Ухвала від 16.10.2023 по справі 925/903/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

16 жовтня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/903/22

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс Центр-М",

до відповідача - держави Російська Федерація в особі Генеральної прокуратури Російської Федерації,

про стягнення 154 940 212 грн,

представники учасників справи участі не брали.

УСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Черкаської області перебувала справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс Центр-М" до держави Російська Федерація в особі Генеральної прокуратури Російської Федерації про стягнення 154 940 212 грн.

19.12.2022 господарський суд ухвалив рішення, яким позов задовольнив повністю. Стягнув з держави Російська Федерація на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс Центр-М" (ідентифікаційний код 36780963, вул. Тищика, буд. 13, кв. 18, м. Умань, Уманський р-н, Черкаська обл., 20304) 154 940 212 (сто п'ятдесят чотири мільйони дев'ятсот сорок тисяч двісті дванадцять) грн шкоди завданої збройною агресією 24 лютого 2022 року за адресою: Черкаська область, Уманський район, сільська рада Паланська, автодорога Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка (через Вінницю) 535 км, будинок б/н. Стягнув з держави Російська Федерація в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) 868 350 грн судового збору.

17.01.2023 на виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 19.12.2022, судом видано відповідні накази.

05.10.2023 за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження із вимогою здійснити заміну позивача у справі та стягувача у виконавчому провадженні Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс Центр-М" (ідентифікаційний код 36780963, вул. Тищика, буд. 13, кв. 18, м. Умань, Уманський р-н, Черкаська обл., 20304) на фізичну особу - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) в порядку процесуального правонаступництва.

В обґрунтування поданої заяви заявник зазначає, що 30.05.2023 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Назаровцем Андрієм Тарасовичем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № НОМЕР_2 з виконання наказу № 925/903/22 виданого 17.01.2023 Господарським судом Черкаської області. Постановою від 30.05.2023 вказане виконавче провадження приєднано до зведеного виконавчого провадження НОМЕР_3 як вимоги п'ятої черги задоволення вимог стягувачів.

02.10.2023 між ТОВ "Ресурс Центр-М" та ОСОБА_1 укладено договір № 01 переуступки прав вимоги у відповідності до якого Кредитор передає (поступається) Новому Кредитору за плату, а Новий Кредитор отримує права грошової вимоги (права вимоги) до Російської федерації у розмірі визначеному рішенням Господарського суду Черкаської області по справі № 925/903/22 від 19.12.2022. Внаслідок передачі (поступки) Заборгованості за Договором, Новий Кредитор замінює Кредитора (Стягувача) у виконавчому провадженні № НОМЕР_2, включаючи право вимагати від боржника належного виконання всіх грошових зобов'язань згідно наказу від 17.01.2023 № 925/903/22 Господарського суду Черкаської області.

Згідно з квитанцією № A5E2-73H2-M854-438M від 02.10.2023 Новим кредитором ОСОБА_1 здійснено сплату коштів у розмірі 50 000 грн на користь Кредитора ТОВ "Ресурс Центр-М" згідно з п. 7.1. Договору.

ОСОБА_1 зазначає, що пунктом 6.2.3. договору сторони встановили, що Права вимоги переходять до нового кредитора з моменту підписання сторонами цього Договору, після чого Новий Кредитор стає кредитором по відношенню до Боржника по його заборгованості. При цьому виконання Новим Кредитором і Кредитором умов, визначених цим пунктом, є необхідним і достатньою підставою для оформлення права вимоги та звернення до Господарського суду Черкаської області із заявою про заміну сторони виконавчого провадження. Додаткового оформлення поступки права вимоги в цих випадках не потрібно.

Ухвалою від 06.10.2023 суд заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження призначив до розгляду у судовому засіданні на 16.10.2023 о 12:30.

12.10.2023 та 16.10.2023 за допомогою системи "Електронний суд" від ТОВ "Ресурс Центр-М" та ОСОБА_1 відповідно надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.

У судовому засіданні учасники справи участі не брали, про дату та час судового засідання належно повідомлені. Відповідач повідомлений шляхом розміщення 06.10.2023 оголошення про час і місце розгляду заяви на офіційному сайті Господарського суду Черкаської області вебсайту Судова влада.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Отже відповідач є належно повідомлений про час і місце судового засідання.

Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Процесуальне правонаступництво в розумінні ст. 52 ГПК України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

За абз. 1 ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. (ч. 1 ст. 334 ГПК України)

30.05.2023 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Назаровцем Андрієм Тарасовичем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № НОМЕР_2 з виконання наказу № 925/903/22 виданого 17.01.2023 Господарським судом Черкаської області про стягнення з держави Російська Федерація на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс Центр-М" 154 940 212 грн шкоди завданої збройною агресією 24.02.2022 за адресою: Черкаська область, Уманський район, сільська рада Паланська, автодорога Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка (через Вінницю) 535 км, будинок б/н. Постановою від 30.05.2023 вказане виконавче провадження приєднано до зведеного виконавчого провадження НОМЕР_3 як вимоги п'ятої черги задоволення вимог стягувачів. Відповідно до інформації про виконавче провадження з системи АСВП, зведене виконавче провадження № НОМЕР_3, до якого входить ВП № НОМЕР_2 з виконання наказу № 925/903/22 виданого 17.01.2023 Господарським судом Черкаської області, веде державний виконавець Департаменту ДВС ВПВР Міністерства юстиції України Онопрієнко Інна Віталіївна.

З матеріалів справи випливає, що 02.10.2023 ТОВ "Ресурс Центр-М" (Кредитор) та ОСОБА_1 (Новий Кредитор) підписали Договір переуступки прав вимоги № 01. (далі - Договір)

На умовах, встановлених цим Договором, Кредитор передає (поступається) Новому Кредитору за плату, а Новий Кредитор отримує права грошової вимоги (права вимоги) до Російської федерації у розмірі визначеному рішенням Господарського суду Черкаської області по справі № 925/903/22 від 19 грудня 2022 року. (п. 1.1. Договору)

Внаслідок передачі (поступки) Заборгованості за Договором, Новий Кредитор замінює Кредитора (Стягувача) у виконавчому провадженні № НОМЕР_2, включаючи право вимагати від боржника належного виконання всіх грошових зобов'язань згідно наказу від 17.01.2023 року № 925/903/22 Господарського суду Черкаської області. (п. 1.2. Договору)

Відповідно до умов цього Договору, Кредитор передає (поступається) Новому кредитору право вимоги до Боржникам виникли у Кредитора на підставі судового рішення: Рішення Господарського суду Черкаської області від 19 грудня 2022 року по справі № 925/903/22. Загальний розмір Заборгованості Боржника, права вимоги за якими відступаються, становить 154 940 212 (сто п'ятдесят чотири мільйони дев'ятсот сорок тисяч двісті дванадцять) станом на дату підписання цього Договору. (п. 6.1. Договору)

Згідно з п. 6.2. Договору, оформлення права вимоги відбувається в наступному порядку:

6.2.1. За Договором Кредитор передає, а Новий кредитор приймає право вимоги в розмірі 154 940 212 (сто п'ятдесят чотири мільйони дев'ятсот сорок тисяч двісті дванадцять).

6.2.2. Для підтвердження автентичності Прав Вимоги, Кредитор надає Нового Кредитору Документацію: матеріали виконавчого провадження, судове рішення, та документи на підставі яких було обґрунтовано правову позицію в Господарському суді Черкаської області.

6.2.3. Права вимоги переходять до нового кредитора з моменту підписання сторонами цього Договору, після чого Новий Кредитор стає кредитором по відношенню до Боржника по його заборгованості.

При цьому виконання Новим Кредитором і Кредитором умов, визначених цим пунктом, є необхідним і достатньою підставою для оформлення права вимоги та звернення до Господарського суду Черкаської області із заявою про заміну сторони виконавчого провадження. Додаткового оформлення поступки права вимоги в цих випадках не потрібно.

6.2.4. Права вимоги за цим Договором здійснюється без згоди боржника.

З моменту переходу до нового кредитора прав вимоги, відповідно до умов п. 6.2.3 цього Договору, Новий Кредитор замінює Кредитора і набуває всіх прав (в тому числі прав грошових вимог) Кредитора. Разом з Правами Вимоги, до нового кредитора переходять всі інші, пов'язані з ними права, в обсязі і на умовах, які існували на момент переходу цих прав, зокрема, пред'явлення претензій Боржнику по заборгованості, право на звернення до суду за місцем, визначеним чинним законодавством, право на всі суми, які Новий Кредитор одержить від боржника на виконання його вимог, і інші, включаючи права, що забезпечують зобов'язання боржника. (п. 6.3. Договору)

В якості компенсації за придбання (уступку) прав вимоги, Новий Кредитор сплачує Кредитору плату в розмірі, яка станом на дату підписання цього Договору становить 50 000,00 грн. (п'ятдесят тисяч гривень) без ПДВ. (п. 7.1. Договору)

Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і діє до повного виконання відповідних зобов'язань Сторонами. (п. 13.1. Договору)

Згідно з квитанцією № A5E2-73H2-M854-438M від 02.10.2023 Новим кредитором ОСОБА_1 здійснено сплату коштів у розмірі 50 000 грн на користь Кредитора ТОВ "Ресурс Центр-М" згідно з п. 7.1. Договору.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва.

Сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор. (ч. 1 ст. 510 ЦК України)

Такий статус сторін у правовідносинах існує до моменту виконання боржником зобов'язань перед кредитором, які відповідно до ст. 599 ЦК України припиняються, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Таким чином, заміна кредитора у зобов'язанні допускається шляхом відступлення права вимоги на підставі правочину протягом усього часу існування зобов'язання, якщо це не суперечить договору та не заборонено законом.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. (ст. 204 ЦК України)

Отже, вирішуючи питання про наявність підстав для заміни учасника справи (сторони виконавчого провадження) правонаступником за відсутності обставин, що свідчать про нікчемність договору, на підставі якого подано заяву про заміну учасника правовідносин, а також відомостей щодо оспорювання або визнання недійсним цього договору у встановленому порядку, суд має виходити з принципу правомірності цього правочину, дослідивши та надавши оцінку достатності та достовірності наданих в обґрунтування заяви про заміну сторони доказів для здійснення відповідної заміни. Такий висновок міститься в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2019 у справі № 916/2286/16.

Договір про відступлення права вимоги не оспорюється або не визнаний у встановленому порядку недійсним і на відповідні обставини не посилаються учасники справи.

В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про визнання Договору переуступки недійсним, заперечення учасниками справи факту правомірності укладення цього Договору.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов'язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права чи інтереси. (ст. 18 ГПК України)

Оскільки виконання рішення суду є невід'ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному ГПК України та Законом України "Про виконавче провадження", який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Законом України "Про виконавче провадження", зокрема п. 5 ст. 15 визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

За своєю суттю заміна кредитора в зобов'язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу. У зв'язку з заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, і її заміна новим кредитором проводиться відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" за заявою заінтересованої особи. Такою заінтересованою особою є новий кредитор (правонаступник).

Заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.

Судові рішення, які набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України. Вибуття первісного кредитора і заміна його новим не скасовує обов'язковості виконання рішення суду, при цьому реалізувати право на примусове стягнення присуджених судом сум можливо лише шляхом заміни сторони стягувача у виконавчому провадженні, оскільки новий кредитор, без вирішення питання про заміну сторони у зобов'язанні, не має права звернутися до органу державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання рішення суду.

Європейський суд з прав людини вказує, що "право на суд" було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду" (HORNSBY v. GREECE, № 18357/91, § 40, ЄСПЛ, від 19 березня 1997 року).

Отже, наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконане боржником, не припиняє зобов'язальних правовідносин сторін договору, тому зміна кредитора у зобов'язанні шляхом відступлення права вимоги із зазначенням у договорі обсягу зобов'язання, яке передається на стадії виконання судового рішення не обмежує цивільних прав учасників спірних правовідносин.

Аналогічну позицію викладено в постановах Верховного Суду від 05.12.2018 у справі № 643/4902/14 та від 16.06.2020 у справі № 922/4519/14.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе замінити стягувача (сторону виконавчого провадження № НОМЕР_2) за наказом господарського суду Черкаської області у справі № 925/903/22 від 19.12.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Ресурс Центр-М" (ідентифікаційний код 36780963, вул. Тищика, буд. 13, кв. 18, м. Умань, Уманський р-н, Черкаська обл., 20304) на його правонаступника ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).

Керуючись ст. 234, 235, 255, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження.

Замінити стягувача (сторону виконавчого провадження № НОМЕР_2) за наказом Господарського суду Черкаської області у справі № 925/903/22 від 19.12.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Ресурс Центр-М" (ідентифікаційний код 36780963, вул. Тищика, буд. 13, кв. 18, м. Умань, Уманський р-н, Черкаська обл., 20304) на його правонаступника ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня оголошення.

Копії ухвали направити ОСОБА_1 поштою та за допомогою системи "Електронний суд", ТОВ "Ресурс Центр-М" поштою та на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_2 , державному виконавцю Онопрієнко І.В. поштою та на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_3.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.10.2023.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

Попередній документ
114223381
Наступний документ
114223383
Інформація про рішення:
№ рішення: 114223382
№ справи: 925/903/22
Дата рішення: 16.10.2023
Дата публікації: 19.10.2023
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Черкаської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань; про відшкодування шкоди
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (13.10.2023)
Дата надходження: 12.09.2022
Предмет позову: стягнення
Розклад засідань:
17.10.2022 11:00 Господарський суд Черкаської області
18.11.2022 10:00 Господарський суд Черкаської області
19.12.2022 10:00 Господарський суд Черкаської області
16.10.2023 12:30 Господарський суд Черкаської області