ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/18579/23
провадження № 2-о/753/736/23
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
"17" жовтня 2023 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Котвицький В.Л., розглянувши заяву в порядку окремого провадження ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду у Волинській області, Філія акціонерного товариства "Українська залізниця" Дарницький вагоноремонтний завод про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2023 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою і просить встановити факт, що він працював на підприємстві Дарницький вагоноремонтний завод, а саме на посаді вогнетривника у період з 06.02.2001 по 03.10.2007. Обґрунтовує свою заяву тим, що у зв'язку із допущеною помилкою при атестації професій, Головним управлінням Пенсійного фонду у Волинській області заявнику було відмовлено у призначенні пенсії за Списком №1.
Вивчивши матеріали заяви суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік фактів, що встановлюються судом при розгляді справи визначено частиною першою статті 315 ЦПК України, який не є вичерпним. Так, згідно з частиною другою даної статті ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 вбачається, що встановлення факту трудового стажу йому необхідно для призначення пенсії за Списком №1.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У судовому порядку відповідно до пункту 26 зазначеного Порядку встановлюється лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження.
Таким чином, встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення пенсії, а рішення вказаного органу щодо її призначення підлягає оскарженню у встановленому законом порядку.
Заяви про встановлення фактів трудового стажу не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства. Відмова відповідного органу у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.
Зазначене узгоджується з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 04.09.2019 у справі № 198/623/18 (провадження № 14-369цс19), та відповідає практиці Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (постанови: від 10.03.2020 року у справі № 556/132/18 (провадження № 61-44101св18), від 13.11.2019 у справі № 559/2652/16-ц (провадження № 61-28244св18), від 11.09.2019 у справі № 401/2020/17-ц (провадження № 61-3570св19), від 24.10.2019 у справі №523/30/17 (провадження № 61-12771св18).
При цьому відповідно до ст. 186 ч. 5 ЦПК України слід роз'яснити заявнику, що визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, яким є орган Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні та перерахунку пенсії є юрисдикцією адміністративних судів згідно ст. 19 КАС України. Тобто такі вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
А відтак, ОСОБА_1 необхідно звернутись до адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідного органу Пенсійного фонду України, в якому як самостійні вимоги заявити про визнання неправомірними дій щодо відмови в зарахуванні вказаного періоду роботи до страхового стажу, про зобов'язання зарахувати цей період роботи та призначити пенсію.
На підставі викладеного, керуючись ст. 315 ЦПК України, суддя,-
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду у Волинській області, Філія акціонерного товариства "Українська залізниця" Дарницький вагоноремонтний завод про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її вручення.
Суддя В.Л. Котвицький