Справа № 686/26160/23
Провадження № 3/686/8284/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Бацуца Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від УПП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, мешканця АДРЕСА_1 , військовослужбовця ЗС України, працюючого підсобним робітником в/ч НОМЕР_1 , не судимого,
ВСТАНОВИЛА:
24 вересня 2023 року о 04 год. 42 хв. інспектором взводу № 2 роти № 1 УПП в Хмельницькій області Мединським О.В. був складений протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за те, що останній, як зазначено в протоколі, 24 вересня 2023 року керував автомобілем, марки «TOYOTA PROACE», номерний знак НОМЕР_2 (належність т.з. - ОСОБА_2 ), по АДРЕСА_2 , із ознаками алкогольного сп'яніння, за що був затриманий працівниками поліції о 03 год. 54 хв., при цьому від проходження огляду в установленому законом порядку на стан алкогольного сп'яніння відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Дана справа підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_3 передбаченого
ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративного правопорушення за слідуючих обставин.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Тобто, правопорушення вчинене військовослужбовцем тягне за собою адміністративну відповідальність, визначену главою 13-Б (військові адміністративні правопорушення) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Будучи допитаним у судовому засіданні ОСОБА_3 пояснив суду, що дійсно, 24 вересня 2023 року, близько 03 год. 54 хв., під час дії комендантської години в
м. Хмельницькому був зупинений працівниками поліції неподалік будинку № 57/1 по вул. Зарічанській. Вподальшому, працівник поліції припустив про вживання ним алкоголю та запропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки із використанням спеціальних технічних засобів, або у медичному закладі.
ОСОБА_3 підтвердив в суді, що напередодні, будучи у цей день увільненим від виконання обов'язків військової служби, вжив келих пива, проте вночі за фактом надходження наказу з термінового виконання бойового завдання та термінового повернення до місця проходження служби з метою оперативного прибуття до місця дислокації, вимушений був сісти за кермо автомобіля. Разом з ним по отриманому наказу слідував командир роти ОСОБА_4 . По дорозі на службу автомобіль був зупинений працівниками поліції, яким він повідомив, що являється військовослужбовцем, слідує на до місця служби і щодо нього існує інший порядок проходження медичного огляду та складання протоколу, однак працівники поліції у зв'язку з його відмовою пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння склали відповідний протокол.
Покази правопорушника повністю підтвердив допитаний в суді його командир ОСОБА_4 .
Протокол про військове адміністративне правопорушення складається уповноваженою особою - командиром (начальником) військової частини, командиром підрозділу, який уповноважений на те командиром (начальником) військової частини; уповноваженою посадовою особою органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (про правопорушення, вчинені військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків) протягом 3-х діб з моменту встановлення даних, які підтверджують факт вчинення військовослужбовцем такого правопорушення.
В даному випадку протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП щодо ОСОБА_1 був складений саме працівниками поліції.
Однак, як вбачається з доданих Полюховичем документів, останній, як військовослужбовець, проходить військову службу, що в розумінні ст. 24 вищевказаного Закону свідчить про його статус військовослужбовця, який виконує обов'язки військової служби, а отже на нього розповсюджуються положення ст. 173-20 Глави 13Б «Військові адміністративні правопорушення».
Таким чином, враховуючи статус суб'єкта відповідальності, скоєне правопорушення не підлягає правому регулюванню за правилами глави 10 «Адміністративні правопорушення на транспорті, в галузі шляхового господарства і зв'язку» КУпАП, на підставі якої працівниками поліції був складений адміністративний протокол за порушення водієм вимог п.2.5 Правил дорожнього руху.
За змістом ч. 1 ст. 172-20 КУпАП виконання військовослужбовцями обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння тягнуть за собою накладення штрафу від сімдесяти до ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до п'яти діб.
Зважаючи на те, що у відповідності до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби та враховуючи норми ч. 1 ст. 172-20 КУпАП щодо притягнення до відповідальності військовослужбовця за виконання ним обов'язків військової служби в нетверезому стані, солдат ОСОБА_1 підлягав притягненню до відповідальності саме за ст. 172-20 КУпАП на підставі протоколу про військове адміністративне правопорушення, який мав складатись командиром (начальником) військової частини чи іншою уповноваженою особою.
Враховуючи те, що на даний час адміністративний протокол з підстав, визначених ст. 172-20 КУпАП в передбаченому законом порядку стосовно ОСОБА_1 складений не був, а протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП щодо нього як спеціального суб'єкта відповідальності складений працівниками поліції, провадження по справі підлягає закриттю в силу п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 247, 284 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Провадження по адміністративній справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається Хмельницькому апеляційному суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СУДДЯ: