Постанова від 19.10.2023 по справі 380/9752/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/9752/23 пров. № А/857/13178/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Шевчук С. М.;

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 червня 2023 року у справі № 380/9752/23 (головуючий суддя Гулкевич І.З., м. Львів) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

05 травня 2023 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8097436/41814407 від 17.01.2023, №8097435/41814407 від 17.01.2023; №8097437/41814407 від 17.01.2023; №8097438/41814407 від 17.01.2023; №8138108/41814407 від 24.01.2023; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №18 від 30.11.2022; №19 від 30.11.2022; №20 від 30.11.2022; №21 від 30.11.2022; №9 від 15.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на реєстрацію.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що оскаржувані рішення прийняті безпідставно, всупереч вимогам пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та за відсутності конкретних обставин, які б виключали можливість реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідачем порушено процедуру зупинення реєстрації податкової накладної, так як контролюючим органом в квитанціях, складених за результатами прийняття податкових накладних не вказано конкретного переліку необхідних документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, позивач на вимогу контролюючого органу подав належні пояснення та первинні документи, які були підставою для оформлення податкових накладних та підтверджують реальність господарських операції, однак відповідач такі документи не взяв до уваги, а їх невідповідність, неповнота чи недостатність оскаржуваними рішеннями жодним чином не обґрунтована.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22 червня 2023 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області №8097436/41814407; №8097435/41814407; №8097437/41814407; №8097438/41814407 від 17.01.2023; №8138108/41814407 від 24.01.2023. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» №18 від 30.11.2022; №19 від 30.11.2022; №20 від 30.11.2022; №21 від 30.11.2022; №9 від 15.12.2022, датою їх подання на реєстрацію. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» судовий збір в розмірі 10736 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Головним управлінням ДПС у Львівській області, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою позов залишити без задоволення.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскаржувані рішення прийнято правомірно, оскільки надані платником податку документи не є достатніми для прийняття відповідних рішень про реєстрацію. Вказує, що оскаржуваними рішеннями комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових, відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбавання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Зазначає, що суд позбавлений процесуальної можливості перебирати на себе повноваження щодо оцінки повноти надання документів та прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, які належать виключно до компетенції податкового органу.

Позивачем надіслано до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому висловлено прохання відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено у справі незначної складності, суд апеляційної інстанції в порядку ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та є платником податку на додану вартість.

03 травня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» (Орендодавець) та Приватним підприємством «Бюдбуд» (далі - Орендар) укладений договір оперативної оренди обладнання №22-0305/АК-Б, відповідного до умов якого Орендодавець надає Орендарю у тимчасове платне користування (оренду) будівельну опалубку (в т.ч. окремі елементи опалубки, спеціалізовану тару для транспортування), іменовану надалі обладнання, асортимент, кількість і вартість якого вказується в актах прийому-передачі, що є невід'ємною частиною договору. Згідно п.1.2 вказаного договору обладнання надається в оренду для використання Орендарем на будівельному майданчику за адресою: проспект Аквапарк, село Поляниця (Буковель).

06.12.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» (Орендодавець) та Приватним підприємством «Бюдбуд» (далі - Орендар) укладено аналогічний договір №22-0612/АК-Б на таких же умовах як договір від 03.05.2022 №22-0305/АК-Б, але об'єкт Басейн в проекті Аквапарк, село Поляниця (Буковель).

Згідно п.4.2.1 вказаних Договорів, орендна плата в грошовому вираженні щомісячно розраховується Орендодавцем на підставі фактичної кількості днів користування обладнанням згідно актів прийому-передачі обладнання.

Згідно актів прийому-передачі №3530 від 11.10.2022, №3548 від 13.10.2022, №3501 від 07.10.2022, №3223 від 03.10.2022, №3492 від 05.10.2022 до договору оперативної оренди обладнання №22-0305/АК-Б позивачем передано Орендарю обладнання в користування.

Згідно Актів прийому-передачі №3812 від 12.12.2022, №3813 від 13.12.2022, №3814 від 15.12.2022, №3826 від 20.12.2022 до договору оперативної оренди обладнання №22-0612/АК-Б від 06.12.2022 позивачем передано Орендарю обладнання у користування.

Поставка здійснювалась згідно товаро-транспортної накладної №044863 від 11.10.2022; №044864 від 14.10.2022; №044862 від 07.10.2022; №044860 від 03.10.2022; №044861 від 05.10.2022; №044915 від 12.12.2022; №044916 від 13.12.2022; №044917 від 15.12.2022; №044918 від 20.12.2022.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» придбало обладнання, передане у користування Орендарю у Товариства з обмеженою відповідальністю «Пері Україна», що підтверджується видатковими накладними №20026192 від 30.06.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №170 від 30.06.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №49 від 15.06.2022); №20026619 від 16.09.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №144 від 16.09.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №47 від 09.09.2022); №20026444 від 23.08.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №118 від 23.08.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №42 від 15.08.2022); №20026623 від 26.09.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №148 від 26.09.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №53 від 29.09.2022); №20026192 від 30.06.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №170 від 30.06.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №49 від 15.06.2022); №20026621 від 16.09.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №146 від 16.09.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №37 від 05.09.2022); №20026118 від 14.06.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №68 від 14.06.2022); №20026192 від 30.06.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №170 від 30.06.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №49 від 15.06.2022); №20026411 від 12.08.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №80 від 12.08.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №21 від 16.08.2022); №20026444 від 23.08.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №118 від 23.08.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №42 від 15.08.2022); №20026619 від 16.09.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №144 від 16.09.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №47 від 09.09.2022); №20026620 від 16.09.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №145 від 16.09.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №25 від 06.09.2022); №20026623 від 26.09.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №148 від 26.09.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №53 від 29.09.2022); №20026715 від 14.10.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №62 від 14.10.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №47 від 07.10.2022); №20026716 від 14.10.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №63 від 14.10.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №68 від 14.10.2022); №20026757 від 21.10.2022 (за результатами продавець реєстрував податкову накладну №105 від 21.10.2022, оплачено позивачем згідно платіжного доручення №69 від 24.10.2022).

14.11.2022 згідно платіжного доручення №115 орендар оплатив Товариству з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» 250 000 грн., в тому числі ПДВ 41 666,67 грн.; 24.11.2022 згідно платіжного доручення №130 орендар оплатив Товариству з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» 150 000 грн., в тому числі ПДВ 25 000 грн. Всього орендар сплатив в листопаді 2022 року 400 000 грн. в рахунок зобов'язань по сплаті оренди за жовтень 2022 року.

В листопаді 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» надало Орендарю послуги оренди обладнання, що підтверджується, актами надання-послуг №186 від 30.11.2022 до договору оперативної оренди обладнання №22-0305/АК-Б від 03.05.2022 (Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» було надано Орендарю послуг з оренди обладнання на загальну суму 125 100 грн., в тому числі ПДВ на суму 25 933,33 грн.); №187 від 30.11.2022 до договору оперативної оренди обладнання №22-0305/АК-Б від 03.05.2022 (Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» було надано Орендарю послуг з оренди обладнання на загальну суму 155 600 грн., в тому числі ПДВ на суму 25 933,33 грн.); №188 від 30.11.2022 до Договору оперативної оренди обладнання №22-0305/АК-Б від 03.05.2022 (Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» було надано Орендарю послуг з оренди обладнання на загальну суму 45 800 грн., в тому числі ПДВ на суму 7 633,33 грн.); №189 від 30.11.2022 (Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» було надано Орендарю послуг з оренди обладнання на загальну суму 424 150 грн., в тому числі ПДВ на суму 70 691,67 грн).

15.12.2022 Орендар оплатив Товариству з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» в рахунок виконання договору оперативної оренди обладнання №22-0612/Ак-Б від 06.12.2022 1 000 000 грн. (в т.ч. ПДВ на суму 166 666,66 грн.) згідно платіжних доручень №180, 181 на підставі рахунку №110 від 12.12.2022.

Згідно акту звірки за період з 01.12.2022 по 15.12.2022 у Орендаря невикористаної в рахунок оренди оплати було 1 000 000 грн.

Згідно акту про надання послуг №215 від 31.12.2022 до договору оперативної оренди обладнання №22-0612/АК-Б від 06.12.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» було надано орендарю послуг з оренди обладнання на загальну суму 325 100 грн. (в тому числі ПДВ на суму 54 183,33 грн).

Згідно акту звірки за грудень 2022 року у Орендаря станом на 31.12.2022 залишилось невикористаної в рахунок оренди оплати в розмірі 674 900 грн.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» за правилом першої події були виписані для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №18 від 30.11.2022 на загальну суму 125 100 грн.; №19 від 30.11.2022 на загальну суму 155 600. грн.; №20 від 30.11.2022 на загальну суму 45 800 грн.; №21 від 30.11.2022 на загальну суму 424 150. грн.; №9 від 15.12.2022 на загальну суму 1 000 000 грн..

Реєстрацію податкових накладних №18, №19, №20, №21 від 30.11.2022 та №9 від 15.12.2022 було зупинено, платнику запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» подано пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Разом із поясненнями подані копії первинних документів стосовно господарських операцій.

17.01.2023 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування Головного управління ДПС у Львівській області прийняла рішення №8097437/41814407 про відмову у реєстрації податкової накладної №20 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних; №8097435/41814407 про відмову у реєстрації податкової накладної №19 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних; №8097436/41814407 про відмову у реєстрації податкової накладної №18 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних; №8097438/41814407 про відмову у реєстрації податкової накладної №21 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

24.01.2023 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування Головного управління ДПС у Львівській області прийняла рішення №8138108/41814407 про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 15.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови вказано ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбавання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Рішеннями комісії ДПС України від 06.02.2023 №12085/41814407/2, №12028/41814407/2, №12064/41814407/2, №12103/41814407/2 та від 09.02.2023 №13438/41814407/2, скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» залишено без задоволення, рішення комісій регіонального рівня - без змін.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі -Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно із пунктом 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, на виконання вказаної норми, 11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», зокрема Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Відповідно до пункту 25 цього Порядку Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 40 Порядку №1165 визначено, що засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. У разі потреби член комісії контролюючого органу подає голові комісії пропозиції щодо проведення додаткового засідання.

Порядок взаємодії комісії контролюючого органу, структурних підрозділів та головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС затверджується наказом ДПС (пункт 41 Порядку №1165).

У додатку №1 до Порядку №1165 затверджені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.

Зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації спірних податкових накладних вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Водночас, в квитанціях про зупинення реєстрації запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Колегія суддів зазначає, що в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відсутній конкретний перелік копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

Обов'язок надання документів платником податків кореспондує із правом контролюючого органу на витребування в платника податків певних документів у передбачених законом випадках. Втім, контролюючий орган під час витребування від платника податків документів, має визначити їх перелік, платник податку має чітко розуміти що саме від нього вимагає орган владних повноважень та мати можливість передбачати наслідки своєї поведінки в залежності від виконання чи невиконання вимоги контролюючого органу. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв оцінки призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не довільно, на власний розсуд. Відсутність чіткої вимоги податкового органу до платника податків стосовно надання певного документу виключає можливість визнання правомірним застосування до такого платника негативних наслідків через невиконання такої вимоги.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.01.2020 по справі № 300/148/19.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (набрав чинності - 14.12.2019), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (далі - Порядок №520).

Відповідно до п.п. 2, 3, 4, 5, 6 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Згідно п.п. 9, 10, 11 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Згідно положень Порядку № 520, в рішенні про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних обов'язково підкреслюються документи, які не надано.

Отже, з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку.

Колегія суддів наголошує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Серед представлених документів в підтвердження реальності здійснення господарських операції на вимогу контролюючому органу позивачем було надано: договори, видаткові накладні, товаро-транспортні накладні, платіжні доручення та рахунки, акти надання послуг, тощо.

Подані Товариством з обмеженою відповідальністю «Тодо Інк» письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішень про реєстрацію податкових накладних.

При цьому, факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарських операцій, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Безпідставними є доводи податкового органу про те, що позивачем долучено до позовної заяви копії документів, які не були подані комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, адже первинні документи, подані платником податків, згідно повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, контролюючому органу на його вимогу в об'ємі, який був розумним та достатнім для реєстрації податкових накладних.

Апеляційний суд зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і апеляційний суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Враховуючи наявність передбачених законодавством документів, в яких відображено проведені господарські операції між позивачем та його контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній, на думку апеляційного суду, не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про необґрунтованість оскаржуваних рішень, оскільки можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення переліку необхідних для подання документів.

Крім цього, згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Підсумовуючи вказане, надаючи правову оцінку аргументам сторін, суд апеляційної інстанції вважає вірними висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 червня 2023 року у справі № 380/9752/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук