Рішення від 10.10.2023 по справі 380/18047/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2023 року

справа №380/18047/23

провадження № П/380/18185/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Балаєва Ф.Д., представника відповідача Воронки Р.І., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , за участі Головного управління ДПС у Львівській області в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору, до Шевченківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Львова про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Шевченківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Львова (Шевченківського РТЦК та СП) з вимогою визнати протиправним та скасувати наказ від 20.07.2023 №201 в частині призову старшого сержанта ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації. Позовні вимоги обґрунтовано тим (а.с.1-4, 54-56), що на підставі наказу Мінекономіки України від 20.07.2023 №8977 позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час проведення мобілізації, що підтверджується витягом з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного (Додаток 3 до Порядку).

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю та навів такі аргументи: 20.07.2023 ОСОБА_1 прибув у РТЦК та СП для звірки анкетних даних та повідомив, що є заброньованим за ГУ ДПС у Львівській області; позивачу видали повістку №155/4557 на 21.07.2023 о 7:00, обманним шляхом скерували на огляд ВЛК, після чого мобілізували та відвезли до військової частини НОМЕР_1 . Відповідач прийняв протиправне рішення про мобілізацію позивача, оскільки відповідно до положень ст.ст.23-25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Постанови КМУ від 27.01.2023 №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» ОСОБА_1 не підлягав мобілізації. 24.07.2023 командир видав наказ про включення ОСОБА_1 до особового складу військової частини. У відповідь на звернення позивача до відповідача від 31.07.2023 щодо бронювання та надання рішення про мобілізацію отримав довідку про мобілізацію з відомостями про реквізити наказу, якого заявнику не було надано.

Суд залучив Головне управління ДПС у Львівській області до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача. Третя особа надіслала суду пояснення, в яких наведено такі обставини: відповідно до п. 2 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» Державна податкова служба України надіслала на адресу Головного управління ДПС у Львівській області лист від 25.07.2023 №17885/7/99-00-25-07, до якого долучено наказ Міністерства економіки України від 20 липня 2023 року № 8911 «Про бронювання військовозобов'язаних за Державною податковою службою України» з метою видання військовозобов'язаним (в .т.ч. ОСОБА_1 ) витягу з наказу для підтвердження надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на строк проведення мобілізації. Відповідно до згаданого наказу позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на строк проведення мобілізації. Головне управління ДПС у Львівській області скерувало начальнику Шевченківського РТЦК та СП міста Львова лист від 24.07.2023 №8190/5/13-01- 17-01-16, до якого долучено повідомлення про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 за формою згідно з додатком 5 до Порядку №76 для зарахування його на спеціальний військовий облік.

Відповідач позов не визнає з підстав, наведених у відзиві на позов (а.с.38-39). Представник відповідача в судовому засіданні підтримав заперечення на адміністративний позов та навів такі аргументи: 20.07.2023 ОСОБА_1 прибув у РТЦК та СП для звірки анкетних даних, пройшов огляд ВЛК та був визнаний придатним до військової служби за мобілізацією. 20.07.2023 керівник відповідача прийняв рішення про призов ОСОБА_1 на військову службу за мобілізацією та направлений для проходження служби у військову частину НОМЕР_1 , про що винесено наказ №201. Станом на 20.07.2023 у РТЦК та СП не було відомостей про те, що ОСОБА_1 має право на відстрочку від призову, а сам позивач про це не повідомляв. Відповідні документи від роботодавця (ГУ ДПС у Львівській області) надійшли 25.07.2023, а від позивача 31.07.2023.

Суд вислухав промови представників сторін, вивчив їх аргументи на обґрунтування позовних вимог та заперечень на позов, дослідив зібрані у справі докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 20.07.2023 пройшов медичний огляд ВЛК при Шевченківському РТЦК та СП та визнаний придатним до військової служби за мобілізацією (а.с.43).

Начальник Шевченківського РТЦК та СП 20.07.2023 видав наказ №201 (по стройовій частині) такого змісту (а.с.40):

« 2. Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та набрання чинності Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», згідно директиви Головнокомандувача Збройних Сил України від 24 лютого 2022 року №32/321/501/15Е, нижчепойменованих військовозобов'язаних вважати призваними Шевченківським районним територіальним центром комплектування та сервісної підтримки міста Львова на військову службу 20липня 2023 року на відправити для проходження служби у військову частину НОМЕР_1 :

2.1. Старший сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

20.07.2023 ОСОБА_1 в складі команди з чотирьох осіб скерований в м. Моршин в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 (поіменний список резервістів (військовозобов'язаних), які призвані і відправлені ІНФОРМАЦІЯ_2 у команду № НОМЕР_1 ; а.с.41) та 24.07.2023 на підставі наказу командира включений до списків особового складу військової частини.

25.07.2023 представнику ІНФОРМАЦІЯ_3 вручений лист ГУ ДПС у Львівській області від 24.07.2023 №3190/5/13-01-17-01-16 (а.с.12), який був 26.07.2023 зареєстрований за вх.№9115 (а.с.42); цей лист скерований на підставі абзацу шостого пункту 11 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №76, відповідно до якого надіслано повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік. Додатком до цього листа є повідомлення про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 (а.с.13), 1970 р.н., ВОС 790182А, військове звання старший сержант, що працює в ГУ ДПС у Львівській області на посаді головного державного інспектора відділу перевірок у сфері матеріального виробництва управління податкового аудиту, відповідно до наказу Мінекономіки від 20.07.2023 №8911 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на час проведення мобілізації.

31.07.2023 ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського РТЦК та СП із заявою (а.с.15-16) про надання його представнику адвокату Балаєву Ф.Д. належно засвідченої копії наказу (витягу із наказу) про мобілізацію на військову службу до Збройних Сил України (а.с.16); до цієї заяви додано, серед іншого, витяг з наказу Мінекономіки України від 20.07.2023 №8911 про бронювання військовозобов'язаного (Додаток 3 до Порядку), а також копію листа ГУ ДПС у Львівській області від 24.07.2023 №3190/5/13-01-17-01-16 з повідомленням про бронювання.

У відповідь на цю заяву начальник Шевченківського РТЦК та СП видав представнику позивача довідку №152 від 31.07.2023 (а.с.17) про те, що старший сержант ОСОБА_1 відповідно до наказу від 20.07.2023 №201 призваний на військову службу під час мобілізації та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон №3543).

Закон №3543 містить в т.ч. такі нормативні положення:

- підприємства, установи і організації зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку (частина перша статті 21);

- призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (частина п'ята статті 22);

- не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абзац другий частини першої статті 23);

- бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період (стаття 24);

- бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів (п.1 частини першої статті 25);

- порядок та організація бронювання, переліки посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Під час дії воєнного стану бронювання військовозобов'язаних може також здійснюватися за списком військовозобов'язаних, поданим у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку відповідним органом державної влади, іншим державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією, зазначеними в частині першій цієї статті органів (частина третя статті 25).

Відповідно до статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Кабінет Міністрів України 27 січня 2023 р. прийняв Постанову № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», якою затвердив Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану (далі - Порядок №76).

Порядок №76 містить в т.ч. такі нормативні положення:

1. Цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють: в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів; […]

2. Бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил. Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка). […]

3. Керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій відповідають за включення військовозобов'язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам. […]

4. Органи державної влади, інші державні органи подають на погодження Генеральному штабу Збройних Сил списки за відповідними сферами управління, галузями національної економіки, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями.

Список подається за формою згідно з додатком 1 в паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2. […]

9. З метою погодження списки, подані відповідно до пунктів 4-8 цього Порядку, розглядаються щодо повноти заповнення та наявності обґрунтувань Генеральним штабом Збройних Сил у строк не більше ніж 10 робочих днів з дня їх отримання. Генеральний штаб Збройних Сил подає погоджені відповідно до абзацу першого цього пункту списки до Мінекономіки.

10. За результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 9 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Генеральним штабом Збройних Сил Мінекономіки приймає у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов'язаних. […]

11. З метою оформлення військовозобов'язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Генеральному штабу Збройних Сил.

Генеральний штаб Збройних Сил у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.

Витяг, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.

[…] Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік.

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

Станом на 20.07.2023 ОСОБА_1 :

- працював в ГУ ДПС у Львівській області на посаді головного державного інспектора відділу перевірок у сфері матеріального виробництва управління податкового аудиту;

- був військовозобов'язаним (ВОС 790182А, військове звання старший сержант);

- пройшов огляд ВЛК та визнаний придатним до визнаний придатним до військової служби за мобілізацією;

- на підставі п.2.1 наказу Шевченківського РТЦК та СП від 20.07.2023 №201 (по стройовій частині) призваний на військову службу та скерований для проходження служби у військову частину.

24.07.2023 ОСОБА_1 включений до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та, відповідно, став військовослужбовцем.

Позивач стверджує, що ОСОБА_1 20.07.2023 повідомляв службовців ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що він має право на відстрочку як заброньований роботодавцем (ГУ ДПС у Львівській області) на підставі наказу Мінекономіки №8911 від 20.07.2023 та, відповідно, не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Відповідач заперечує цю обставину та стверджує, що станом на 20.07.2023 позивач не стверджував про бронювання та не мав будь-яких доказів на підтвердження існування цієї обставини, з огляду на зміст наданих ГУ ДПС у Львівській документів та дати їх надсилання; насправді повідомлення про бронювання ОСОБА_1 надійшло від роботодавця 25.07.2023, а витяг з відповідного наказу Мінекономіки від 20.07.2023 - 31.07.2023.

Суд проаналізував зміст наданих учасниками справи доказів (а.с.29-34) та наголошує на таких істотних обставинах:

- 20.06.2023 ДПС України скерувало Генеральному штабу Збройних Сил України на погодження списки осіб, які пропонуються до бронювання, в т.ч. ОСОБА_1 ;

- 08.07.2023 Генеральний штаб Збройних Сил України скерував Міністерству економіки України лист про погодження списків осіб для бронювання, в т.ч. ОСОБА_1 ;

- 20.07.2023 Мінекономіки видало наказ №8911 «Про бронювання військовозобов'язаних за Державною податковою службою України», забронювало на період мобілізації та на воєнний час військовозобов'язаних за списками, погодженими Генеральним штабом Збройних Сил України, в т.ч. ОСОБА_1 ;

- 24.07.2023 Мінекономіки скерувало до Державної податкової служби України (вх.ДПС від 24.07.2023 від №74458/5) та Генерального штабу Збройних Сил України;

- 25.07.2023 Державна податкова служба України скерувала до ГУ ДПС у Львівській області наказ Мінекономіки від 20.07.2023 №8911 - з метою видання військовозобов'язаним витягу з наказу для підтвердження надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на строк проведення мобілізації, за винятком військовозобов'язаних, що не погоджені Генеральним штабом Збройних Сил України;

- 25.07.2023 в ГУ ДПС у Львівській області зареєстровано (вх.3402/8) лист ДПС України, яким надіслано наказ Мінекономіки №8911 від 20.07.2023.

Отже, ГУ ДПС у Львівській області лише 25.07.2023 отримало документи про бронювання його співробітників (в т.ч. ОСОБА_1 ) та щонайшвидше 25.07.2023 отримало можливість видати передбачені Порядком №76 документи - повідомлення про бронювання (додаток 5 до Порядку №76; а.с.13) та витяг з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного (Додаток 3 до Порядку №76; а.с.11).

Відповідно до пункту 11 Порядку №76:

1) документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки, є витяг з рішення Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаних, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади;

2) органи державної влади у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік;

3) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік.

Суд констатує, що станом на 20.07.2023 ГУ ДПС у Львівській області не володіло та, відповідно, не видавало позивачу та не скеровувало РТЦК та СП передбачені Порядком №76 документи (Додаток 3 та Додаток 5) про бронювання ОСОБА_1 , а ОСОБА_1 , відповідно, не мав та не міг мати відомостей про власне бронювання та документів, що підтверджують надання йому як військовозобов'язаному відстрочки. Ця обставина свідчить про те, що твердження позивача про надання ним 20.07.2023 працівникам відповідача відомостей та документів про бронювання ОСОБА_1 не відповідає дійсності.

Станом на 20.07.2023 у відповідача (а також позивача та третьої особи) не було і не могло бути передбачених Порядком №76 документів, що підтверджували б факт бронювання ОСОБА_1 та могли б бути перешкодою для прийняття рішення про призов позивача за мобілізацією. Отже, рішення відповідача (п.2.1. наказу №201 від 20.07.2023) є обґрунтованим та законним, підстав для його скасування суд не встановив.

Оцінюючи аргументи позивача щодо надіслання ГУ ДПС у Львівській області та ОСОБА_1 до Шевченківського РТЦК та СП документів про бронювання військовозобов'язаного, суд враховує такі обставини:

Шевченківський РТЦК та СП отримав:

1) повідомлення про бронювання ОСОБА_1 - 25.07.2023;

2) витяг з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 - 31.07.2023.

Станом на ці дати ОСОБА_1 вже був військовослужбовцем, тому відповідач не мав правових та фактичних підстав для перегляду прийнятого ним рішення . Суд враховує, що такий підхід суду відповідає висновку щодо застосування статей 23- 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», викладеному в постанові Верховного Суду від 22.05.2023 у справі № 260/1851/22 (№ в ЄДРСР 111036099).

Отже, в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити з мотивів безпідставності його позовних вимог.

Враховуючи висновок суду по суті позовних вимог понесені позивачем судові витрати на професійну правничу допомогу слід покласти на нього. Разом з тим, сторони не надали суду будь-яких доказів понесення ними судових витрат, що підлягають розподілу, тому суд не приймає з цього приводу рішення.

Повне рішення виготовлене 16.10.2023.

Керуючись ст.ст. 19-20,22,25-26,90,139,241-246, 250-255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Москаль Р.М.