1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/5040/22 1-кс/335/2381/2023
12 жовтня 2023 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника АТ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” ОСОБА_4 , розглянувши клопотання прокурора Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_5 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12022087050000484 від 20.07.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ч. 1 ст. 367 КК України, -
Прокурор Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022087050000484 від 20.07.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ч. 1 ст. 367 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що в провадженні СВ Відділу поліції № 1 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області перебувають матеріали об'єднаного кримінального провадження № 12022087050000484 від 20.07.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ч. 1 ст. 367 КК України.
Так, 20.07.2022 до Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області надійшла заява від ОСОБА_6 про те, що невстановлена особа вчинила відносно нього самоправство (ЄО 15555 від 20.07.2022).
За вказаним фактом 20.07.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відповідні відомості та зареєстровано кримінальне провадження № 12022087050000484 за ст. 356 КК України.
Крім того, встановлено, що невстановлені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та інші органи державної влади неналежно виконують свої службові обов'язки, в тому числі щодо здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту, через несумлінне ставлення до них, що завдає істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та громадським інтересам територіальної громади міста Запоріжжя.
За вказаним фактом 07.09.2022 відповідні відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022082010000184 за ч. 1 ст. 367 КК України.
Відповідно до постанови прокурора Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_7 від 22.08.2023 кримінальні провадження № 12022087050000484 за ст. 356 КК України та № 42022082010000184 за ч. 1 ст. 367 КК України об'єднано в одне кримінальне провадження № 12022087050000484.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому Указами Президента України продовжено до 16.11.2023.
Відповідно до ст. 6 Кодексу цивільного захисту України суб'єктами забезпечення цивільного захисту є центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання, громадські організації.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України до захисних споруд цивільного захисту належить сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.
Частиною 3 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України визначено, що укриттю у сховищах підлягають працівники найбільшої працюючої зміни суб'єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту та розташованих у зонах можливих значних руйнувань населених пунктів; працівники найбільшої працюючої зміни атомних електростанцій, інших ядерних установок, працівники суб'єктів господарювання, які забезпечують функціонування таких станцій (установок) та перебувають у зоні можливих значних руйнувань навколо них; працівники найбільшої працюючої зміни суб'єктів господарювання, віднесених до категорії особливої важливості цивільного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктів; хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров'я, які не підлягають евакуації в безпечне місце і перебувають у зонах можливих значних руйнувань населених пунктів.
Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів (ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України).
Окрім того, пунктом 9 Розділу «Утримання фонду захисних споруд» Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою КМУ № 138 від 10.03.2017 (далі по тексту - Порядок) передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
Згідно з пунктом 10 Порядку балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди, а саме: не більше 12 годин - для захисних споруд, призначених для укриття працівників (персоналу, найбільшої працюючої зміни) суб'єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту; не більше 24 годин - для інших захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.
Положеннями п. 11 того ж самого розділу Порядку визначено, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.
Згідно з п. 1 Розділу ІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 (далі по тексту - Вимоги) споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
Відповідно до п. 7 Розділу ІІ Вимог споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами.
Підрозділом 2 Розділу VІ Вимог визначено, що для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд (п. 1).
Оцінка стану готовності захисних споруд здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (п. 2). За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту.
Про результати щорічних оцінок стану готовності, здійснених без залучення фахівців структурних підрозділів із питань цивільного захисту міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, органів і підрозділів ДСНС, балансоутримувачі інформують вищезазначені органи і підрозділи з наданням копій актів, складених за їх результатами.
Разом з цим встановлено, що сховище № НОМЕР_1 , розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з початку введення в Україні воєнного стану у визначений законодавством 12-годинний строк не приведене у стан готовності.
Балансоутримувачем захисної споруди цивільного захисту є Запорізька дирекція АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Згідно з обліковою карткою та паспортом захисної споруди цивільного захисту загальна площа сховища № НОМЕР_1 складає 232,5 кв. м, що може вмістити 300 осіб. Вказане укриття окремо розміщене, має 1 вхід та 1 аварійний вихід.
Відповідно до акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища № 28101 від 01.09.2022, вказане укриття є обмежено готовим до використання за призначенням.
Одночасно з цим, Вознесенівською окружною прокуратурою міста Запоріжжя 07.09.2022 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022082010000184 від 07.09.2022 за фактом неналежного виконання своїх службових обов'язків, в тому числі щодо здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту, через несумлінне ставлення до них, що завдає істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та громадським інтересам територіальної громади міста Запоріжжя, з боку службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 та інших органів державної влади, за ч. 1 ст. 367 КК України.
В межах указаного кримінального провадження, 25.08.2023 слідчим ІНФОРМАЦІЯ_3 за участі провідного інспектора ВОПП та ІНФОРМАЦІЯ_4 проведено огляд захисної споруди цивільного захисту державної власності - сховища № 28101, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та встановлено, що це укриття є не готовим до використання.
За результатами проведених слідчих дій складено протокол огляду, відповідно до якого виявлені наступні порушення законодавства:
- відсутнє водопостачання;
- захисні герметичні люки не зачиняються, несправність противибухових пристроїв;
- вентиляційна система працює лише у ручному режимі у зв'язку із відсутністю електропостачання;
- закінчився термін придатності фільтрів-поглиначів, потребують заміни або перевірки;
- часткова відсутність ущільнювачів гуми на захисних дверях;
- відсутні прилади для виміру підпору повітря, довідка про перевірку герметичності сховища;
- іржа на захисно-герметичних воротах, ставнях, дверях, відсутність підставок для розвантаження захисно-герметичних дверей, нерегулярне проведення технічних обслуговуючих робіт, поточних і капітальних ремонтів, оглядів та обстежень; несистематичне промивання ємності для води, відсутність на ній теплоізоляції;
- відсутні засоби пожежогасіння, система сигналізації у непридатному стані;
- неповний обсяг оформлення документації захисної споруди та медичного майна, інструментів, що не відповідає нормам належності.
У свою чергу, пунктом 9 глави 2 розділу VI Вимог визначено, що захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до цих Вимог.
Відповідно до Додатку 13 «Основні недоліки в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності» Вимог, у сховищі № 28101 виявлено основні недоліки:
- відсутність інженерних мереж, передбачених проєктом, а саме водопостачання, електропостачання, зв'язку та оповіщення; несправність противибухових пристроїв; відсутність фільтрів-поглиначів; відсутність ущільнюваної гуми на захисних герметичних пристроях; відсутність обладнання, передбаченого проєктом, а саме електричних мереж та електрообладнання; відсутність приладів для виміру підпору повітря, довідки про перевірку герметичності сховища, що підтверджує неготовність вказаної захисної споруди до використання за призначенням;
- іржа на захисно-герметичних воротах, ставнях, дверях, відсутність підставок для розвантаження захисно-герметичних дверей; нерегулярне проведення технічних обслуговуючих робіт, поточних і капітальних ремонтів, оглядів та обстежень; несистематичне промивання ємності для води, відсутність на ній теплоізоляції; відсутні засоби пожежогасіння, система сигналізації у непридатному стані; неповний обсяг оформлення документації захисної споруди та медичного майна, інструментів, що не відповідає нормам належності, що підтверджує обмежену готовність вказаної захисної споруди до використання за призначенням.
Аналізуючи викладене, можна стверджувати, що на теперішній час захисна споруда цивільного захисту - сховище № НОМЕР_1 , розташоване по АДРЕСА_1 , є неготовим до використання за призначенням.
Вищезазначені обставини можуть свідчити про те, що невстановлені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та інші органи державної влади неналежно виконують свої службові обов'язки, в тому числі щодо здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту, через несумлінне ставлення до них, що завдає істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та громадським інтересам територіальної громади міста Запоріжжя.
Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження прокурором у порядку ст. 36, 93 КПК України до АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » направлено запит від 15.08.2023 № 52-103-8311вих-23 про надання інформації щодо перебування захисної споруди цивільного захисту - сховища № 28101 на балансі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », на підставі якого рішення міської ради або іншого рішення/розпорядження тощо таке сховище передано АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », актуального стану готовності такої споруди, щодо заходів, вжитих для приведення сховища у стану готовності, про звернення до ІНФОРМАЦІЯ_5 або ІНФОРМАЦІЯ_6 , або ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо виділення коштів для проведення ремонту вказаного вище укриття та з інших питань.
Окрім того, разом із інформацією процесуальний прокурор запитував копії документів, які підтверджують перебування захисної споруди цивільного захисту - сховища № НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) на балансі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в т.ч. рішення міської ради або іншого рішення/розпорядження тощо, яким таке сховище передано АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », актів приймання-передачі сховища на баланс; копії документів щодо реорганізації/перетворення/утворення тощо ЗД АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з моменту передання на їх баланс захисної споруди цивільного захисту - сховища № 28101; копію акту оцінки стану готовності споруди за 2023 рік; копії документів на підтвердження вжитих АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізькою дирекцією АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » заходів щодо приведення указаного сховища у стан готовності для використання за призначенням після введення в країні воєнного стану; копії документів, що стосуються всіх звернень АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Запорізької міської ради із заявами/зверненнями/листами до ІНФОРМАЦІЯ_5 / ІНФОРМАЦІЯ_6 (його територіальних відділень)/ ІНФОРМАЦІЯ_7 / ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо проведення ремонтних робіт або вжиття інших заходів з метою приведення сховища № 28101 у стан готовності для використання за призначенням; копії документів щодо вирішення питання про виключення вказаної захисної споруди цивільного захисту із фонду захисних споруд цивільного захисту міста Запоріжжя.
Разом з цим АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в особі Запорізької дирекції листом від 31.08.2023 № 1.36.107.-732-23 відмовилось надати запитувану інформацію та копії відповідних документів.
Прокурор посилаючись на те, що для доведення належними, допустимими та достатніми доказами події кримінального правопорушення, встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, винуватості та вини вказаних осіб, а також наявності або відсутності зазначених вище обставин виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до документів, які містять інформацію щодо перебування сховища № НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) на балансі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », актуального стану готовності такої споруди до початку введення воєнного стану в Україні та інші документи, що підтверджують неналежне виконання службових обов'язків органами місцевого самоврядування та органами державної влади, відповідальними за контроль утримання вказаної вище захисної споруди.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала з підстав викладених в ньому та просила його задовольнити.
Представник АТ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення клопотання прокурора про тимчасовий доступ до речей та документів.
Вислухавши пояснення учасників кримінального провадження, перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши надані докази, слідчий суддя приходить до висновку про часткове задоволення клопотання прокурора, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
За нормою частини шостої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Зазначені органом досудового розслідування обставини вказують, що тимчасовий доступ до документів надасть органу досудового розслідування можливість встановити фактичні обставини вчинення ймовірного злочину, які можуть мати доказове значення під час судового розгляду, при цьому підтвердження обставин, які передбачається довести за допомогою цих документів в інший спосіб є неможливим.
Проаналізувавши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що інформація, яка міститься в документах, зазначених у клопотанні, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, не можливо, а тому наявні підстави для надання тимчасового доступу до цих документів, з можливістю вилучення їх завірених належним чином копій.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159, 160, 162, 163, 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора - задовольнити.
Надати прокурорам Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , слідчим відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУ НП в Запорізькій області ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , а саме:
- документів, які підтверджують перебування захисної споруди цивільного захисту - сховища № НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) на балансі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в т.ч. паспорту захисної споруди цивільного захисту, акту технічної інвентаризації, облікової картки, технічного паспорту, рішення власника, розпорядника, органу управління захисної споруди щодо визначення балансоутримувача вказаного вище укриття, передання такого сховища у розпорядження/оперативне управління/користування/баланс, у т.ч. актів приймання-передачі сховища тощо; документи на підтвердження права власності на вказану захисну споруду;
- листів щодо ініціювання питання перед ІНФОРМАЦІЯ_9 / ІНФОРМАЦІЯ_6 (його регіональними відділеннями)/ ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо прийняття рішення або копії таких рішень, листів щодо погодження таких рішень про виключення сховища № НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) із обліку з фонду захисних споруд; щодо вирішення питання про виключення вказаної захисної споруди цивільного захисту із обліку фонду захисних споруд міста Запоріжжя;
- актів приймання передачі або інших документів з приводу утворення/перетворення/реорганізації фактичного балансоутримувача (станом на теперішній час) (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або інших управлінь/відділень/дирекцій АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») зазначеного вище сховища/особи, якій сховище № НОМЕР_1 передано в користування/управління/розпорядження тощо;
- актів оцінки стану готовності захисної споруди сховища № НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), складених у 2020-2023 роках;
- документів щодо вжитих протягом 2022-2023 років АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізькою дирекцією АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » заходів для приведення сховища у стан готовності, а також щодо звернення до ІНФОРМАЦІЯ_5 / ІНФОРМАЦІЯ_6 та інших органів державної влади та місцевого самоврядування щодо виділення коштів для проведення ремонту вказаного вище укриття та з інших питань;
- документів щодо кількості співробітників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які працюють за адресою: АДРЕСА_1 та підлягають укриттю у сховищі № 28101 за цією ж адресою; кількості працівників працюючої зміни АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та/або Запорізької дирекції АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які можуть укриватися у сховищі № 28101, з можливістю вилучення їх завірених належним чином копій.
Визначити строк дії ухвали протягом шестидесяти днів з дня її постановлення слідчим суддею.
Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст. 382 КК України.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1