КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/3824/23
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Казанчук Г.П., розглядаючи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВИКЛАД ОБСТАВИН:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у призначені ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсію за віком.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона у 2022 році досягнула 60 років, а тому отримала право на призначення пенсії за віком, про те, її трудова книжка втрачена у зв'язку із залишенням місця проживання через активними бойовими діями та окупацією міста Авдіївки Донецької області. Позивач звернулась із заявою про призначення їй пенсії за віком, вважаючи що має страховий стаж не менше 29 років. Протягом 2011-2015 роках позивач перебувала на обліку та отримувала пенсію на інвалідності, яка була призначена на підставі документів про її загальний страховий стаж. На своє звернення позивач отримала відмову у призначенні пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області від 17.03.2023 року за №3969-3383/К-02/8-0500/23 з підстав відсутності документів, на підставі яких призначається пенсія. Вказану відмову вважає протиправною, оскільки в пенсійному органі має бути, хоч і закрита, але електронна пенсійна справа щодо призначення їй пенсії за інвалідністю, у якій має зберігатись інформація щодо її страхового стажу.
Представником ГУ ПФУ в Донецькій області (надалі відповідач) подано відзив на позов, яким позовні вимоги не визнаються, з огляду на те, що при вирішення питання про призначення пенсії за віком мало б відбуватись на підставі Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Також вказано, що в електронній пенсійній справі міститься лише дані про стаж, які внесені працівниками органів пенсійного фонду України, що не є підтверджувальним документом на підставі якого може бути обрахована пенсія.
Рух справи:
Суддя ухвалою від 14.06.2023 року залишила без руху позовну заяву ОСОБА_1 та встановила десятиденний строк для усунення її недоліків. Недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою судді від 10.07.2023 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, сторонам встановлено строк на подання процесуальних заяв.
Ухвалами суду від 21.08.2023 року та від 26.09.2023 року витребувані додаткові докази.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження), дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулась до Головного управління ПФУ в Донецькій області із заявою про призначення пенсії 17.02.2023 року про призначення пенсії за віком (а.с.7).
Засобами веб-порталу ОСОБА_1 звернулась до Пенсійного фонду України із заявою про отримання роз'яснення щодо її дій з приводу можливості призначення пенсії, з огляду на те, що при евакуації її трудова книжка була втрачена, а взяти підтверджуючі документи про стаж роботи наразі неможливо (а.с.87).
Пенсійний фонд України листом від 20.02.2023 №5635-7209/8-2800/23 направила вказане звернення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області (а.с.78).
Листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 17.03.2023 року №3969-3383/К-02/8-0500/23 повідомлено, що заява ОСОБА_1 розглянута на підставі Закону України ''Про звернення громадян''. За результатом розгляду якої вказано, що для призначення пенсії за віком відсутня можливість врахувати матеріали закритої пенсійної електронної справи, оскільки в електронній пенсійній справі містяться лише дані про стаж (не документи), які внесені працівниками пенсійного органу, що не є підтверджуючим документом (далі спірна відмова, а.с.11).
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 62 Закону України ''Про пенсійне забезпечення'' визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджений Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 ''Про затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок №22-1).
Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
Система персоніфікованого обліку була впроваджена з 01 липня 2000 року. Страховий стаж позивача частково був до впровадження персоніфікованого обліку так і після. А відтак, страховий стаж позивача до 01.07.2000 року, у разі відсутності записів у трудовій книжці (або за її відсутності) має бути підтверджений у порядку Порядку №637. Водночас, трудовий стаж позивача після липня 2000 року може бути підтверджений інформацію персоніфікованого обліку.
Згідно, отриманих судом індивідуальних відомостей про застраховану особу, у пенсійного органу наявні дані про сплачені за позивача страхові внески з 1999 року (а.с.56-59).
У вказаних відомостях вказана інформація про страхувальників - ТОВ ''Київ'', ТОВ ''Діамант'' та ФОП ОСОБА_2 .
Згідно Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, отриманих судом, усі страхувальники зареєстровані за адресами у населених пунктах, які не знаходяться не є тимчасово окупованими рф.
Згідно переліку населених пунктів, визначений у Наказі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 місто Авдіївка не відносилась до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (інформація станом на лютий 2023 року).
Відповідно до пункту 5.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58 особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а в разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом “Дублікат” в правому верхньому кутку першої сторінки.
Дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. У розділи “Відомості про роботу”, ”Відомості про нагородження” і “Відомості про заохочення” під час заповнення дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).
Як свідчать матеріали справи, позивач з 13.04.2022 року отримала статус внутрішньо переміщеної особи, а у травні 2022 року досягла пенсійного віку, натомість будь якої інформації про звернення позивачем із заявою про втрату трудової книжки матеріали справи не містять.
Через веб-портал до ПФУ, яку було перенаправлено до ГУ ПФУ в Донецькій області, позивач звернулась із зверненням від 17.02.2023 про надання їй роз'ясненення щодо механізму призначення їй пенсії у зв'язку із втратою трудової книжки (а.с. 82, 87).
Позивачем при зверненні до пенсійного органу надано наступні документи: копія паспорта заявника серії; копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.80-86).
Відповідачем звернення позивача було розглянуте відповідно до Закону України ''Про звернення громадян'' за результатом розгляду позивачу направлена відповідь (а.с.11).
Отже, у площині розгляду звернення позивача за нормами Закону України Про звернення громадян'' порушень судом не встановлено.
Принагідно, суд зауважує, що у матеріалах справи відсутні інші звернення чи заяви позивача про призначення їй пенсії за віком.
З набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05.02.2021 року №?1217-IX облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». З 10 червня 2021 року в Україні відбувається поступовий перехід на електронні трудові книжки. Інформації про те, чи була оцифрована та подана до Пенсійного фонду України (ПФУ) трудова книжка позивача, матеріали справи не містять. Але навіть якщо ні, в особистому кабінеті застрахованої особи на порталі електронних послуг ПФУ у розділі «Електронна трудова книжка» відображаються відомості про трудові відносини працівника за основним місцем роботи за даними персоніфікованого обліку ПФУ, починаючи з 1998 року.
Позивач може замовити витяг з реєстру застрахованих осіб особисто. Отримання витягу є безкоштовним. У такому самому порядку можна отримати довідки за формою ОК-5 та ОК-7 (індивідуальні відомості про застраховану особу).
Додатково особа може звернутися із запитом до органів Державної податкової служби, в яких є інформація щодо останнього повідомлення про прийняття на роботу відповідно до Постанови Кабміну 413 від 17.06.2015 року.
Проте, матеріали справи взагалі не містять інформації про вчинення позивачем жодних із вищенаведених, або інших дій. Більш того, у позовній заяві позивачем також не вказано ні назви підприємств (роботодавців), ні про періоди роботи її протягом життя.
Безумовним є право позивача на призначення пенсії за віком, водночас реалізація цього права мала відбуватись із проявом активних/зацікавлених дій самої позивачки (як то зібрання інформації) та звернення до пенсійного органу саме із заявою про призначення їй пенсії або із заявою про підтвердження страхового стажу.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1)… подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший… може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Вказаному алгоритму дій має передувати саме звернення/подання особою до територіального пенсійного органу із заявою саме про призначення пенсії, натомість як встановлено судом, 17.02.2023 позивач звернулась із зверненням про отримання роз'яснення щодо призначення їй пенсій за відсутності трудової книжки до Пенсійного фонду України, який вказане звернення направив відповідачу для розгляду. При цьому, суд звертає увагу, що вказане звернення не є заявою про призначення пенсії, а є зверненням щодо отримання роз'яснення про можливість призначення пенсії без трудової книжки, за інформацією, що міститься в електронній пенсійній справі позивача.
За таких обставин, розгляд заяви позивача від 17.02.2023 року проведений за Законом України ''Про звернення громадян'' не є порушенням процедури розгляду заяви про призначення пенсії, оскільки заяву ОСОБА_1 від 17.02.2023 року не можливо розцінити як заяву про призначення пенсії, з огляду на її зміст та вимоги.
Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Донецькій області не допустив протиправної бездіяльності щодо призначення пенсії ОСОБА_1 , оскільки відсутнє звернення саме про призначення пенсії. Водночас при розгляді звернення ОСОБА_1 щодо отримання роз'яснення про призначення їй пенсії на підставі даних електронної пенсійної справи відповідач діяв у межах норм Закону України ''Про звернення громадян'', а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Заява ОСОБА_1 від 17.02.2023 року до Пенсійного фонду України про отримання роз'яснень не є заявою про призначення пенсії, а тому за результатом її розгляду не може бути вирішено питання про призначення пенсії.
Принагідно суд зауважує, що на вимогу суду, відповідач надав інформацію про відсутність документів з пенсійної справи в файловому сховищі ЕПС (а.с.72-74). Тобто, електронна пенсійна справа позивача (ЕПС) у файловому сховище є пустою без жодної інформації про її страховий стаж.
Враховуючи вищеописане, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд.3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 13486010).
Рішення суду направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК