Рішення від 17.10.2023 по справі 380/17353/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2023 рокусправа № 380/17353/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без прийняття рішення матеріалів ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, буд. 3, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 08592247) у 15-дениий строк після отримання заяви (рапорту) та повного пакета документів від ОСОБА_1 надіслати до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) подані документи та висновок щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходження служби в органах внутрішніх справ відповідно до Закону України “Про міліцію”, постанови Кабінету Міністрів “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності працівника міліції” від 21.10.2015 № 850 та прийняти відповідне рішення.

Ухвалою від 31.07.2023 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 01.06.2004 почивачеві встановлено втрату працездатності на 20 % без стану інвалідності, у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Позивачу виплачена страхова сума у розмірі 1700 грн, що підтверджується довідкою за № 578 від 25.07.2022, виданою Львівською обласною дирекцією ПАТ «HACK «ОРАНТА»

20.06.2022 позивачу встановлена ІІІ групі інвалідності, причина - захворювання, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Втрата працездатності склала 45%. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 по справі № 380/12585/22 Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області скерувала матеріали перевірки до МВС України. У зв'язку із чим позивач звернувся до МВС України (далі - Відповідача 1) зі заявою про виплату допомоги на підставі постанови Уряду України від 21 жовтня 2015 року № 850, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції. Листом від 26.06.2023 № 407 Відповідач 1 повернув позивачу документи щодо призначення одноразової допомоги на доопрацювання без прийняття рішення, при чому зазначив, що між встановленням захворювання з частковою втратою працездатності без стану інвалідності і групи інвалідності минуло більше як два роки, що виключає право на виплату допомоги у більшому розмірі. При чому Відповідач 1, не прийняв одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.

Представник відповідача Міністерства внутрішніх справ України подав відзив на позовну заяву від 25.08.2023 (вх. № 65356), у якому зазначає, що з надісланих Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області до МВС України матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 вбачалося, що установлення ОСОБА_1 . МСЕК третьої групи інвалідності та 45% втрати працездатності відбулося в 2022 році, тобто в період понад два роки від дати встановлення йому 20% втрати професійної працездатності (2004 рік), що суперечить умовам п. 4 Порядку № 850. Наявність зазначених невідповідностей надісланих матеріалів вимогам п. 4 Порядку № 850 унеможливила прийняття рішення за ними. Тому листом Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України від 19.06.2023 № 39195/49-10551-2023 у встановлений законом строк матеріали повернуто до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області без прийняття рішення із роз'ясненням причин повернення. З огляду на викладене, МВС України правомірно повернуто матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Просить відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області подав відзив на позовну заяву від 11.08.2023 (вх. № 62172), у якому зазначає, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 по справі № 380/12585/22 ГУ МВС України у Львівській області листом № 127/31/01-2023 від 15.05.2023 скерувало матеріали до Міністерства внутрішніх справ України для прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Тобто у даному випадку бездіяльності, допущеної Головним управлінням МВС України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії немає, оскільки таке скеровувало в МВС України документи, подані позивачем, а також інформувало щодо вчинених МВС України дій відповідним листом. Просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України.

01.06.2004 під час первинного огляду позивачу встановлено втрату працездатності 20% без встановлення інвалідності.

ОСОБА_1 12.10.2004 проведено виплату страхової суми в розмірі 1 700,00 грн за державним обов'язковим страхуванням на підставі встановленої МСЕК 20 % втрати працездатності.

Під час повторного огляду 20.06.2023 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності через захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою МСЕК від 05.07.2022 Серії 12ААА № 012290 та випискою з акта огляду № 604782.

У зв'язку із отриманням IIІ групи інвалідності, позивач звернувся до Головного управління МВС України у Львівській області із заявою про призначення одноразової грошової допомоги.

Відповідач листом від 10.08.2022 №К-175/Огд/31/01-2022 повідомив, що з дати первинного встановлення позивачу втрати працездатності до повторного огляду та встановлення групи інвалідності пройшло більше двох років, тому відсутні підстави для формування висновку щодо виплат грошової допомоги.

Вважаючи повернення без розгляду заяви про визначення і виплату одноразової грошової допомоги протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 12.12.2022 у справі № 380/12585/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2023, позов задовольнив повністю; визнав протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області щодо відмови та повернення без прийняття рішення матеріалів ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності; зобов'язав Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України у Львівській області відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, прийняти, зареєструвати та подати у 15-денний термін до Міністерства внутрішніх справ України документи ОСОБА_1 з приводу виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, пов'язаної із проходженням служби в органах внутрішніх справ України; стягнув з Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області код ЄДРПОУ 08592247, місцезнаходження: 79007, м.Львів, пл.Генерала Григоренка, 3 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 у справі № 380/12585/22 скерувала матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги v разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

МВС листом від 19.06.2023 повідомило Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України у Львівській області, що установлення ОСОБА_1 . МСЕК третьої групи інвалідності (2022) та 45% втрати професійної працездатності (2022) відбулося в період понад два роки від дати встановлення йому 20% втрати професійної працездатності (2004), що суперечить умовам пункту 4 Порядку. Наявність зазначених невідповідностей надісланих матеріалів вимогам пункту 4 Порядку унеможливила прийняття рішення за ними, тому вони повертаються як такі, що не відповідають вимогам законодавства.

Листом від 30.06.2023 № 35 Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області повідомила позивача, що відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, подані матеріали з відповідним висновком було направлено до МВС, для прийняття рішення про призначення грошової допомоги. У подальшому матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги повернуто до ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області без прийняття рішення як такі, що не відповідають вимогам законодавства, відповідно до листа Департаменту фінансово-облікової політики МВС України № 39195/49-10551-2023 від 19.06.2023. Просимо прибути до ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області за адресою: м. Львів, площа Генерала Григоренка 3, для отримання наручно поданих Вами документів, з метою виключення випадків втрати таких.

Позивач, уважаючи поведінку відповідача щодо відмови у призначенні йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ-ої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, згідно з поданими документами, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто до 07.11.2015, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Порядком та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 .

Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Пункт 5 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» Закон України «Про міліцію» визнано таким, що втратив чинність.

При цьому, за змістом пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015, яка набрала законної сили 31.10.2015.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Підпункт 2 пункту 3 Порядку № 850 передбачає, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності І групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Пункт 7 Порядку № 850 передбачає, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:

- заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії:

- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

- акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

- документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в п. 6 або 7 Порядку №850, висновок щодо виплати грошової допомоги (п. 8 Порядку № 850).

Відповідно до пункту 9 Порядку № 850 Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у п. 8 Порядку № 850 документів приймає рішення про призначення або, у випадках передбачених п. 14 Порядку № 850 про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Згідно з пунктом 14 Порядку № 850 призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:

- учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;

- учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;

- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);

- подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

Суд встановив, що ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 у справі № 380/12585/22 склала висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, який разом з поданими позивачем для виплати цієї допомоги документами скерувала до МВС України для прийняття відповідного рішення.

Згідно з листом МВС від 19.06.2023 установлення ОСОБА_1 . МСЕК третьої групи інвалідності (2022) та 45% втрати професійної працездатності (2022) відбулося в період понад два роки від дати встановлення йому 20% втрати професійної працездатності (2004), що суперечить умовам пункту 4 Порядку. Наявність зазначених невідповідностей надісланих матеріалів вимогам пункту 4 Порядку унеможливила прийняття рішення за ними, тому вони повертаються як такі, що не відповідають вимогам законодавства.

Суд критично оцінює такі підстави для відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно до пункту 9 Порядку № 850 МВС приймає рішення про відмову в призначенні грошової допомоги у випадках, передбачених пунктом 14 цього Порядку та умов.

Суд зазначає, що підстави, передбачені пунктом 14 Порядку є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.

У свою чергу пункт 3 Порядку № 850 від 21.10.2015 встановлює підстави для призначення та виплати одноразової грошової допомоги:

- загибель (смерть) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків;

- установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці

- після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ;

- часткова втрата працездатності працівником міліції без установлення йому інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків.

Зазначені підстави визначені як самостійні та надають право на отримання одноразової грошової допомоги при настанні хоча б однієї з них.

З аналізу вказаних норм вбачається, що право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку з установленням працівникові міліції інвалідності не обмежено у часі, натомість визначальним є наявність причинно-наслідкового зв'язку між інвалідністю та службою в органах внутрішніх справ.

Відповідно до виписки з акта огляду № 604782 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Обґрунтовуючи свою відмову у виплаті одноразової грошової допомоги відповідач покликається на те, що встановлення заявникові ІІІ групи інвалідності відбулось в період понад два роки від дати встановлення йому понад два роки від дати встановлення йому 20% втрати професійної працездатності (2004), що суперечить положенням пункту 4 Порядку.

З даного приводу суд враховує таке.

Відповідач вказує, що пунктом 4 Порядку передбачено, що якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступені втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно рішення медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з врахуванням раніше виплаченої суми.

Законом України «Про міліцію» не встановлено обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 4 Порядку № 850. Тобто, заявлена норма цього Порядку не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а тільки встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Не містить цей пункт Порядку і застережень щодо неможливості проведення виплати грошової допомоги у разі встановлення особі після спливу двохрічного терміну іншої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності. Вичерпний перелік випадків, за яких особі може бути відмовлено у призначенні грошової допомоги, визначено у пункті 14 Порядку №850, і підстави на яку покликається відповідач вказана норма не містить.

З огляду на викладене позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію», що не суперечить приписам Порядку №850.

До подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.10.2018 у справі № 369/13187/17, від 28.03.2019 у справі № 296/10138/16-а, від 24.10.2019 у справі № 817/713/16.

Суд вказує, що відмова відповідача у виплаті одноразової грошової допомоги позивача викладена у листі є протиправною.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що відповідно до Порядку № 850 відмова у призначенні особі одноразової грошової допомоги повинна бути належним чином обґрунтована. Тобто, мотиви відмови повинні бути чіткими та зрозумілими для особи і такі мотиви повинні бути викладені в конкретному рішенні.

Водночас, у даному випадку, мотиви відмови викладені відповідачем лише в листі від 19.06.2023 № 39195/49-10551-2023, який не є рішенням відповідача, прийнятим відповідно до Порядку № 850.

Враховуючи викладене, дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ є протиправними.

Належним способом захисту прав позивача є зобов'язання МВС України повторно розглянути заяву (рапорт) позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, та додані до неї документи та прийняти одне із рішень, передбачених пунктом 9 Порядку № 850.

При цьому, позовна вимога про зобов'язання Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у 15-дениий строк після отримання заяви (рапорту) та повного пакета документів від ОСОБА_1 , надіслати до Міністерства внутрішніх справ України подані документи та висновок щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, теж підлягає задоволенню як така, що передує позовні вимозі про зобов'язання МВС України повторно розглянути заяву (рапорт) позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, та додані до неї документи та прийняти одне із рішень, передбачених пунктом 9 Порядку № 850.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Ак. Богомольця, 10, м. Київ, 01601), Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, 79007, ЄДРПОУ 08592247) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у 15-дениий строк після отримання заяви (рапорту) та повного пакету документів від ОСОБА_1 , надіслати до Міністерства внутрішніх справ України подані документи та висновок щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, та доданих до заяви (рапорту) документи, та прийняти одне із рішень, передбачених пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

Стягнути з Міністерства внутрішніх справ України за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 1073,60 грн судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 17.10.2023.

Суддя Кедик М.В.