Ухвала від 17.10.2023 по справі 400/5037/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------

УХВАЛА

17 жовтня 2023 р. м. ОдесаСправа № 400/5037/23

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача - Бітова А.І., суддів - Ступакової І.Г., Лук'янчук О.В., розглянувши питання про зупинення апеляційного провадження за апеляційною скаргою Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні П'ятого апеляційного адміністративного суду знаходиться справа за апеляційною скаргою МОТЦК та СП на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року у справі №400/5037/23 за позовом ОСОБА_1 до МОТЦК та СП про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року у справі відкрито апеляційне провадження та призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Предметом оскарження у цій справі є бездіяльність МОТЦК та СП щодо невидачі ОСОБА_1 виправленої довідки про розмір грошового забезпечення станом для перерахунку пенсії.

Вивчивши інформаційні ресурси Єдиного державного реєстру судових рішень, апеляційний суд констатує, що ухвалою Верховного Суду від 25 вересня 2023 року справу №380/1907/23 за позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними вирішено передати на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду.

Верховний Суд вказав, що у судовій практиці мають місце неоднакові підходи суду касаційної інстанції під час вирішення питання щодо того, чи підлягає застосуванню до правовідносин (щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ч.2 ст. 122 КАС України, з огляду на положення ч.3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 01 січня 1992 року №2262-ХІІ.

Зокрема, у постанові Верховного Суду від 26 січня 2021 року у справі №520/11178/2020 колегія суддів дійшла висновку, що у правовідносинах щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не підлягає застосовуванню шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ч.2 ст. 122 КАС України, оскільки таке застосування матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем, передбаченого статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 01 січня 1992 року №2262-ХІІ, права на перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення.

Натомість, у постанові Верховного Суду від 12 квітня 2023 року у справі №380/14933/22, пославшись на правову позицію Верховного Суду викладену у постанові від 31 березня 2021 року у справі №240/12017/19, колегія суддів дійшла висновку про необхідність застосування шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого КАС України у відносинах щодо пенсійного забезпечення.

Як слідує зі змісту ухвали Верховного Суду від 25 вересня 2023 року у справі №380/1907/23 предметом розгляду є дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Неправомірні дії відповідача (у випадку встановлення судовим рішенням) щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії впливають на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому розмірі.

Відтак, на думку суду касаційної інстанції, застосовування шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч.2 ст. 122 КАС України, матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем, передбаченого ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 01 січня 1992 року №2262-ХІІ, права на перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення.

З огляду на зазначене, суд касаційної інстанції вважав, що в цьому випадку є підстави для передачі цієї справи на розгляд палати, оскільки наявні підстави для відступлення від правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 12 квітня 2023 року у справі №380/14933/22.

Враховуючи наведене колегія суддів зазначає наступне.

Питання зупинення провадження в справі врегульовано ст. 236 КАС України, частиною першою якої визначено перелік підстав, за яких суд обов'язково зупиняє провадження у справі, а частиною другою за яких суд має право зупинити провадження.

Відповідно до положень п.5 ч.2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Передбачена п.5 ч.2 ст. 236 КАС України підстава зупинення провадження у справі покликана забезпечити єдність судової практики у спорах з подібними правовідносинами.

З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов висновку, що предмет розгляду даної справи та справи №380/1907/23 є подібним, а наявність факту перегляду Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду судового рішення у подібних до даної справи правовідносинах, в силу положень п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України є підставою для зупинення провадження по даній справі.

Враховуючи викладене, а також те, що у правовому висновку, сформульованому у рішенні судової палати Верховного Суду, має визначатися спосіб застосування норми права у спірних правовідносинах, яке у свою чергу сприяє однаковому правозастосуванню у судовій практиці, суд апеляційної інстанції уважає за необхідне застосувати положення ст. 236 КАС України та зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції по справі №380/1907/23.

Керуючись ст. 236, 308, 311, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження у справі №400/5037/23 за апеляційної скаргою Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,, до набрання законної сили судовим рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду по справі №380/1907/23.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 17 жовтня 2023 року.

Суддя-доповідач А.І. Бітов

Судді І.Г. Ступакова О.В. Лук'янчук