Справа № 157/335/22
Провадження №3-в/157/26/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглянувши подання начальника Камінь-Каширського відділу державної виконавчої служби у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Балицької Любові Антонівни про зміну способу і порядку виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 12 квітня 2022 року в частині конфіскації вогнепальної зброї,
встановив:
Начальник Камінь-Каширського відділу ДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області ЗМУ МЮ Балицька Л.А. звернулася до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 12 квітня 2022року у справі № 157/335/22 в частині конфіскації у власність держави речових доказів, змінивши наступним чином: мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, № НОМЕР_1 , 1959 року випуску, що знаходиться на зберіганні у Камінь-Каширському ВП ГУНП у Волинській області, конфіскувати та знищити. Знищення вказаних речових доказів покласти на спеціально уповноважений орган, а саме Головне управління Національної поліції у Волинській області. В обґрунтування вимог зазначає, що на виконанні Камінь-Каширського відділу ДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області перебуває виконавче провадження ВП № 69861696 з примусового виконання виконавчого листа № 157/335/22 виданого 26.04.2022 Камінь-Каширським районним судом про конфіскацію у власність держави мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, № НОМЕР_1 , 1959 року випуску, що знаходиться на зберіганні у Камінь-Каширському ВП ГУНП у Волинській області. Чином законодавством України не передбачено способу та порядку реалізації органами державної виконавчої служби зброї та боєприпасів, завдяки чому можна було б реально здійснити їх конфіскацію в дохід держави. До Камінь-Каширського районного суду Волинської області направлялося подання щодо зміну способу і порядку виконання виконавчого листа по справі № 157/335/22, однак у задоволенні подання було відмовлено, у зв'язку і з тим, що не вжито всіх необхідних передбачених законом заходів щодо примусового виконання. Головним державним виконавцем Камінь-Каширського відділу ДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції направлено інформацію щодо конфіскованої зброїв, у тому числі мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, № НОМЕР_1 , 1959 року випуску, що знаходиться на зберіганні у Камінь-Каширському ВП ГУНП у Волинській області. Зазначена інформація була розміщена Волинською обласною адміністрацією за відповідним посиланням, однак рішення про безоплатну передачу не було прийнято у зв'язку з відсутністю заявок. Майно, яка вже надсилалося до обласної військової адміністрації та стосовно якого не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається.
Представник Камінь-Каширського ВДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що подання належить задовольнити, зважаючи на таке.
Постановою судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 12 квітня 2022 року у справі №157/335/22 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 гривень, з конфіскацією вогнепальної зброю: мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, № НОМЕР_1 , 1959 року випуску, яка знаходиться на зберіганні в Камінь-Каширському районному відділі поліції ГУНП у Волинській області.
26 квітня 2022 року Камінь-Каширським районним судом Волинської області на адресу Камінь-Каширського РВ ДВС постанову надіслано для примусового виконання.
Постановою головного державного виконавця Камінь-Каширського відділу ДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області ЗМУ МЮ Куцика С.Ю. від 15 вересня 2022 року відкрито виконавче провадження в частині конфіскації вказаної вище вогнепальної зброї.
На даний час вказана постанова судді в частині конфіскації зброї не виконана.
Згідно з ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.
Відповідно до ст. ст. 298, 300, 304 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно зі ст. ст. 314, 315 КУпАП виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до роз'яснень, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 2025/2-10/11, поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985, реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з п. п. 8, 11 цього Порядку мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.
З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції.
Відповідно до п. 15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 року №314, у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.
Згідно з п.п. 1 п. 1, п. 20 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340, дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.
Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1, 3, 5, 6, 8, 12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).
Так само, згідно з абзацами 1, 2 п. 25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 985 від 11.07.2002 року, тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).
Органи державної виконавчої служби, яким конфісковане за рішенням суду майно передано для подальшого розпорядження, щомісяця 5 числа надсилають інформацію про наявність описаного державними виконавцями майна (у тому числі переданого митниці на зберігання), крім того, що передано на реалізацію, до відповідної обласної військової адміністрації за місцем розташування такого майна. Інформація про майно, яка вже надсилалася до обласної військової адміністрації та стосовно якої не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається.
На виконання вищевказаних вимог Порядку головним державним виконавцем Камінь-Каширського ВДВС у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на адресу Волинської обласної військової адміністрації було надіслано інформацію про виконавчі провадження з конфіскації зброї, що знаходяться на виконанні у цьому відділі, в тому числі і про конфіскацію мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, № НОМЕР_1 , 1959 року випуску.
За результатами надіслання вищевказаної інформації рішення про безоплатну передачу мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, № НОМЕР_1 , 1959 року випуску не було прийняте.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.
Згідно з п. 37 Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.06.2006 № 812, боєприпаси, вибухові речовини, порохи (продукти спецхімії) підлягають знищенню, якщо їх використання та/або переробка неможливі, оскільки не відповідають правилам безпеки і заборонені відповідними органами виконавчої влади з урахуванням їх фізико-хімічних характеристик.
Відповідно до п. 29 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 № 314, на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому п. п. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною.
З урахуванням вищезазначеного, доходжу висновку про необхідність зміни способу і порядку виконання постанови судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 12 квітня 2022 року у справі № 157/335/22 в частині конфіскації вогнепальної зброї на безоплатне вилучення та знищення цієї зброї, виконання чого покласти на Головне управління Національної поліції у Волинській області.
Керуючись ст.ст. 29, 298, 300, 304, 314, 315 КпАП України,
постановив:
Подання начальника Камінь-Каширського відділу державної виконавчої служби у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Балицької Любові Антонівни задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 12 квітня 2022 року у справі № 157/335/22 (провадження № 3/157/236/22) про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, у виді штрафу у розмірі сумі 170 гривень з конфіскацією вогнепальної зброї: мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, № НОМЕР_1 , 1959 року випуску, яка знаходиться на зберіганні у Камінь-Каширському РВП ГУНП у Волинській області, в частині конфіскації вогнепальної зброї, на безоплатне вилучення та знищення вогнепальної зброї: мисливської рушниці марки «ТОЗ-63», 16 калібру, № НОМЕР_1 , 1959 року випуску.
Виконання постанови в частині безоплатного вилучення та знищення вогнепальної зброї покласти на Головне управління Національної поліції у Волинській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Дата складення повного тексту постанови - 20 жовтня 2023 року.
Суддя: О. В. Антонюк