Справа № 157/1603/22
Провадження №3-в/157/24/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглянувши подання начальника Камінь-Каширського відділу державної виконавчої служби у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Балицької Любові Антонівни про зміну способу і порядку виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 21 грудня 2022 року в частині конфіскації вогнепальної зброї,
встановив:
Начальник Камінь-Каширського відділу державної виконавчої служби у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Балицька Л.А. звернулася до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання виконавчого документу Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 21 грудня 2022 року в частині конфіскації у власність держави вогнепальної зброї. Подання мотивоване тим, що на примусовому виконанні у Камінь-Каширського ВДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області перебуває виконавче провадження ВП № 71109710 з примусового виконання виконавчого документу №157/1603/22, виданого 21 грудня 2022 року Камінь-Каширським районним судом, про конфіскацію вогнепальної зброї - мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, номер НОМЕР_1 , ствол НОМЕР_2 , 1962 року випуску, яка знаходиться на зберіганні у Камінь-Каширському РВП ГУНП у Волинській області. Чинним законодавством України не передбачено способу та порядку реалізації органами державної виконавчої служби зброї та боєприпасів, завдяки чому можна було б реально здійснити їх конфіскацію в дохід держави. Відповідно до п. 25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 985 від 11.07.2002 року головним державним виконавцем Камінь-Каширського ВДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області скеровувалась інформація щодо конфіскованої зброї у тому числі зброя марки «ТОЗ-16», 16 калібру, без номера, 1962 року випуску, що знаходиться на зберіганні, у Камінь-Каширському РВП ГУНП у Волинській області, однак рішення про безоплатну передачу не було прийнято у зв'язку з відсутністю заявок. Відповідно до вказаного Порядку інформація про майно, яка вже надсилалося до обласної військової адміністрації та стосовно якого не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається. Посилаючись на викладене, практику Верховного Суду, начальник Камінь-Каширського відділу державної виконавчої служби у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Балицька Л.А. просить змінити спосіб і порядок виконання постанови № 157/1603/22, виданої 21 грудня 2022 року Камінь-Каширським районним судом в частині конфіскації у власність держави речових доказів, змінивши наступним чином: зброю марки «ТОЗ-63», 16 калібру, номер НОМЕР_1 , ствол НОМЕР_2 , 1962 року випуску, що знаходиться на зберіганні у Камінь-Каширському ВП ГУНП у Волинській області, безоплатно вилучити та знищити. Знищення вказаних речових доказів покласти на спеціально уповноважений орган, а саме Головне управління Національної поліції у Волинській області.
Представник Камінь-Каширського ВДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився.
З матеріалів подання вбачається, що постановою судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 21 грудня 2022 у справі № 157/1603/22 накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене ч. 1 ст. 190 КпАП України, у виді штрафу у розмірі 170 грн., конфісковано вогнепальну зброю: мисливську рушницю марки «ТОЗ-63», 16 калібру, номер НОМЕР_1 , ствол НОМЕР_2 , 1962 року випуску, яка знаходиться на зберіганні у Камінь-Каширському РВП ГУНП у Волинській області, та стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 496,20 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 29 КпАП України конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.
Відповідно до ст. ст. 298, 300, 304 КпАП України постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно зі ст. ст. 314, 315 КпАП України виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до роз'яснень, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 2025/2-10/11, поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985, реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з п. п. 8, 11 цього Порядку мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.
З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції.
Відповідно до п. 15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 року №314, у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.
Згідно з п.п. 1 п. 1, п. 20 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340, дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.
Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1, 3, 5, 6, 8, 12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки). Згідно з абзацами 1, 2 п. 25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 985 від 11.07.2002 року, тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки). Органи державної виконавчої служби, яким конфісковане за рішенням суду майно передано для подальшого розпорядження, щомісяця 5 числа надсилають інформацію про наявність описаного державними виконавцями майна (у тому числі переданого митниці на зберігання), крім того, що передано на реалізацію, до відповідної обласної військової адміністрації за місцем розташування такого майна. Інформація про майно, яка вже надсилалася до обласної військової адміністрації та стосовно якої не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається.
Згідно з п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.
Згідно з п. 37 Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.06.2006 № 812, боєприпаси, вибухові речовини, порохи (продукти спецхімії) підлягають знищенню, кщо їх використання та/або переробка неможливі, оскільки не відповідають правилам безпеки і заборонені відповідними органами виконавчої влади з урахуванням їх фізико-хімічних характеристик.
Відповідно до п. 29 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 № 314, на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому п. п. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною.
Аналізуючи вищевикладене, доходжу висновку про необхідність зміни способу і порядку виконання постанови судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 21 грудня 2022 у справі № 157/1603/22 в частині конфіскації вогнепальної зброї на безоплатне вилучення та знищення цієї зброї, виконання чого покласти на Головне управління Національної поліції у Волинській області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 29, 298, 300, 304, 314, 315 КУпАП, ст. ст. 18, 33, 61, 62 Закону України «Про виконавче провадження», суддя -
постановив:
Подання начальника Камінь-Каширського відділу державної виконавчої служби у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Балицької Любові Антонівни задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 21 грудня 2022 року у справі № 157/1603/22 (провадження №3/157/814/22) про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення. передбаченого ч. 1 ст. 190 КпАП України, у виді штрафу у розмірі 170 гривень, з конфіскацією вогнепальної зброї: мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, номер НОМЕР_1 , ствол НОМЕР_2 , 1952 року випуску, яка знаходиться на зберіганні в Камінь-Каширському районному відділі поліції ГУНП у Волинській області, в частині конфіскації вогнепальної зброї, на безоплатне вилучення та знищення вогнепальної зброї: мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, номер НОМЕР_1 , ствол НОМЕР_2 , 1952 року випуску.
Виконання постанови в частині безоплатного вилучення та знищення вогнепальної зброї покласти на Головне управління Національної поліції у Волинській області.
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Дата складення повного тексту постанови - 20 жовтня 2023 року.
Суддя: О. В. Антонюк