Рішення від 20.10.2023 по справі 260/7420/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2023 рокум. Ужгород№ 260/7420/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому просить: 1) визнати діяльність Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної щодо не виплати грошового забезпечення не в повному обсязі за час проходження служби; 2) зобов'язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; 3) зобов'язати нарахувати та виплатити грошову компенсацію за харчування під час несення чергової служби у добовому наряді за 68 добових нарядів період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; 4) зобов'язати нарахувати та виплатити надбавку за роботу з таємницею за період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на день виключення позивача зі списків особового складу позивачу не нараховано та не виплачено суму індексації грошового забезпечення за період проходження служби, продовольче забезпечення та надбавки за роботу з таємницями. В обгрунтування позовних вимог вказує на Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та позиції Європейського суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач вказує, що індексація грошового забезпечення за період з 04.07.2017 року по 31 грудня 2017 року (включно) нараховувалася позивачу випереджаючим шляхом у відповідності до вимог абзацу 9 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078. При цьому місяцем підвищення доходу (базовим місяцем) при нарахуванні індексації враховано - грудень 2015 року - крайній місяць підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України. А з 01 березня 2018 року індексація грошового забезпечення нараховувалася та виплачувалася позивачеві у відповідності з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з урахуванням базового місяця - березня 2018 року.

Щодо виплати надбавки за роботу з таємницею за період проходження служби, відповідач вказує, що позивач фактично отримував вказану надбавку за роботу в умовах режимних обмежень починаючи з серпня 2018 року по січень 2021 року постійно та з моменту відновлення спеціальних дозволів до його звільнення 05 липня 2021 року.

Щодо грошової компенсації за харчування під час несення служби у добовому наряді за 68 добових нарядів відповідач зазначив, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 була відсутня продовольча служба та до 21 березня 2022 року Закарпатський ОТЦК та СП перебував на продовольчому забезпеченні у військової частини НОМЕР_1 , - виплата грошової компенсації замість харчування здійснювалась за Каталогом продуктів на підставі наказу командира саме військової частини НОМЕР_1 за клопотанням військовослужбовців, у даному випадку позивача.

Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.262 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Наказом військового комісара Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині)від 05.07.2021 року №121 старшину ОСОБА_1 , начальника служби охорони державної таємниці Великоберезнянського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Закарпатської області, звільненого наказом військового комісара Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки частини (по особовому складу) від 15 червня 2021 року №9-рс відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у запас за підпунктом «а» (у зв'язку із закінченням контракту). Згідно вказаного наказу з 05 липня 2021 року виключений із списків особового складу Великоберезнянського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Закарпатської області та всіх видів забезпечення.

Згідно карток особового рахунку позивача за 2017-2021 роки, судом встановлено, що у 2017-2018 році індексація грошового забезпечення позивачу не виплачувалася. У період за січень-грудень 2019 року згідно даних картки особового рахунку № НОМЕР_2 сума індексації склала 1859,07 грн та згідно вказаної картки встановлено, що позивачу здійснено виплати за таємність за січень-грудень 2019 року. Згідно картки особового рахунку позивача № НОМЕР_3 за 2020 рік встановлено, що позивачу за період з січня по грудень було виплачено індексацію у загальному розмірі 2664,32 грн та за таємність у відсотковому відношенні (50%). У 2021 році згідно картки особового рахунку позивача № НОМЕР_4 встановлено, що сума індексації за період з січня по липень 2021 року склала 2327,59 грн. за таємність виплата проводилася у липні.

Судом встановлено, що індексація грошового забезпечення за період з 04.07.2017 року по 31 грудня 2017 року (включно) нараховувалася позивачу випереджаючим шляхом у відповідності до вимог абзацу 9 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078. При цьому місяцем підвищення доходу (базовим місяцем) при нарахуванні індексації враховано - грудень 2015 року - крайній місяць підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України. А з 01 березня 2018 року індексація грошового забезпечення нараховувалася та виплачувалася позивачеві у відповідності з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з урахуванням базового місяця - березня 2018 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо позовних вимог про зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ст.43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 12.12.1991 року (далі Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Частиною 2 ст.19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із абз.2 ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Частиною 6 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

За змістом ч.1 ст.10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Доходи від роботи за сумісництвом, на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, що з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Згідно з ч.ч.1-4 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

При цьому, відповідно до визначення, яке міститься в абз.3 ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання.

Згідно із ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).

Відповідно до абз.1 п.5 Порядку №1078 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013), якою п.5 Порядку №1078 викладено у новій редакції. Вказана постанова набрала чинності 15.12.2015 року.

Так, відповідно до абз.абз.1, 2 п.5 Порядку №1078 (у редакції Постанови №1013), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Аналіз наведених вище редакцій норм п.5 Порядку №1078 дає підстави дійти висновку, що до 15.12.2015 року (дати набрання чинності Постановою №1013) базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення уважався місяць, в якому відбулося підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів. Тобто базовий місяць для проведення індексації грошових доходів населення не був прив'язаний до події зростання лише тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Проте, після 15.12.2015 року у зв'язку з набранням чинності Постановою №1013, якою п.5 Порядку №1078 викладено у новій редакції, на встановлення нового базового місяця (місяця підвищення грошових доходів) для нарахування індексації почав впливати виключно факт зростання тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника (в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок), а саме від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Аналогічного змісту роз'яснення надало у своєму листі від 28.04.2016 року №201/10/137-16 Міністерство соціальної політики, як орган, уповноважений відповідно до п.14 Порядку №1078 надавати роз'яснення щодо його застосування.

Судом встановлено, що при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 04.07.2017 року по 31 грудня 2017 року (включно) нараховувалася позивачу випереджаючим шляхом у відповідності до вимог абзацу 9 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078. При цьому місяцем підвищення доходу (базовим місяцем) при нарахуванні індексації враховано - грудень 2015 року - крайній місяць підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України. А з 01 березня 2018 року індексація грошового забезпечення нараховувалася та виплачувалася позивачеві у відповідності з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з урахуванням базового місяця - березня 2018 року.

Вирішуючи питання про те, який базовий місяць мав бути встановлений при нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року суд враховує, що 07.11.2007 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294), відповідно до п.1 якої грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затв. Постановою № 1294, яка набрала чинності з 01.01.2008 року. Отже, з набранням чинності Постановою № 1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.

Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі Постанови № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008 року та втратила чинність з 01.03.2018 року у зв'язку з прийняттям наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України".

Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.

Таким чином, саме січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації його грошового забезпечення до березня 2018 року.

Згідно з п. 4 Постанови № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, постановою № 704 визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

Зазначена постанова набрала чинності з 01.01.2018 року.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Оскільки підвищення посадового окладу позивача з березня 2018 року відбулося у зв'язку із прийняттям Постанови № 704, якою змінено (підвищено) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців саме березень 2018 року є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем).

Такого висновку дотримується і Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові від 24 листопада 2021 року у справі№ 380/7073/21 пров. № А/857/17371/21.

Отже, за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за указаний період повинен бути січень 2008 року.

Втім, як слідує з матеріалів справи, відповідач при нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення за період з 2016 по 2018 року безпідставно застосував саме редакцію Порядку №1078, яка була чинною до прийняття Постанови №1013, визначивши позивачу базові місяці грудень 2015 року, що, як наслідок, призвело до неправильного нарахування позивачу сум індексації грошового забезпечення за указаний період та її виплати у менших, аніж належить, розмірах.

Тож, оскільки суд визнав протиправними дії відповідача щодо неправильного нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік та, враховуючи те, що відповідно до норм Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення саме на відповідача покладається обов'язок нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення, ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язання відповідача нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби по 2018 рік з урахуванням січня 2008 року, як базового місяця, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по липень 2021 року суд зазначає таке.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 4 цієї постанови установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Отже, постановою Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено інший порядок встановлення та розміри посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

Зазначена постанова набрала чинності з 01.03.2018 року.

Відповідно до абз.1 п.5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Таким чином, враховуючи підвищення посадових окладів військовослужбовців з березня 2018 року у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року постанови №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою змінено (підвищено) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців саме березень 2018 року в контексті застосування у спірних правовідносинах норми абз.1 п.5 Порядку №1078 є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем).

Вказана обставина сторонами не заперечується, а тому в силу вимог ч.1 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягає.

У контексті спірних правовідносин необхідно звернути увагу на те, що питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078.

Так, відповідно до абз.абз.3, 4, 6 п.5 Порядку №1078, сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: а) розмір підвищення грошового доходу особи, та б) суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати: чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.

Так, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п.1-1 Порядку №1078.

Водночас суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку №1078 обов'язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.

Судом встановлено, що індексації грошового забезпечення позивача з 01 березня 2018 року нараховувалася та виплачувалася позивачеві у відповідності з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з урахуванням базового місяця - березня 2018 року та Порядку №1078, згідно з якими у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Відтак, відповідачем правомірно нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по липень 2021 року.

Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить висновку про протиправність дій відповідача щодо неправильного нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 року із застосуванням базового місяця - грудень 2015 року, оскільки базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за указаний період повинен бути січень 2008 року, тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дії відповідач щодо неправильного нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік та зобов'язати Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити нарахування ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік, з урахуванням січня 2008 року, як базового місяця, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання нарахувати та виплатити грошову компенсацію за харчування під час несення чергової служби у добовому наряді за 68 добових нарядів період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки суд вказує наступне.

Відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 29 квітня 2020 року №140 затвердженого в Міністерстві юстиції України 15 травня 2020 року за №444/34727 «Про затвердження Порядку застосування Каталогу продуктів харчування» зарахування військовослужбовців та інших категорій осіб на продовольче забезпечення здійснюється відповідно до «Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 09 грудня 2002 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2002 року за № 992/7280.

Перелік категорій військовослужбовців та інших категорій осіб, які мають право на харчування за рахунок держави під час організації харчування за Каталогом продуктів визначений у примітках до норм харчування військовослужбовців Збройних Сил України (далі - норми харчування), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу. Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» (зі змінами) (далі - постанова Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426).

У разі неможливості організувати харчування гарячою їжею особового складу Збройних Сил України з використанням Каталогу продуктів видаються набори сухих продуктів за нормами харчування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426.

Виплата грошової компенсації замість харчування за Каталогом продуктів здійснюється у розмірі вартості норм, визначених Міністерством оборони України у випадках, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426.

Виплата здійснюється на підставі наказу командира військової частини за клопотанням військовослужбовців. Грошова компенсація замість харчування за окремі приймання їжі при триразовому (чотириразовому) харчуванні не виплачується.

У зв'язку з тим, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 була відсутня продовольча служба та до 21 березня 2022 року Закарпатський ОТЦК та СП перебував на продовольчому забезпеченні у військової частини НОМЕР_1 (книжка № НОМЕР_5 серія АВГ №50), - виплата грошової компенсації замість харчування здійснювалась за Каталогом продуктів на підставі наказу командира саме військової частини НОМЕР_1 за клопотанням військовослужбовців.

Суд зауважує, що позивачем жодним чином не обгрунтовано необхідність виплатити грошової компенсації за харчування під час несення чергової служби у добовому наряді за 68 добових нарядів за період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, зокрема, доказів перебування у добових нарядах, доказів відсутності харчування за вказаний період тощо суду не надано.

Варто зауважити, що згідно приписів ч.ч.1,4 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні вказаних позовних вимог.

Щодо позовних вимог про зобов'язання нарахувати та виплатити надбавку за роботу з таємницею за період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки суд вказує наступне.

31 жовтня 2020 року на виконання вимог спільної Директиви Мішстра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 вересня 2020 року «Про проведення додаткових організаційних заходів в Збройних Силах України в 2020 році» Директиви Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 04 вересня 2020 року «Про проведення додаткових організаційних заходів у військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у 2020 році» та на підставі наказу військовою комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30 жовтня 2020 року № 237 «Про проведення додаткових організаційних заходів у військових комісаріатах Закарпатської області» Закарпатський обласний військовий комісаріат переформовано в Закарпатський обласним територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. В зв'язку з чим за №503/8/11643 від 29.12.2020 внесено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У зв'язку із вказаною реорганізацією з 01 січня 2021 року була скасована дія спеціальних дозволів на впровадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, який видається управлінням Служби безпеки України в Закарпатська області. У подальшому дозвіл на впровадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею був погоджений в червні 2021 року.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач отримував вказану надбавку за роботу в умовах режимних обмежень починаючи з серпня 2018 року по січень 2021 року постійно та з моменту відновлення спеціальних дозволів до його звільнення 05 липня 2021 року, що підтверджується картками особового рахунку військовослужбовця ОСОБА_1 №4 за 2018 рік, №182 за 2019 рік, №175 за 2020 рік, №127 за 2021 рік.

Суд зауважує, що позивачем не наведено жодних нормативних обгрунтування та пояснень щодо належних сум вказаної виплати, а долучені до матеріалів справи докази спростовують твердження позивача щодо невиплати надбавки за роботу з таємницею.

Тому позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити надбавку за роботу з таємницею за період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки не підлягають задоволенню.

У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість частини позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.

Так, позовні вимоги у частині вимог про зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження служби у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки підлягає до часткового задоволення шляхом визнання протиправними дії відповідач щодо неправильного нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік та зобов'язати Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити нарахування ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік, з урахуванням січня 2008 року, як базового місяця, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Адміністративний позов у частині решти позовних вимог до задоволення не підлягає.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати під час звернення до суду із даним позовом.

Керуючись статтями 6, 9, 73-78, 90, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Бородіна, буд. 22, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, ЄДРПОУ 08410861) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08410861) щодо неправильного нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік.

Зобов'язати Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Бородіна, буд. 22, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, ЄДРПОУ 08410861) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ) суму індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік включно із встановленням для обчислення місяцем підвищення грошового доходу (тарифної ставки (окладу)) базового місяця - січень 2008 року з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору