Справа № 276/1764/23
Провадження по справі № 3/276/1040/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2023 року смт. Хорошів
Суддя Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області Бобер Д.О.,
за участі:
секретаря судового засідання Свиридок А.В.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
потерпілої ОСОБА_2
розглянувши матеріали, які надійшли від Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Володарсько-Волинським РС УДМС від 22.10.2004,
за ч.1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення -
ВСТАНОВИВ:
26.08.2023 року близько 14 год. 55 хв. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 вчинив відносно дружини ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме ображав словами нецензурної лайки та погрожував фізичною розправою, чим завдав шкоди її психічному здоров'ю.
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч.1 ст.173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, від надання пояснень на підставі ст 63 Конституції України відмовився.
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні від надання пояснень відмовилася, клопотання не заявляла.
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи.
Згідно статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП адміністративній відповідальності за вчинення зазначеного проступку підлягають особи за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Пунктом 3 частини 1 статті 1 «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №046437, в якому зафіксовано суть адміністративного правопорушення, зміст протоколу відповідає вимогам, визначеним КУпАП;
- протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 26.08.2023, поданної потерпілою ОСОБА_2 , яка попереджена про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину за ст. 383 Кримінального кодексу України, та яка повідомила, що 26.08.2023 близько 14:55 год ОСОБА_1 за адресоюАДРЕСА_2 виражався словами нецензурної лайки та погрожував фізичною розправою в адресу дружини ОСОБА_2 ;
- рапортом помічника чергового Коростенського РУП Литвинчук Р.Ф. від 26.08.2023 про те, що 26.08.2023 о 14:57 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що за адресою АДРЕСА_2 заявниця ОСОБА_2 повідомила, що в даний час чоловік вчиняє домашнє насильство: бешкетує, погрожує фізичною розправою. Подія систематична;
- письмовим поясненням ОСОБА_2 від 26.08.2023, якій роз'яснено вимоги ст.ст. 59,63 Конституції України та яка пояснила, що протягом тривалого часу проживає разом із чоловіком ОСОБА_1 . Так, 26.08.2023 близько 14:55 год. знаходячись за місцем їхнього спільного проживання у неї виник конфлікт із чоловіком, в ході якого чоловік, перебуваючи в нетверезому стані виражався в її сторону словами нецензурної лайки, погрожував фізичною розправою. До Коростенського РУП потерпіла звернулася із письмовою заявою з метою притягнення чоловіка до адміністративної відповідальності, оскільки такі випадки стаються не вперше.
Таким чином, досліджені під час розгляду в справі про адміністративне правопорушення докази повністю узгоджуються між собою, є належними та допустимими, та такими, якими в повній мірі підтверджується вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Надані ОСОБА_1 в судовому засіданні письмові заперечення щодо здійснення правосуддя суддею Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області суд відхиляє, оскільки вони є безпідставними та суперечать вимогам ст.ст 124-129-1 Конституції України, а також вимогам Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, відсутність відомостей про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності раніше, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у мінімальних межах санкції ч.1 ст. 173-2 КУпАП у видіштрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 гривень.
Крім того, відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 33, 34, 35, 40-1, 173-2, 245, 251, 280, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10 (десяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови через Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її постановлення.
Повний текст постанови складено 18.10.2023.
Суддя: Д.О. Бобер