Рішення від 04.10.2023 по справі 380/12119/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2023 року

справа №380/12119/23

провадження № П/380/12211/23

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Раєнко О.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СОКАР ЕНЕРДЖІ УКРАЇНА», представник - Вакулік Я.І., Павленко А.А.

до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, представник - Несторак Х.І.

про визнання протиправними та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ТОВ «Сокар Енерджі Україна» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП, в якому просило:

- Позов задовольнити визнавши протиправним та скасувавши податкове повідомлення - рішення Західного Міжрегіонального Управління ДПС по роботі з великими платниками податків від № 542/33-00-07-05 вiд 26.12.2022.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає, що висновки викладені в Акті перевірки, на підставі яких відповідачем прийнято оскаржуване рішення необґрунтованими, а безпосередньо саме оскаржуване рішення, незаконним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки суперечить нормам чинного законодавства України та порушує права та законні інтереси позивача.

Виконання умов контрактів від 04.01.2021 №9-4-12/335 з ЗАО «Белорусская нефтяная компания» та контрактів з BNK (UK) LTD від 20.04.2021 № 1050№SonЕ/560 та від 23.02.2021 № 560М/SEU/2021 співпало з початком повномасштабної військовою агресії рф проти України, і фактично унеможливило належне їх виконання через настання обставин не залежних від волевиявлення сторін зазначених контрактів.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

Зважаючи на запровадження в Україні воєнного стану ТПП України було направлено лист від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 зміст якого підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язкам, виконання яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання форс-мажорних обставин.

У цій справі, на думку позивача, форс-мажорні обставини мають суттєве значення для вирішення питання щодо наявності або відсутності в діях ТОВ «Сокар Енерджі Україна» порушень валютного законодавства при виконанні вищевказаних ЗЕД-контрактів.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали суду додаткові пояснення та докази, просили позов задоволити повністю.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, що на підставі висновків Акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення Західного МУ ДПС по роботі з ВПП від 26.12.2022 № 542/33-00-07-05, яким визначено пеню за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 1 209 104,92 гривні.

Документальну позапланову невиїзну перевірку проведено у зв'язку з отриманням листів ДПС України від 09.06.2022 №4849/7/99-00-07-05-02-07, від 12.07.2022 №7028/7/99-00-07-05-02-07 щодо інформації, наданої уповноваженими банками АТ «Перший український міжнародний банк» (МФО 334851), ПАТ АБ «Південний» (МФО 328209) у відповідності до розділу ІІ Інструкції НБУ «Про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів», затвердженої Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7 на виконання статей 12 і 13 Закону України «Про валюту та валютні операції».

У вищезазначених листах ДПС України міститься інформація щодо порушення ТОВ позивачем строків розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами від 20.04.2021 №1050/SonE/560 (дата здійснення імпортної операції 05.05.2021), від 23.02.2021 №560М/SEU/2021 (дата здійснення імпортної операції 04.03.2021), від 04.01.2021 №9-4-12/335 (дата здійснення імпортної операції 30.03.2021).

Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги заперечила, надала суду додаткові докази та документи, просила в задоволені позову відмовити повністю .

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 01.05.2023 відкрито спрощене провадження у справі. Ухвалою судді від 03.07.2023 року постановлено про перехід з спрощеного провадження в загальне позовне провадження. Протокольною ухвалою суду від 20.09.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Судом встановлені наступні обставини:

Західним МУ ДПС по роботі з ВПП проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Сокар Енерджі Україна» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій за контрактами від 04.01.2021 № 9-4-12/335, від 23.02.2021 № 560M/SEU/2021, від 20.04.2021 № 1050/SonE/560, у період з 01.03.2021 до 09.11.2022.

За результатами зазначеної перевірки ТОВ «Сокар Енерджі Україна» скдадено акт Західного МУ ДПС по роботі з ВПП від 17.11.2022 № 324/33-00-07-05/36866563 (далі - Акт перевірки) та встановлено порушення частини 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» в частині порушення граничних строків розрахунків, встановлених Національним банком України, за зовнішньоекономічними операціями ТОВ «Сокар Енерджі Україна» з імпорту товарів за контрактами:

від 04.01.2021 № 9-4-12/335 на загальну суму 26 410,16 євро;

від 23.02.2021 № 560M/SEU/2021 на загальну суму 16 444,79 євро;

від 20.04.2021 № 1050/SonE/560 на загальну суму 12 618,84 євро.

На підставі висновків Акта перевірки прийнято спірне податкове повідомлення-рішення Західного МУ ДПС по роботі з ВПП від 26.12.2022 № 542/33-00-07-05, яким визначено пеню за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 1 209 104,92 гривні.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірне рішення протиправним та таким, що не відповідає фактичним обставинам справи вимогам закону.

Судом враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірного рішення з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

17.11.2022 відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Сокар Енерджі Україна» з питань дотримання вимог валютного законодавства по контрактах від 04.01.2021 №9-4-12/335 (дата здійснення імпортної операції 30.03.2021), від 20.04.2021 №1050/SonE/560 (дата здійснення імпортної операції 05.05.2021), від 23.02.2021 №560М/SEU/2021 (дата здійснення імпортної операції 04.03.2021) відповідно до отриманої інформації ДПС України від 09.06.2022 №4849/7/99-00-07-05-02-07, від 12.07.2022 №7028/7/99-00-07-05-02-07 про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів, наданої уповноваженими банками АТ «Перший український міжнародний банк» (МФО 334851), ПАТ АБ «Південний» (МФО 328209) станом на 01.04.2022, 01.06.2022 за період з 01.03.2021 по 09.11.2022 року.

За результатами перевірки складено акт за № 324/33-00-07-05/36866563, яким встановлено порушення вимог п. 3 ст. 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» в частині відсутності поставки товару по імпорту по контрактах:

- від 20.04.2021 №1050/SonE/560 з компанією «BNK (UK) Limited» (Великобританія) на суму 12618,84 євро за період з 05.05.2022 року по 09.11.2022 року (кількість днів прострочення - 189 днів);

- від 23.02.2021 №560М/SEU/2021 з компанією «BNK (UK) Limited» (Великобританія) на суму 16 444,79 євро за період з 04.03.2022 року по 09.11.2022 року (кількість днів прострочення - 251 день);

- від 04.01.2021 №9-4-12/335 з компанією ЗАО «Белоруская нефтяная компания» (Республіка Білорусь) на суму 26 410,16 євро за період з 30.03.2022 року по 09.11.2022 року (кількість днів прострочення - 225 днів).

Згідно із п. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» (зі змінами і доповненнями), у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, що уповноваженим банком направлено повідомлення про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків товарів за імпортною операцією ТОВ «Сокар Енерджі Україна», оскільки інформація в реєстрі митних декларацій щодо оформлення митної декларації типу ІМ-40 «Імпорт» відсутня.

До перевірки ТОВ «Сокар Енерджі Україна» не представлено висновку Міністерства економіки України на продовження термінів розрахунків по Контрактах:

- від 04.01.2021 №9-4-12/335 з компанією ЗАО «Белоруская нефтяная компания» (Республіка Білорусь);

- від 20.04.2021 №1050/SocEn/560 з компанією «BNK (UK) Limited» (Великобританія);

- від 23.02.2021 №560M/SEU/2021, укладеному з компанією «BNK (UK) Limited» (Великобританія).

Відповідно до пункту 5.11 контракту від 04.01.2021 № 9-4-12/335 у разі неможливості поставки узгодженої партії товару або її частини Продавець зобов'язаний на вимогу Покупця повернути Покупцю авансову оплату або її частину протягом 5 банківських днів з дати отримання письмової вимоги про повернення коштів.

Згідно з пунктом 5.10 контрактів від 23.02.2021 № 560M/SEU/2021, від 20.04.2021 № 1050/SonE/560 у разі неможливості поставки узгодженої партії товару або її частини Продавець зобов'язаний на вимогу Покупця повернути Покупцю авансову оплату або її частину протягом 5 банківських днів з дати отримання письмової вимоги про повернення коштів.

ТОВ «Сокар Енерджі Україна» листами від 27.07.2022 б/н, від 03.08.2022 б/н надано інформацію щодо направлення нерезидентам «BNK (UK) Limited» та «Белоруская нефтяная компания» письмових вимог про повернення попередньої оплати за товар.

Таким чином, нерезиденти «BNK (UK) Limited» та «Белоруская нефтяная компания» зобов'язані повернути ТОВ «Сокар Енерджі Україна» попередню оплату за товар: на суму 26 410,16 євро (контракт від 04.01.2021 №9-4-12/335); на суму 16 444,79 євро (контракт від 23.02.2021 № 560M/SEU/2021); на суму 12 618,84 євро (контракт від 20.04.2021 № 1050/SonE/560).

Відповідно до підпункту 4 пункту 172 постанови НБУ від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» заборони, визначені в пункті 17 цієї постанови, не поширюються на переказ коштів (крім російських рублів та білоруських рублів) на рахунки резидентів у банках за операціями з експорту товарів, повернення коштів за операціями з імпорту товарів. У разі надходження коштів із-за кордону в російських рублях / білоруських рублях за такими операціями банку дозволяється здійснити обмін цих коштів на міжнародному валютному ринку на іншу валюту (крім російських рублів / білоруських рублів) для її подальшого зарахування на рахунки клієнта.

Таким чином, введення воєнного стану в Україні не обмежує повернення коштів за операціями з імпорту товарів за вищезазначеними контрактами.

Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин. До кожної окремої заяви додається окремий комплект документів (пункт 6.2 Регламенту).

ТОВ «Сокар Енерджі Україна» у скарзі посилається на загальний офіційний лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 (далі - Лист ТПП), яким засвідчено форс-мажорні обставини: військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану та підтверджено, що зазначені обставини з 24.02.2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Разом з тим, Лист ТПП України засвідчує виключно наявність воєнного стану, як непереборної обставини в цілому. Однак це не означає, що він є форс-мажором для кожної особи.

Крім того, лист ТПП України не відповідає правилам засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які містяться в Регламенті, зокрема: форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються сертифікатом; відсутня інформація щодо конкретного контракту, виконання якого стало неможливим через наявність форс- мажорних обставин (обставин непереборної сили); не досліджено наявності причинно- наслідкового зв'язку між військовою агресією російської федерації проти України та неможливістю виконання ТОВ «Сокар Енерджі Україна» конкретного зобов'язання.

Під час здійснення адміністративного оскарження ТОВ «Сокар Енерджі Україна» надано копії сертифікатів Київської обласної (регіональної) торгово-промислової палати, тобто після розгляду заперечення на акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 17.11.2022 № 324/33-00-07-05/36866563 та після винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 26.12.2022 року №542/33-00-07-05:

- від 11.01.2023 № 020/03.23 (№3200-23-0175), яким засвідчено форс-мажорні обставини у період з 24.02.2022 до 11.01.2023 (військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану; обмеження розрахунків, переказів коштів з республікою білорусь, обмеження / заборона поставки товару) щодо обов'язку забезпечення поставки товару у строки, зазначені в контракті від 23.02.2021 № 560M/SEU/2021, але не пізніше встановленого НБУ граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати);

- від 12.01.2023 № 022/03.23 (№3200-23-0174), яким засвідчено форс-мажорні обставини у період з 24.02.2022 до 12.01.2023 (військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану; обмеження розрахунків, переказів коштів з республікою білорусь, обмеження / заборона поставки товару) щодо обов'язку забезпечення поставки товару у строки, зазначені в контракті від 20.04.2021 № 1050/SonE/560, але не пізніше встановленого НБУ граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати);

- від 12.01.2023 № 022/03.23 (№3200-23-0173), яким засвідчено форс-мажорні обставини у період з 24.02.2022 до 12.01.2023 (військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану; обмеження розрахунків, переказів коштів з республікою білорусь, обмеження / заборона поставки товару) щодо обов'язку забезпечення поставки товару у строки, зазначені в контракті від 04.01.2021 №9-4-12/335, але не пізніше встановленого НБУ граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати);

Водночас, сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс - мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.08.2022 № 908/2287/17.

До перевірки ТОВ «Сокар Енерджі Україна» не представлено позовних заяв до суду та ухвали про відкриття провадження про стягнення заборгованості:

- з компанії ЗАО «Белоруская нефтяная компания» (Республіка Білорусь) по Контракту від 04.01.2021 №9-4-12/335;

- з компанії «BNK (UK) Limited» (Великобританія) по Контракту від 20.04.2021 №1050/SocEn/560;

- з компанії «BNK (UK) Limited» (Великобританія) по Контракту від 23.02.2021 №560M/SEU/2021.

Судом не враховуються вказані заперечення відповідача, оскільки такі по суті зводяться до опису фактичних обставин справи, які сторонами у справі не заперечуються, не виконання своїх зобов'язань контрагентами позивача в наслідок фактичних обставин - військової агресії щодо України і реальна неможливістю саме позивачем отримання виконання своїх зобов'язань його контрагентами, не може бути підставною для спірних нарахувань.

Судом враховуються аргументи позивача про те, що форс-мажор розглядається як обставина непереборної сили, запобігти якій зобов'язана сторона не має змоги. Відповідно, неналежне виконання договору не є наслідком її неправомірних дій і виключає наявність вини, яка є обов'язковою умовою для настання відповідальності за порушення зобов'язання, якщо інше не встановлено договором або законом. Така законодавча дефініція убезпечує особу від відповідальності за порушення без вини, і є однією з основоположних в цивільному праві.

Законодавством встановлено форму підтвердження форс-мажорних обставин з боку третіх осіб, якими в Україні виступають Торгово-промислова палата та її регіональні представництва. Ці органи в межах своєї компетенції видають сертифікати про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності.

Згідно із ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

2. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Згідно положень «Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)» затвердженого рішенням президії ТПП України від 18.12.2014 за № 44. (далі-Регламент) та Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово - промислова палата України та регіональні торгово-промислові палати є єдиними органами засвідчення форс-мажорних обставин.

Згідно із ст. 3.3 Регламенту Сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - сертифікат) - документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

Згідно із абз. 3 ч. 3 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» ТПП засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

З метою підтвердження настання форс-мажорних обставин при виконанні контрактів 04.01.2021 №9-4-12/335 з ЗАО «Белорусская нефтяная компания» та контрактів з BNK (UK) LTD від 20.04.2021 № 1050№SonЕ/560 та від 23.02.2021 № 560М/SEU/2021 укладених ТОВ «Сокар Енерджі Україна», позивач звернувся до Київської обласної Торгово-промислової палати за посвідченням факту настання форс-мажору. За результатами розгляду наданих Позивачем документів, інформації та пояснень Київською обласною Торгово-промисловою палатою було видано два Сертифікати від 12.01.2023:

- № 3200-23-0173 про форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили);

- № 3200-23-0174 про форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили);

та сертифікат від 11.01.2023:

- № 3200-23-0175 про форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили).

Цими сертифікатами підтверджується причинно-наслідковий зв'язок між військовою агресією рф і неможливістю виконання позивачем своїх зобов'язань по контрактам ТОВ «Сокар Енерджі Україна» від 04.01.2021 №9-4-12/335 з ЗАО «Белорусская нефтяная компания» та контрактів ТОВ «Сокар Енерджі Україна» з BNK (UK) LTD від 20.04.2021 № 1050№SonЕ/560 та від 23.02.2021 № 560М/SEU/2021 по яким проводилась перевірка.

ТОВ «Сокар Енерджі Україна» неодноразово звертався до BNK (UK) LTD з листами (№2-05/10/2022 від 05.10.2022р., № 2403/002 від 24.03.2022р. та № 2403/003 від 24.03.2022р., в яких просило здійснити повернення сум попередньої оплати перерахованої позивачем у відповідності до взятих на себе зобов'язань за контрактами через неможливістю BNK (UK) LTD виконати свої зобов'язання з поставки нафтопродуктів походженням з республіки Білорусь.

Підтвердженням такої неможливості виконувати зобов'язання свідчить лист BNK (UK) LTD б/н від 23.11.2022р.

Листом №б/н від 07.12.2022 BNK (UK) LTD повідомило позивача про обставини неможливості перерахунку коштів на рахунок в українському банку.

За інформацією розміщеною в мережі інтернет на сайті https://www.gov.uk/ government/publications/financial-sanctions-consolidated-list-of targets/consolidated-list-of-targets, розміщено зведений список (consolidated list) компаній до яких застосовано замороження рахунків Управлінням Реалізація санкцій Казначейства Великої Британії (Office of Financial Sanctions Implementation HM Treasury). За посиланням Помилка! Неприпустимий об'єкт гіперпосилання. розміщено інформацію про заморожені рахунки BNK (UK) LTD, яка є компанією пов'язаною з ЗАО «Белорусская нефтяная компания. Ці обставини є додатковим свідченням того, що через блокування рахунків BNK (UK) LTD вона фактично позбавлена можливості повернення передоплати позивачу за контрактами від № 1050№SonЕ/560 та від 23.02.2021 № 560М/SEU/2021.

Щодо контракту від 04.01.2021 №9-4-12/335 ТОВ «Сокар Енерджі Україна» з ЗАО «Белорусская нефтяная компания», то листом № 2403/01 від 24.03.2022 ТОВ «Сокар Енерджі Україна» просило ЗАО «Белорусская нефтяная компания» повернути суму передоплати по договору від 04.01.2021 №9-4-12/335.

Листом від 12.07.2022 № №2-1-8/2195 ЗАО «Белорусская нефтяная компания» повідомило про неможливість здійснення переказів коштів у зв'язку з блокуванням кореспондентських відносин між Україною та Білорусією, а також через значні ризики блокування грошових коштів.

Український Національний банк та Національний Банк Республіки Білорусь офіційно розірвали відносини, здійснення будь яких грошових переводів супроводжується з ризиком блокування грошових коштів. Це також відноситься і до перерахунків через Європейські банки з банків, які знаходяться в Республіці Білорусь

Банки республіки Білорусь, через які контрагенту можливо здійснювати грошові перекази також перебувають під діями санкцій Європейського Союзу, про що можна дізнатись за посиланням https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv: OJ.L_.2022.153.01. 0011.01.ENG, що унеможливлює виплати з них.

На підставі постанови НБУ від 24.02.2022 № 21 тимчасово заборонено здійснення будь-яких валютних операцій зв російської федерації або Республіки Білорусь.

Після 24.02.2022, тобто після початку військової агресії рф проти України настали невідворотні обставини, які перебувають поза межами контролю Сторін і ці обставини не дозволяють Сторонам контрактів належним чином виконувати взяті на себе зобов'язання як з поставки Товару так і з повернення попередньої оплати за цими контрактами., Належним підтвердженням настання та дії таких обставин є відповідні сертифікати Київської обласної ТПП

Таким чином, згідно із п. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» (зі змінами і доповненнями), факт виникнення форс-мажорних обставин сторонами не спростовано, відповідно, перебіг строку вищевказаних розрахунків зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин, відтак спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

З цих же по суті підстав, судом не враховуються заперечення відповідача.

Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СОКАР ЕНЕРДЖІ УКРАЇНА» (01054, м. Київ, вул. Хмельницького Богдана, 52-А) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправними та скасування рішень, - задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Західного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №542/33-00-07-05 від 26.12.2022 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ 44045187, 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СОКАР ЕНЕРДЖІ УКРАЇНА» (01054, м. Київ, вул. Хмельницького Богдана, 52-А, ЄДРПОУ 36866563) 18136, 57грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення складено у повному обсязі 16.10.2023 року.

Суддя Гавдик З.В.