МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2023 р. № 400/7291/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови позивачці у перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплачувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідач протиправно відмовив їй у перерахунку її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 21.06.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивачкою була подана заява 06.09.2021, на підставі якої їй було проведено перерахунок пенсії, а тому право на наступний перерахунок позивачка набуде після 06.09.2023. Разом з цим, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.03.2023 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено внески за 2014- 2016 роки. Отже, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії Позивача правомірно, відповідно до норм чинного законодавства, а вимога про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки є необґрунтованою та безпідставною. Крім того, відповідач вважає, що позивачка зверталась із заявою 03.05.203 в порядку звернення громадян, а тому відповідь на її заяву не є рішенням.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Позивачка з 28.04.1994 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення”, яку у зв'язку із набранням чинності Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) перераховано з 01.01.2004 року.
З 19.06.2015 позивачку переведено з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною 2 статті 40 Закону № 1058 для призначення пенсії (за три роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії за віком).
Відповідачем здійснено перерахунок пенсії Позивача з 06.09.2021 року, відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058, з урахуванням наявного страхового стажу по червень 2021.
З 01.03.2023 на підставі постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача і для перерахунку пенсії відповідач застосував середню заробітну плату (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 7405,03 грн. (3764,40 грн. - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 - 2016 роки, з урахуванням коефіцієнтів підвищення, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» та від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168 ) х 1,17 х 1,11 х 1,11 х1,14 х 1,197).
03.05.2023 позивачка звернулась із заявою щодо проведення перерахунку пенсії із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки.
Листом від 18.05.2023 відповідач відмовив позивачці у проведенні перерахунку її пенсії із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки через відсутність підстав для проведення перерахунку з 05.03.2023.
Позивачка вважаючи такі дії відповідача протиправними звернулась до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 Закону №1058-ІV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до ст. 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч. 4 ст.42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно із п.3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
За таких обставин, враховуючи, що позивачка продовжувала працювати після призначення їй пенсії у 2015 році, до відповідача вона зверталась із заявою 06.09.2021, на підставі якої їй перераховано пенсію, але з 01.03.2023 їй проведено автоматичний перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, то суд дійшов висновку про протиправність відмови позивачці у проведенні їй перерахунку пенсії на підставі її заяви 03.05.2023 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки і для відновлення порушеного права позивачки суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок з 03.05.2023 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки.
Посилання відповідача на те, що позивачка звернулась із заявою в порядку Закону України «Звернення громадян», є довільним тлумаченням відповідача, адже зі змісту заяви позивачки від 03.05.2023 вбачається, що вона звернулась із заявою про перерахунок пенсії. Лист відповідача від 18.05.2023 дійсно не є рішенням, але є активними діями у вигляді відмови відповідача, що порушують права позивача, а тому твердження відповідача, що зазначений лист не породжує для позивачки ніяких наслідків є безпідставним.
Решта доводів відповідача, зазначених у відзиві висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Тому позовні вимоги необхідно задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки, з урахуванням раніше проведених виплат;
3. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) перерахувати та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018, 2019, 2020 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов