Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2023 р. №520/21098/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Бібліка, буд. 6,м. Харків,61007, код ЄДРПОУ 26281752) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення адміністрації індустріального району Харківської міської ради у наданні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видачі відповідного посвідчення.
2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації індустріального району Харківської міської ради надати ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що оскільки позивач ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюбу серії НОМЕР_2 , виданим 02.09.2011 року Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, актовий запис № 321, який мав статус інваліда війни відповідно до статті 7 Закону №3551-XІІ, тому дружина померлого має право на встановлення їй статусу члена сім'ї померлого інваліда війни.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у адміністративній справі за вищевказаним позовом.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відсутні правові підстави для встановлення дружинам / чоловікам осіб, які померли внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни згідно із пунктом 1 статті 10 Закону, оскільки причина смерті чоловіка заявниці не пов'язана із захворюванням, одержаним під час перебування на фронті або в період проходження військової служби (в тому числі й на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів. Міністерством у справах ветеранів України під час онлайн наради від 28.06.2023 та Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації листами від 12.07.2023, 04.08.2023 Управлінню надані аналогічні роз'яснення, що норма частини 2 п. 1 ст. 10 Закону не поширюється на дружин/чоловіків померлих учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. У зв'язку з чим відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , є дружиною померлого військовослужбовця ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу, серії НОМЕР_3 , виданого 02.09.2011 року.
Відповідно до посвідчення Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради в м. Харкові № 558278 серії Б від 04.02.2010 року ОСОБА_2 є інвалідом 1 групи.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 31.05.2023 серії НОМЕР_4 , виданим Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Зі змісту витягу з протоколу засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв (протокол № 1706 від 06 червня 2023 року) встановлено, що захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 1960 р.н., яке призвело до його смерті, так, пов'язане з виконанням військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Так, з метою набуття статусу особи, на яку поширюється чинність ЗУ «Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту» ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою щодо встановлення статусу "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту".
Проте, листом за №10-29/3021/4-04/23 від 13.08.2023 року Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради відмовило ОСОБА_1 в отриманні такого статусу, оскільки під час онлайн наради з Міністерством у справах ветеранів України, яка відбулась 28.06.2023, управлінню надано роз?яснення, що норма частини 2 п. 1 ст. 10 Закону не поширюється на дружин/чоловіків померлих учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. З метою всебічного та повного розгляду питання встановлення позивачу статусу «Член сім'ї" загиблого (померлого) ветерана війни» відповідно до ст. 10 Закону управлінням здійснено запит до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації (далі - ДСЗН ХОВА) листом від 06.07.2023 вих. № 10-29/2899/4-04/23 у відповіді на запит ДСЗН ХОВА листом від 12.07.2023 вих. № 01-19/06/02/6166 (Bx. № 5600/0/23 від 13.07.2023) управлінню надано роз?яснення, що норма частини 2 п. 1 ст. 10 Закону не поширюється на дружин/чоловіків померлих учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У преамбулі до Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Закон № 3551-ХII)зазначено, що цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно зі ст. 4 Закону № 3551-ХII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.7 Закону № 3551-ХIІ до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також інваліди з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.
Згідно з п. 6 Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 20-РП/04 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав. Розділ 11 Закону № 3551-ХIІ визначає поняття і зміст статусу ветеранів війни (учасників бойових дій, інваліди війни, учасники війни) та осіб, на яких поширюється дія його положень. Це колишні військовослужбовці, які безпосередньо як у воєнний, так і в мирний час виконували інші обов'язки військової служби та тилового забезпечення, пов'язані з необхідністю захисту Батьківщини, у тому числі з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій.
Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону № 3551-XII чинність цього Закону поширюється на: сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Згідно із абз. 16 п.1 ч.1 ст.10 Закону № 3551-XІІ до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать, зокрема: один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.
Отже, ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС може бути віднесено до осіб з інвалідністю внаслідок війни, на сім'ю якого поширюється дія Закону № 3551-XII, є за наявність факту інвалідності, доказів залучення особи до виконання обов'язків військової служби або до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
Зі змісту витягу з протоколу засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв (протокол № 1706 від 06 червня 2023 року) встановлено, що захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 1960 р.н., яке призвело до його смерті, так, пов'язане з виконанням військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Матеріали справи також містять копію виданого чоловіку позивача посвідчення інваліда війни № НОМЕР_5 серії Б від 04.02.2010 року.
Отже, чоловік позивача був ветераном війни в розумінні Закону № 3551-ХII.
Тому, чинність Закону №3551-XІІ поширюється також і на позивача, яка має право на встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та отримання посвідчення члена сім'ї загиблого ветерана війни.
Посилання відповідача на роз'яснення Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації оформлені листами від 12.07.2023 та від 04.08.2023, суд не приймає до уваги, адже такі роз'яснення не є нормативно-правовими актами.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Бібліка, буд. 6,м. Харків,61007, код ЄДРПОУ 26281752) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради у наданні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видачі відповідного посвідчення.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надати ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 20.10.2023 року.
Суддя Бідонько А.В.