ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/15080/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12, виданої Державним архівом Львівської області за період роботи з 01.10.1987 по 30.09.1992 на Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон»;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12, виданої Державним архівом Львівської області за період роботи з 01.10.1987 по 30.09.1992 на Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон» з дня звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 29.09.2022.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно до архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 за період роботи з 01.10.1987 по 30.09.1992 на Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон». Однак відповідач листом від 04.04.2023 повідомив, що відповідно до акту від 07.11.2022 №1300-6002-1/11662 позапланової перевірки достовірності відомостей, відображених у довідці про заробітну плату від 27.09.2022, в сумі заробітної плати містяться складові, на які не було нараховано страхові внески. Тому дана довідка про заробітну плату не врахована при розрахунку розміру пенсії позивача. Для відновлення порушеного права звернувся з даним позовом до суду.
ГУ ПФУ у Львівській області щодо задоволення позову заперечило з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказує, що подана позивачем довідка не була підтверджена первинними документами згідно до вимог статті 40 Закону №1058-IV. Вказану довідку було скеровано в Управління контрольно-перевірочної роботи для перевірки достовірності відомостей, відображених у ній. Відповідно до акту від 07.11.2022 №1300-6002-1/11662 позапланової перевірки достовірності відомостей, відображених у довідці про заробітну плату від 27.09.2022 №М-1859/07-12 встановлено, що у ній міститься інформація про включені суми виплат, на які не було нараховано страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 2 464,22 крб, за період з 1991-1992 роки. Тому дані такої довідки про заробіток при обчисленні пенсії не враховані. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 21.07.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідачем 31.07.2023 (вх. №58076) подано відзив на позовну заяву.
Позивачем 28.07.2023 (вх. №57980) подано заперечення на відзив.
Позивачем 31.07.2023 (вх. №58045) подано клопотання про долучення документа.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 27.09.2022 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 з 31.12.1986 до 01.02.2007 працював на Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон», що підтверджується відомостями трудової книжки серії НОМЕР_1 :
- наказом №625 від 31.12.1986 прийнятий на роботу розподілювачем робіт по четвертому розряду (запис №1);
- наказом від 01.02.2007 звільнений за п. 1 ст. 40 КЗпП України (за скороченням чисельності) (запис №14).
Державним архівом Львівської області 27.09.2022 видано довідку №М-1859/07-12 про суми заробітку ОСОБА_1 за період з 01.10.1987 по 30.09.1992.
ОСОБА_1 29.09.2022 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок пенсії із врахуванням архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12.
ГУ ПФУ у Львівській області проведено позапланову перевірку достовірності та обґрунтованості видачі архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 для призначення (перерахунку) пенсії, за результатами якої складено акт від 07.11.2022 №1300-6002-1/11662.
Як вказано в акті, перевіркою встановлено, що зазначені в архівній довідці дані відповідають даним первинних документів, що зберігаються у Державному архіві Львівської області, а в сумі заробітної плати, зазначеній в графі «Всього нараховано» особових рахунків на ім'я ОСОБА_1 містяться складові заробітної плати, на які не було нараховано страхові внески на загальну суму 2 464,22 крб. за грудень 1991 року та травень-вересень 1992 року.
Позивач 06.12.2022 звернувся до Державного архіву Львівської області із заявою щодо спростування відомостей, відображених в архівній довідці від 27.09.2022 №М-1859/07-12 стосовно заробітної плати за період роботи з 01.10.1987 по 30.09.1992 та 08.03.2923 на Гарячу лінії області зі скаргою на незадовільну роботу Державного архіву Львівської області.
Державний архів Львівської області листом від 08.12.2022 №М-2391/07-12 повідомив, що архівна довідка видана у відповідності до даних архівних документів та зазначено, що зазначені в акті позапланової перевірки №1300/6002-1/11662 від 07.11.2022 розбіжності не є підставою для внесення змін в первинні документи Львівського заводу кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон», які зберігаються в архіві і на підставі яких така довідка була складена.
У відповідь на скаргу Державний архів Львівської області листом від 10.03.2023 №923-М-1/зв./01026 повторно, з посиланням на Порядок виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів), затверджений наказом Міністерства юстиції України 02.03.2015 №295/5та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.03.2015 за №251/26696, роз'яснив про заборону виправлень, коментарів та власних висновків виконавців у тексті архівних довідок та відповідність архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 даним архівних документів.
Аналогічного змісту відповідь надана Державним архівом Львівської області листом від 03.01.2023 №15/01-36вих на звернення ГУ ПФУ у Львівській області про заміну архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 щодо не включення в довідку про заробітну плату сум, на які не нараховано страхові внески.
Позивач 04.03.2023 повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно поданої ним архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12.
Відповідач листом від 04.04.2023 №8380-5721/М-52/8-1300/23 фактично відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі архівної довідки про заробітну плату від 27.09.2022 №М-1859/07-12 з тих підстав, що у цій довідці в сумі заробітної плати містяться складові, на які не було нараховано страхові внески, що встановлено позаплановою перевіркою достовірності відомостей та відображено в акті від 07.11.2022 №1300-6002-1/11662.
Вважаючи дії відповідача щодо не врахування при перерахунку пенсії архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV:
- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
- страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону;
- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
- персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у тому числі які є резидентами Дія Сіті, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за гіг-контрактами, іншими договорами цивільно-правового характеру;
Згідно з нормами статей 14, 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків є страхувальники (роботодавці), які зобов'язані сплачувати страхові внески за застрахованих осіб (працівників) до органів Пенсійного фонду України.
Частиною першої статті 20 Закону №1058-IV встановлено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Згідно з частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення.
Згідно до частини 10 статті 20 Закону №1058-IV якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень частини 5 статті 21 Закону №1058-IV персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 106 Закону № 1058-ІV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
Верховний Суд в постанові від 21.02.2018 по справі № 687/975/17 зазначив, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Суд зазначає, що відповідно до статті 101 Закону № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно із частиною вісімнадцятою статті 106 Закону № 1058-IV посадові особи суб'єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Отже, відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, в тому числі персоніфікованих відомостей про заробітну плату, які вносяться до реєстру застрахованих осіб, покладено на роботодавця (страхувальника).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.04.2018 у справі № 712/9936/17 та від 07.02.2019 у справі № 344/6370/14-а.
Таким чином, відмова у врахуванні при визначенні розміру пенсії позивача наданої ним довідки з підстави не підтвердження нарахування страхових внесків роботодавцем, є протиправною, оскільки покладає на пенсіонера надмірний індивідуальний тягар за ймовірні порушення вимог законодавства роботодавцем, а не працівником.
При цьому, найманий працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, не нарахування підприємством страхових внесків не може бути підставою для неврахування пенсійним органом довідки про нараховані суми заробітку при призначенні пенсії.
Позбавлення працівника соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на підприємстві внаслідок невиконання підприємством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Тому доводи відповідача про відсутність підстав для врахування довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 лише з тих підстав, що за певний період роботи не нараховано страхові внески не ґрунтуються на вимогах пенсійного законодавства.
Соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ).
Статтею 65 Закону №1788-ХІІ встановлено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.
Водночас, відповідно до статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Виходячи зі змісту наведених приписів, Законом чітко визначено, що для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Однак, за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згадана норма права, яка регламентує порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, не дозволяє пенсійному органу не враховувати при визначенні заробітної плати період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, а лише дозволяє оптимізувати його шляхом виключення періоду до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Тобто, заробітна плата за період до 01.07.2000 може бути врахована Пенсійним фондом при обчисленні пенсії за бажанням пенсіонера або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).
Згідно до пункту 2.10. Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
За змістом підпункту «в» пункту 7 Порядку №22-1 заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).
Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).
Обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Судом встановлено, що архівна довідка від 27.09.2022 №М-1859/07-12 видана про заробіток позивача за період з 01.10.1987 по 30.09.1992 у Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон», тобто за 60 місяців, на підставі первинних документів, а саме: Ф. Р-1400, оп. 3 о/с, спр. 489, 671, 1053, особових рахунків. В примітці довідки зазначено, що нараховані виплати взяти з графи «всього нараховано».
Як вказано в акті від 07.11.2022 №1300-6002-1/11662, складеному за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі архівної довідки для призначення (перерахунку) пенсії, перевіркою встановлено, що зазначені в архівній довідці дані відповідають даним первинних документів, що зберігаються у Державному архіві Львівської області.
Вказане в сукупності свідчить, про відповідність архівної довідки вимогам Порядку №22-1, отже така довідка є документом, що повинен враховуватися для призначення (перерахунку) пенсії позивача.
Суд звертає увагу на те,що відповідач не ставить під сумнів факт перебування позивача у трудових відносинах у період з 01.10.1987 по 30.09.1992 з Львівським заводом кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон».
Період роботи позивача у Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон» підтверджується записами трудової книжки позивача.
На підставі сукупності встановлених фактичних обставин суд виснує, що відмова ГУ ПФУ у Львівській області у перерахунку пенсії позивача з врахуванням архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 про заробіток з 01.10.1987 по 30.09.1992 на Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон» є протиправною.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем вказані вимоги щодо доказування правомірності своїх дій не виконано.
Доводи відповідача про правомірність спірного рішення спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 свідчить про бездіяльність, яка не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому першу позовну вимогу слід задовольнити шляхом визнання такої бездіяльності протиправною.
Друга позовна вимога є похідною від першої, тому також підлягає до задоволення шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12 з дня звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 29.09.2022.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цілому, тому позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів порівну понесені позивачем судові витрати у вигляді 1 073 грн 60 к., судового збору, сплаченого за квитанцією № 41621986 від 30.06.2023.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12, виданої Державним архівом Львівської області за період роботи з 01.10.1987 по 30.09.1992 на Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію з врахуванням архівної довідки від 27.09.2022 №М-1859/07-12, виданої Державним архівом Львівської області за період роботи з 01.10.1987 по 30.09.1992 на Львівському заводі кольорових телевізорів Ряснянського виробничого комплексу «Електрон» з дня звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 29.09.2022, та здійснити виплату, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 к. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома