ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/14368/22 пров. № А/857/11742/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р. Й.,
суддів Гуляка В. В.,
Ільчишин Н. В.,
розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові апеляційну скаргу Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року (прийняте у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у м. Львові суддею Кухар Н.А.) в адміністративній справі № 380/14368/22 за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2022 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просив:
- визнати протиправними дії Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі також - відповідач) щодо нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення за посадами начальника групи та заступника начальника 4762 ГВП МО України за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням початку обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) - січня 2014 року;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за посадами начальника групи та заступника начальника 4762 ГВП МО України за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням початку обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) січня 2008 року та проведених раніше виплат;
- визнати дії відповідача щодо нарахування та виплати йому компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за посадами начальника групи та заступника начальника 4762 ГВП МО України за період з 01.01.2016 по дату виплати індексації грошового забезпечення з урахуванням початку обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) січня 2014 року протиправними;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому компенсацію за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за посадами начальника групи та заступника начальника 4762 ГВП МО України за період з 01.01.2016 по дату виплати індексації грошового забезпечення з урахуванням початку обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) січня 2008 року та раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що відповідач на виконання рішення суду провів нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, визначивши при цьому невірний базовий місяць, що вплинуло на розмір такої індексації. Стверджує, що нарахування та виплата індексації його грошового забезпечення за вказаний період повинна бути проведена з урахуванням січня 2008 року як базового місяця. Також зазначає, що має право на компенсацію за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням базового місяця - січень 2014 року.
Зобов'язано Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням базового місяця січень 2008 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із цим рішенням, його оскаржив Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який вважає, що рішення суду першої інстанції, прийняте за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, та невідповідності висновків, викладених в рішенні суду, фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного застосування норм матеріального та процесуального права. Тому просив скасувати рішення суду першої інстанції і прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідачем проведено розрахунок індексації грошового забезпечення із застосуванням належного базового місяця, з урахуванням діючого законодавства, відтак заборгованість перед позивачем відсутня. Також вважає, що спірні питання повинні вирішуватися не шляхом пред'явлення окремого позову, а в порядку статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 відповідно до наказу першого заступника Міністра оборони України № 116 від 17.05.2010 призначений на посаду начальника групи НОМЕР_1 Головного військового представництва Міністерства оборони України; згідно з наказом № 221 від 14.10.2011 з ОСОБА_1 укладений новий контракт про проходження військової служби на п'ять років.
Відповідно до наказу першого заступника Міністра оборони України № 231 від 30.12.2016 ОСОБА_1 призначений на посаду заступника начальника групи НОМЕР_1 Головного військового представництва Міністерства оборони України (а. с. 16).
У період з 01.12.2013 по 01.01.2020 4762 Головне військове представництво Міністерства оборони України перебувало на фінансовому забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_1 (з 01.11.2020 переформатований у Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), що підтверджується відповідними листами Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Упродовж січня 2016 року - лютого 2018 року ОСОБА_1 не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення, Львівський ОВК пояснює це відсутністю фінансування на цю виплату від Міністерства оборони України.
ОСОБА_1 звернувся до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про нарахування та виплати індексації грошового забезпечення посадами за посадами начальника групи та заступника начальника 4762 Головного військового представництва Міністерства оборони України за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 та виплати компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення.
Листом № 4813 від 20.05.2021 Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надав заявнику відповідь на його звернення, зазначивши, що для виплати індексації в січні 2016 - лютому 2018 рр. фінансового ресурсу в Міністерстві оборони не було; базовий місяць для виплати індексації грошового забезпечення є січень 2014 року.
Позивач, покликаючись на те, що в період з січня 2016 року по лютий 2018 року індексація грошового забезпечення йому не виплачувалась, звернувся до суду з позовом за захистом своїх порушених законних прав та інтересів.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року в справі № 380/8714/21 позов ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Зобов'язано Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року в справі № 380/8714/21 відповідачем 13 жовтня 2021 року проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з врахуванням початку обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) січня 2014 року в розмірі 39 930,20 грн.
Позивач не погоджується з діями відповідача щодо обчислення розміру індексації його грошового забезпечення та зазначає, що для проведення розрахунку індексації за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 відповідач неправомірно не застосував як базовий місяць січень 2008 року.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що нарахування та виплата позивачу індексації грошового забезпечення не в повному обсязі за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 є протиправною, а тому з урахуванням дискреційних повноважень відповідача щодо нарахування суми індексації грошового забезпечення необхідно зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.
При цьому зазначив, що вимоги позивача щодо нарахування та виплатити компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації є передчасними та такими, що не підлягають до задоволення.
У цій частині рішення суду не оскаржується сторонами, тому в цій частині воно не підлягає перегляду у суді апеляційної інстанції
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першою, другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ від 03.07.1991 (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Положеннями статті 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно із п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
У пункті 4 Порядку № 1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
З аналізу положень Закону № 2011-XII та Закону № 1282-ХІІ видно, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.
Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18, від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів позивача то колегія суддів вважає за потрібне зазначити таке.
Відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку № 1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.
Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
Згідно з пунктом 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.
Аналіз наведених норм законодавства України дає підстави суду дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до пункту 13 вказаної постанови вона набрала чинності з 01.01.2008.
Ця постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме: до 01.03.2018.
Отже, відповідно до положень Порядку № 1078 січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Щодо доводів скаржника про те, що спірне питання повинно вирішуватися в порядку статей 382, 383 КАС України, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегулювано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Так, положеннями частини 1 статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
Вищезазначені норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Водночас, в розглядуваній справі позивач оспорює обчислення індексації грошового забезпечення, яке здійснено із врахуванням базового місяця січень 2014 року, при цьому вважає, що правильним слід вважати базовий місяць січень 2008 року.
Зазначене питання не досліджувалося в рамках справи № 380/8714/21, в якій вирішувалися вимоги лише щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 по причині невиплати такої, без визначення базового місяця.
Предмет позову - це матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить ухвалити судове рішення.
Визначаючи підстави позову, як елементу його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону позивач просить про захист свого права.
Верховний Суд у постанові від 09.10.2018 у справі № 809/487/18 зазначив, що підстави адміністративного позову - це фактичні та юридичні обставини публічно-правового спору, які обґрунтовують можливість подання такого позову, це факти, які відповідно до норм матеріального права вказують на наявність (відсутність) між позивачем та відповідачем спірних правовідносин.
Проаналізувавши підстави та предмет позову та враховуючи склад сторін у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про те, що у розглядуваному випадку відсутні підстави вирішення спірного питання в порядку статей 382, 383 КАС України, а відтак доводи апелянта в цій частині слід вважати безпідставними.
За таких обставин колегія суддів приходить до переконання, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 229, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року в адміністративній справі № 380/14368/22 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
Н. В. Ільчишин