ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.10.2023м. ХарківСправа № 922/3630/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ємельянової О.О.
при секретарі судового засідання Катречко Д.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Керівника Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області (61004, м. Харків, вул. Конєва, буд. 20) в інтересах держави, в особі : позивача 1: Державної службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (01001, м. Київ, вул.. Бориса Грінкевича, буд. 1) позивача 2: Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (61166, м. Харків, пр.. Науки, буд. 40, поверх 6) позивача 3: Північно - Східний офіс Держаудитслужби (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 4 під'їзд, 10 поверх) 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів Харківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (61157, м. Харків, вул. Москалівська, буд. 148)
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Харківгаз збут” (61093, м. Харків, вул. Петра Болбачана, буд. 54)
про стягнення 52 250,13 грн.
за участю представників сторін:
прокурора: Лахтюк Л.В.;
позивача 1: Сергієнко І.М.;
позивача 2: Головня Л.А.;
позивача 3: Смородська М.С.;
відповідача: Романенко О.М;
3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів Харківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів: не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Керівник Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області в інтересах держави в особі: позивача 1 Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, позивача 2: Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, позивача 3: Північно - Східний офіс Держаудитслужби звернувся до Господарського суду Харківської області і з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Харківгаз збут” про стягнення безпідставно сплачених бюджетних коштів у сумі 52 250,13 грн.
Також до стягнення заявлені судові витрати.
Розгляд справи, просить суд здійснювати з обов'язковою участю прокурора.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 21.01.2020 року Харківською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на офіційному веб-сайті уповноваженого органу з питань закупівель “Прозорро” опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів (відкриті торги: UA-2020-01-21-001638-а) із зазначенням наступних відомостей про предмет закупівлі - товари, класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015:09120000-6-Газове паливо (природний газ), місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг - України, м. Харків, вул. Москалівська, 148, пр.-т. Гагаріна, 157. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: 31.12.2020 року.
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій № UA-2020-01-21-001638-а дата та час розкриття тендерної пропозиції 10.02.2020 року, учасник Товариство з обмеженою відповідальністю “Харківгаз збут” відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації, відсутні підстави для відмови, встановлені статтею 17 Закону України “Про публічні закупівлі”. 24.02.2020 року між Харківською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Товариством з обмеженою відповідальністю “Харківгаз збут” було укладено договір № 41GB617-485-20 на постачання природного газу. Також між сторонами було укладено ряд додаткових угоди, якими сторонами було збільшено ціну газу та зменшено кількість щодо об'єму постачання. Проте як зазначає прокурор, при укладанні додаткових угод до договору про постачання природного газу споживачу № 41GB617-485-20 порушено вимоги Закону України “Про публічні закупівлі” оскільки останні не мають належного документального обґрунтування та підтвердження коливання ціни природного газу, не містять відомостей щодо динаміки ціни на предмет закупівлі, у них відсутній аналіз вартості ціни природного газу на конкретну дату у порівнянні з моментом укладання договору, у зв'язку із чим на думку прокурора не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов договору на підставі пункту 2 частини 4 статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі”, а тому вищевказані додаткові угоди є нікчемними. Таким чином, за твердженнями прокурора, нікчемність додаткових угод означає, що зобов'язання сторін регулюється умовами первісного договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року, що укладений відповідно до вимог законодавства, а отримана відповідачем оплата у сумі 52 250,13 грн. за товар, який не був ним поставлений, підлягає стягненню з відповідача на підставі частини 1 статті 670 Цивільного кодексу України.
Ухвалою суду від прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/3630/23. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 13 вересня 2023 року о 11:00 год. Встановлено відповідачу 15 (п'ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Встановлено відповідачу 5 (п'ятиденний) строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень відповідно до вимог статті 167 Господарського процесуального кодексу України, та із доказами направлення їх іншим учасникам справи (з описом вкладення). Встановлено прокурору та позивачам 5 (п'ятиденний) строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів Харківську регіональну державну лабораторію Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Встановлено третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів, строк на подачу пояснень по суті спору протягом 5 (п'яти) днів з моменту отримання цієї ухвали (із доказами направлення їх учасникам справи, опис вкладення у цінний лист).
11.09.2023 року від Державної службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів через канцелярію суду надійшла заява (вх. № 24378/23) про участь у судовому засіданні (13.09.2023 року об 11:00 год.) в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 12.09.2023 року задоволено заяву Державної службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (вх. № 24378/23 від 11.09.2023 року) про участь у судовому засіданні (13.09.2023 року об 11:00 год.) в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
13.09.2023 року від відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання (вх. № 4750/23) про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 13.09.2023 року, яку занесено до протоколу судового засідання. судом з розгляду справи оголошено перерву до 11 жовтня 2023 року. Також, судом задоволено усне клопотання позивача 1 від 13.09.2023 року про проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції.
06.10.2023 року від позивача 1 через канцелярію суду надійшло клопотання (вх. № 27160/23).
06.10.2023 року від позивача 1 через канцелярію суду надійшло клопотання (вх. № 27218/23).
10.10.2023 року від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 27498/23) у якому останній, просить суд, поновити строк на подання відзиву на позовну заяву. Відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
10.10.2023 року від відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання (вх. № 27501/23) про зупинення провадження у справі, у якому останній, просить суд, зупинити провадження у справі до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справ № 918/1043/21, № 922/2321/22 та оприлюднення постанов по цим справам, обставини у яких є подібними обставинам даної справи та від висновків яких залежить вирішення даної справи.
10.10.2023 року від позивача 2 через канцелярію суду надійшло клопотання (вх. № 27640/23).
11.10.2023 року від позивача 3 через канцелярію суду надійшло клопотання (вх. № 27714/23) про долучення документів у підтвердження повноважень представника.
11.10.2023 року від прокурора через канцелярію суду надійшли клопотання (вх. № 27716/23 та вх. № 27752/23) про долучення документів у підтвердження повноважень представника.
Ухвалою суду від 11.10.2023 року яку занесено до протоколу судового засідання, судом задоволено клопотання відповідача викладене у відзиві на позовну заяву про поновлення строку на подання відзиву. Поновлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву, відзив та додані до нього документи судом долучено до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 11.10.2023 року, яку занесено до протоколу судового засідання, судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, оскільки як вбачається із матеріалів справи, розгляд справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті розпочато 13.09.2023 року.
Пунктами 1-3 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках: 1) смерті або оголошення померлою фізичної особи, яка була стороною у справі або третьою особою з самостійними вимогами щодо предмета спору, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво; 2) необхідності призначення або заміни законного представника учасника справи; 3) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках: 1) перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі.
Відповідно до вимог пункту 3 статті 195 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3 частини першої статті 227 та пунктом 1 частини першої статті 228 цього Кодексу.
Присутній у судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та просив суд, позов задовольнити.
Присутні у судовому засіданні представники позивачів надали усні пояснення щодо позовних вимог, та позов підтримали у повному обсязі.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача надав усні заперечення щодо позовних вимог, та просив суд відмовити у задоволенні позову.
3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів Харківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у призначене судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить направлення на юридичну адресу останньої копії ухвали суду від 13.09.2023 року.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, заслухавши присутніх у судовому засіданні уповноважених представників сторін, суд встановив наступне.
Як зазначає прокурор, Новобаварською окружною прокуратору міста Харкова опрацьована розміщена на офіційному веб-порталі публічних закупівель «Prozorro» інформація щодо проведення процедур публічних закупівель товарів, робіт та послуг розпорядниками бюджетних коштів та встановлено наступне.
21.01.2020 Харківською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на офіційному веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель «Прозорро» (https://prozorro.gov.ua) опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів (відкриті торги: UA-2020-01-21- 001638-а), із зазначенням відомостей про предмет закупівлі - товари, класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015:09120000-6 - Газове паливо (природний газ), місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг -Україна, м. Харків, вул. Москалівська, 148; пр. Гагаріна, 157. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: 31 грудня 2020 року.
Також прокурор зазначає, що відповідно до інформації на офіційному веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель «Прозорро» (https://prozorro.gov.ua), у тому числі згідно з реєстром отриманих тендерних пропозицій та протоколом розкриття тендерних пропозицій, у проведенні вказаної процедури закупівлі прийняли участь:
- ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ», яким надано остаточну пропозицію у розмірі 139 998,00 грн.;
- ТОВ «ЄВРОЕНЕРГОГА3», якою надано остаточну пропозицію у розмірі 139 998, 60 грн.
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій NUA-2020-01-21-001638-а дата та час розкриття тендерної пропозиції 10.02.2020 року, учасник ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації, відсутні підставі для відмови, встановлені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
У подальшому, 24.02.2020 року між Харківською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (3-я особа, споживач) та ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» (відповідач, постачальник) було укладено договір № 41 GB 617-485-20 щодо постачання товару, а саме: природного газу ДК 021:2015-09120000-6. Плановий обсяг постачання газу за договором - 33 333 куб.м.
Загальна сума договору на постачання природного газу на момент його підписання складає 139 998 грн. 00 коп. з ПДВ.
Відповідно до пункту 3.2 договору ціна газу становить 3,49998 грн. за м.куб., крім того ПДВ 0,70000 грн., всього з ПДВ 4,19998 грн. Ціна зазначена в пункті 3.2 договору. може змінюватись протягом дії договору у порядку, встановленому діючим законодавством України, не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Також прокурор зазначає, що відповідно до пункту 3.3 договору зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору.
За твердженнями прокурора, у подальшому між споживачем та постачальником укладено:
1) додаткову угоду № 1 від 03.03.2020 року до договору № 41 GВ 617-485-20, згідно із якою було викладено пункт 1.3 договору в уточненій редакції та зазначено суму ПДВ 23 333,00 грн. Інші положення договору залишилися незмінними.
2) додаткову угоду № 2 від 29.09.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 31 083,90 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 4,619974 грн. за куб.м., у тому числі ПДВ 0,769996 грн. (ціну збільшено на 9,99%).
Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 08.09.2020 року.
3) додаткову угоду № 3 від 29.09.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 29 039,26 куб.м. та його розподілу до місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 5,081970 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 0,846995 грн. (ціну збільшено на 9,99%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 15.09.2020 року.
4) додаткову угоду № 4 від 30.09.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору 3 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 27 180,47 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 5,590166 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 0,931694 грн. (ціну збільшено на 9,99%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 24.09.2020 року.
5) додаткову угоду № 5 від 30.09.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 25 490,67 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 6,149183 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,024864 грн. (ціну збільшено на 10,00%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 30.09.2020 року.
6) додаткову угоду № 6 від 13.10.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 23 954,48 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 6,764100 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,127350 грн. (ціну збільшено на 9,99%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 01.10.2020 року.
7) додаткову угоду 7 від 29.10.2020 року, згідно з якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 22 557,96 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 7,440504 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,240084 грн. (ціну збільшено на 9,99%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 20.10.2020 року.
8) додаткову угоду № 8 від 02.10.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 21 802,71 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 7,865891 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,310982 грн. (ціну збільшено на 5,71%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 28.10.2020 року.
9) додаткову угоду № 9 від 13.11.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 20 602,46 куб.м. та його розподілу о місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 8,652000 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,442000 грн (ціну збільшено на 9,99%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 01.11.2020 року.
10) додаткову угоду № 10 від 30.11.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 20 365,37 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 8,851891 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,475315 грн. (ціну збільшено на 2,31%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 25.11.2020 року.
11) додаткову угоду № 11 від 21.12.2020 року, згідно із якою внесено зміни до розділу договору щодо «Місцезнаходження та банківських реквізитів сторін».
12) додаткову угоду № 12 від 24.12.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору № 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 19 889,50 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах.
Також було зменшено загальну суму договору на постачання газу до 135 785, 63 грн. з ПДВ 22 630,94 грн.
13) додаткову угоду № 13 від 29.12.2020 року, згідно із якою сторони домовились внести зміни до договору у відповідності до частини 5 статті 36 3акону України «Про публічні закупівлі», дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому.
14) додаткову угоду № 14 від 27.01.2021 року, згідно із якою затверджено плановий обсяг постачання газу за додатковою угодою 2788,83 куб.м. та його розподіл по місяцях.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 9,737076 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,622846 грн. (ціну збільшено на 9,99%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 05.01.2021 року.
15) додаткову угоду № 15 від 28.01.2021 року, згідно із якою зменшено плановий обсяг постачання газу за додатковою угодою до 2742,93 куб.м. та його розподіл по місяцях.
Крім того, до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 9,900001 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,650000 грн. (ціну збільшено на 1,67%). Дія вказаної додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами з 15.01.2021 року.
За твердженнями прокурора, внаслідок укладання додаткових угод ціну за 1 куб.м. газового палива збільшено з 4,19998 грн. до 9,90001 грн. (з ПДВ) за 1 куб.м, тобто на 135,71 % від первинної ціни. Внаслідок укладання додаткових угод, обсяг постачання газового палива за 2020 рік зменшено з 33 333 куб.м. до 19 889,5 куб. м., що на 13 443,4 куб.м. менше від запланованого первісними умовами договору N 41 GB 617-485-20.
При цьому, подані відповідачем документи не підтверджують коливання ціни газового палива за куб.м. в сторону збільшення, а лише зазначають середню ринкову ціну газового палива. При укладанні вищезазначених додаткових угод до договору про постачання природного газу № 41 GB 617-485-20 від 24.02.2020 року порушено вимоги Закону України «Про публічні закупівлі», а саме підставами внесення змін до істотних умов договору про постачання природного газу № 41 GB 617-485-20 від 24.02.2020 року додатковими угодами в частині збільшення ціни за одиницю товару обґрунтовано наступним:
- ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати N 950/20 від 08.09.2020 року, згідно із якою по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів, зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, вартість природного газу з 01.09.2020 року відповідно складає діапазон цін з 4990,00 по 6345,00 грн. /за 1000 куб.м.
Крім того, приведена вартість природного газу на європейському хабі ТТF станом на 01.09.2020 року та станом на 07.09.2020 року та розраховано рівень коливання ціни між вказаними періодами, а саме +13,56%. Також зазначено, що довідка носить фактографічно-інформаційний характер та не враховує умов договорів та контрактів.
- ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати № 1018/20 від 15.09.2020 року, згідно з якою по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів, зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, зазначена вартість природного газу у вересні 2020 року в порівнянні з серпнем 2020 року та розраховано коливання ціни між вказаними періодами за конкретним переліком постачальників газу. Також зазначено, що довідка носить фактографічно-інформаційний характер та не враховує умов договорів та контрактів.
- ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати № 1069/20 від 23.09.2020 року, відповідно до якої згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі «Українська енергетична біржа» приведена вартість природного газу на європейському хабі TTF станом на 12.09.2020 року та станом на 22.09.2020 рік та розраховано рівень коливання ціни між вказаними періодами, а саме +10,00%. Також зазначено, що довідка носить фактографічно-інформаційний характер та не враховує умов договорів та контрактів.
- ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати 3 1122/20 від 30.09.2020 року, відповідно до якої згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі «Українська енергетична біржа» приведена вартість природного газу на європейському хабі TTF станом на 01.09.2020 рік та станом на 29.09.2020 рік та розраховано рівень коливання ціни між вказаними періодами, а саме +19,86%. Також зазначено, що довідка носить фактографічно-інформаційний характер за не враховує умов договорів та контрактів.
- ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати № 1205/20 від 12.10.2020 року, відповідно до якої по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, зазначена вартість природного газу з 01.10.2020 року становить діапазон цін з 5772,20 по 7865,891 грн. / за 1000 куб.м. Крім того, зазначаються середньозважені ціни станом на 02.10.2020 року та 08.10.2020 року та розраховано коливання ціни між вказаними періодами +10,98%. Також зазначено, що довідка носить фактографічно-інформаційний характер та не враховує умов договорів та контрактів.
- ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати № 1381/20 від 09.11.2020 року, відповідно до якої по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, зазначена вартість природного газу з 01.11.2020 року становить діапазон цін з 6870,00 по 8851,891 грн. / за 1000 куб.м. Крім того, зазначаються середньозважені ціни на умовах післяплати за жовтень 2020 року та станом на 05.11.2020 року та розраховано коливання ціни між вказаними періодами +20,59%. Також зазначено, що довідка носить фактографічно-інформаційний характер та не враховує умов договорів та контрактів.
- ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати N 1519/20 від 26.11.2020 року, відповідно до якої по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, зазначена вартість природного газу у листопаді 2020 року в порівнянні з жовтнем 2020 року, та розраховано коливання ціни між вказаними періодами за конкретними постачальниками газу. Також зазначено, що довідка носить фактографічно-інформаційний характер та не враховує умов договорів та контрактів.
Вищевказане за твердженнями прокурора, свідчить проте, що в цінових довідках Харківської торгово-промислової палати не зазначено вартість природного газу на попередні дати, з яких почалася зміна ціни на ринку, а лише зазначено вартість на конкретну дату або визначено коливання ціни між різними періодами.
Крім того, у вказаних довідках не зазначено, чи є вказана ціна середньою по Україні та якою є середня ціна на природний газ на території окремих регіонів України. Вищевказані довідки не відображають інформацію, яка надає можливість прослідкувати динаміку цін, а отже встановити її рух у бік збільшення чи зменшення та встановити факт наявності коливання ціни. Також, вищезазначені документи не містять доказів на підтвердження ринкової вартості газу на момент укладення договору, що дало б можливість порівняти рівень цін та дійти висновку про зменшення або збільшення ціни впродовж року
Прокурор також зазначає, що вказані довідки не містять інформації щодо коливання ціни природного газу на ринку в сторону його збільшення після укладення договору та за своїм змістом та суттю є лише документами довідково-інформаційного характеру та фактично дублюють дані із сайтів мережі Інтернет, в яких не міститься точної інформації про коливання цін на газ станом як на момент звернення товариства про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод.
Враховуючи вищевикладене. На думку прокурора, додаткові угоди № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року до договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року не мають належного документального обґрунтування та підтвердження, укладені з порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі», та є нікчемними, а надані постачальником довідки торгово-промислової палати не є належними доказами на підтвердження коливання ціни на природній газ, оскільки, вказані документи не доводять коливання ціни на момент ініціювання укладення додаткової угоди у порівнянні з ціною на момент укладення договору.
За твердженнями прокурора, відповідачем всупереч інтересів держави, без будь-яких належних на те підстав, в порушення статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та положень договору про закупівлю за державні кошти, укладено додаткові угоди № 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, якими підвищено ціни на предмет договору, а також зменшено обсяги природного газу, який планується закупити. При цьому, укладення додаткових угод № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року за значно короткий проміжок часу, вказує на те, що не могло бути підтвердженої підстави для внесення змін до умов договору, щодо ціни товару, оскільки, розрахунок відсотків зміни ціни і кількості здійснюється у додатковій угоді від ціни підписаного договору, а у наступних додаткових угодах за потреби - від останньої зміни ціни та кількості
Таким чином, за твердженнями прокурора, за період з січня 2020 року о грудень 2020 року споживачем спожито 19 889,50 куб.м. природного газу та сплачено 135 785,63 грн. Натомість за первісними умовами договору Nє41GB617-485-20 від 24.02.2020 року за 33 333 куб.м. газу споживач повинен був сплатити 139 998,00 грн., що дорівнює обсягу поставленого природного газу за договором 33 333 куб.м. помноженого на первісну ціну 4,19998 з ПДВ за 1 куб.м. газу.
За розрахунком прокурора, переплата за спожити1 природний газ за цінами, передбаченими незаконними додатковими угодами складає 135 785,63 грн. (19889,50 *4,19999)= 52 250,13 грн.
Вищевказане на думку прокурора свідчить про те, що на підставі додаткових угод № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року до договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року на рахунок постачальника було надмірно сплачено бюджетних коштів на загальну суму 52 250,13 грн. Таким чином, Харківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів самостійно укладаючи договори, оплата яких здійснюється за бюджетні кошти, прийняла запропоновані постачальником умови, якими збільшується ціна за одиницю товару, що фактично призвело до зменшення обсягів закупівлі, та як наслідок, надмірну переплату бюджетних коштів.
Вищевказані обставини, стали причиною звернення прокурора із відповідним позовом до суду.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
В статті 174 Господарського кодексу України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до частини 1 статті 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно частини 1 статті 628 Цивільного кодексу України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
В силу стаття 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом, як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Відповідно до частини 2 статті 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно і частинами 4, 5 статті 656 Цивільного кодексу України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці вили договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, для забезпечення потреб держави та територіальної громади, визначено Законом України "Про публічні закупівлі", метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно з статті 3 Закону закупівлі здійснюються, у тому числі, за принципами максимальної економії та ефективності.
Частиною 1 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, яка діяла на момент укладання додаткових угод) визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
У відповідності до статті 180 Господарського кодексу України (істотні умови господарського договору) зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.
Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, за результатами проведення відкритих торгів через систему “Prozorro” за ідентифікатором UA-2020-01-21- 001638-а між Харківською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (3-я особа, споживач) та ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» (відповідач, постачальник) було укладено договір № 41 GB 617-485-20 від 24.02.2020 року на постачання природного газу.
Пунктом 1.1. договору сторони визначили, що постачальник зобов'язується передати у власність споживачу природний газ: (згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 021:2015 - 09120000-6 Газове паливо (природний газ), а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.
Плановий обсяг постачання газу за договором до 33 333 куб.м. Постачальник у 2020 році здійснює постачання природного газу споживачу для власного споживання в обсязі 33 333 куб.м. , у тому числі по місяцях та кварталах: 1 квартал січень - 0, лютий - 6666,6, березень - 6666,6, 2 квартал - квітень - 0, травень - 0, червень - 0, 3 квартал - липень - 0, серпень - 0, вересень - 0, 4 квартал - жовтень - 6666,6, листопад - 6666,6, грудень - 6666,6. Загальна ціна договору на постачання природного газу на момент його підписання складає 139 998,00 грн. з ПДВ. Добові планові обсяги постачання газу визначаються шляхом ділення місячного планового обсягу газу на кількість днів протягом цього місяця (пункти 1.2. та 1.3. договору).
З вищевикладеного договору слідує, що загальна ціна газу з урахуванням ПДВ складає 139 998,00 грн.
До матеріалів справи прокурором надано додаткові угоди до договору, а саме:
1) додаткову угоду N 1 від 03.03.2020 року до договору N 41 GВ 617-485-20, згідно із якою було викладено пункт 1.3 договору в уточненій редакції та зазначено суму ПДВ 23 333,00 грн. Інші положення договору залишилися незмінними.
2) додаткову угоду N 2 від 29.09.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору N 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 31 083,90 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 4,619974 грн. за куб.м., у тому числі ПДВ 0,769996 грн. (ціну збільшено на 9,99%).
3) додаткову угоду N 3 від 29.09.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору N 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 29 039,26 куб.м. та його розподілу до місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 5,081970 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 0,846995 грн. (ціну збільшено на 9,99%).
4) додаткову угоду N 4 від 30.09.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору N 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 27 180,47 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 5,590166 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 0,931694 грн. (ціну збільшено на 9,99%).
5) додаткову угоду N 5 від 30.09.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору N 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 25 490,67 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 6,149183 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,024864 грн. (ціну збільшено на 10,00%).
6) додаткову угоду N 6 від 13.10.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору N 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 23 954,48 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 6,764100 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,127350 грн. (ціну збільшено на 9,99%).
7) додаткову угоду N 7 від 29.10.2020 року, згідно з якою внесено зміни до пункту 1.3 договору N 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 22 557,96 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 7,440504 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,240084 грн. (ціну збільшено на 9,99%).
8) додаткову угоду N 8 від 02.10.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору N 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 21 802,71 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 7,865891 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,310982 грн. (ціну збільшено на 5,71%).
9) додаткову угоду N 9 від 13.11.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору N 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 20 602,46 куб.м. та його розподілу о місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 8,652000 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,442000 грн. (ціну збільшено на 9,99%).
10) додаткову угоду N 10 від 30.11.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору Nє 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 20 365,37 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 8,851891 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,475315 грн. (ціну збільшено на 2,31%).
11) додаткову угоду N 11 від 21.12.2020 року, згідно із якою внесено зміни до розділу договору щодо «Місцезнаходження та банківських реквізитів сторін».
12) додаткову угоду N 12 від 24.12.2020 року, згідно із якою внесено зміни до пункту 1.3 договору Nє 41 GB 617-485-20 щодо зменшення обсягу постачання природного газу до 19 889,50 куб.м. та його розподілу по місяцях та кварталах. Також було зменшено загальну суму договору на постачання газу до 135 785, 63 грн. з ПДВ 22 630,94 грн.
13) додаткову угоду N 13 від 29.12.2020 року, згідно із якою сторони домовились внести зміни до договору у відповідності до частини 5 статті 36 3акону України «Про публічні закупівлі», дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому.
14) додаткову угоду N 14 від 27.01.2021 року, згідно із якою затверджено плановий обсяг постачання газу за додатковою угодою 2788,83 куб.м. та його розподіл по місяцях, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 9,737076 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,622846 грн. (ціну збільшено на 9,99%).
15) додаткову угоду N 15 від 28.01.2021 року, згідно із якою зменшено плановий обсяг постачання газу за додатковою угодою до 2742,93 куб.м. та його розподіл по місяцях, та до пункту 3.2 договору було внесено зміни щодо ціни газу, яка становить 9,900001 грн. за куб.м., в тому числі ПДВ 1,650000 грн. (ціну збільшено на 1,67%) (т. 1, а.с. 83-106).
Також у матеріалах справи наявний витяг з сайту Spending http://spending.gov.ua/new/disposers/05381662/agreements/1841721401 щодо виконання договору, а саме щодо сплати суми у розмірі 135 785,63 грн. (а.с. 107-108).
Підставами для укладення додаткових угод, а саме в частині збільшення ціни № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року до договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року стали цінові довідки Харківської торгово - промислової палати, а саме:
- № 950/20 від 08.09.2020 року, згідно із якою по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів, зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, вартість природного газу з 01.09.2020 року відповідно складає діапазон цін з 4990,00 по 6345,00 грн/за 1000 куб.м.;
- № 1018/20 від 15.09.2020 року, згідно з якою по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів, зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, зазначена вартість природного газу у вересні 2020 року в порівнянні з серпнем 2020 року та розраховано коливання ціни між вказаними періодами за конкретним переліком постачальників газу;
- № 1069/20 від 23.09.2020 року, відповідно до якої згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі «Українська енергетична біржа» приведена вартість природного газу на європейському хабі TTF станом на 12.09.2020 року та станом на 22.09.2020 рік та розраховано рівень коливання ціни між вказаними періодами, а саме +10,00%;
- № 1122/20 від 30.09.2020 року, відповідно до якої згідно з інформацією опублікованою на офіційному сайті Товарної біржі «Українська енергетична біржа» приведена вартість природного газу на європейському хабі TTF станом на 01.09.2020 рік та станом на 29.09.2020 рік та розраховано рівень коливання ціни між вказаними періодами, а саме +19,86%;
- № 1205/20 від 12.10.2020 року, відповідно до якої по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, зазначена вартість природного газу з 01.10.2020 року становить діапазон цін з 5772,20 - 7865,891 грн/за 1000 куб.м.;
- № 1381/20 від 09.11.2020 року, відповідно до якої по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, зазначена вартість природного газу з 01.11.2020 року становить діапазон цін з 6870,00 - 8851,891 грн/за 1000 куб.м.;
- № 1519/20 від 26.11.2020 року, відповідно до якої по постачанню природного газу для установ і організацій, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно з інформацією офіційних сайтів зазначених в довідці газопостачальних товариств та підприємств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, зазначена вартість природного газу у листопаді 2020 року в порівнянні з жовтнем 2020 року, та розраховано коливання ціни між вказаними періодами за конкретними постачальниками газу.
З вищезазначеного вбачається, що внаслідок укладання додаткових угод № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року до договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року ціна газу за 1 куб.м. загалом було збільшено з 4,19998 грн. до 9,900001 грн. (з ПДВ), а у відсотковому співвідношенні на 135,71%.
Окрім цього, загальний плановий обсяг постачання газу був зменшений з 33 333 куб. м до 19 889,5. куб. м, тобто на 13 443,3 куб. м.
З вищевикладеного вбачається, що внаслідок укладання сторонами ряду додаткових угод первісні умови договору були змінені щодо ціни - в бік збільшення на 135,71 % порівняно із первісними умовам, а щодо планового обсягу постачання газу - в бік зменшення на 13443,4 куб. м.
Враховуючи вищевикладене, та у зв'язку із тим, що договір №41GB617-485-20 від 24.02.2020 року було укладено внаслідок проведення процедури закупівлі через “Prozorro - публічні закупівлі”, то на спірні правовідносини в частині, що стосується договору, також поширюється дія Закону України “Про публічні закупівлі”.
Так, 19 квітня 2020 року набрала чинності нова редакція Закону України “Про публічні закупівлі”.
Відповідно до пункту 5 та пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень нової редакції Закону України “Про публічні закупівлі” процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпочаті до введення в дію цього Закону, завершуються відповідно до порядку, що діяв до введення в дію цього Закону.
Договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до введення в дію цього Закону, виконуються в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені.
Зміни до таких договорів вносяться у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію цього Закону.
Як встановлено судом, договір №41GB617-485-20 між сторонами був укладений 24.02.2020 року, тобто до 19 квітня 2020 року, а саме введення в дію нової редакції Закону України “Про публічні закупівлі”. З аналізу вищевикладеного слідує, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню редакція Закону України “Про публічні закупівлі”, що діяла станом на 24.02.2020 року.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі”, що діяла станом на день укладення договору, а саме 24.02.2020 року, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Аналогічна за змістом норма міститься у пункті 3.2. договору, ціна зазначена у пункті 3.2. договору, може змінюватись протягом дії договору у порядку, встановленому діючим законодавством України, не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
З вищезазначеного вбачається, що сторонами було порушено пункт 3.2. договору та пункт 2 частини 4 статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі”, що діяла станом на день укладення договору (24.02.2020 року), а саме ціна за 1 000 куб. м. природного газу була збільшена на 135,71% порівняно із ціною, що вказана в договорі та як зазначено у розрахунку позовних вимог прокурором з 4,19998 грн. до 9,900001 грн. (з ПДВ).
Відповідно до частини 2 статті 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
При цьому, Велика Палата Верховного Суду вже неодноразово звертала увагу на те, що право чи інтерес мають бути захищені судом у належний спосіб, який є ефективним (зокрема, постанови від 05.06.2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18), від 11.09.2018 року у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18), від 30.01.2019 року у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18)). Отже, якщо недійсність певного правочину встановлена законом, тобто якщо цей правочин нікчемний, позовна вимога про визнання його нікчемним не є належним способом захисту права чи інтересу позивача. Крім того, такий спосіб захисту, як встановлення нікчемності правочину також не є способом захисту прав та інтересів, установленим законом.
За наявності спору щодо правових наслідків недійсного правочину, одна зі сторін якого чи інша заінтересована особа вважає його нікчемним, суд перевіряє відповідні доводи та у мотивувальній частині судового рішення, застосувавши відповідні положення норм матеріального права, підтверджує чи спростовує обставину нікчемності правочину.
Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 10.04.2019 у справі № 463/5896/14-ц (провадження № 14-90цс19) та від 04.06.2019 у справі № 916/3156/17 (провадження № 12-304гс18).
У якості правової підстави позову прокурором у цій справі зазначено порушення вимог частини 4 статті 36 Закону "Про публічні закупівлі".
У свою чергу, відповідно до пункту 1 частин 1 статті 37 Закону України “Про публічні закупівлі”, що діяла станом на день укладення договору, а саме 24.02.2020 року, договір про закупівлю є нікчемним у разі: його укладення з порушенням вимог частин 4 статті 36 цього Закону.
З огляду на викладене, суд зазначає, що нікчемний правочин є недійсним у силу закону. Враховуючи вищевикладені висновки Верховного Суду, суд підтверджує обставину нікчемності наступних правочинів: додаткової угоди № 2 від 01 жовтня 2020 року, додаткової угоди № 4 від 16 листопада 2020 року, додаткової угоди № 5 від 28 грудня 2020 року.
Окремо суд зазначає, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик.
Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
Водночас, укладання додаткових угод № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року до договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року призвело до повного нівелювання результатів відкритих торгів. Таким чином, держава втратила можливість скористатися пропозиціями інших учасників відкритих торгів, але товар по ціні, запропонованій переможцем тендеру, закупити так і не змогла; натомість була змушена оплачувати товар за ціною, на 135,71% вище аніж встановлена договором, укладеним внаслідок відкритих торгів.
При цьому, метою регулювання, передбаченого статтею 36 Закону "Про публічні закупівлі", а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.
Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. При цьому, інше тлумачення відповідної норми Закону "Про публічні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Суд зазначає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод). Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб'єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.
При цьому, перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору із однією ціною та її подальше підвищення на 135,71% шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод, а саме № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року до договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року є недобросовісною діловою практикою з боку постачальника (відповідача).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач у наданому до суду відзиві на позовну заяву (вх. № 27498/23 від 10.10.2023 року) зокрема зазначає, що укладання додаткових угод № 2 від 29.09.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 4,1998 грн. до 4,619974 грн., тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу; № 3 від 29.09.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 4,619974 грн. до 5,081970 грн., тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу; № 4 від 30.09.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 5,081970 грн. до 5,590166 грн., тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу; № 5 від 30.09.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 5,590166 грн. до 6,149183 грн., тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу, та посилається на довідки коливання ціни на природний газ Харківської торгово - промислової палати № 1018/20 від 15.09.2021 року, № 1069/20 від 23.09.2020 року, № 1122/20 від 30.09.2020 року, тому за твердженнями відповідача, зміни до додаткових угод № 3-5 в частині підвищення ціни на природний газ відбулися правомірно. Тобто, порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» під час укладання додаткових угод №2-5 від 29 та 30 вересня 2020 року до договору були відсутні.
Додаткових угод № 6 від 13.10.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 6,149183 грн. до 6,764100 грн., тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу; № 7 від 29.10.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 6,764100 грн. до 7,440504 грн., тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу, та посилається на довідку коливання ціни на природний газ Харківської торгово - промислової палати № 1205/20 від 20.10.2020 року. Тобто, порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» під час укладання додаткових угод № 6-7 від 29.10.2020 року до договору були відсутні.
Додаткових угод № 8 від 02.10.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 7,44054 грн. до 7,865891 грн., тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу; № 9 від 13.11.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 7,865891 грн. до 8,652000 грн. тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу; № 10 від 30.11.2020 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 8,652000 грн. до 8,851891 грн. тобто на 2,31 % від діючої згідно договору ціни газу, та посилається на довідки коливання ціни на природний газ Харківської торгово - промислової палати № 1381/20 від 09.11.2020 року, № 1519/20 від 26.11.2020 року. Тобто, порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» під час укладання додаткових угод № 9 та 10 до договору були відсутні.
Додатковою угодою № 11 від 21.12.2020 року було внесено зміни до розділу «Місце знаходження та банківських реквізитів». Додатковою угодою № 12 від 24.12.2020 року ціна не змінювалась. Додатковою угодою та № 13 від 29.12.2020 року внесено зміни до пунктів 1.1., 1.2., 1.3.
Додатковою угодою № 14 від 27.01.2021 року було затверджено плановий обсяг постачання природного газу - 2788,83 куб.м., тому підвищення ціни на природний газ складало від 8,851891 грн. до 9,737076 грн. грн., тобто на 9,99 % від діючої згідно договору ціни газу; № 15 від 28.01.2021 року було зменшено плановий річний обсяг поставки, та в наслідок зміни ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що поставляється за договором, у зв'язку із коливанням ціни на рину природного газу. Тому підвищення ціни на природний газ складало від 9,737076 грн. до 9,900001 грн. тобто на 1,67 % від діючої згідно договору ціни газу, та посилається на довідки коливання ціни на природний газ Харківської торгово - промислової палати № 81/21 від 14.01.2021 року, № 1519/20 від 26.11.2020 року. Тобто, зміна ціни газу стала наслідком зміни закупівельної ціни на природний газ, що постачається за договором, у зв'язку із коливанням ціни на ринку природного газу.
Таким чином, за твердженнями відповідача, висновки торгово - промислової палати, що були надані останнім можуть використовуватись для підтвердження коливання ціни товару на ринку та є належним підтвердженням належного суб'єктів наданні інформації. Отже, на думку відповідача, прокурор помилково проводить розрахунок збільшення ціни від первісної ціни до останньої. При цьому, прокурор визнає факт, що за період дії договору споживачем спожито 19 889,50 м.куб. природного газу та сплачено 135 785,63 грн. Тому, на думку відповідача, дане твердження прокурора підтверджує, що відповідач та споживач діяли в межах договору, не порушуючи жодного пункту, у тому числі пункту 3.2. договору.
Суд не приймає вищевикладені твердження відповідача з огляду на наступне.
Чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання.
Такі органи і документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами - при укладенні договору (відповідно до тендерної документації).
При цьому, згідно роз'яснень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України “Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю” від 07.04.2015 оку № 3302-05/11398-07 у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу із урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.
Враховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу.
Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Незважаючи на те, що Законом України “Про публічні закупівлі” не передбачено ані переліку органів, які уповноважені надавати інформацію щодо коливання ціни на товар на ринку, ані форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме відповідної зміни ціни в договорі факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим. Також у роз'ясненні Міністерства економічного розвитку торгівлі України № 3302-06/34307-06 від 27.10.2016 року зазначено аналогічну правову позицію, а саме те, що внесення змін до договору про закупівлю у залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Оскільки законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено, то виходячи з норм чинного законодавства, до суб'єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, яка відповідно до пп. 19 п. 4 “Положення про Державну службу статистики України”, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.09.2014 року № 481 проводить моніторинг та задовольняє потреби користувачів у статистичній інформації; Торгово-промислову палату України, яка відповідно до статті 11 Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації; товарні біржі, відповідно до Закону України “Про товарні біржі”.
Крім того, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.12.2020 року у справі № 913/368/19, при розгляді аналогічної справи зазначено, які умови повинна містити довідка для підтвердження коливання ціни. Зокрема, суд касаційної інстанції в зазначеному вище судовому рішенні погодився із доводами судів нижчих інстанцій про те, що надані відповідачем довідки та висновки територіального підрозділу Торгово-промислової палати України не можуть вважатись належними доказами на підтвердження факту коливання ціни на товар з огляду на наступне.
Так, Верховним Судом зазначено наступне:
1) у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання);
2) необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору;
3) кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження;
4) документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження, викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Аналогічний висновок міститься і в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.03.2021 року у справі № 924/1240/18.
З аналізу вищевикладеного слідує, що постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (пункт 134 постанови Верхового Суду у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду у справі № 927/491/19).
В даному випадку, підставами для укладення додаткових угод стали цінові довідки Харківської торгово - промислової палати № 950/20 від 08.09.2020 року, № 1018/20 від 15.09.2020 року, № 1069/20 від 23.09.2020 року; № 1122/20 від 30.09.2020 року, № 1205/20 від 12.10.2020 року, № 1381/20 від 09.11.2020 року, № 1519/20 від 26.11.2020 року.
Враховуючи вищевикладене, суд встановив, що вищевказані цінові довідки Харківської торгово-промислової палати не є підтвердженням наявності коливання ціни природного газу. У зв'язку із цим, відповідачем не було підтверджено наявність коливання ціни в установленому порядку, а отже укладання зазначених угод є безпідставним.
Таким чином, у даному випадку, законодавство про публічні закупівлі встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного на відкритих торгах.
Харківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, як сторона договору, розпоряджалася власними коштами, які були отримані від держави, тобто коштами платників податків.
Отже, збільшення вартості одиниці товару за договором має наслідком додаткове навантаження на джерело коштів, за рахунок яких вказаний товар оплачується, що призводить до неефективного та нераціонального використання запланованих коштів, оскільки додаткові угоди передбачають незаконне вибуття бюджетних коштів, це є порушенням інтересів держави та всіх платників податків до бюджету з порушенням норм Закону "Про публічні закупівлі" та засад цивільного законодавства (добросовісного користування правами).
Отже в даному випадку, законодавство про публічні закупівлі встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного на відкритих торгах.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 року у справі № 915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статті 3 Закону "Про публічні закупівлі".
Таким чином, наявні підстави для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача та користь Харківської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, безпідставно сплачених бюджетних коштів які відповідно до розрахунку прокурора становлять суму у розмірі 52 250,13 грн. (135 785,63 грн. -(19889,50*4,19998)).
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги, що додатковими угодами № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року до договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року укладеними між Харківською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (3-я особа, споживач) та ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» (відповідач, постачальник), станом на дату укладення вищезазначених додаткових угод безпідставно збільшено ціну за 1 000 куб. м. природного газу зокрема з 4,19998 грн. до 9,900001 грн. (з ПДВ) тобто, у відсоткову співвідношенні на 135,71 % від первинної ціни, при цьому його кількість поставки було зменшено з 33 333 куб. м до 19 889,5. куб. м, тобто на 13 443,3 куб. м. Таким чином, за висновком суду, вищевказаними додатковими угодами було змінено істотні умови договору: ціну за одиницю товару, та обсяг закупівлі, що суперечить статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки, згідно з частини 5 цієї статті зміна істотних умов договору (ціни за одиницю товару на 10 відсотків) допускається лише у разі коливання ціни такого товару на ринку, належних доказів чого в даному випадку сторонами суду не надано.
Таким чином, наявними матеріалами підтверджено, що загальна сума безпідставно сплачених бюджетних становить суму у розмірі 52 250,13 грн.
У частині 1 статті 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Відповідно до частини 1 статті 670 Цивільного кодексу України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Таким чином, обов'язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами Глави 54 ЦК України.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 року у справі № 927/491/19 та вказав, що оскільки між сторонами існують договірні відносини, то правовою підставою для задоволення вимог про стягнення надмірно сплачених коштів (коштів, сплачених за товар, який так і не було поставлено) є частина 1 статті 670 Цивільного кодексу України.
Частинами 1, 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 42 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що учасники справи зобов'язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (стаття 74 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, Харківська регіональне державне лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (3-я особа) та ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» (відповідач), всупереч інтересам держави, без будь-яких належних на те підстав, в порушення вимог статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та положень договору про закупівлю за державні кошти, укладено додаткові угоди № 2 від 29.09.2020 року, № 3 від 29.09.2020 року, № 4 від 30.09.2020 року, № 5 від 30.09.2020 року, № 6 від 13.10.2020 року, № 7 від 29.10.2020 року, № 8 від 02.10.2020 року, № 9 від 13.11.2020 року, № 10 від 30.11.2020 року, № 14 від 27.01.2021 року, № 15 від 28.01.2021 року до договору № 41GB617-485-20 від 24.02.2020 року якими підвищено ціну на природний газ, а також зменшено його обсяги, який планується закупити.
За таких обставин, вимоги прокурора про стягнення із відповідача безпідставно сплачених бюджетних становить суму у розмірі 52 250,13 грн. підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судовий збір у даній справі покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог у розмірі 2 684,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 20, 73, 74, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Харківгаз збут” (61093, м. Харків, вул. Петра Болбачана, буд. 54, ЄДРПОУ 39590621) на користь Харківської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (61157, м. Харків, вул. Москалівська, буд. 148, ЄДРПОУ 05381662) безпідставно сплачені бюджетні кошти у сумі 52 250,13 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Харківгаз збут” (61093, м. Харків, вул. Петра Болбачана, буд. 54, ЄДРПОУ 39590621) на користь Харківської обласної прокуратури (61001, м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, буд. 4, ЄДРПОУ 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м. Київ, рахунок UA178201720343160001000007171, код банку 820172, код класифікації видатків бюджету (КЕКВ) 2800) 2 684,00 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду, у межах апеляційного округу, протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Інформацію щодо роботи суду та щодо розгляду конкретних судових справ можна отримати на сайті суду, а також за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.
Реквізити сторін:
позивач 1: Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (01001, м. Київ, вул.. Бориса Грінкевича, буд. 1, ЄДРПОУ 39924774);
позивач 2: Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області (61166, м. Харків, пр.. Науки, буд. 40, поверх 6, ЄДРПОУ 40324829);
позивач 3: Північно - Східний офіс Держаудитслужби (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 4 під'їзд, 10 поверх, ЄДРПОУ 40478572);
відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Харківгаз збут” (61093, м. Харків, вул. Петра Болбачана, буд. 54, ЄДРПОУ 39590621);
прокурор: Керівник Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області (61004, м. Харків, вул. Конєва, буд. 20);
3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів Харківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (61157, м. Харків, вул. Москалівська, буд. 148, ЄДРПОУ 05381662).
Повне рішення складено "16" жовтня 2023 р.
Суддя О.О. Ємельянова