Справа № 420/19095/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСТ-ОЙЛ» до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСТ-ОЙЛ» до Головного управління ДПС у Закарпатській області, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 07.04.2023 №14110902.
Ухвалою суду від 31 липня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У зв'язку з перебуванням судді Токмілової Л.М. у відпустці у період з 21.09.2023 року по 06.10.2023 року, суд здійснює розгляд справи після виходу з відпустки.
Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 18.04.2023 року ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» отримало податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 140 000 грн за порушення пп.230.1.2, п.230.1. ст.230 ПК України. Податкове повідомлення-рішення було прийнято на підставі Акту перевірки про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, що проводилась на АЗС №88 з 22.02.2023 по 03.03.2023. Непогодившись з висновками викладеними у акті, позивач у визначений законодавством термін подав заперечення, яке відповідач залишив без задоволення та прийняв податкове повідомлення-рішення про накладення штрафних санкцій. У зв'язку з чим, позивачем було подано скаргу, яку так само було залишено без задоволення. Також позивач наголошує, що наказ про проведення не відповідає вимогам п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, оскільки в ньому не зазначені підстави для її проведення, тому відповідач провів перевірку позивача з порушенням п.п 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України і наслідки такого порушення не можуть створювати законних підстав для прийняття акту перевірки. Відтак, спірне податкове повідомлення-рішення, прийняте за результатами незаконної перевірки є протиправним. Щодо суті виявленого податковим органом порушення, позивач зазначив, що положення ПК України не передбачають відповідальність за порушення строку обладнання або реєстрації рівнемірів та витратомірів. Наголошує на тому, що при розгляді матеріалів перевірки, контролюючим органом не були досліджені документи, надані платником податків, витребувані у нього, та інші фактичні дані, що були доступні контролюючому органу, просить задовольнити позовні вимоги.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що прийнявши рішення у формі наказу №84-р від 20.02.2023 Про проведення фактичної перевірки та зазначивши в ньому підстави, визначені Податковим кодексом України (здійснення функцій визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального) контролюючий орган діяв у спосіб, визначений нормами ПК України. Також, відповідач стверджує, що під час проведення фактичної перевірки встановлено факт необладнання позивачем 4 резервуарів рівнемірами-лічильниками та 8 місць наливу витратомірами-лічильниками. 3 моменту реєстрації акцизного складу позивачем на акцизному складі рівнеміри-лічильники із заводськими номерами №0000312277, №000455926 не повірені за період з 21.10.2022 по 03.03.2023, а рівнеміри-лічильники із заводськими номерами №0000312282, №0000312284 не повірені з 21.10.2022 по 25.12.2022. Відповідно до формулярів щодо повірки паливо роздавальних колонок, повірка проведена 23.12.2022 колонок із заводськими номерами №430377963, №430378018, №430378032, №430392671. Документи щодо повірки витратомірів - лічильників із заводськими номерами №430377966, №4558438, №2010096 для перевірки не представлено. Після поданого позивачем заперечення від 22.03.2023, відповідач вніс зміни до акта перевірки від 06.03.2023, виклавши його у новій редакції. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечив обґрунтування відповідача та повністю підтримав позовні вимоги.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному реєстрі про державну реєстрацію юридичних осіб 30.06.23 р.
Наказом Головного управління ДПС у Закарпатській області від 20.02.23 р. № 84-п «Про проведення фактичних перевірок», на виконання підпункту 20.1.10 пункту 20.1 ст.20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 ст.75, підпункту 80.2.5 пункту 80.2, ст. 80 Податкового кодексу України, призначено провести у лютому-березні фактичну перевірку.
У направленні від 22.02.2023 №413/09-02 зазначено, що перевірка проводиться на підставі наказу 20.02.23 р. № 84-п з 22.02.2023 тривалістю 10 днів, зазначено, що перевірка проводиться стосовно ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» за місцем здійснення діяльності: Закарптська обл., Ужгородський р-н, с.Малий Березний, вул.Ублянська, буд.36, Автозаправочна Станція (АЗС - КІОСК №88), а також зазначена мета перевірки- контроль за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів.
За результатами фактичної перевірки позивача, посадовими особами відповідача складено акт (довідка) № 1164/07/16/09/44882553 від 06.03.2023 р. (далі Акт).
Згідно висновків акту, податковою встановлено факт не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального паливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі (ст.230 ПК України).
Відповідно до наданих до перевірки свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки рівнеміри-лічильники із заводськими номерами №0000312282, №0000312284, повірені 26.12.2022, тобто не повірені з 21.10.2022 по 25.12.2022. Документи щодо повірки рівнемірів-лічильників із заводськими №0000312277, №000455926 до перевірки не представлено. Таким чином, встановлено, що рівнеміри-лічильники із заводськими №0000312277, №000455926 не повірені за період з 21.10.2022 по 03.03.2023. а рівнеміри-лічильники із заводськими номерами №0000312282, №0000312284 не повірені з 21 10.2022 по 25.12.2022.
Відповідно до формулярів, щодо повірки паливо роздавальних колонок, повірка проведена 23.12.2022 колонок із заводськими №430377963, №430378018, №430378032, №430392671. Документи щодо повірки витратомірів - лічильників із заводськими №430377966, №4558438, №2010096 до перевірки не представлено. Таким чином, встановлено, що витратоміри - лічильники із заводськими номерами №430377966, №4558438, №2010096 не повірені за період з 21.10.2022 по 03.03.2023, а витратоміри-лічильники із заводськими номерами №430377963, №430378018, №430378032, №430392671 були не повірені в період з 21.10.2022 по 22.12.2022.
Інших документів чи пояснень до перевірки не представлено.
22.03.2023 року ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» було подано заперечення на Акт № 1164/07/16/09/44882553 від 06.03.2023 р., в якому позивачем було надано пояснення стосовно встановлених порушень та надано документи на їх підтвердження.
У результаті розгляду заперечень ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» до акту фактичної перевірки, ГУ ДПС у Закарпатській області прийняло рішення (протокол від 31.03.2023 №23/07/16/09/44882553) про взяття до уваги заперечень позивача та викладення висновків акту фактичної перевірки в наступній редакції:
Відповідно до наданих до перевірки свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки рівнеміри-лічильники із заводськими номерами №0000312282, №0000312284, повірені 26.12.2022, тобто не повірені з 21.10.2022 по 25.12.2022. Таким чином, встановлено, що рівнеміри-лічильники із заводськими №0000312282, №0000312284 не повірені з 21 10.2022 по 25.12.2022.
Відповідно до формулярів, щодо повірки паливо роздавальних колонок, повірка проведена 23.12.2022 колонок із заводськими №430377963, №430378018, №430378032, №430392671. Документи щодо повірки витратоміра-лічильника із заводським №4558438 до перевірки не представлено. Таким чином, встановлено, що витратомір-лічильник із заводським №4558438, не повірений за період з 21.10.2022 по 03.03.2023, а витратоміри-лічильники із заводськими номерами №430377963, №430378018, №430378032, №430392671 були не повірені в період з 21.10.2022 по 22.12.2022.
На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «С» від 07.04.2023 р. №14110902 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 140 000 грн.
28.04.2023 року ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» подано скаргу на податкове повідомлення-рішення від 07.04.2023 р. №14110902, у якій зазначено, що платник податків не погоджується з законністю та обґрунтованістю даного ППР.
21.06.2023 Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарги, яким залишила скаргу без задоволення.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, статтею 75 Податкового кодексу України передбачено право на проведення перевірок.
За п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп. 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
За пп. 80.2.5 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
З наказу від 20.02.23 р. № 84-п про проведення фактичної перевірки позивача судом встановлено, що контролюючий орган призначив фактичну перевірку з підстав здійснення функцій контролю, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу пального, що відповідає підставі, визначеній у підпункті 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.
Тобто, достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).
Відтак, норма зазначеного вище підпункту дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які в силу приписів статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» покладені на відповідача.
Відповідні функції контролю передбачені також і підпунктами 19-1.1.4, 19-1.1.14, 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України, зокрема контролюючі органи виконують такі функції: проводять відповідно до законодавства перевірки платників податків; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Отже, у спірному випадку є необґрунтованими посилання позивача на не зазначення відповідачем у наказі на проведення перевірки передбачених Законом підстав для її призначення та порушення порядку проведення перевірки, що на його думку також є підставою для скасування спірного податкового повідомлення-рішення.
Контролюючий орган має право на проведення фактичної перевірки господарюючого суб'єкту з підстав здійснення функцій контролю, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.01.23 р. у справі № 160/2357/21, від 11.05.22 р. у справі № 540/4141/20, від 21.07.22 р. у справі № 320/1864/21, 320/8042/21, від 08.12.22 р. у справі № 140/2889/21.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо суті виявлених порушень, суд зазначає наступне.
За п. 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Згідно пп. 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Що стосується обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, то пунктом 12 підрозділу 5 розділу XX ПК встановлено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в строки, зокрема, акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Згідно п. 18 підрозділу 5 розділу XX ПК норми пункту 128-1 статті 128-1 Податкового кодексу, застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до п. 212.1 ст. 212 цього Кодексу) з 1 січня 2020 року.
Законом України № 391-ІХ від 18.12.19 р. внесено зміни до вказаного пункту та слово «січня» замінено словом «квітня».
Таким чином, відповідальність розпорядників акцизних складів за відсутність обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками може наступити лише з 01.04.20 р. року, таким чином фактично надав розпорядникам вказаних складів додатковий термін для обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Відповідач зазначає, що позивач розпочав реалізацію пального 21.10.2022, однак ніяких підтверджень цього до суду не надає.
На думку відповідача, рівнеміри-лічильники та витратоміри-лічильники мали бути повірені саме на дату 21.10.2022 (початок реалізації пального), тому оскільки вони повірені 23.12.2022, то ця повірка відбулась з порушенням строків, визначених законодавством.
Судом встановлено, що рівнеміри-лічильники та витратоміри-лічильники, зазначені в Акті про результати фактичної перевірки були повірені та отримали позитивні результати повірки 23.12.2022, що підтверджується матеріалами справи. У той же час, матеріали справи не містять підтверджень, що позивачем розпочато реалізацію пального саме 21.10.2022 року, а не пізніше. Відповідно, у суду немає підстав вважати, що рівнеміри-лічильники та витратоміри-лічильники повірені з порушенням строків.
Таким чином, спірне податкове повідомлення-рішення, прийняте відповідачем, є необґрунтованим та не підтвердженим.
За таких обставин, суд знаходить позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСТ-ОЙЛ» (67663, Одеська обл., Одеський р-н, с.Усатове, вул.Вернидуба, буд. 9-В, код ЄДРПОУ 44882553 )до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, м.Ужгород, вул. Августина Волошина, 52, код ЄДРПОУ 44106694) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 07.04.2023 №14110902.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, м.Ужгород, вул. Августина Волошина, 52, код ЄДРПОУ 44106694) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСТ-ОЙЛ» (67663, Одеська обл., Одеський р-н, с.Усатове, вул.Вернидуба, буд. 9-В, код ЄДРПОУ 44882553) судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) 00 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.
.