Справа № 165/2061/23
Провадження № 2-а/161/247/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2023 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
за участі секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 10 в м. Луцьку адміністративну справу № 165/2061/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до УПП у Волинській області ДПП НПУ, інспектора роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщука Андрія Андрійовича про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПП у Волинській області ДПП НПУ, інспектора роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщука Андрія Андрійовича про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення. Просить суд визнати протиправною та скасувати постановуу справі про адміністративне правопорушення серії ЕАC № 7144101 від 10 червня 2023 року, якою позивача притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення та стягнути суму сплаченого штрафу і судовий збір.
Позивач в судовому засіданні заявлений позов підтримав в повному об'ємі, з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити. В подальшому в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. Подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача, суб'єкта владних повноважень, УПП у Волинській області ДПП в судовому засіданні заявлений позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив відмовити в задоволенні позову. В подальшому в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідач, інспектор роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщук Андрій Андрійович в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. Від нього не надходило відзиву на позовну заяву та заяви про розгляд справи у його відсутності.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до вимог ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення, транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Судом по справі встановлені наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини.
10 червня 2023 року інспектором роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщуком Андрієм Андрійовичем винесено постанову серії ЕАС № 7144104, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу 340,00 гривень.
Як вбачається із змісту оскаржуваної постанови, що ОСОБА_1 , 10 червня 2023 року о 13.16 годині в селі Піддубці, а/д Н22, керуючи транспортним засобом «Ніссан Родж», державний номерний знак НОМЕР_1 , рухався зі швидкістю 77 км/год, та перевищив встановлені обмеження руху більше як на 20 км/год, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Як вбачається із змісту позовної заяви, що позивачем ОСОБА_1 заперечуються об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, а саме - факт керування ним 10 червня 2023 року о 13.16 годині в селі Піддубці, а/д Н22, керуючи транспортним засобом «Ніссан Родж», державний номерний знак НОМЕР_1 .
Відповідно до ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Як зазначено у рішенні ЄСПЛ у справі «Салабіаку проти Франції» від 7 жовтня 1988 року, що тягар доведення вини покладається на обвинувачення і будь-які сумніви повинні бути на користь обвинуваченого. З метою судового переслідування необхідно приєднати до справи достатньо доказів для засудження обвинуваченого.
Правова природа адміністративної відповідальності за своєю суттю є аналогічною кримінальній, оскільки також є публічною, пов'язана із застосуванням державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваження, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи, включаючи позбавлення волі.
У пункті 21 рішення ЄСПЛ у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року зазначено, що Уряд України визнав карний кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010 дійшов до висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні (п. 4.1).
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом достовірно встановлено, що єдиним належним за ознакою об'єктивності доказом наявності/відсутності вини ОСОБА_1 мав би бути відеозапис з нагрудного відеореєстратора інспектора роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщука Андрія Андрійовича.
Однак, судом достовірно встановлено, що представником УПП у Волинській області ДПП до відзиву на позовну заяву взагалі не долучено матеріалів фото/відеофіксації нібито вчиненого ОСОБА_1 правопорушення.
Судом не приймаються пояснення представника УПП у Волинській області ДПП Соколової К.Ю. щодо наявності в оскаржуваній постанові фактору «людської помилки», за наслідками якого інспектором роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ ОСОБА_2 було невірно зазначений транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 , а саме - «Ніссан Родж», державний номерний знак НОМЕР_1 замість «БМВ», державний номерний знак НОМЕР_2 .
Суд звертає увагу, що окрім повного спотворення об'єктивної сторони правопорушення, уповноваженими особами УПП у Волинській області ДПП не надано жодних достовірних та належних доказів на підтвердження обставин, згідно яких ОСОБА_1 дійсно перевищив встановлені обмеження щодо швидкості руху більше як на 20 км/год.
А також суд звертає увагу, що безпосередньо на запит ОСОБА_1 уповноваженими особами УПП у Волинській області ДПП було надано матеріали до постанови ЕАС № 7144104 - саме у відношенні невстановленого водія транспортного засобу «Ніссан Родж», державний номерний знак НОМЕР_1 .
Таким чином, відповідачем, всупереч положенням частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, не вчинено жодних належних дій, спрямованих на доказування правомірності свого рішення, а саме - постанови серії ЕАС № 7144104 від 10 червня 2023 року.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що відповідачем на засадах змагальності сторін та вимогах частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суду не доведено правомірність, законність та підставність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення за ч. 1 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову шляхом визнання протиправною та скасування постанови інспектора роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщука Андрія Андрійовича, серії ЕАС № 7144104 від 10 червня 2023 року, щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При цьому, не підлягає до задоволення адміністративний позов ОСОБА_1 в частині його пред'явлення безпосередньо до інспектора роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщука Андрія Андрійовича, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із статтею 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, правил, спрямованих на забезпечення схоронності вантажів на транспорті, а також про незаконний відпуск і незаконне придбання бензину або інших паливно-мастильних матеріалів (статті 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частина перша статті 44, стаття 89, частина друга статті 106-1, частини перша, друга, третя, четверта і шоста статті 109, стаття 110, частина третя статті 114, частина перша статті 115, стаття 116-2, частина друга статті 117, частини перша і друга статті 119, частини перша, друга, третя, п'ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга, третя і п'ята статті 122, частина перша статті 123, 124-1, 125, частини перша, друга і четверта статті 126, частини перша, друга і третя статті 127, статті 128-129, стаття 132-1, частини перша, друга та п'ята статті 133, частини третя, шоста, восьма, дев'ята, десята і одинадцята статті 133-1, частина друга статті 135, стаття 136 (за винятком порушень на автомобільному транспорті), стаття 137, частини перша, друга і третя статті 140, статті 148, 151, частини шоста і сьома статті 152-1, статті 161, 164-4, статтею 175-1 (за винятком порушень, вчинених у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтями 176, 177, частини перша і друга статті 178, статті 180, 181-1, частина перша статті 182, статті 183, 192, 194, 195).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
На переконання суду, системний аналіз зазначених правових норм дає підстави вважати, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених частиною 5 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівники органів (підрозділів) Національної поліції діють від імені органів Національної поліції, а отже не можуть виступати відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган (підрозділ) Національної поліції. Яким, в даному випадку, виступає УПП у Волинській області ДПП.
А також не підлягає до задоволення позовна вимога про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - УПП у Волинській області ДПП суми сплаченого штрафу у справі про адміністративне правопорушення в сумі 340 гривень. Суд звертає увагу, що відповідач по справі - УПП у Волинській області ДПП не є розпорядником грошових коштів в сумі 340 гривень, сплачених ОСОБА_1 як адміністративний штраф за порушення ПДР України. При цьому, повернення вказаних грошових коштів здійснюється в позасудовому порядку, шляхом повернення помилково, або надміру сплачених/перерахованих грошових коштів. А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом при розгляді справи встановлено, що позивачем при зверненні до суду з позовом було понесено та документально підтверджено судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 610,40 гривень. При цьому, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову. А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача УПП у Волинській областіза рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь позивача понесених і документально підтверджених судових витрат по сплаті судового збору в сумі - 536,80 гривень - пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ч. 1 ст. 122 КУпАП, ст.ст. 139, 241 246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до УПП у Волинській області ДПП НПУ, інспектора роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщука Андрія Андрійовича про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.
Постанову інспектора роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП НПУ Іщука Андрія Андрійовича, серії ЕАС № 7144104 від 10 червня 2023 року, щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді адміністративного штрафу в сумі 340,00 гривень - визнати протиправною та скасувати.
В задоволенні решти позову - відмовити.
Провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань УПП у Волинській області ДПП, (місцезнаходження: місто Луцьк, вулиця Залізнична, 15, Волинської області) на користь ОСОБА_1 понесені та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 536,80 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Ковтуненко