ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" жовтня 2023 р. справа № 300/3618/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову щодо виплати доплати до пенсії та зобов'язання здійснити з 01.02.2022 відповідний перерахунок і виплату доплати до пенсії в сумі 2 000,00 гривень, з подальшою виплатою доплати до пенсії, з урахуванням проведених платежів, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного фонду, орган Пенсійного фонду України, Пенсійний орган, Головне управління ПФУ в області, Управління) про визнання протиправною відмову щодо виплати доплати до пенсії та зобов'язання здійснити з 01.02.2022 відповідний перерахунок і виплату доплати до пенсії в сумі 2 000,00 гривень, з подальшою виплатою доплати до пенсії, з урахуванням проведених платежів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером МВС України, якому призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).
Позивач стверджує, що при проведенні перерахунку його пенсії з 01.12.2019 на підставі рішення суду у справі №300/5323/21 відповідач при визначенні розміру пенсії безпідставно не врахував раніше призначену позивачу доплату на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 за №713 (надалі по тексту також - Постанова №103, постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103) у розмірі 2 000,00 гривень.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2023 відповідно до статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.25-26).
Відповідач подав відзив на позовну заяву від 04.07.2023, який разом із письмовими доказами надійшов на адресу суду 06.07.2023 (а.с.30-48).
Заперечуючи позовні вимоги представник Головного управління ПФУ в області зазначив, що позивачу призначена пенсія по інвалідності (особа з інвалідністю III групи) з 12.03.2013 в розмірі 40% грошового забезпечення відповідно до Закон №2262-XII. Відповідно до матеріалів пенсійної справи (Атестат №352) 31.01.2017 позивача було знято з обліку та припинено виплату пенсії у зв'язку із закінченням терміну інвалідності.
На підставі заяви позивача від 25.07.2019 згідно положень Закону №2262-XII останньому призначено пенсію по інвалідності з 22.07.2019 (з дати встановлення інвалідності) в розмірі 40% грошового забезпечення. Розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становив 6 516,61 гривень, з них: посадовий оклад - 2 900,00 гривень, оклад за військове звання - 2 000,00 гривень, надбавка за вислугу років 30% - 1 470,00 гривень, премія 2,3% - 146,51 гривень, У зв'язку із вказаним основний розмір пенсії, виходячи із значення 40% грошового забезпечення, склав 2 606,60 гривень.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 за №713 (надалі по тексту також - Постанова №713).
Приписами Постанови №713 встановлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Постановою №713 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідач враховуючи наведене, з 01.07.2021 встановив щомісячну доплату до 2 000,00 гривень, в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру 1 247,40 гривень. Розмір пенсії позивача з урахуванням щомісячної доплати становив 3 854,00 гривень.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, вивчивши відзив на позов, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши норми матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 12.03.2013 було призначено пенсії як особі з інвалідністю в розмірі 40% грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійна справа 0903003019-МВС), та з 31.01.2017 позивача було знято з обліку та припинено виплату пенсії у зв'язку із закінченням терміну інвалідності (а.с.36-40).
В подальшому позивач звернувся із заявою від 25.07.2019 про призначення пенсії по інвалідності, відтак ОСОБА_1 з 25.07.2019 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФ України в області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується долученим до відзиву матеріалами пенсійної справи щодо призначення пенсії, протоколами та розрахунками за пенсійною справою і не заперечується сторонами (зворотній бік а.с.40, а.с.41-48). Пенсійні справі присвоєно інший номер №0903006679 (МВС).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно із статтею 23 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким інших осіб" в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).
В період з 25.07.2019 позивачу призначена та виплачувалася пенсія по інвалідності (особа з інвалідністю III групи), в розмірі 40% грошового забезпечення відповідно до статті 23 Закону №2262-ХІІ, що, серед іншого, підтверджується протоколом за пенсійною справою від 26.07.2019 (зворотній бік а.с.40). Загальний розмір пенсії на момент призначення (25.07.2019) становив 2 606,60 гривень, в тому числі, сума грошового забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад 2 900,00 гривень;
- оклад за військовим званням - 2 000,00 гривень;
- надбавка за вислугу років (30%) - 1 470,00 гривень;
- премія 2,3% - 146,51 гривень.
З 01.08.2021 ГУ ПФ України в області позивачу відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" призначило щомісячну доплату в розмірі 1 247,40 гривень до визначеного при призначенні розмір пенсії 2 606,60 гривень (а.с.42).
Попри це, позивач звертався до ГУ ПФ України в області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 відповідно до Постанови №988 за прирівняною посадою поліцейського, тобто з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме довідки за №22/6-5209 від 01.09.2021 (зворотній бік а.с.43). Проте відповідач відмовив в перерахунку пенсії. Вказана відмова відповідача була предметом судового розгляду за позовом позивача.
Так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі №300/5323/21, серед іншого, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до складеної Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України довідки за №22/6-5209 від 01.09.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу в розмірі 2 900 гривень, окладу за спеціальним званням майор поліції в розмірі 2 000 гривень, надбавки за стаж служби в поліції (30%) в розмірі 1 470 гривень, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 55,30 %) в розмірі 3 522, 61 гривень та премії (40,26%) в розмірі 3 982,76 гривень, з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказаного судового рішення ГУ ПФ України в області в січні 2022 року провело перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого з 01.02.2022 основний розмір пенсії становив 5 550,15 гривень (фактично виплачений 5 550,15 гривень), що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії №0903006679-МВС (а.с.43).
Зважаючи на положення постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" позивачу з 01.03.2022 проведено індексацію пенсії, у зв'язку із чим загальний розмір пенсії становив 6 327,17 гривень (а.с.44).
Вважаючи на те, що перерахунок пенсії, здійснений на виконання рішення суду у справі №300/5323/21, проведений відповідачем з метою відновлення належного розміру пенсії, право на отримання якого виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, ОСОБА_1 звернувся з заявою про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713 до відповідача із заявою від 31.05.2023 (а.с.20-21).
Листом №5304-5265/Н-02/8-0900/23 від 14.06.2023 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області надало відповідь, відповідно до якої повідомило, що з 01.07.2023 була встановлена доплата щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713, однак, так як у зв'язку з виконанням рішення суду у справі №300/5323/21, внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії збільшився більше ніж на 2 000,00 гривень, тому право на встановлення щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713 позивач витратив (а.с.22-23).
Не погодившись з діями відповідача щодо невиплати з 01.02.2022 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 за №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходив з таких мотивів і підстав та норм права.
Позивач отримує пенсію по інвалідності на підставі статті 23 Закону №2262-ХІІ, така призначена з 05.06.2020, вказане підтверджується протоколом за пенсійною справою №0903007161 (МВС) від 28.10.2020 (а.с.20).
У даній справі (№300/3618/23) для суду є очевидним те, що так як позивачу пенсію призначено з 25.07.2019 то положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на ОСОБА_1 не розповсюджуються, а відтак і не підлягають застосуванню правові висновки, сформовані Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019, ухваленого в зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (№Пз/9901/20/19).
Разом з тим, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі №300/5323/21, серед іншого, встановлено таке: "Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Відтак, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ".
Правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду (частина 7 статті 78 КАС України).
Поряд з вказаним, правовідносини із нарахування і виплати пенсії колишнім співробітникам МВС України, військовослужбовцям та прирівняних до них осіб, наповнилися додатковим правовим регулюванням.
Так, 14.07.2021 Кабінету Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 за №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Згідно пунктом 1 Постанови №713, установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Пунктом 2 Постанови №713 передбачено, наступне: Установити, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ (пункт 3 Постанови №713).
Позивач в адміністративному позові, наполягає на тому, що перерахунок пенсії йому, проведений відповідачем на виконання рішення суду з метою усунення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого виникло до 01.03.2018 не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому він має право на нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713. Однак, такі аргументи позивача є помилковими і не відповідають фактичним обставинам справи.
ОСОБА_1 не відноситься до переліку осіб із числа працівників органів внутрішніх справ (міліції), визначених в пункті 1 Постанови №103, так як йому пенсія за правилами Закону №2262-ХІІ після 01.01.2018 призначена вперше з 25.07.2019.
Відтак, суд наголошує на неможливості застосування у спірних правовідносинах правових висновків, викладених Верховним Судом в постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, на яку посилається позивач, при застосуванні норм Постанови №713, оскільки такі стосуються пенсій працівників органів внутрішніх справ, яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2018 (у відношенні до міліціонерів).
При цьому, судом встановлено, ОСОБА_1 відповідачем призначено щомісячну доплату в розмірі 1 247,40 гривень на підставі пункту 2 Постанови №713, а не на підставі пункту 1 даної постанови Уряду, так як сума призначеної пенсії позивача становила 2 606,60 гривень, та була меншою за 3 854,00 гривень (3 854,00 гривень - 2 606,60 гривень = 1 247,40 гривень) про, що свідчить протокол за пенсійною справою №0903006679 від 26.06.2023 (а.с.42).
Вказана доплата (1 247,40 гривень) Управлінням встановлена, оскільки ОСОБА_1 призначено пенсію після 1 березня 2018 року і її розмір не досяг 3 854,00 гривень, відповідно у нього відсутнє право на отримання щомісячної доплати в сумі 2 000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 не відноситься до працівників органів внутрішніх справ (міліції), пенсія яким фактично призначена до 01.01.2018, суд у даній справі констатує безпідставність вимог позивача.
В силу вимог частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вжив всіх заходів на з'ясування обставин, які мають значення для даної справи, в тому числі витребував додаткові докази з власної ініціативи (а.с.44-56).
Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування висновків суду, відповідач не надав.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення, суд робить висновок про не обґрунтованість адміністративного позову, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає, що враховуючи відмову в задоволенні позову відсутні підстави для стягнення в користь ОСОБА_1 судових витрат у вигляді сплаченого судового збору.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018.
Суддя Чуприна О.В.