Справа № 303/8946/23
Провадження № 3/303/3215/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Задорожко Д.А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
10 вересня 2023 року о 21 годині 59 хвилин на вулиці Ужгородській, 26 в місті Мукачево, ОСОБА_1 керував автомобілем Mercedes-Benz 312 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку в медичному закладі.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху України.
В судове засідання ОСОБА_1 та його захисник, адвокат Біловар Б.Ю., не з'явилися, про час та місце слухання справи сповіщені належним чином, причини неявки суд не повідомили.
Захисником суду надано клопотання про закриття провадженні у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Зміст заперечень сторони захисту зводиться до наступних мотивів.
По-перше, на думку захисника, органом, яким складено протокол про адміністративне правопорушення, не надано доказів на підтвердження факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом в час та місці, зазначеним в протоколі.
По-друге, на місці зупинки транспортного засобу працівники поліції не мали спеціального технічного засобу для проходження відповідного огляду, що є порушенням вимог статті 266 КУпАП.
По-третє, під час проведення огляду ОСОБА_1 в медичному закладі працівником лікарні використано спеціальний технічний прилад з трубкою, однак не вбачається, що остання була запакована в індивідуальну упаковку. Крім того, працівник лікарні, відлучався на деякий час з вказаним приладом, що, на думку захисника, ставить під сумнів законність проведення огляду в медичному закладі.
Також ОСОБА_1 не був повідомлений поліцейськими про застосування зйомки, а запис, здійснений співробітником поліції, не є безперервним.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за перебування особи, яка керує транспортним засобом, в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно положень ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративних правопорушень, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (частина 1); огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (частина 2); у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється (частина 3); огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я (частина 4).
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі за текстом - Інструкція).
Відповідно до п.2, 3, 7 розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Суд зазначає, що винуватість ОСОБА_1 знайшла своє повне підтвердження з досліджених судом доказів, а саме:
- протоколу про адміністративне правопорушення, згідно якого, 10 вересня 2023 року о 21 годині 59 хвилин на вулиці Ужгородській, 26 в місті Мукачево, ОСОБА_1 керував автомобілем Mercedes-Benz 312 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку в медичному закладі;
- висновку щодо результатів медичного огляду на стан сп'яніння, згідно якого встановлено, що 10 вересня 2023 року о 22.30 годині ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння;
- постановою від 10.09.2023 серії ЕАТ № 7709672 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 121 КУпАП;
- відеозапису з місця події, яким зафіксовано керування ОСОБА_1 транспортним засобом; зупинку його поліцейськими; пропозицію співробітника поліції пройти огляд на стан сп'яніння, як на місці події так і в медичному закладі, відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на місці події та згоду на проходження огляду в медичному закладі; проходження огляду ОСОБА_1 в медичному закладі та безпосередня фіксація результатів огляду на стан сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу з показником 1,09 0/00.
Суд критично відноситься до пояснень сторони захисту, виходячи з наступного.
З наданих та досліджених судом доказів, зокрема, відеозапису з місця події, встановлено факт керування транспортним засобом ОСОБА_1 в час та місці, вказаних в протоколі про адміністративне правопорушення, що не заперечувалося правопорушником на місці події. Судом також встановлено безумовну відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на місці події та подальше проведення огляду в медичному закладі за допомогою спеціального технічного приладу та встановлення факту перебування його в стані алкогольного сп'яніння.
Крім того, на місці події ОСОБА_1 підтвердив факт вживання ним алкогольних напоїв (пива).
Порушень під час зупинки ОСОБА_1 поліцейськими, фіксування події засобами відео фіксації, здійснення огляду ОСОБА_1 медичним працівником, судом не встановлено.
Суд зазначає, що в цілому пояснення сторони захисту спростовані дослідженими судом належними та допустимими доказами, є формальними та на вирішення справи по суті не впливають.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що вина ОСОБА_1 доведена в повному обсязі та кваліфікує його дії за ч.1 ст.130 КУпАП, як керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
При визначенні розміру стягнення, суд враховує характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, обставини скоєння адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , наявності у нього посвідчення водія та вважає необхідним піддати його адміністративному стягненню у виді адміністративного штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Крім того, відповідно до п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, ч.1 ст.130, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Оплату адміністративного штрафу провести на рахунок отримувача - UA538999980313030149000007001, отримувач коштів - ГУК у Закарпатській області/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37975895, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, назва платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу в 15-денний термін з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 грн 80 коп.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу: судовий збір, п. 5. ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Термін звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення.
Суддя Мукачівського міськрайонного суду
Закарпатської області Задорожко Д.А.