Рішення від 16.10.2023 по справі 320/10344/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2023 року м.Київ № 320/10344/22

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому просить суд:

- зобов'язати Київський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки внести зміни у довідку про грошове забезпечення, видану органу Пенсійного фонду у Київській області від 17.02.2022 та від 01.09.2022 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 передбачені постановою КМУ №704, наступні складові: 100% президентської надбавки (ПО+ВЗ+ВР) 70% надбавку за безперервну службу 23 роки (ПО+ВЗ+ВР); 50% Надбавку за особливо важливе завдання (ПО+ВЗ+ВР); 100% надбавку за особливості проходження служби (ПО+ВЗ+ВР); 10% надбавку за робота з таємними виробами, носіями, документами; 100% нарахування премії (ПО); щорічну одноразову матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення що становить 50505 грн; щорічну допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення, що становить 50505,00 грн;

- припинити дискримінацію ОСОБА_1 у визначенні зменшеного розміру довідки про грошове забезпечення, а саме надбавки (65%) за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, що передбачена у Постанові КМУ №704, та вказується у довідці про грошове забезпечення; у нарахуванні премії 35% замість 100%; у відсутності в довідці, передбаченої постановою КМУ №704 надавати один раз на рік військовослужбовцям матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, що нанесло позивачу збитки за 5 років у сумі 252525,00 грн; у відсутності в довідці, передбаченої постановою КМУ №704 надавати один раз на рік військовослужбовцям допомоги для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення, що нанесло позивачу збитки за 5 років 252525,0 грн;

- зобов'язати Київський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у 10 денний термін, з часу набрання рішення суду законної сили, видати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській обл. оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2018 з включенням всіх попередніх скасованих надбавок та нових встановлених розмірів надбавок згідно постанови КМУ №704 від 30.08.2017;

- за видачу недостовірних документів (довідок про грошове забезпечення ОСОБА_1 ) до пенсійного фонду у Київській області за період з 01.01.2018 по 01.01.2023 стягнути з Київський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, на підставі ст.625 ЦПК суми: щомісячної пенсії за період з 01.01.2018 по 01.01.2023 (5 років = 60 міс.), що становить 2 272 531,20грн; 3% річних становить 39598.00 грн; втрати від інфляції що становлять 409033.30 грн; компенсаційні втрати частини доходів. К=0,14 318154,4 грн; щорічної матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 01.01.2023 (час винесення рішення), що становить 252525 грн; 3% річних становить 4400,0 грн; втрати від інфляції становлять 45452.0 1грн; компенсаційні втрати частини доходів К=0,14 35353,5 грн; щорічної допомоги для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 01.01.2023 (час винесення рішення), що становить 252525.00 грн; 3% річних становить 4400,00 грн; втрати від інфляції становлять 45452,02 грн; компенсаційні втрати частини доходів. К=0,14 35353,5грн.

Позов мотивовано протиправністю дій відповідача при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, що призвело до зменшення розміру грошового забезпечення, а саме, зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям з 100 до 65 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, що передбачена у Постанові КМУ №704, та вказується у довідці про грошове забезпечення; у нарахуванні премії 35% замість 100%; у відсутності в довідці, передбаченої постановою КМУ №704 надавати один раз на рік військовослужбовцям матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, що нанесло позивачу збитки за 5 років у сумі 252525,00 грн; у відсутності в довідці, передбаченої постановою КМУ №704 надавати один раз на рік військовослужбовцям допомоги для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення, що нанесло позивачу збитки за 5 років 252525,0 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та витребувано документи по справі від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду у Київській області.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якій просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що в межах повноважень та на виконання вимог чинного законодавства, відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 з урахуванням правових висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верхового суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 позивачу було складено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 від 17.02.2022 за №2/3/1/674, від 01.09.2022 за №2/3/1/2538 (ідентичного змісту) та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для перерахунку його пенсії з 01.04.2019.

Позивач у поданій до суду відповіді на відзив зазначив, що відповідач не надав наявних у нього доказів, засвідчених належних чином позивачу, а тому вважається, що він взагалі не подав доказів, які витребовував у нього суд своєю ухвалою від 03.01.2023.

Позивач вказав, що не погоджується з твердженням відповідача, що поданий позивачем позов стосовно оновленої довідки про грошове забезпечення є безпідставним. Позовну заяву позивачем подано стосовно порушення його конституційних прав, яка має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, за захистом не виплаченого «заробітку (грошове забезпечення) для обчислення пенсії».

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач, є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Бориспільським МРВ ГУ МВС України в Київській області 09.04.1998.

Позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Судом встановлено, що пенсія за вислугу років позивачу призначена з 01.12.1994, згідно заяви позивача з 30.06.2011 виплата пенсії за вислугу років припинена у зв'язку з переходом на пенсію, призначену за іншим законом, з 24.05.2018 за заявою позивача виплату пенсії за вислугу років поновлено.

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі позивач ФК 76756 від 01.04.2011 пенсія позивача обрахована в основному розмірі 74 % грошового забезпечення, яке складалось з таких сум:

посадовий оклад 162,00 грн.;

оклад за військове звання 125,00 грн.;

процентна надбавка за вислугу років 35 % - 100,45 грн.;

надбавки за особливо важливі завдання 50% - 804,60 грн.;

премія 10 % - 106,70 грн.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

Вказаний перерахунок був здійснений ГУ ПФУ із таких сум грошового забезпечення:

посадовий оклад 5070,00 грн.;

оклад за військовим званням 1340,00 грн.,

процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3205,00 грн.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

07.02.2022 позивач звернувся до відповідача з заявою видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення та надіслати її на адресу ГУПФУ у Київській області для подальшого перерахунку пенсії.

Як вбачається з супровідного листа Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17.02.2022 №2/3/1/674 ФК-76756 на адресу ГУ ПФУ у Київській області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019, яка видана на ім'я ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки від 17.02.2022 №2/3/1/674 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 за посадою відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді заступник командира батальйону з МПЗ становить:

посадовий оклад 5070,00 грн.;

оклад за військове звання 1340,00 грн.;

процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3205,00 грн.;

надбавки за особливо важливі завдання 65% - 6249,75 грн.;

премія 35 % - 1774,50 грн.

Розглянувши заяву позивача від 16.06.2022, відповідач листом від 21.06.2022 №2.3.1/1450 ФК-76756 повідомив, що відповідно до довідки №ФК-76756, яка видана Бориспільським РВК розмір грошового забезпечення позивача до 01.01.2008 становив 1756,00 грн. (посадовий оклад 162,00 грн.; оклад за військове звання 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 100,45 грн.; надбавки за особливо важливі завдання 50% - 387,45 грн.; НБС 70% - 542,43 грн., премія 33,3 % - 438,67 грн.).

З 01.01.2008 розмір грошового забезпечення позивача складав 2520,50 грн.: посадовий оклад 162,00 грн.; оклад за військове звання 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 100,45 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 804,60 грн.; премія 10 % - 106,70 грн.

З 01.01.2012 розмір грошового забезпечення позивача складав 3374,10 грн.: посадовий оклад 1067,00 грн.; оклад за військове звання 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 417,20 грн.; надбавка за виконання особливо важливі завдання 50% - 804,60 грн.; премія 90 % - 960,30 грн.

З 01.01.2018 розмір грошового забезпечення позивача складав 9615,00 грн.: посадовий оклад 5070,00 грн.; оклад за військовим званням 1340,00 грн.,процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3205,00 грн.

У даному листі відповідач зазначив, що в ході більш детального вивчення особово-пенсійної справи позивача було змінено розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. А саме переглянуто надбавку за вислугу років. Календарна вислуга років позивача відповідно до послужного списку становить 23 роки, що відповідно до Додатку 16 до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 передбачає від 20 до 25 років розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням складає 45 %.

08.08.2022 позивач не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся зі скаргою до відповідача.

Листом від 01.09.2022 №2.3.1/2539 ФК-76756 відповідач повідомив, що на ім'я позивача було надано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року та направлено до ГУ ПФУ у Київській області.

Як вбачається з супровідного листа Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.09.2022 №2/3/1/2538 ФК-76756 на адресу ГУ ПФУ у Київській області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019, яка видана на ім'я ОСОБА_1 . Водночас, раніше надану довідку №2/3/1/1427 від 20.06.2022 відповідач просив вважати недійсною.

Відповідно до довідки від 01.09.2022 №2/3/1/2538 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 за посадою відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді заступник командира батальйону з МПЗ становить:

посадовий оклад 5070,00 грн.;

оклад за військове звання 1340,00 грн.;

процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3205,00 грн.;

надбавка за особливості проходження служби 65% - 6249,75 грн.;

премія 35 % - 1774,50 грн.

Всього - 17639,25.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

У компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, позивачем не заперечується, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 з урахуванням правових висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верхового суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 відповідачем підготовлено позивачу та направлено до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 від 01.09.2022 №2/3/1/2538 для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019.

Спірним у даній справі є те, що на думку позивача, відповідач при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 від 01.09.2022 №2/3/1/2538 не включив всі складові грошового забезпечення, а саме: 100% президентської надбавки (ПО+ВЗ+ВР) 70% надбавку за безперервну службу 23 роки (ПО+ВЗ+ВР); 50% Надбавку за особливо важливе завдання (ПО+ВЗ+ВР); 100% надбавку за особливості проходження служби (ПО+ВЗ+ВР); 10% надбавку за робота з таємними виробами, носіями, документами; 100% нарахування премії (ПО); щорічну одноразову матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення що становить 50505 грн; щорічну допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення, що становить 50505,00 грн. З цього приводу суду зазначає наступне.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Матеріальна допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога для оздоровлення, винагорода за тривалість безперервної військової служби, виплата яких здійснювалася не щомісячно, не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Саме такий висновок викладений у Постанові Великої Палати Верхового суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.

Тож, відповідачем було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що підтверджується супровідним листом. Відповідно до довідки від 01.09.2022 №2/3/1/2538 розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 05.03.2019 за посадою відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді заступник командира батальйону з МПЗ становить 17639,25 грн.

посадовий оклад 5070,00 грн.;

оклад за військове звання 1340,00 грн.;

процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3205,00 грн.;

надбавка за особливості проходження служби 65% - 6249,75 грн.;

премія 35 % - 1774,50 грн.

Для визначення розміру грошового забезпечення відповідачем використано: посадовий оклад - 5070,00, оклад за військовим званням - 1340,00, надбавку за вислугу років (50%) - 3205,00, надбавку за особливо важливі завдання (65%) - 6249,75, та премію (35%) - 1774,50.

Разом з тим, з позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимоги про врахування відповідачем під час визначення розміру грошового забезпечення позивача також і додаткових видів грошового забезпечення таких, як 100% президентської надбавки (ПО+ВЗ+ВР) 70% надбавку за безперервну службу 23 роки (ПО+ВЗ+ВР); 50% надбавку за особливо важливе завдання (ПО+ВЗ+ВР); 100% надбавку за особливості проходження служби (ПО+ВЗ+ВР); 10% надбавку за робота з таємними виробами, носіями, документами; 100% нарахування премії (ПО), що в підготованій та наданій довідці не враховано відповідачем. Тобто, питання про включення/невключення саме цих складових має бути предметом розгляду та надання відповідної правової оцінки судом.

З цього приводу, суд зазначає про те, що зазначені додаткові види грошового забезпечення виплачувалися позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка втратила чинність на підставі постанови № 704 від 30 серпня 2017 року, що набрала чинності 01 березня 2018 року. Премія позивачу включена до зазначеної вище довідки у розмірі 35%.

Надбавки за виконання особливо важливих завдань станом на 05 березня 2019 року чинним законодавством не передбачена. Позиція про неможливість включення до складу грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 12 березня 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/1/1/18 № 802/2196/17-а.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються

При цьому, як вбачається зі змісту абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, ця норма виключає з переліку видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, певні їх види за родовими ознаками, а саме не враховуються скасовані чи такі види грошового забезпечення та премії, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Щодо визначення розмірів додаткових видів грошового забезпечення у процентному відношенні, суд зазначає, що визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить до дискреційних повноважень відповідача, виходячи із розмірів, установлених Кабінетом Міністрів України, та виходячи із середніх розмірів, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Щодо включення надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами, суд зазначає наступне.

У матеріалах справи відсутні докази, що позивачу була встановлена надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами.

Водночас, з викладеної відповідачем інформації у листі від 21.06.2022 №2.3.1/1450 судом встановлено, що до складу грошового забезпечення позивача до 01.01.2008 надбавку з таємними виробами, носіями, документами не включено, про що свідчить довідка №ФК-76756, яка видана Бориспільським РВК, яка міститься в матеріалах справи.

При цьому, посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за особливості проходження служби, премія включені до зазначеної довідки відповідно до висновків Верховного Суду, викладених за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05 березня 2019 року.

Таким чином, відсутні підстави для зобов'язання відповідача внести зміни у довідку про грошове забезпечення, видану органу Пенсійного фонду у Київській області від 17.02.2022 та від 01.09.2022 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 передбачені постановою КМУ №704, наступні складові: 100% президентської надбавки (ПО+ВЗ+ВР) 70% надбавку за безперервну службу 23 роки (ПО+ВЗ+ВР); 50% надбавку за особливо важливе завдання (ПО+ВЗ+ВР); 100% надбавку за особливості проходження служби (ПО+ВЗ+ВР); 10% надбавку за робота з таємними виробами, носіями, документами; 100% нарахування премії (ПО); щорічну одноразову матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення що становить 50505 грн.; щорічну допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення, що становить 50505,00 грн.

Інші позовні вимоги є похідними. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Оскільки судом відмовлено у задоволенні основної позовної вимоги, то у задоволенні інших позовних вимог, які є похідними слід відмовити.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з положеннями статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат, у даному випадку, відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.