Рішення від 10.10.2023 по справі 520/12674/23

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

10 жовтня 2023 р. справа № 520/12674/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біленського О.О.,

при секретарі судового засідання - Сиса Є.Ю.,

за участі:

представника позивача - Данілюка О.В.,

представника відповідача - Середич М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (Учбове містечко ХНАУ, с. Докучаєвське, Харківський район, Харківська область, 62483, код ЄДРПОУ 00493764) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому з урахуванням уточнень просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення та вимогу про сплату боргу Головного управління ДПС у Харківській області від 19.04.2023:

- №00086760707 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за податковим зобов'язанням в розмірі 1 005 663,00 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 266 120,00 грн. визначених підпунктом 54.3.2. пункту 54.3 статті 54, пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України та пункту 123.2 статті 123 розділу 2 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 (зі змінами та доповненнями);

- №00086720707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 179 397,64 грн. на підставі підпункту 54.3.2. пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.1 статті 120, пункту 120.2 статті 120.1 ПК України;

- №00086790707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 3400,00 грн. на підставі підпункту 54.3.2. пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.1 статті 120, пункту 120.2 статті 120.1 ПК України;

- від 24.04.2023 №00091882411 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 1020,00 грн. на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту(ів) 119.1 статті(ей) 119, з урахуванням вимог ст. 52-1 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» ПК України;

- від 24.04.2023 вимоги про сплату боргу №Ю-00091812411 на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» про сплату заборгованості в розмірі 197392,77 грн.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023 у вказаний адміністративній справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказує на те, що Університет вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення та вимогу про сплату боргу протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки процедура пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, установлена ст. 199 ПКУ, позивачем була дотримана та відображений у податковому обліку. Суми вхідного ПДВ на підставі податкової накладної Університетом було віднесено до податкового кредиту відповідного звітного періоду. При придбанні товарів, які використовувалися як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях, Університетом нараховані розподільчі податкові зобов'язання з ПДВ. Частка використання товарів, послуг, необоротних активів у неоподатковуваних операціях зазначена виходячи із розрахунку загальної суми операцій за попередній рік. Зазначені показники застосовували упродовж всього року. Таким чином, перерахунок частки використання товарів/послуг і необоротних активів в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях, внаслідок чого збільшені податкові зобов'язання у рядку 4.1. Декларацій «Нараховано податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПКУ за операціями, що оподатковуються за основною ставкою» за період з 01.01.2017 по 24.01.2021 у загальній сумі 13 067 051 грн., в т.ч. 2017- 2422490 грн., 2018 - 2848943 грн., 2781843 грн., 2427464 грн., 2586311 грн. контролюючим органом є безпідставним та протиправним. Щодо штрафних санкцій, визначених в податковому повідомленні-рішенні №00086720707, представник позивача посилається на пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, яким визначено, що платники податків звільняються від санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних протягом дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVІD-19). Щодо штрафних санкцій, визначених в податковому повідомленні-рішенні №00086790707, представником позивача зазначено, що Університет не погоджується з застосованими санкціями та вважає їх безпідставними в зв'язку з тим, що п.п. 112.8.9 ПКУ визначені форс-мажорні-обставини, які мали місце в зазначений період, в зв'язку з чим платник податків звільняється від фінансової відповідальності. Таким чином, на думку позивача, штраф за несвоєчасне подання податкової звітності є необґрунтованим та незаконним. Щодо вимоги про сплату боргу №Ю-00091812411 від 24.04.2023, представник позивача вказує на те, що Університет виконав сумлінно та своєчасно свої обов'язки з обліку, нарахування та сплати ЄСВ на підставі даних бухгалтерського обліку при виплаті доходів, крім того протягом всього перевіряємого періоду ніколи не мав недоїмки, а навпаки мав підтверджену даними бухгалтерського обліку переплату з ЄСВ.

Представником відповідача надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та вимоги про сплату боргу, оскільки вони винесені на підставі та на виконання норм законодавства за результатами перевірки позивача, просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити, з урахуванням уточнень, посилаючись на обставини і факти, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача заперечувала проти позову, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог на підставі викладених у відзиві обставин і фактів.

Вислухавши позицію сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, код ЄДРПОУ 00493764 (далі також - Університет), належним чином зареєстрований в якості юридичної особи та як платник податків перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області.

На підставі направлень від 25.01.2022 №668, 671, 672, 673, виданих Головним управлінням ДПС у Харківської області заступником начальника відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Харківській області Седлецьким Д.О., головним державним інспектором відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Харківській області Волобуєвою О.Ф., головним державним інспектором відділу перевірок податкових агентів управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Харківській області Фуклевою Л.А., головним державним інспектором відділу перевірок податкових агентів управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Харківській області Пурей Є.Ю., відповідно до п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, у зв'язку з надходженням відомостей з ЄДР щодо припинення юридичної особи та на підставі наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 24.01.2022 №335-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764)», з 25.01.2022 проведено документальну позапланову виїзну перевірку Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 24.01.2022, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (додаток 1 до акту перевірки, який є його невід'ємною частиною).

Копію наказу Головного управління ДПС у Харківської області від 24.01.2022 №335-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764)» вручено 26.01.2022 голові комісії з реорганізації Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва ОСОБА_1 . Наказ Головного управління ДПС у Харківської області від 24.01.2022 №335-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва 25.01.2022 вручено не було, у зв'язку з відсутністю голови комісії з реорганізації - ОСОБА_1 , про що складено відповідний акт від 25.01.2022 №308/20-40-07-09-05/493764.

Направлення на перевірку від 25.01.2022 №668, 671, 672, 673, видані Головним управлінням ДПС у Харківській області, пред'явлено під підпис 26.01.2022 голові комісії з реорганізації Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва ОСОБА_1 . Вручити направлення від 25.01.2022 №668, 671, 672, 673, видані Головним управлінням ДПС у Харківської області, 25.01.2022 було неможливо, у зв'язку з відсутністю голови комісії з реорганізації - ОСОБА_1 , про що складено відповідний акт від 25.01.2022 №308/20-40-07-09-05/493764.

В ході проведення документальної позапланової виїзної перевірки 28.01.2022 головою комісії з реорганізації Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва надано копію протоколу обшуку від 27.05.2020 за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.04.2020 за №12020000000000364, на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 21.05.2020 по справі №757/20351/20-к з описом вилучених в ході обшуку документі під час проведення обшуку в приміщенні за адресою: учбове містечко ХНАУ, с. Докучаєвське, Харківський район, Харківська область, яке належить на праві приватної власності Харківському національному аграрному університету ім. В.В. Докучаєва, відповідно до якого вилучено також документи фінансово-господарської діяльності Університету, які відносяться до предмету перевірки.

За результатами вищевикладеного складено Акт від 28.01.2022 №355/20-40-07-09-05/00493764 «Щодо неможливості проведення перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764)».

Наказом Головного управління ДПС у Харківській області від 31.01.2022 №516-п «Про перенесення термінів проведення документальної позапланової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764)», терміни проведення документальної планової виїзної перевірки Університету з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 24.01.2022, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, розпочату з 26.01.2022, відповідно до п. 85.9 ст. 85 Податкового Кодексу України, перенесено до дати отримання копій вилучених документів або забезпечення доступу до них.

Копію наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 31.01.2022 №516-п «Про перенесення термінів проведення документальної позапланової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764)» 31.01.2022 вручено голові комісії з реорганізації Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва ОСОБА_1 .

Харківським районним управлінням поліції №2 Головного управління Національної поліції в Харківській області листом від 09.02.2023 №3957/119-07 (вх. ГУ ДПС в Харківській області від 14.02.2023 №4693/5/73) повідомлено, що вилучені документи повернуті на адресу Університету.

У зв'язку з цим, на підставі направлень від 02.03.2023 №1734, 1737, 1738, 1739, 1740 та від 06.03.2023 №1781, виданих Головним управлінням ДПС у Харківської області, наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 01.03.2023 №837-п «Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764)», фахівцями Головного управління ДПС у Харківської області з 03.03.2023 року по 22.03.2023 проведено документальну позапланову виїзну перевірку Університету з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 24.01.2022, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 24.01.2022.

Копію наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 01.03.2023 №837-п «Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764)» вручено 03.03.2023 представниці за довіреністю від 28.02.2023 Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва ОСОБА_2 .

Копію наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 08.03.2023 №903-п «Про продовження строку проведення документальної позапланової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764) вручено 10.03.2023 представниці за довіреністю від 28.02.2023 Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва ОСОБА_2 .

Копію наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 16.03.2023 №1021-п «Про додаткове продовження строку проведення документальної позапланової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764) вручено 17.03.2023 представниці за довіреністю від 28.02.2023 Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва ОСОБА_2 .

За результатами перевірки складено акт від 29.03.2023 №7297/20-40-07-07-05/00493764.

В ході проведення перевірки встановлено наступні порушення:

1. п. 44.1. ст. 44, п. 185.1 ст. 185 та п. 187.1 ст. 187, п. 199.3, п. 199.2, п. 199.1 статті 199 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ зі змінами та доповненнями, в результаті чого за період з 01.01.2017 по 24.01.2022 встановлено заниження податку на додану вартість всього у сумі 1 064 478 грн., в т.ч.: лютий 2017 - 8 732 грн., липень 2017 -11 681 грн., серпень 2017 - 14 498 грн., вересень 2017 - 244 640 грн., жовтень 2017 - 29 498 грн., травень 2020 - 128 140 грн., вересень 2020 - 17 177 грн., жовтень 2020 - 112 847 грн., січень 2021 - 2 807 грн., лютий 2021 - 10 346 грн., березень 2021 - 12 103 грн., квітень 2021 - 22 372 грн., травень 2021 - 34 143 грн., червень 2021 - 145 686 грн., липень 2021 - 12 324 грн., серпень 2021 - 100 242 грн., вересень 2021 - 51 997 грн., жовтень 2021 - 92 139 грн., листопад 2021 - 13 108 грн., та завищення податку на додану вартість у жовтні 2019 року на суму 58 817 грн.;

2. п. 44.1. ст. 44, п. 185.1 ст. 185 та п. 187.1 ст. 187, п. 199.3, п. 199.2, п. 199.1 статті 199 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ зі змінами та доповненнями за період з 01.01.2017 по 24.12.2022 встановлено заниження суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду всього у сумі 273 735 грн., в т.ч. за грудень 2021 на суму 273 735 грн.;

3. ст. 191 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, пункту 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267, із змінами та доповненнями, несвоєчасна реєстрація податкових накладних в ЄРПН, у зв'язку з чим згідно зі статтею 1201.2 Податкового кодексу України застосовується штраф за не реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачені п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями не виписано та відповідно не зареєстровано зведені податкові накладні;

4. п. 46.1. ст. 46 Податкового кодексу України та пп. 5 п. 3 розд. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289, у зв'язку з чим згідно зі п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України застосовується штраф;

5. пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010, вимог Наказу Міністерства Фінансів України №4 від 13.01.2015 «Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» зі змінами та доповненнями податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору (форма №4ДФ) надано з недостовірними даними: у Податкових розрахунках 1-4 квартали 2017 року, за 1-4 квартали 2018 року, 1, 2, 4 квартали 2019 року, 1-4 квартали 2020 року, 1-4 квартали 2021 року невірно вказано податковий номер (серія та номер паспорту) по фізичним особам, яким нараховувався та виплачувався дохід;

6. пункт 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 із змінами та доповненнями, п. 3.1 "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, а саме: звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (Додаток 4) за червень 2016 року, по строку - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду, фактично подано до податкового органу 16.08.2016;

7. п. 1 ч. 2 ст. 6 розділу ІІ, абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 та ч. 5, ч. 13 ст. 8 розділу ІІІ ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ із змінами і доповненнями та ч. 2 п. 5 розділу ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 №449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 р. за №508/26953, а саме заниження нарахування єдиного внеску на загальну суму 197 392,77 грн., в тому числі: за 2012 рік на суму 70,90 грн., за 2013 рік на суму 2293,76 грн., за 2015 рік на суму 2613,97 грн., за 2016 рік на суму 162795,26 грн., за 2017 рік на суму 22028,91 грн., за 2018 рік 6500,73 грн., за 2019 рік на суму 1089,24 грн., та несвоєчасне нарахування єдиного внеску на загальну суму 278 367,42 грн. в тому числі за 2011 рік у сумі 904,80 грн., за 2012 рік у сумі 3560,45 грн., за 2014 рік у сумі 10268,50 грн., за 2015 рік у сумі 248077,25 грн., за 2017 рік у сумі 2882,88 грн., за 2018 рік у сумі 27,04 грн., за 2020 рік у сумі 11533,40 грн., за 2021 рік у сумі 1113,10 грн.

8. пункт 2 статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI, встановлено неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, що призвело до нарахувань єдиного внеску.

Враховуючи встановлені податковим органом порушення, Головним управління ДПС у Харківській області винесені податкове повідомлення-рішення №00086760707 від 19.04.2023 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за податковим зобов'язанням в розмірі 1005663,00 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 266120,00 грн.; №00086720707 від 19.04.2023 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 179397,64 грн.; №00086790707 від 19.04.2023 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 3400,00 грн.; №00091882411 від 24.04.2023 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 1020,00 грн., а також 24.04.2023 Головним управління ДПС у Харківській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-00091812411 про сплату заборгованості в розмірі 197392,77 грн.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення та вимогу про сплату боргу (недоїмки) протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірних правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з п. 102.9 ст. 102 ПКУ, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених ПКУ, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених ПКУ.

При цьому згідно з пп. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:

дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених ст. ст. 39 та 39 прим. 2, п. 46.2 ст. 46 ПКУ, сплати податків та зборів платниками податків;

строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному ст. 86 ПКУ, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;

строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному ст. 86 ПКУ, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;

строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені ст. ст. 59-60, 87-101 ПКУ, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із ст. 116 ПКУ.

Судом встановлено, що за період з 01.01.2017 по 24.01.2022 Харківським національним аграрним університетом ім. В.В. Докучаєва задекларовано податкових зобов'язань у сумі 3 366 378 грн.

При цьому, перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.01.2017 по 24.01.2022 встановлено заниження податкових зобов'язань на загальну суму 10 020 560 грн., у т.ч.ч: за 2017 рік на суму 2 313 662 грн.; за 2018 рік на суму 4 911 072 грн.; за 2019 рік на суму 2 670 939 грн.; за 2020 рік на суму 2 475 528 грн.; за 2021 рік на суму 2 276 682 грн.

Перевіркою достовірності відображених показників у поданих позивачем податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з 01.01.2017 по 24.01.2022 встановлено наступне: перевіркою відображених у рядку 1.1 колонка Б декларацій «операції, що оподатковуються за основною ставкою» показників у сумі 3 318 154 грн., встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з надання платних освітніх послуг, від додаткової (господарської) діяльності (дохід від оприбуткування активів отриманих в наслідок демонтажу, списання майна), від реалізації продукції (робіт, послуг не пов'язаних з основною діяльністю, тощо).

Так, за договором від 04.03.2019 №0403/1 між ТОВ «АДР - СЕРВІС» та ХНАУ, на підставі актів виконаних робіт за 2019 рік встановлено заниження податкових зобов'язань з ПДВ у сумі 1620,37 грн., за рахунок невірного визначення площі використаної земельної ділянки для вирощування насіння соняшнику, в т.ч. за вересень 2019 року по акту виконаних робіт від 20.09.2019 №б/н, за договором на виконання робіт по вирощуванню сільськогосподарської продукції із давальницької сировини від 04.03.2019. Вартість виконаних робіт складає 649 997,17 грн., в т.ч. ПДВ 108 332,87 грн.; за жовтень 2019 року по акту виконаних робіт від 08.10.2019 №б/н, за договором на виконання робіт по вирощуванню сільськогосподарської продукції із давальницької сировини від 04.03.2019. Вартість виконаних робіт складає 1 400 015,35 грн., в т.ч. ПДВ 233 335,89 грн.

Згідно актів виконаних робіт площа землі на котрої проводились роботи по вирощуванню насіння соняшнику складає 1178,03 га. Кількість насіння соняшнику переданого виконавцю (ТОВ «АДР - СЕРВІС») складає 2414,93 тон. (1 тонна - 10 центнерів).

У відповідності до звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма №29-сг (річна)) станом на 01 грудня 2019 року, наданого Харківським національним аграрним університетом ім. В.В. Докучаєва до Державного статистичного спостереження, у таблиці 1.2. розділу І «Виробництво культур технічних», код рядка 0520 «Соняшник»: площа посівна уточнена, га - 1186,3 га; площа зібрана, га - 1186,3 га; обсяг виробництва, ц - 24 149,3.

Згідно роз'яснень Державної служби статистики України від 08.07.2021 №19.1.2.-12/6-21 "Роз'яснення щодо показників форми №29-сг (річна) "Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду" державного статистичного спостереження "Площі, валові збори та врожайність сільськогосподарських культур"", обсяги виробництва насіння олійних культур ураховані в масі після доробки, незалежно від подальшого господарського використання продукції, за винятком гарбузів.

Перевіркою встановлено, що Університет у 2019 році всього виростив насіння соняшнику у кількості 24149,3 ц або 2414,93 тон на площі (посівна та зібрана) 1 186,3 га. Дане насіння соняшнику було передано ТОВ «АДР - СЕРВІС» у повному обсязі вирощеного та зібраного з площі 1 186,3 га на виконання Договору по вирощуванню сільськогосподарської продукції із давальницької сировини від 04.03.2019 №0403/1.

Таким чином, враховуючі вищевикладене за результатами перевірки встановлено, що в актах виконаних робіт від 20.09.2019 та 08.10.2019 занижено площу, на якій проводилось вирощування насіння соняшнику, за рахунок чого занижено вартість проведених робіт та суми ПДВ.

Внаслідок вищевикладеного, в порушення п. 44.1. ст. 44, п. 185.1 ст. 185 та п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI позивачем не нараховані податкові зобов'язання з ПДВ у сумі 1934,55 грн., в т.ч.: за вересень 2019 на 518,73 грн., за жовтень 2019 на 1415,82 грн.

Перевіркою відображених ХНАУ показників у рядку 4.1 Декларацій «Нараховано податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПКУ за операціями, що оподатковуються за основною ставкою» за період з 01.01.2017 по 24.01.2021 у загальній сумі 49 912 грн. встановлено нарахування податкових зобов'язань відповідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу. В ході перевірки встановлено, що до складу податкових зобов'язань не включено податкові зобов'язання з податку на додану вартість технічні податкові зобов'язання, які нараховані за товарами/послугами/необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в необ'єктних, звільнених від ПДВ або негоспдіяльних операціях.

Так, Університет не проводив розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг і необоротних активів в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях та ненадавав разом з податковою декларацією з податку на додану вартість обов'язковий додаток 7 Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д7) за період з 01.01.2017 по 28.02.2021, з 01.03.2021.

Суд зазначає, що згідно з п. 199.1 ст. 199 ПКУ, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (п. 199.2 ст. 199 ПКУ).

За підсумками календарного року платник податку здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (п. 199.4 ст. 199 ПКУ).

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм п. п. 199.2 - 199.4 ст. 199 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у п. 199.1 ст. 199 ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (п. 199.5 ст. 199 ПКУ).

Для здійснення перерахунку частки використання товарів (послуг), необоротних активів в оподатковуваних операціях призначено додаток Д7 (Д6) до декларації з ПДВ.

Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.

Відповідно до п. 199.3 ПКУ платники ПДВ, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники ПДВ визначають у поточному календарному році частку використання на підставі розрахунку, проведеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовано такі операції.

Згідно з п. 46.1. ст. 46 ПКУ податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Таким чином, Університет в порушення п. 46.1. ст. 46 ПКУ та пп. 5 п. 3 розд. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, за період з 01.01.2017 по 28.02.2021 не надано до декларації з податку на додану вартість додатку 7 (Д7) до декларації "Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях", а з 01.03.2021 додатку 6 (Д) Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях.

Крім того, пунктом 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, із змінами та доповненнями (далі - Порядок №1307), визначено, що у разі нарахування податкових зобов'язань, відповідно до п. 199.1 ст. 199 ПКУ платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися: 1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування; 2) в операціях, звільнених від оподаткування; 3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; 4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.

Таким чином, ХНАУ в порушення п. 199.3, п. 199.2, п. 199.1 статті 199 ПКУ не нараховано податкові зобов'язання з ПДВ у сумі 13 067 051 грн.

Крім того, в порушення вимог п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем не зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних при виникненні податкових зобов'язань за вищенаведеними операціями на суму ПДВ.

У відповідності до п. 109.1 ст. 109 ПКУ податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (у т. ч. осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 112.2 ст. 112 ПКУ, особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

Таким чином, Університет в порушення ст. 191, п. 201.10 ст. 201 ПКУ, п. 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, не виписав та не здійснив реєстрацію зведених податкових накладних на суму ПДВ 179 397,64 грн., що підтверджено під час судового розгляду справи.

Щодо застосування штрафних санкцій з урахуванням пункту 52-1 пункту 52 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, яким визначено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, зі змінами, внесеними Законом України №2260-ІХ від 12.05.2022 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", в редакції на момент складання акту перевірки та винесення податкового повідомлення-рішення, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Щодо своєчасності та повноти сплати позивачем єдиного внеску суд зазначає наступне.

Перелік платників єдиного внеску визначено ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2464), зокрема, ними є роботодавці (страхувальники) - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, за умови, якщо вони: використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством; мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Університетом звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (Додаток 4) за червень 2016 року, подано до контролюючого органу 16.08.2016, з коментарем код помилки « 0», також згідно листа Головного управління ПФУ в Харківській області від 16.03.2023 №2000-0706-8/34023, звіт рахується поданим та в статусі «без помилок», сума нарахованого єдиного внеску складає 770986,41 грн.

Таким чином, позивачем в порушення пункт 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 із змінами та доповненнями, п. 3.1 "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, а саме: звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (Додаток 4) за червень 2016 року, по строку - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду, фактично подано до податкового органу 16.08.2016.

Крім того, щодо правильності нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати на які нараховується єдиний внесок встановлено, що у періоді з червня по грудень 2016 року, з січня по грудень 2017 року, з січня по грудень 2018 року, а також в періодах за січень, лютий, квітень-червень, серпень-грудень 2019 року, підприємство донараховувало, доутримувало та/або зменшувало єдиний внесок у зв'язку з виправленням помилок допущених у попередніх звітних періодах. Відповідно при заповненні таблиці 6 додатка 4 у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у звітному місяці у графі 9 відображали код типу нарахувань « 2» або « 3». У графах « 17», « 18» та « 19» відображали суму доходу та/або суму різниці між розміром мінімальної зарплати та фактично нарахованою за звітний місяць, а в графі « 21» суму нарахованого єдиного внеску за звітний місяць. При цьому в Звітах про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (таблиця 1 додатка 4) з червня по грудень 2016 року, з січня по грудень 2017 року, з січня по грудень 2018 року, а також в періодах за січень, лютий, квітень-червень, серпень-грудень 2019 року, відображено лише суми виплат, на яку донараховано єдиний внесок (графа « 4.4») ата/або суми виплат, на яку зайво нараховано єдиний внесок (графа « 5.4»), графу « 4» донараховано та/або доутримано єдиний внесок у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах, що призвело до заниження єдиного внеску на загальну суму 197392,77 грн., в тому числі: за 2012 рік на суму 70,90 грн., за 2013 рік на суму 2293,76 грн., за 2015 рік на суму 2613,97 грн., за 2016 рік на суму 162795,26 грн., за 2017 рік на суму 22028,91грн, за 2018 рік 6500,73 грн., за 2019 рік на суму 1089,24 грн.

Дані порушення призвели до заниження єдиного внеску, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 6, ч. 1.1 ст. 7 та ч. 5 ст. 8 розділу ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Судом встановлено, що у періоді що перевірявся мали випадки несвоєчасного нарахування позивачем єдиного внеску. За період з січня по вересень 2015 року, з лютого по грудень 2020 року, а також в 1 кварталі 2021 року, 2 кварталі 2021 року, 4 кварталі 2021 року, підприємство донарахувало та доутримало єдиний внесок у зв'язку з виправленням помилок допущених в попередніх звітних періодах (детальна інформація за які періоди, відображена в Додаток 1), всього платником самостійно донараховано єдиного внеску на загальну суму 278367,42 грн. в тому числі за 2011 рік у сумі 904,80 грн., за 2012 рік у сумі 3560,45 грн., за 2014 рік у сумі 10268,50 грн., за 2015 рік у сумі 248077,25 грн., за 2017 рік у сумі 2882,88 грн., за 2018 рік у сумі 27,04 грн., за 2020 рік у сумі 11533,40 грн., за 2021 рік у сумі 1113,10 грн. чим порушено п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ із змінами і доповненнями.

Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення), або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Таким чином, позивачем порушено пп. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ, вимоги Наказу Міністерства Фінансів України №4 від 13.01.2015 «Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» зі змінами та доповненнями податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору (форма №4ДФ) надано з недостовірними даними: у Податкових розрахунках 1-4 квартали 2017 року, за 1-4 квартали 2018 року, 1, 2, 4 квартали 2019 року, 1-4 квартали 2020 року, 1-4 квартали 2021 року невірно вказано податковий номер (серія та номер паспорту) по фізичним особам, яким нараховувався та виплачувався дохід.

Враховуючи вищевикладене, позивачем в порушення п. 1 ч. 2 ст. 6 розділу ІІ, абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 та ч. 5, ч.13 ст. 8 розділу ІІІ Закону №2464-VІ занижено нарахування єдиного внеску на загальну суму 197 392,77 грн., що в свою чергу, призвело до того, що станом на 29.03.2023 Університет має заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальну суму 197 392,77 грн. Таким чином, податкова вимога про сплату боргу (недоїмки) від 24.04.2023 №Ю-00091812411, винесена Головним управлінням ДПС у Харківській області, є правомірною.

Щодо посилання позивача на форс-мажорні обставини, визначені п.п. 112.8.9 ПКУ, які звільняють від фінансової відповідальності за несвоєчасне подання податкової звітності, суд зазначає наступне.

Платники податків відповідно до пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України звільняються від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у зв'язку із настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), засвідчених ТПП України.

Отже, у випадку відсутності можливості у платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо дотримання строків сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстру податкових накладних, акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, розрахунку коригування у відповідному Реєстрі, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від відповідальності.

Суд зазначає, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабміном, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо. Це визначено п. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 01.01.2016 №671/97-ВР (далі - Закон №671).

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону №671 Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

У офіційному листі Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 року за №2024/02.0-7.1 зазначено: «Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) на підставі ст. ст. 14, 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 02.12.97 №671/97-ВР, Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням / обов'язком, виконання яких (-го) настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких(-го) стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)».

Проте, застосування форс-мажорних обставин не відбувається автоматично, законодавство містить алгоритм дій, які наразі необхідно вчинити зацікавленій особі з метою його використання як засобу звільнення від відповідальності за порушення податкових зобов'язань унаслідок існування обставин непереборної сили.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2023 у справі №906/540/22 зазначив, що лист ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 не є безумовною підставою вважати, що форс-мажорні обставини настали для всіх без виключення суб'єктів. Кожен суб'єкт, який в силу певних обставин не може виконати свої зобов'язання має доводити наявність в нього форс-мажорних обставин.

Отже, форс-мажорні обставини повинні бути встановлені щодо конкретного платника податків з урахуванням обставин, що безпосередньо позбавили можливості саме даного платника податків виконати відповідний обов'язок.

В той же час, позивачем наявності таких обставин не доведено, а наведені в позові доводи не доводять підстав заявленого позову.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

При цьому суд наголошує, що позивачем не наведено та не надано жодного доказу в обґрунтування заявлених позовних вимог.

З огляду на те, що позивач не спростував правомірності прийняття контролюючим органом оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява №65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), Проніна проти України" (Заява №63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява №4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (Учбове містечко ХНАУ, с. Докучаєвське, Харківський район, Харківська область, 62483, код ЄДРПОУ 00493764) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п. 3 Прикінцевих положень КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення 20.10.2023.

Суддя Біленський О.О.