П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/7722/23
Категорія: 11101000 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту: 26.06.2023 р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно Агро" до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2023 року товариство з обмеженою відповідальністю "Зерно Агро" звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби (далі - ДПС) України, Головного управління (далі - ГУ) ДПС в Одеській області, про:
- визнання протиправними та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7450960/43084026 від 11 жовтня 2022 року та №7632726/43084026 від 15 листопада 2022 року про відмову у реєстрації податкових накладних №10 від 13 вересня 2022 року та №9 від 11 жовтня 2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові наклади №10 від 13 вересня 2022 року та №9 від 11 жовтня 2022 року за датою їх подання до Єдиного реєстру податкових накладних.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що оскаржувані рішення є протиправними та необґрунтованими. Вказує, що підписання актів надання послуг є першою подією в розумінні ПК України і є підставою для реєстрації податкових накладних. Зазначає, що згідно з оскаржуваними рішеннями №7450960/43084026 від 11 жовтня 2022 року та №7632726/43084026 від 15 листопада 2022 року, позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Обов'язкова графа "Додаткова інформація (зазначити до якої інформації)" не заповнена, як того вимагає форма рішення. У оскаржуваних рішеннях не зазначено, на підтвердження якої саме інформації не надано копії документів платником податку. Оскаржувані рішення не містять мотивів неврахування чи відхилення наданих товариством пояснень та документів. Зміст оспорюваних рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстру податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиного реєстру податкових накладних не відповідає критеріям чіткості, обґрунтованості та зрозумілості акта індивідуальної дії.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що позивачем на розгляд Комісії регіонального рівня не надавалося повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма №20-ОПП), яка перебуває у власності підприємства; у контролюючого органу відсутня інформація щодо складських приміщень для зберігання зерна, яке передається ТОВ "ІН-АГРО ГРУП" згідно Договору складського відповідального зберігання №ZA/ST/21/60 від 04 квітня 2022 року, на зберігання, як й відсутні відомості про договори оренди будь-яких приміщень для зберігання майна; на розгляд комісії регіонального рівня позивачем не надано ані рахунків на оплату на адресу ТОВ "ІН-АГРО ГРУП", ані банківських виписок на підтвердження сплати, що б сприяло підтвердженню настання реального економічного ефекту для позивача від господарських операцій, відображуваних у ПН позивача (наявність ділової мети)); жодних документів які могло би підтвердити факт передачі зерна на зберігання від ТОВ "ІН-АГРО ГРУП", до ТОВ "ЗЕРНО АГРО" до контролюючого органу не надано; в п.4.7 Договору зазначається що "На підтвердження прийняття Зерна на зберігання Зерновий склад, не пізніше наступного робочого дня видає Поклажодавцю Реєстр за формою ЗХС-4(ЗХС-З). На прийняте Зерно Зерновим складом виписує складський документ", але таких документів до повідомлення надано не було; позивачем до суду надано копії документів, які не надавались на розгляд комісії регіонального рівня.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року позов ТОВ "ЗЕРНО-АГРО" - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №7450960/43084026 від 11 жовтня 2022 року та №7632726/43084026 від 15 листопада 2022 року.
Зобов'язано ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ "ЗЕРНО-АГРО" №10 від 13 вересня 2022 року та №9 від 11 жовтня 2022 року, датою їх подання на реєстрацію.
Стягнуто з ГУ ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області на користь ТОВ "ЗЕРНО-АГРО" судовий збір у розмірі 5 368 грн.
В апеляційній скарзі ГУ ДПС в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, (ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні"), згідно з даною нормою підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є належним чином оформленні первинні документи, які фіксують факт здійснення господарських операцій. Обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність".
Крім того, апелянт зазначає, що позивачем на розгляд комісії регіонального рівня не надавалося повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма №20-ОПП), яка перебуває у власності підприємства. Також у контролюючого органу відсутня інформація щодо складських приміщень для зберігання зерна, яке передається ТОВ "ІН-АГРО ГРУП" згідно Договору складського відповідального зберігання №ZA/ST/21/60 від 04 квітня 2022 року, на зберігання, як й відсутні відомості про договори оренди будь-яких приміщень для зберігання майна. Варто зазначити, що на розгляд комісії регіонального рівня позивачем не надано ані рахунків на оплату на адресу ТОВ "ІН-АГРО ГРУП", ані банківських виписок на підтвердження сплати, що б сприяло підтвердженню настання реального економічного ефекту для позивача від господарських операцій, відображуваних у ПН позивача (наявність ділової мети).
Апелянт вказує, що жодних документів які могло би підтвердити факт передачі зерна на зберігання від ТОВ "ІН-АГРО ГРУП", до ТОВ "ЗЕРНО АГРО" до контролюючого органу не надано хоча договором передбачено наступне: "Надання Послуг Зерновим складом починається з дня, коли Поклажодавець передав Зерно Зерновому складу за товарно-транспортною накладною або переоформив зберігання Зерна за Актом приймання-передачі зерна".
Крім того, апелянт посилається на те, що позовні вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є передчасним, в той час, як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУ ДПС України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНО-АГРО" (код ЄДРПОУ 43084026) зареєстровано як юридична особа 01 липня 2019 року та взято на податковий облік.
Видами діяльності позивача за КВЕД є: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний), 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 01.63 Післяурожайна діяльність, 01.64 Оброблення насіння для відтворення, 52.10 Складське господарство, 52.24 Транспортне оброблення вантажів, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
Судом встановлено, що ТОВ "ЗЕРНО-АГРО" (зерновий склад) та ТОВ "ІН-АГРО ГРУП" (поклажодавець) уклали договір №ZA/ST/21/60 від 04 квітня 2022 року складського відповідального зберігання з додатками №№1-5 та додатковими угодами №1 від 29 квітня 2022 року, №2 від 24 червня 2022 року, №3 від 30 червня 2022 року, №4 від 19 серпня 2022 року та №5 від 13 вересня 2022 року, за умовами якого поклажодавець зобов'язується передати на зберігання за заліковою вагою зернові, зернобобові, круп'яні, олійні та інші культури (далі - зерно), а зерновий склад зобов'язується прийняти зерно для надання послуг зі зберігання передбачених в додатку №1 до цього договору (далі - послуги), і в установлений строк повернути зерно поклажодавцю або особі, зазначеній ним як одержувач, у стані, передбаченому цим договором та законодавством України. Зерно передається поклажодавцем на зберігання і приймається Зерновим складом за адресою: Дніпропетровська область, П'ятихатський район, смт. Вишневе, вул. Центральна, 45-а.
На підтвердження реальності здійснення господарської операції на підставі укладеного договору позивачем до суду надано копії акту наданих послуг №417 від 13 вересня 2022 року та №504 від 11 жовтня 2022 року.
ТОВ "ЗЕРНО-АГРО" направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні №10 від 13 вересня 2022 року та №9 від 11 жовтня 2022 року, виписані на адресу отримувача ТОВ "ІН-АГРО ГРУП".
Згідно з квитанціями про реєстрацію податкової/накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні були прийняті, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 52.10.13 (у ПН №10) та 52.10, 52.10.13 (у ПН 9), відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою подальшої реєстрації спірної податкової накладної позивачем до контролюючого органу було направлено повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого додано додатки: договір №ZA/ST/21/60 від 04 квітня 2022 року з додатковими угодами №1 від 29 квітня 2022 року, №2 від 24 червня 2022 року, №3 від 30 червня 2022 року, №4 від 19 серпня 2022 року, довіреністю ТОВ "ЗЕРНО-АГРО" на ОСОБА_1 від 30 грудня 2021 року, а також акт наданих послуг №417 від 13 вересня 2022 року (до повідомлення №2 від 07 жовтня 2022 року) та додатковою угодою №5 від 13 вересня 2022 року та акт наданих послуг №504 від 11 жовтня 2022 року (до повідомлення №2 від 09 листопада 2022 року).
За результатами розгляду повідомлень про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення №7450960/43084026 від 11 жовтня 2022 року про відмову у реєстрації податкової накладної від 13 вересня 2022 року №10 та №7632726/43084026 від 11 жовтня 2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 11 жовтня 2022 року.
Підставою відмови у реєстрації спірних податкових накладних у вказаних рішеннях вказано ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено).
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваних рішень.
В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації спірних податкових накладних.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення первісної позовної вимоги позивача шляхом визнання протиправними та скасування рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №7450960/43084026 від 11 жовтня 2022 року та №7632726/43084026 від 15 листопада 2022 року.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ч.2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ст. 201 ПК України, пп.2, 5, 6 Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.
Згідно п.201.1 ст. 201 ПК України дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 2 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст. 192 та п.201.10 ст. 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст. 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п.п.200-1.3 і 200-1.9 ст. 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст. 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених п.12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно п.2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп."а" або "б" п.185.1 ст. 185, пп."а" або "б" п.187.1 ст. 187, абз.1 п.п.201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Відповідно п.7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Згідно п.11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу про зупинення реєстрації ПН повинно містити чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК.
Як вбачається зі змісту квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, підставою для такого зупинення став п.1 Критеріїв ризиковості платника податку і запропоновано позивачу "надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
Результат обробки: "Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, реєстрація ПК/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41, 45.20, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних."
Додатком 3 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема: п.1 - Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Пунктами 4, 5 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Згідно з п.п.9, 10, 11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п.4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 3 Порядку №520 встановлено, що Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до п.4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст. 42 Кодексу.
До того ж, зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п.185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст. 187 ПК України.
Як вбачається з матеріалів справи 29 жовтня 2022 року ТОВ "ЗЕРНО АГРО" на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, зазначених в податкових накладних №10 від 13 вересня 2022 року та №9 від 11 жовтня 2022 року було надано додатки, зокрема: договір №ZA/ST/21/60 від 04 квітня 2022 року з додатковими угодами №1 від 29 квітня 2022 року, №2 від 24 червня 2022 року, №3 від 30 червня 2022 року, №4 від 19 серпня 2022 року, довіреністю ТОВ "ЗЕРНО АГРО" на ОСОБА_1 від 30 грудня 2021 року, а також акт наданих послуг №417 від 13 вересня 2022 року (до повідомлення №2 від 07 жовтня 2022 року) та додатковою угодою №5 від 13 вересня 2022 року та акт наданих послуг №504 від 11 жовтня 2022 року (до повідомлення №2 від 09 листопада 2022 року).
Колегія суддів акцентує увагу на тому, що наданих до суду копій документів, які надавалися також до податкового органу, вбачається зміст і обсяг господарських операцій, по яких позивач подав для реєстрації розрахунок коригування, будь-яких розбіжностей та невідповідностей ці документи не містять. Про наявність таких невідповідностей або розбіжностей не зазначено апелянтом.
Щодо зазначення у квитанціях від 28 вересня 2022 року та 26 жовтня 2022 року підстави про зупинення реєстрації податкової накладної відповідачем зазначено, що коди УКЗЕД/ДКПП товару/послуги 52.10.13 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до переліку товарів УКТ ЗЕД код 52.10.13 - послуги щодо зберігання зерна.
Колегія суддів зазначає, що з даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачається, що видами діяльності ТОВ "ЗЕРНО АГРО", є: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин Інші: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.63 Післяурожайна діяльність; 01.64 Оброблення насіння для відтворення; 52.10 Складське господарство; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
Колегія суддів доходить висновку, що в межах своєї господарської діяльності ТОВ "ІН-АГРО ГРУП" (поклажодавець) уклали договір №ZA/ST/21/60 від 04 квітня 2022 року, згідно якого позивач зобов'язується передати на зберігання за заліковою вагою зернові, зернобобові, круп'яні, олійні та інші культури (далі - зерно), а зерновий склад зобов'язується прийняти зерно для надання послуг зі зберігання передбачених в додатку №1 до цього договору (далі - послуги), і в установлений строк повернути зерно поклажодавцю або особі, зазначеній ним як одержувач, у стані, передбаченому цим договором та законодавством України. Зерно передається поклажодавцем на зберігання і приймається Зерновим складом за адресою: Дніпропетровська область, П'ятихатський район, смт. Вишневе, вул. Центральна, 45-а.
Щодо посилань апелянта на те, що позивачем не надано жодних банківських документів (платіжні доручення, банківську виписку) на підтвердження сплати ТОВ "МАРІН СПЕЦ ТЕХ" на адресу позивача грошових коштів, колегія суддів зазначає наступне.
З оскаржуваних рішень №7450960/43084026 від 11 жовтня 2022 року та №7632726/43084026 від 15 листопада 2022 року про відмову у реєстрації податкових накладних вбачається, що вони не містять конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є "ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)".
Колегія суддів враховує, що приймаючи рішення про зупинення реєстрації податкової накладної з підстав відсутності коду послуг в таблиці даних платника ПДВ, в рішенні про відмову в реєстрації цієї податкової накладної відповідач жодним чином не зазначає про УКТ ЗЕД, а вже посилається на іншу підставу - відсутність первинних документів.
Тобто, викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.
Таким чином, колегія суддів вказує, що оскаржуване рішення фіскального органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржувані рішення ГУ ДПС в Одеській області №7450960/43084026 від 11 жовтня 2022 року та №7632726/43084026 від 15 листопада 2022 року про відмову в реєстрації податкових накладних №10 від 13 вересня 2022 року та №9 від 11 жовтня 2022 року прийняті не у спосіб визначений законом, у зв'язку з чим є такими, що підлягають скасуванню.
Щодо посилань апелянта про відсутність підстав для реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкової накладної, колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 49.13 ст. 49 ПК України встановлено, у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Враховуючи положення п.п.19, 20 Порядку №1246, та з огляду протиправність оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, колегія суддів погоджується із обраним судом першої інстанції способом відновлення порушених прав позивача, шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 13 вересня 2022 року та №9 від 11 жовтня 2022 року, складені ТОВ "ЗЕРНО АГРО" за датою її фактичного подання.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ТОВ "ЗЕРНО АГРО".
Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та є тотожними відзиву на позовну заяву, факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 17 жовтня 2023 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.