ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
09 листопада 2007 р.
Справа № А-9/272
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Олейняш Еліні Михайлівні розглянувши справу у відкритому судовому засіданні
за позовом Фермерського господарства Пасайлюка М.М. вул.Нова, 59 , с.Хутір-Будилів,Снятинський район, Івано-Франківська область,78346
до відповідача Снятинської міської ради 78300,м.Снятин,вул.Шевченка,70
про скасування рішення
За участю представників сторін:
Від позивача: Пасайлюк Катерина Василівна, ( довіреність від 29.01.07 року)
Від відповідача: Гуцуляк Ігор Миколайович - завідувач юридичним відділом, ( довіреність б/н, дійсна до 01.12.07 року)
СУТЬ СПРАВИ: заявлено вимогу про скасування розпорядження Снятинського міського голови №154 від 03.04.2007року та рішення Снятинської міської ради 3209 від 12.04.2007року.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказує , Рішенням Снятинської міської ради № 208 від 07.10.2004р. надано дозвіл на розпаювання земель СФГ Пасайлюка М. М. та зобов"язано надати проект приватизації земель та необхідні документи . Рішенням № 350 від 27.10.2005р. радою внесено зміни до Рішення № 208 та включено до списку пайовиків до СФГ Пасайлюка М. М. членів господарства за списком згідно статуту господарства , а також визначено розмір середньої земельної частки у Снятинській міській раді - 1, 5280 га.
25.05.2005р. рішенням № 25 радою надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою членам фермерського господарства . Розпорядженням голови районної державної адміністрації № 171 від 05.05.2006р. надано дозвіл на отримання земельних часток (паїв ) членам фермерсього господарства Пасайлюкам. М. М.
Позивач вказує , що на виконання вищевказаних Рішень ради ним було виготовлено проект паювання земель фермерського господарства та передача паїв членам господарства . Однак , 03.04.2007р. міський голова своїм розпорядженням № 154 призупинив виготовлення документації на розпаювання землі Пасайлюка М. М. у зв"язку із перспективним планом розвитку м. Снятин та відсутністю вільних земельних ділянок для будівництва житлових будимнків та комерційних структур.
12.04.2007р. Снятинська міська рада прийнялп рішення № 209 , призупинила розпаювання земель фермерського господарства Пасайлюка М. М.
Представник позивача в судовому засіданні наголошував на незаконності такого призупинення , оскільки ні Закон України " Про Селянське фермерське господарство " ні Закон України " Про місцеве самоврядування в Україні " не надає раді таких повноваженнь.
Відповідач позовні вимоги заперечив , в обгрунтування зазначив , що міський голова не видавав розпорядження № 154 від 03.04.2007р. ,а атому воно не може бути оспореним . Рішення № 209 від 12.04.2007р. рада призупинила розпаювання земель Фермерського господарства для додаткового вивчення цього питання.
При цьому , представник відповідача в судовому засіданні наголосив , що на сесії ради було заслухано інформацію постійної комісії з птань захисту прав людини , законності і правопорядку щодо ефективності використання земель ФГ Пасайлюка М, М. і у зв"язку із тим що земля тривалий час необробляється а місту необхідні землі для будівництва житла , та інших інфраструктур вирішили призупинити розпаювання земель .
Крім того , відповідач вказує , на те , що фермерським господарством не проведено зміну цільового призначення земель , а самовільно переведено з земель для ведення фермерського господарства в землі для товарного сільськогосподарського виробництва і виготовлено проект паювання .
Стаття 21 Земельного кодексу України забороняє передачу земель у власність чи користуванні припорушенні порядку встановленні та зміни цільового призначення.
Розглянувши матеріали справи заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив , що позивач здійснює землекористування на підставі виданого земельного акту , зареєстрованого 04.09.1995р. Земельна ділянка знаходиться в постійному користуванні .
07.10.2004р. Снятинською міською радою прийнято рішення № 208 "Про надання дозволу на розпаювання земель СФГ Пасайлюка М. М. " У вказане рішення радою було внесено зміни , шляхом прийняття рішення № 350 від 27.10.2005р. , яким включено до списку пайовиків СФГ Пасайлюка М. М. членів господарства та визначено розмір середньої земельної частки по Снятинській міській раді 1, 5280 га.
Рішенням № 25 від 25.05.2005р. надано дозвіл на отримання земельних ділянок площею 1, 5280 га . для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель фермерського господарства в межах середньої земельної частки (паю ) на території Снятинської міської ради , а також надано дозвіл на витовлення проекту землеустрою , щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства, який зобов"язано подати на затвердження Снятинської міської ради .
На підставі рішень міської ради та Земельного кодексу України розпорядженням Снятинської районної державної адміністрації № 171 від 05.05.2006р. також надано дозвіл на отримання земельних ділянок площею 1, 5280 га. для ведення товарного сільськогосподарского виробництва із земель фермерського господарства в межах середньої земельної частки (паю) на території Снятинської міської ради та виготовлено проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства.
Позивачем виготовлено проект паювання земель ФГ Пасайлюка М. М. та передачі паїв членам господарства у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
Вказаний проект , оглянуто судом в присутності предстаників сторін , він містить всі необхідні дозволи і висновки визначені земельним законодавством .
Рішенням Снятинської міської ради від 12.04.2007р. призупинено розпаюваня земель ФГ Пасайлюка М. М. із змісту рішення вбачається , що воно прийняте на підставі інформації постійної комісії Снятинської міської ради з питань захисту прав людини , законності і правопорядку .
Відповідно до ст. 13 Закону України " Про Селянське фермерське господарство " члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Аналогічна норма міститься і в Земельному кодексу України стаття 81.
Вищевказані законодавчі акти не встановлюють обмежень щодо можливоті розпаюванню земель фермерського господарства між членами цього господарства, як і не містять вказівки на можливість призупинення цього процесу органами місцевого самоврядування. Не надає таких повноважень раді і Закон України " Про місцеве самоврядування в Україні " .
Частина 2 ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним з основних принципів місцевого самоврядування є принцип законності.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
За наведених обставин , суд дійшов висноску , що Снятиинська міська рада прийняла рішення поза межами її повноважень, а тому воно є таким що суперечить законам і Конституції України.
При цьому суд враховує і наступне , оскаржуване Рішення ради жодним чином не мотивоване . Посилання представника відповідача на на те, що позивач змінив цільове призначення земель самовільно є необгрунтованим , оскільки відповідно до статті 20 Земельного кодексу України здійснюється органами місцевого самоврядування та органами державної влади . Позивач використовує землі для ведення фермерського господарства, тобто вказані землі належать до земель сільськогосподарського призначення .
Відповідачем не подано суду доказів що позивачем здійснюється використання земель за іншим цільовим призначенням, визначеним ст. 19 Земельного кодексу України . Посилання відповідача на те , що в проекті зазначено , що землі призначені для товарного сільськогосподарського виробництва не свідчить про зміну цільового призначення землі (сільськогосподарське призначення , п. а ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України ).
За наведених обставин позовні вимоги в цій частині позову є обгрунтовані та такими що підлягають задоволеню.
Щодо позову про скасування розпорядження голови Снятинської міської ради № 154 від 03.04.2007р., то в цій частині позову слід відмовити , оскільки при дослідженні доказів та поясненнями представника відповідача судом встановлено , що під номером № 154 від 03.04.2007р . розпорядження міським головою не приймалось , а поданий у справу документ є звичайним листом , адресованим районому архітектору , головному лікарю Рай СЕС та начальнику ДЗК.
Отже , вказаний документ не є рішенням органу владних повноважень в розумінні норм Кодексу адміністративного судочинства України .
Керуючись ст. 19, 24 , 124 Конституції України , Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" , Законом України " Про селянсько фермерське господарство" ст. 94, 160 - 163, 167 , 254, 255, Кодексу адміністративного судочинства України , суд
позов задоволити частково.
Скасувати рішення Снятинської міської ради №209 від 12.04.2007року.
Присудити позивачу Фермерському господарству Пасайлюка М.М. вул.Нова, 59 , с.Хутір-Будилів,Снятинський район, Івано-Франківська область, з місцевого бюджету Снятинської міської ради - 3, 40 грн. витрат по сплаті судового збору.
В решті позову відмовити .
На постанову господарського суду, яка не набрала законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) постанови через місцевий господарський суд.
Заява про апеляційне оскарження Постанови подається протягом 10 -ти днів з дня її складення в повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження..
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
Постанова складена в повному обсязі 16.11.2007р.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
Г. Р. Кіндрат