у вищих і середніх спеціалізованих закладах, в училищах ті на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до ст. 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а порядок підтвердження трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 48 Кодексу Законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Згідно п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості про видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудової договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Суд звертає увагу на те, що до страхового стажу позивача зараховано всі періоди за доданими документами, вказане також підтверджено пенсійним органом. Разом з тим, страховий стаж позивача становить 27 років 1 день, що є недостатнім для призначення пенсії за віком згідно Закону №1058-ІV.
Таким чином, в діях пенсійних органів не вбачається будь-якої неправомірності при обчисленні розміру страхового стажу позивача.
Крім того, безпідставними є твердження позивача щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи з 15.01.1983 по 03.05.1983, 05.08.1983 по 26.10.1987, 02.09.1992 по 23.11.1992, 01.09.1993 по 27.11.1993, 12.09.1994 по 26.11.1994, 26.06.1995 по 04.12.1995, 01.10.1996 по 05.12.1996, 26.09.1997 по 24.11.1997,.15.09.1998 по 23.11.1998, 18.09.1999 по 03.11.1999, 24.09.2000 по 01.11.2000, 24.09.2001 по 09.11.2001, 01.10.2002 по 11.11.2002, 29.08.2017 по 01.03.2018, оскільки зазначені періоди враховані пенсійним органом, що підтверджується розрахунком стажу ОСОБА_1 , копія якого є в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд приходить до висновку, що позивач не довела позовні вимоги, а відповідачі не порушили вимог закону та прав позивача, тому позов слід залишити без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на її користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул.Ярославська, 40, м. Київ, 04071 , код ЄДРПОУ - 22933548)
Головуючий суддя Я.В. Драновський