ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2023 року м. Ужгород№ 260/3697/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального Управління Служби судової охорони у Закарпатській області, Державної судової адміністрації України , третя особа без самостійних вимог Служби судової охорони про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіального Управління Служби судової охорони у Закарпатській області, Державної судової адміністрації України , третя особа без самостійних вимог Служби судової охорони , яким просить:
1. Визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області (місцезнаходження: 88000. Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Загорська, буд. 30, код в ЄДРПОУ - 43166763) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1 додаткової щомісячної винагороди у розмірі 30 000 гривень 00 коп., встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
2.Зобов'язати Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області місцезнаходження: 88000. Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Загорська, буд. 30, код в ЄДРПОУ - 43166763) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1 паспорт № НОМЕР_2 виданий 12,12.2019р. органом 2129, додаткову щомісячну винагороду у розмірі 30000 гривень 00 коп., встановлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період проходження служби з 24.02.2022 року.
28 вересня 2023 року ухвалою ЗОАС було відкрито спрощене позовне провадження та залалучено в якості співвідповідача Державну судову адміністрацію України а в якості третьої особи без самостійних вимог: Службу судової охорони .
04 жовтня 2022 року ТУ ССО у Закарпатській області подало відзив, в якому заперечило щодо підстав позову та позовних вимог, обґрунтовуючи тим, що для видання наказу про виплату співробітникам Служби додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28 лютого 2022 року № 168, необхідна наявність у затвердженому кошторисі Служби судової охорони та територіального управління ССО у Закарпатській області відповідних коштів на її виплату за фондом оплати праці співробітників. Натомість у відповідному кошторисі територіального управління ССО у Закарпатській області видатки на виплату додаткової винагороди, визначеної Постановою № 168 після її прийняття, Службою судової охорони не затверджувались.
20 жовтня 2022 року ДСА України подано Відзив , в якому викладено заперечення на позов, обґрунтовані, чим, що нормами частини 11 статті 23 Бюджетного кодексу України забороняється без внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) збільшення бюджетних призначень за загальним та спеціальним фондами державного бюджету на оплату праці працівників бюджетних установ за рахунок зменшення інших видатків . Станом на 01.06.2022 року ССО надано розрахунок потреби у коштах на виплату додаткової винагороди співробтіникам ССО. Водночас після початку війни катастрофічно впали надходження до спеціального фонду Державного бюджету від сплати судового збору, а вирішення виплати додаткового винагороди можливо вирішити тільки шляхом виділення додаткових коштів з резервного фонду Державного бюджету України.
26 жовтня 2022 рокувід Служби судової охорони надійшли письмові пояснення , в яких вона зазначає, що позов є безпідставним, оскільки у затвердженому ДСА України кошторисі ССО на 2022 рік та відповідних кошторисах територіальних управлінь Служби судової охорони видатки на виплату додаткової винагороди, визначеної Постановою № 168 не передбачались та не затверджувались, у зв'язку з чим існуючий за фондом оплати праці фінансовий ресурс Служби не дозволяє здійснити таку виплату, що унеможливлює видання відповідних наказів про виплату додаткової винагороди співробітникам ССО.
Також звертають увагу, що у період з 28 лютого і по теперішній час Службою направлено до головного розпорядника коштів -ДСА України 11 листів з відповідними розрахунками потреби в коштах на виплату додаткової винагороди з поіменними списками, підготовлено та надіслано 15 листів про сприяння у вирішенні питання щодо виділення коштів Премєр-Міністру України , Міністерству фінансів України , Верховному Суду, Вищій раді правосуддя, Раді національної безпеки і оборони України, Головнокомандувачу ЗСУ; неодноразово проводились робочі зустрічі з керівництвом Офісу Президента України , керівництвом КМУ , Міністерством фінансів
15 листопада 2022 року ухвалою ЗОАС було зупинено провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального Управління Служби судової охорони у Закарпатській області, Державної судової адміністрації України , третя особа без самостійних вимог Служби судової охорони про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №260/3564/22 (№ Пз990/4/22).
20 жовтня 2023 року ухвалою ЗОАС було поновлено провадження в даній справі у звязку з постановленням 21 вересня 2023 року Великою Палатою Верховного Суду остаточного рішення по зразковій справі 260/3564/22.
Вивчивши матеріали справи , суд дійшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом.
19 березня 2020 року Наказом № 22 о/с "По особовому складу" ТУ ССО у Закарпатській області призначено на посаду контролера II категорії 3 взводу охорони 1 підрозділу охорони ; прийнято на службу до територіального управління з 20 березня 2020 року та присвоєно йому спеціальне звання рядовий Служби судової охорони.
Згідно Довідки про доходи № 86 від 13.09.2022 року видана ТУ ССО у Закарпатській області за період з січня 2022 року по серпень 2022 року усього нараховано грошове забезпечення в розмірі 115039,02 грн.
Згідно Довідки від 14.09.2022 року №149, виданої ТУ ССО у Закарпатській області ОСОБА_1 з 20.03.2020 р. по теперішній час безперервно проходить службу у Службі судової охорони та станом на 14.09.2022 перебуває на посаді II категорії 3 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області.
20 вересня 2022 року начальником ССО у Закарпатській області позивачу на його рапорт від 12.09.2022 р. надано лист, в якому зазначено, що у затвердженому ДСА України кошторисі на 2022 рік та відповідних кошторисах територіальних управлінь Служби видатки на виплату додаткової винагороди , передбаченої Постановою № 168 , не передбачалися та не затверджувалися, а тому відповідний ним не видавався. Після надходження відповідних бюджетних асигнувань необхідні накази будуть видані у встановленому порядку.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №289 «Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони» затверджені схеми посадових окладів, тарифних розрядів і коефіцієнтів за основними посадами і спеціальними званнями співробітників Служби судової охорони та встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони затверджується Державною судовою адміністрацією.
Механізм виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони визначений Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384 (далі - Порядок №384).
За змістом пунктів 4-7 Порядку №384 грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони включає: 1) щомісячні основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби); 2) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія); 3) одноразові додаткові види грошового забезпечення (винагороди; допомоги).
Відповідно до пунктів 8 і 10 Порядку №384 грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади в центральний орган управління Служби та територіальних управліннях Служби. Грошове забезпечення співробітникам виплачується за місцем проходження служби виключно в межах фондів оплати праці співробітників, затверджених у кошторисах Служби або територіального управління Служби на грошове забезпечення.
Періоди, за які грошове забезпечення не виплачується, визначені в пункті 11 Порядку №384, до яких, зокрема, віднесено час надання співробітникам відпусток відповідно до чинного законодавства України, за якими не передбачено збереження заробітної плати.
Виплата грошового забезпечення співробітника за поточний місяць здійснюється щомісяця не пізніше останнього робочого дня місяця (пункт 17 Порядку №384).
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в пункті 1 якої установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 3 вказаної постанови Міністерству фінансів України доручено опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
У пункті 5 цієї постанови зазначено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 внесені, зокрема, такі зміни до постанови №168:
- в абзаці першому пункту 1 постанови слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць";
- пункт 1 постанови доповнено новим абзацом такого змісту: «Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення»;
- доповнено постанову пунктом 21, яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Наказом ДСА України від 31.10.2022 №396 затверджено Порядок і умови виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди на період дії воєнного стану (далі - Порядок №396).
Згідно з пунктом 3 Порядку №396 додаткова винагорода виплачується співробітникам в період дії воєнного стану, за час проходження ними служби, зокрема тим, які виконують службові обов'язки за штатними посадами або на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами згідно з умовами, передбаченими цим Порядком.
Пунктом 7 Порядку №396 унормовано, що додаткова винагорода виплачується в таких розмірах: 30 000 гривень - співробітникам, які проходять службу в районах ведення бойових дій, пропорційно в розрахунку на місяць; 10 000 гривень - іншим співробітникам пропорційно в розрахунку на місяць; 100 000 гривень - співробітникам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
За приписами пункту 4 Порядку №396 виплата додаткової винагороди здійснюється центральним органом управління та територіальними управліннями Служби судової охорони за місцем проходження служби співробітника, де він призначений на штатну посаду. Підставою для виплати додаткової винагороди співробітникам є наказ Служби або територіального управління Служби.
У пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 та пункті 4 наказу ДСА України від 31.10.2022 №396 передбачено, що ці нормативно-правові акти набирають чинності з дня їх опублікування та застосовуються з 24 лютого 2022 року.
Отже, з 24 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України встановив співробітникам Служби судової охорони на період дії воєнного стану в Україні додаткову винагороду, яка підлягає їм виплаті в порядку та на умовах, визначених ДСА України.
06 квітня 2023 року Верховний Суд у зразковій справі № 260/3564/22 , рішення якого набуло законної сили на підставі Постанови ВП ВС від 21 вересня 2023 року зазначив наступне:
- Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України №168 у посутньому зв'язку з положеннями статей 43 і 58 Конституції України, статей 161, 165 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», нормами Порядку №384 і Порядку №396 належить застосовувати в адміністративних справах про виплату на користь співробітників Служби судової охорони додаткової винагороди у правовідносинах, що виникли з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до ст. 291 КАСУ провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Суд констатує, що адміністративна справа №260/3697/22 має ознаки вищезазначеної типової справи, що була прийнята до розгляду Верховним Судом як зразкова справа, а тому судом враховуються висновки ВС у зразковій справі № 260/3564/22.
Верховний Суд у вищевказаному рішенні щодо строку звернення з даним позовом констатував, що
- у Рішенні від 12 квітня 2012 року №9-рп/2012 Конституційний Суд України зазначив, що гарантована Конституцією України рівність усіх людей в їх правах і свободах означає необхідність забезпечення їм рівних правових можливостей як матеріального, так і процесуального характеру для реалізації однакових за змістом та обсягом прав і свобод. У правовій державі звернення до суду є універсальним механізмом захисту прав, свобод та законних інтересів фізичних і юридичних осіб (абзац п'ятий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення).
- Таким чином, зважаючи на гарантування конституційного права на своєчасне одержання винагороди за працю та рівність усіх працівників у цьому праві, положення статті 233 КЗпП України в частині, що стосуються строку звернення до суду у справах, пов'язаних з недотриманням законодавства про оплату праці, мають перевагу в застосуванні перед частиною п'ятою статті 122 КАС України.
- Наведене дає Суду підстави для висновку, що до 19 липня 2022 року строк звернення ОСОБА 1 з цим позовом до суду не був обмежений будь-яким строком, а у правовідносинах, що виникли після цієї дати, позивач не пропустив тримісячного строку, звернувшись до суду 22 вересня 2022 року.
З врахуванням висновків ВС , суд констатує, що позивачем ОСОБА_1 , який звернувся з позовом 27 вересня 2022 року, строк звернення не пропущено.
Верховний Суд не вбачає підстав для застосування до спірних правовідносин Порядку №396 й у частині визначених ним порядку і умов виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди, оскільки спірні правовідносини виникли до прийняття і набрання чинності цим Порядком. Водночас у спірний період однорідні правовідносини щодо порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони були врегульовані Порядком №384, що й підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
При цьому відмова ТУ ССО у Закарпатській області у виплаті позивачу додаткової винагороди як однієї зі складових його грошового забезпечення з підстави відсутності відповідних бюджетних асигнувань, виходячи з прецедентної практики Європейського суду з прав людини, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1950 року право особи мирно володіти своїм майном, оскільки доки відповідні правові норми, що передбачають певні виплати, є чинними, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах (справа «Кечко проти України», заява №63134/00, рішення від 08 листопада 2005 року).
Застосування судом принципу верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ є вимогою частини другої статті 6 КАС України.
За змістом пункту 9 частини першої статті 4, статті 5, частини четвертої статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, який, на думку позивача, порушив його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
У позовній заяві позивач правильно визначив, що спірні правовідносини щодо виплати грошового забезпечення у належному розмірі виникли між ним і ТУ ССО у Закарпатській області, яке в силу вимог пункту 10 Порядку №384 виплачує позивачу грошове забезпечення за місцем проходження ним служби.
Отже, ТУ ССО у Закарпатській області є належним відповідачем за пред'явленим позовом, оскільки саме цей суб'єкт владних повноважень допустив протиправну бездіяльність у спірних правовідносинах щодо виплати позивачу додаткової винагороди.
З огляду на викладене позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності ТУ ССО у Закарпатській області щодо ненарахування і невиплати йому додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168, та зобов'язання ТУ ССО у Закарпатській області нарахувати і виплатити позивачу вказану додаткову винагороду в розмірі 30000 грн. на місяць (за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця), починаючи з 24 лютого 2022 року.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН: НОМЕР_1 ) до Територіального Управління Служби судової охорони у Закарпатській області (вул. Загорська, буд. 30,м. Ужгород,88018, код ЄДРПОУ 43166763 ), Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601,код ЄДРПОУ 26255795) , третя особа без самостійних вимог Службу судової охорони (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 42902258) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії ТУ ССО у Закарпатській області щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» починаючи з 24 лютого 2022 року.
3. Зобов'язати ТУ ССО у Закарпатській області ( код ЄДРПОУ 43166763) м. Ужгород, вул. Загорська,30 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 ) додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 30 000 грн. починаючи з 24 лютого 2022 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова