Постанова від 17.10.2023 по справі 420/3307/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/3307/23

Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н.В. Час і місце ухвалення: 17.07.2023р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А.І.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Качуренко В. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В лютому 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2 , в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив суд:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зміни складу родини на 3 особи, а саме: він ОСОБА_1 , дві доньки ОСОБА_3 , 1977 р.н., та ОСОБА_4 , 1983 р.н.;

- визнати протиправною постанову житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеса (протокол №7 від 22.12.2022р.), яка позбавила права на забезпечення житлом за рахунок МОУ члена сім'ї, майора у відставці ОСОБА_1 колишню дружину ОСОБА_2 ;

- визнати неправомірним та скасувати рішення житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м.Одеси у пункті 2 протоколу №6 від 02.11.2022р. стосовно зняття з квартирного обліку члена сім'ї майора у відставці ОСОБА_1 колишню дружину ОСОБА_2 ;

- зобов'язати житлову комісію Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеса поновити на квартирному обліку члена сім'ї майора у відставці ОСОБА_1 колишню дружину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем незаконно знято з квартирного обліку члена сім'ї майора у відставці ОСОБА_1 його колишню дружину ОСОБА_2 з посиланням на відсутність в обліковій справі чинного оригіналу свідоцтва про шлюб. При цьому, складаючи протоколи №6 від 02.11.2022р. та №7 від 22.12.2022р, якими позбавлено права на забезпечення житлом за рахунок МОУ члена сім'ї майора у відставці ОСОБА_1 колишню дружину ОСОБА_2 , житлова комісія не врахувала судового рішення у справі №815/6177/17, чим фактично порушила право позивача та членів його сім'ї на отримання соціального житла та порушила заборону у втручання в сімейні відносини і сумісне сімейне життя.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення від 17.07.2023р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки доводам позивача про те, що судовим рішенням по справі №815/6177/17, яке набрало законної сили, встановлено, що житлова комісія в/ч НОМЕР_1 правомірно прийняла рішення поновити ОСОБА_1 та членів його сім'ї у списках військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, у складі: ОСОБА_1 , його дружини ОСОБА_2 та їх доньок ОСОБА_3 і ОСОБА_5 . Зазначені обставини, на підставі частини четвертої статті 78 КАС України, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені ці обставини.

Також, апелянт посилається на те, що судом не враховано, що зі змісту положень п.13 розділу VI та п.п.3, 4 розділу VIІ Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380, слідує, що підставою для винесення протокольних рішень житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м.Одеса №7 від 22.12.2022р. та №6 від 02.11.2022р. є надання рапорту (заяви) військовослужбовця про зміну складу сім'ї. Однак, ОСОБА_1 жодних рапортів або заяв не надавав. До того ж, правомірність перебування ОСОБА_2 на квартирному обліку, як члена сім'ї майора у відставці ОСОБА_1 , вже встановлено судами у справах №815/1514/15 та №815/6177/17.

Посилається апелянт і на те, що розірвання шлюбу з ОСОБА_2 відбулося у 1998 році, тобто в період дії наказу Міністерства оборони України №20, в якому не передбачалася вчинення будь-яких дій при розірванні шлюбу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , 1955 року народження, є інвалідом першої групи, колишнім військовослужбовцем звільненим у запас за станом здоров'я.

Відповідно до витягу з протоколу №1 засідання окружної житлової комісії від 09 квітня 1997 року майора ОСОБА_1 включено до списків безквартирних військовослужбовців Одеського гарнізону з 14.06.1996р.

Відповідно до свідоцтва про шлюб 1976 року ОСОБА_1 одружився з ОСОБА_6 (спільне прізвище після шлюбу ОСОБА_7 ).

У шлюбі народилися дві доньки: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

15.12.1998р. відділом реєстрації актів цивільного стану розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

У списках військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині НОМЕР_2 , ОСОБА_1 перебуває на обліку в загальній черзі з 14.06.1996р., в першочерговій черзі - з 24.10.2008р., в позачерговій черзі з 19.03.1997р.

Згідно витягу з протоколу засідання житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.11.2022р. №6 на порядку денному розгляду комісії було питання №2 Розподіл постійного житла майору запасу ОСОБА_1 .

Зокрема, в протоколі зазначено, що на адресу начальника Малиновського РТЦК та СП м.Одеси надійшов протокол засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей жилими приміщеннями №95 від 07.10.2022р. щодо погодження розподілу постійного житла за адресою: АДРЕСА_1 , майору запасу ОСОБА_1 . У відповідності до вказаного протоколу прийнято рішення - на доопрацювання. Житловою комісією розглянуто рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.03.2016р. по справі №815/6758/15, яким визнано склад родини 4 особи ( ОСОБА_1 , дружина ОСОБА_2 , доньки ОСОБА_3 і ОСОБА_4 ). В обліковій справі підтверджено родинні стосунки з доньками відповідними свідоцтвами про народження. Стосовно дружини ОСОБА_2 , то відсутнє свідоцтво про шлюб на теперішній час (в обліковій справі свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 ). Відповідно до наданих документів пропонується змінити склад родини на 3 особи, а саме: ОСОБА_1 та його дві доньки ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , а колишню дружину зняти з квартирного обліку. При наданні оригіналу свідоцтва про шлюб питання розглянути повторно.

Про прийняте житловою комісією рішення ОСОБА_1 повідомлено листом від 14.11.2022р. №3683.

Згідно витягу з протоколу засідання житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.12.2022р. №7 на порядку денному розгляду комісії було питання №1 Внесення змін до складу сім'ї майора запасу ОСОБА_1 .

Зокрема, в протоколі зазначено, на розгляд комісії пропонується облікова справа майора у відставці ОСОБА_1 та членів його сім'ї на предмет доопрацювання з питань правомірності забезпечення житлом за рахунок Міністерства оборони України колишню дружину майора у відставці ОСОБА_1 - ОСОБА_2 . На попередньому засіданні ОСОБА_1 було запропоновано надати оригінал свідоцтва про шлюб. Розглядаючи це питання ОСОБА_1 звернув увагу на те, що колишня дружина ОСОБА_2 за весь період проходження військової служби майором запасу ОСОБА_1 і до самого звільнення мала статус його дружини та житлом за рахунок МОУ не забезпечувалася. Після розірвання шлюбу у грудні 1998 року залишилась жити разом з колишнім чоловіком та дітьми за адресою: АДРЕСА_2 , де і проживає по теперішній час. Розлучення відбулося після закінчення військової служби, страхового полісу для військовослужбовців та набуття статусу особи - звільненої з військової служби за станом здоров'я. У постанові Одеського окружного адміністративного суду від 18.03.2016р. по справі №815/6758/15 зобов'язано житлову комісію в/ч НОМЕР_1 поновити майора запасу ОСОБА_1 та членів його сім'ї у складі: він, дружина ОСОБА_2 , 1956 р.н., донька ОСОБА_3 , 1977 р.н., донька ОСОБА_5 , 1983 р.н., у списках військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов за датою первинної постановки на облік в загальній черзі з 14.06.1996р., першочерговій з 24.10.2008р., позачерговій з 19.03.1997р. На підставі ст.21 Сімейного кодексу України ОСОБА_1 не зміг доказати родинні стосунки з ОСОБА_2 , 1956 р.н., зокрема, не надав свідоцтво про шлюб.

У зв'язку з вказаним, житлова комісія Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м.Одеси постановила, що ОСОБА_2 , 1956 р.н., не має право на забезпечення житлом за рахунок Міністерства оборони України.

Вважаючи протиправними рішення житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оформленими протоколами №6 від 02.11.2022р. та №7 від 22.12.2022р., якими вирішено зняти з квартирного обліку члена сім'ї майора у відставці ОСОБА_1 колишню дружину ОСОБА_2 та змінити склад родини на 3 особи, а саме: він ОСОБА_1 , дві доньки ОСОБА_3 , 1977 р.н., та ОСОБА_4 , 1983 р.н., ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, дійшов висновку про правомірність оскаржуваних дій та рішень житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеса, оскільки в силу положень Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380, розірвання шлюбу визначено підставою для зняття з обліку члена сім'ї військовослужбовця, який перебуває з ним на обліку та не є військовослужбовцем (крім дітей). Враховуючи відсутність доказів на підтвердження родинних стосунків позивача із колишньою дружиною ОСОБА_2 , зокрема, ненадання свідоцтва про шлюб, суд першої інстанції дійшов висновку, що протокольним рішенням житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси №7 від 22.12.2022р. правомірно постановлено, що ОСОБА_2 , 1956 р.н., не має право на забезпечення житлом за рахунок Міністерства оборони України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно ст.1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Статтею 2 Закону №2011-XII передбачено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах визначених законами України.

Згідно ч.1 ст.12 цього Закону Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, у разі звільнення з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, а також звільнені з військової служби особи, які стали особами з інвалідністю I чи II групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду.

Постановою КМУ від 03.08.2006р. №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців і членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081), який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях після звільнення та членів їх сімей.

Пунктом 22 Порядку №1081 передбачено, що облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Згідно п.23 Порядку №1081 для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника). До рапорту додаються: довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги. Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.

Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. (п.24 Порядку №1081)

Пунктом 29 Порядку №1081 передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі звільнення з військової служби в запас за станом здоров'я або у разі, коли вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку із скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості їх використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі розформування військової частини - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла.

Зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов визначає Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380. (далі - Інструкція №380)

Пунктом 1 розділу І Інструкції №380 передбачено, що до членів сім'ї військовослужбовця належать особи, які внесені в особову справу військовослужбовця в порядку, визначеному Інструкцією з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 червня 2014 року за №611/25388. Запис відомостей про зміни у складі сім'ї здійснюється у військовій частині за місцем зберігання особової справи, а особи, звільненої з військової служби в запас або відставку,- військовим комісаріатом.

Військовослужбовці та члени їх сімей (крім осіб, звільнених у запас або відставку, та членів їх сімей, а також військовослужбовців, які не здали службове житло за попереднім місцем служби) забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що мають відповідати вимогам житлового законодавства. (п.3 розділу І Інструкції №380)

Відповідно до п.1-2 розділу VІ Інструкції №380, житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, відповідно до статті 34 Житлового кодексу Української УРСР.

Потребуючими поліпшення житлових умов також визнаються, зокрема: військовослужбовці та члени їх сімей, які проживають в одній квартирі по дві і більше сім'ї незалежно від родинних відносин, та особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (у тому числі, якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати); військовослужбовці з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 11, 12 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та члени їх сімей.

На кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформлюється облікова справа (п.11 розділу VІ Інструкції №380).

Відповідно до п.13 розділу VІ Інструкції №380 у разі зміни у військовослужбовця складу сім'ї, набуття права на отримання житла в першочерговому чи позачерговому порядку, поліпшення житлових умов тощо військовослужбовець доповідає про це командиру військової частини письмовим рапортом та надає копії відповідних документів.

Особи, звільнені з військової служби, про зміну складу сім'ї письмово повідомляють (інформують) командира (начальника) за місцем перебування на обліку.

Житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) розглядає надані документи та приймає рішення про внесення змін до облікової справи.

Розгляд питання про внесення відомостей до облікової справи щодо членів сім'ї військовослужбовця здійснюється після внесення відомостей у встановленому порядку до особової справи військовослужбовця.

Про внесення відомостей до облікової справи житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) інформує у встановленому порядку КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.

Пунктом 26 розділу VІ Інструкції №380 передбачено, що у разі розірвання шлюбу військовослужбовцем на обліку разом з ним залишаються діти, які за рішенням суду або за домовленістю сторін залишаються проживати разом з військовослужбовцем, крім випадків позбавлення батьківських прав.

У разі розірвання шлюбу члени сім'ї військовослужбовця (крім дітей), які перебувають з ним на обліку та не є військовослужбовцями, знімаються з обліку.

Таким чином, Інструкцією №380 чітко визначено необхідність зняття житловою комісією з квартирного обліку члена сім'ї військовослужбовця, який не є військовослужбовцем, у разі розірвання шлюбу.

Як вже зазначалося колегією суддів, ОСОБА_1 перебував на обліку осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, у складі родини з 4 осіб ( ОСОБА_1 , дружина ОСОБА_2 , доньки ОСОБА_3 і ОСОБА_4 ).

Сторонами у справі не заперечується, що 15.12.1998р. шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано.

А відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що у відповідача були наявні підстави для зняття колишньої дружини позивача ОСОБА_2 з квартирного обліку, а дії житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеса щодо зміни складу родини позивача, оформлені протокольними рішеннями житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки м.Одеса №7 від 22.12.2022р. та №6 від 02.11.2022р. є правомірними.

При зверненні з даним позовом до суду та в обґрунтування вимог апеляційної скарги ОСОБА_2 посилається на те, що житлова комісія Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеса при прийнятті рішення щодо зміни складу його родини (що ОСОБА_2 , 1956 р.н., не має право на забезпечення житлом за рахунок Міністерства оборони України), а також суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні його позову, не врахували обставини, встановленні судовими рішеннями у справах №815/1514/15 та №815/6177/17 щодо правомірності перебування ОСОБА_2 на квартирному обліку як члена сім'ї майора у відставці ОСОБА_1 .

Колегія суддів вважає необґрунтованими такі доводи апелянта з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.06.2015р. по справі №815/1514/15 зобов'язано військову частину НОМЕР_1 поновити облікову житлову справу майора запасу ОСОБА_1 .

Зазначеним судовим рішенням встановлено, що витяг з протоколу №25 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 25.10.2007р., згідно з яким, у зв'язку з наданням відомостей про розірвання шлюбу, внесено зміни до складу сім'ї майора запасу ОСОБА_1 , не відповідає змісту самого протоколу №25 від 25.10.2007р. засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , в якому не зазначено взагалі про розгляд питання про зміни до складу сім'ї майора запасу ОСОБА_1 .

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18.03.2016р. по справі №815/6758/15 визнано протиправними дії житлової комісії військової частини НОМЕР_4 (правонаступник військова частина НОМЕР_1 ) щодо надання витягу з протоколу засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_4 від 25.10.2007р. №25, стосовно зміни складу родини майора запасу ОСОБА_1 , який не відповідає змісту самого протоколу засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_4 від 25.10.2007р. №25. Зобов'язано житлову комісію в/ч НОМЕР_1 поновити майора запасу ОСОБА_1 та членів його сім'ї у складі (він, дружина ОСОБА_2 , 1956 р.н., донька ОСОБА_3 , 1977 р.н., донька ОСОБА_5 , 1983 р.н.) у списках військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов за датою первинної постановки на облік в загальній черзі з 14.06.1996р., першочерговій з 24.10.2008р., позачерговій з 19.03.1997р.

На виконання зазначеної постанови житлова комісія в/ч прийняла протокол №12 від 07.10.2016р. про поновлення майора у відставці ОСОБА_1 та членів його сім'ї у списках військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (отримання житлового приміщення).

У встановленому порядку облікова справа та витяг з протоколу житловою комісією військової частини НОМЕР_1 №12 від 07.10.2016р. були направлені до КЕВ м. Одеса.

16.02.2017р. відбулось засідання житлової комісії Одеського гарнізону. Згідно з витягом з протоколу №9 комісія прийняла рішення, яким постановила: в зв'язку з тим, що відповідно до постанови Одеського окружного адміністративного суду від 15.06.2015р. №815/1514/15 в частині позовних вимог ОСОБА_1 до КЕВ м. Одеси та житлової комісії Одеського гарнізону щодо зобов'язання поновлення його та членів родини на квартирному обліку відмовлено, та відсутність родинних зв'язків з колишньою дружиною (відсутнє свідоцтво про шлюб) є підставою для відмови в зміні складу родини з 1 особи на 4 особи. Житловій комісії в/ч НОМЕР_1 розібратися з приводу дійсного складу родини та житлові умови, доповісти на наступному засіданні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2018р. по справі №815/6177/17:

- визнано протиправними дії КЕВ м. Одеси у не виконанні рішення житлової комісії військової комісії НОМЕР_1 (протокол №12 від 07.10.2016р.) стосовно поновлення майора у відставці ОСОБА_1 та членів його сім'ї у списках військовослужбовців та осіб звільнених в запас, які перебувають в черзі на поліпшення житлових умов, прийнятого на підставі рішення суду по справі №815/6758/15 від 18.03.2016р.;

- визнано неправомірним та скасовано рішення житлової комісії Одеського гарнізону, яке викладене в пункті 2.1 протоколу засідання житлової комісії Одеського гарнізону від 16.02.2017р. №9 стосовно майора запасу ОСОБА_1 ;

- зобов'язано КЕВ м. Одеси виконати рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 (протокол №12 від 07.10.2016р.) та внести зміни до списків військовослужбовців та осіб, звільнених в запас, які перебувають в черзі на поліпшення житлових умов (отримання житла для постійного проживання) стосовно майора у відставці ОСОБА_1 та членів його сім'ї за датою первинної постановки на облік;

- зобов'язано житлову комісію Одеського гарнізону погодити рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 (протокол №12 від 07.10.2016р.) та внести зміни до списків військовослужбовців та осіб звільнених в запас, які перебувають в черзі на поліпшення житлових умов (отримання житла для постійного проживання), стосовно майора у відставці ОСОБА_1 та членів його сім'ї за датою первинної постановки на облік.

При постановленні вказаного рішення суд виходив з того, що судовим рішенням по справі №815/6758/15 був встановлений факт протиправності не внесення в списки військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, змін щодо складу сім'ї ОСОБА_1 у кількості 4-х осіб.

Таким чином, передумовою для прийняття судових рішень по справах №815/1514/15, №815/6177/17 та №815/6758/15 стало те, що витяг з протоколу №25 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 25.10.2007р., згідно з яким, у зв'язку з наданням відомостей про розірвання шлюбу, внесено зміни до складу сім'ї майора запасу ОСОБА_1 , не відповідає змісту самого протоколу №25 від 25.10.2007р. засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , в якому не зазначено взагалі про розгляд питання про зміни до складу сім'ї майора запасу ОСОБА_1 .

Тобто, при розгляді даних справ не встановлювався (не досліджувався) факт наявності у ОСОБА_2 , 1956 р.н., права на забезпечення житлом за рахунок Міністерства оборони України після розірвання шлюбу з ОСОБА_1 та, відповідно, щодо правомірності перебування її на квартирному обліку.

А відтак, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання апелянта на те, що судові рішення у вказаних справах є преюдиційними та встановлені ними обставини є такими, що не підлягають повторному доказуванню.

Необґрунтованими колегія суддів вважає також посилання апелянта на те, що підставою для винесення протокольних рішень житлової комісії Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №7 від 22.12.2022р. та №6 від 02.11.2022р. є надання рапорту (заяви) військовослужбовця про зміну складу сім'ї, в той час як ОСОБА_1 жодних рапортів або заяв не надавав.

Колегія суддів зазначає, що пунктом 26 розділу VІ Інструкції №380 чітко визначено, що у разі розірвання шлюбу члени сім'ї військовослужбовця (крім дітей), які перебувають з ним на обліку та не є військовослужбовцями, знімаються з обліку. Тобто, для прийняття житловою комісією рішення про зняття особи з обліку достатнім є встановлення факту розірвання шлюбу, який у спірних правовідносинах підтверджено свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 та сторонами у справі не заперечується.

На підставі викладеного у сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та відсутність підстав для їх задоволення.

Доводи апеляційної скарги позивача висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги та скасування рішення суду від 17.07.2023р. колегія суддів не вбачає.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. «а»-«г» п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2023 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 17 жовтня 2023 року.

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А.І. Бітов

Суддя: І.Г. Ступакова