ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 рокусправа №380/16004/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (79000, м. Львів, пл. Маланюка, 6; ЄДРПОУ 13817458) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" (79018, м. Львів, вул. Володимира Великого, 18; ЄДРПОУ 33799463) про стягнення адміністративно-господарських санкцій, в якому просить суд:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю - 167665,55 грн. адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що відповідач, в порушення вимог чинного законодавства не виконав норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - штатних працівників облікового складу за 2022 рік, передбачений ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", у кількості 1 (одного) робочого місця. У зв'язку з чим, позивач, враховуючи приписи ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", визначив відповідачеві суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 167665,55 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13 липня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву в якому просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. На виконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» створило одне робоче місце для працевлаштування осіб з інвалідністю - посаду менеджера з постачання і планувало його заповнити з-.01 березня 2022 року. Створення посади менеджера з постачання передбачено наказом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» №1-к/тр від 22 лютого 2022 року.
За результатами проведеного пошуку наказом №7-к/тр від 30.08.2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» прийняло на роботу01.09.2022 року на посаду інженера з буріння ОСОБА_1 . Повідомлення про прийняття ОСОБА_1 було подано Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» до органу Державної податкової служби України 31.08.2022 року. ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третьої групи, а тому вимоги законодавства щодо працевлаштування осіб з інвалідністю Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» були виконані. В той же час Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» помилково відобразило факт працевлаштування на роботу особи з інвалідністю у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску лише з грудня 2022 року. Саме ця помилка і призвела до того, що Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю вважає, що середньооблікова чисельність штатних працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1», яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, становить 0 осіб. Проте, в дійсності у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1», починаючи з 01.09.2022 року працює особа з інвалідністю 3 групи.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Згідно із розрахунком сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю поданого позивачем за 2022 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 10 осіб, з них відсутній 1 працівник, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність. Фонд оплати праці штатних працівників за рік становить 3170679,87 грн., середньомісячна заробітна плата штатного працівника за рік 317067,99 грн.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем не забезпечено працевлаштування 1 особи з інвалідністю, із врахуванням того, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за 2022 рік становила 10 осіб, а кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідно якщо працює від 8 до 25 осіб становить 1 особа, якій за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність.
На підставі наведених обставин, позивачем розміщено розрахунок сум адміністративно - господарських санкцій в електронному кабінеті роботодавця, що підтверджується квитанцією від 17.04.2023 року.
Оскільки вищезазначена сума відповідачем не була сплачена, утворилася заборгованість у розмірі 167665,55 грн., а також пеня у сумі 9131,56 грн., то позивач, з метою примусового стягнення коштів, звернувся із позовною заявою до суду.
При вирішення вказаного спору суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 19 Закону України від 21.03.1991 №875 «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон №875), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї етапі, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону №875. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" передбачено Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №223 від 15.05.2007 (далі - Порядок №223).
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875 та згідно з Порядком №223 пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом №875 за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладено у постанові від 26.09.2019 у справі №804/1732/16.
Згідно зазначеного вище Порядку, документами, що підтверджують незабезпечення виконання нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю є: звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік за формою №10-ПОІ, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2020 №591, рішення суду або акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.
Суд зазначає, що за правилами статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування суб'єктом господарювання осіб з інвалідністю на основне місце роботи. Цей обов'язок суб'єкта господарювання не пов'язаний з нарахуванням ним як страхувальником єдиного внеску чи поданням звітності щодо єдиного внеску.
У 2022 році середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ "Нафтогазрембуд-1" становила 10 осіб, норматив установлений частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю становить одне робоче місце.
Відповідач у відзиві на позов стверджує, що у 2022 році у нього працювала особа з інвалідністю 3 групи відповідно до наказу №7-к/тр від 30.08.2022 року, починаючи з 01.09.2022 року, на посаді інженера з буріння - ОСОБА_1 . Відповідач вважає, що ним виконало норматив, установлений частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", і він не повинен нести відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Суд встановив, що на підтвердження інвалідності ОСОБА_1 представник відповідача долучив довідку УПФУ в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області від 10.09.2014 №6188/10-18 відповідно до якої ОСОБА_1 в період з 21.09.2011 по 27.01.2014 року перебував на обліку в Управлінні, як одержувач пенсії по інвалідності 3 групи внаслідок трудового каліцтва, а з 28.01.2014 року знаходиться на обліку як одержувач пенсії за віком за Списком №2.
Суд вважає, що подана довідка не є належним доказом того, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю, так як інформація у довідці вказана за 2014 рік, довідки МСЕК суду не надано.
Відтак, в матеріалах справи відсутні докази працевлаштування в ТОВ "Нафтогазрембуд-1" особи з інвалідністю.
Отже, в ході судового розгляду не підтверджено роботу особи з інвалідність у ТОВ "Нафтогазрембуд-1", відтак, відповідачем не виконано норматив, визначений статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та не сплачено суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 158533,99 грн. та пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 9131,56 грн., що підтверджується розрахунком, який міститься в матеріалах справи.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивач обґрунтовано нарахував відповідачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 158533,99 грн. та пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 9131,56 грн.
Згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету в частині надходжень є, зокрема, надходження до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Ненадходження адміністративно-господарських санкцій та пені до Державного бюджету України завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє в повній мірі створити особам з інвалідністю необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя.
Доказів сплати відповідачем даної заборгованості суду не надано.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав. З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевказане, на переконання суду, створення робочих місць для осіб з інвалідністю супроводжується обов'язком підприємства вжити всіх вище перерахованих заходів. Оскільки відповідач, впродовж 2022 року не забезпечив працевлаштування особи з інвалідністю в необхідній кількості робочих місць, суд дійшов висновку про правомірність стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 167665,55 грн., згідно зі статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", а тому, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно із приписами частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що позивачем у справі підтверджено тільки сплату судового збору, суд не вбачає підстав для здійснення розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задоволити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" (код ЄДРПОУ 33799463) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (код ЄДРПОУ 13817458) адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 167665 (сто шістдесят сім тисяч шістсот шістдесят п'ять) грн. 55 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКухар Наталія Андріївна