Рішення від 10.10.2023 по справі 921/578/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 жовтня 2023 року м.Тернопіль Справа № 921/578/23

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

при секретарі судового засідання Малайній В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м.Тернопіль

до відповідача: Національного заповідника “ЗАМКИ ТЕРНОПІЛЛЯ”, м.Збараж Тернопільського району Тернопільської області

про стягнення 15200,00грн шкоди,

за участю представників:

позивача: Мартинюк З.І., посвідчення серія ТЕ №054 від 26.10.2022, довіреність №1-1-15162 від 17.01.2023 (в залі суду);

відповідача: не з'явився.

Зміст позовних вимог, позиція позивача.

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, м.Тернопіль звернулася 24.08.2023 з позовом до Національного Заповідника «ЗАМКИ ТЕРНОПІЛЛЯ», м.Збараж Тернопільського району Тернопільської області, про стягнення 15200,00грн шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про рослинний світ, а саме за видалення зелених насаджень на території призамкового парку без відповідного дозволу, про що складено Акт обстеження території Національного заповідника "ЗАМКИ ТЕРНОПІЛЛЯ" від 01.03.2023, та вбачається з пояснень працівника Солярчука Я.Е. від 23.03.2023, матеріалів справи про адміністративне правопорушення, листа від 15.03.2023 №01-02/01-128/2.

Заперечення відповідача.

Національний заповідник “ЗАМКИ ТЕРНОПІЛЛЯ” у відзиві на позов без номера від 14.09.2023 (вх.№7538 від 19.09.2023) позовні вимоги заперечив, зазначивши, що земельна ділянка, котра надана Заповіднику в користування згідно Державного акту на право постійного користування землею серії І- ТР №001873 та згідно план-схеми така ділянка не містить відображення будь-яких доріг.

З Акту обстеження від 01.03.2023 вбачається, що зафіксовані пні 10 дерев виявлено через дорогу на прилеглій території призамкового парку, на території, яка не належить відповідачу, оскільки Заповідник не є її балансоутримувачем.

Також на думку відповідача матеріали про адміністративну відповідальність ОСОБА_1 складені на нього як на фізичну особу, а не як на працівника Заповідника, з приводу незаконної порізки дерев, що також не може свідчити про наявність вини відповідача у завданні шкоди. Правом на подання заперечень на відповідь на відзив на позов відповідач не скористався.

Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою суду від 29.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з призначенням судового засідання на 26.09.2023, в якому оголошувалася перерва до 10.10.2023, про що відповідача в порядку, визначеному ст.120 ГПК України було повідомлено відповідною ухвалою.

Представник позивача в судових засіданнях підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, наведених у позові та відповіді на відзив з посиланням на долучені до справи докази.

Відповідач в судове засідання жодного разу не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення №4730203996090 від 04.10.2023 про вручення поштового відправлення №4602510907331, яким направлено відповідачу ухвалу суду від 26.09.2023.

Оскільки неявка учасника справи, належним чином повідомленого про судове засідання, не є перешкодою для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути спір у даному судовому засіданні (ч.1 ст.202 ГПК України).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.233 ГПК України, суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.

Рішення приймаються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу. Після виходу з нарадчої кімнати, відповідно до ст.240 ГПК України, у судовому засіданні 10.10.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Фактичні обставини справи.

На підставі ст.6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 202, 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2023 №24, з метою запобігання та виявлення адміністративних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, виявлення й усунення причин та умов які сприяють їх вчиненню, наказом начальника Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №16 від 01.03.2023 доручено начальнику відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно - заповідного фонду, лісів та рослинного світу - старшому державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Михайлу Онищуку, головним спеціалістам відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно - заповідного фонду, лісів та рослинного світу - державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Василю Дуді та Олександру Вітряку здійснити заходи запобігання та виявлення адміністративних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню на території Тернопільського та Кременецького районів у термін з 01.03.2023 по 03.03.2023.

Відповідно до копії Державного акту на право постійного користування землею серії І-ТР №001873від 25.07.2002, Державному історико-архітектурному заповіднику на підставі рішення Збаразької міської ради №195 від 21.03.1997 надано у постійне користування земельну ділянку, площею 51,75га (яка складається з трьох ділянок).

На підставі інформації від 24.02.2023, викладеної в мережі Інтернет у соціальній мережі Facebook користувачем «Oleg Avengo», уповноваженими особами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, за участі головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства Збаразької міської ради - Коцюруби О.В., заступника директора Національного заповідника «Замки Тернопілля» - Гарбузенка В.М., проведено обстеження території Національного заповідника «Замки Тернопілля» в місті Збараж, за результатами якого 01.03.2021 складено Акт. Даний Акт підписано всіма особами, котрі приймали участь в обстеженні земельної ділянки.

Як вбачається із змісту Акту обстеження, комісією було встановлено, що на території Національного заповідника «Замки Тернопілля» в м.Збараж біля підпірної стіни в межах призамкового парку виявлено один пень дерева породи ясен, діаметром 68см, а через дорогу, на прилеглій території призамкового парку, на схилі виявлено 9 пнів зрізаних дерев, з яких: 3 породи дерев клена, діаметрами 24см, 30см, 46см та 6 пнів зрізаних дерев породи дерев акація, діаметрами 26см, 24см, 26см, 50см, 26см, 26см. За інформацією, наданою присутнім під час обстеження представником Збаразької міської ради, комісійне обстеження на предмет видалення вищевказаних дерев не проводилось, дозвільні документи органом місцевого самоврядування не видавались. Заміри проведено мірною рулеткою, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №131від 27.10.2021.

До акту долучено фотознімки виявлених порушень.

17.03.2023 Національний заповідник «Замки Тернопілля» звернувся до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області з листом №585/2-1/1-1-09 (№01-02/01-0128/2) "Щодо сприяння ліквідації аварійних насаджень", в якому повідомив, що за результатами обстеження стану зелених насаджень призамкового парку, що знаходиться на території Збаразького замку XVI-XVII ст., площею більше 5,2га, фахівцями Заповідника виявлено значну кількість дерев (близько 30), які мають ознаки аварійності, сухостійкості та фаутності, окремі з яких створюють реальні передумови до загрози життю, здоров'ю громадян та їх майну. З питань видалення вказаних дерев Заповідник звертався 24.02.2023 до Збаразької міської ради для прийняття відповідних заходів, однак звернення залишено без відповіді, а інформація про створення відповідної комісії - відсутня. Також у листі зазначено, що звернення до представників міської ради та МКП «Добробут», яке є підприємством по благоустрою Збаразької міської ради, до позитивних результатів не призвели, тому просив залучити відповідних фахівців Інспекції з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області для підтвердження необхідності ліквідації окремих зелених насаджень та попередження небажаних наслідків.

21.03.2023 у листі-відповіді №1/1-1-09-771 Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області повідомлено, що проведення обстеження зелених насаджень, які підлягають видаленню на території призамкового парку Збаразького замку не входить до компетенції Інспекції, а процедура видалення зелених насаджень врегульована Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045, яким передбачено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера. Представники Інспекції входять до складу комісії з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості; рекомендовано звернутися до Збаразької міської ради для проведення комісійного обстеження зелених насаджень на території парку.

Відповідно до Пояснюючої записки робітника з благоустрою Солярчука Я.Е. від 23.03.2023, в лютому 2023 року ним здійснювалися заходи по ліквідації аварійних дерев на території Замкового парку, внаслідок чого ним зрізано кілька дерев, що могли завдати шкоди пішохідній доріжці та житловим будинкам, розташованим по вул.П.Мирного в м.Збараж.

Згідно наявного у справі наказу №01-04/07-16к від 09.12.2022 (табельний номер 833) ОСОБА_1 прийнятий на роботу робітником з благоустрою в господарський відділ Національного заповідника «Замки Тернопілля».

23.03.2023 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Вітряком Олександром Володимировичем складено Протокол №006988 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , робітника по благоустрою Національного заповідника «Замки Тернопілля» за ст.153 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якому зафіксовано суть правопорушення та вказано, що 24.02.2023 ним знищено зелені насадження населених пунктів без належного на те дозволу (ордера на видалення зелених насаджень); самовільно зрізано на території призамкового парку та на прилеглій до нього території десять дерев, що є порушенням п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах. Внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства державі заподіяно шкоду. Даний протокол ОСОБА_1 підписано без зауважень.

Цього ж дня, 23.03.2023 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Вітряком Олександром Володимировичем винесено постанову № 21 за наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, якою притягнуто винну ОСОБА_1 як робітника по благоустрою Національного заповідника «Замки Тернопілля» до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170,00грн, який останнім сплачено в добровільному порядку, про що свідчить копія квитанції від 24.03.2023.

Розмір шкоди, заподіяної земельним насадженням населених пунктів внаслідок незаконного видалення дерев, завданої несанкціонованим видаленням дерев, розраховано згідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України №559 від 08.04.1999 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" та визначено в розмірі 15200,00грн, (з яких - 4600,00грн за видалення одного дерева породи ясень та 10600,00грн за видалення 9-ти дерев породи акації та клену).

06.04.2023 (згідно з Списком згрупованих поштових відправлень №5896) Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулася до Національного заповідника “ЗАМКИ ТЕРНОПІЛЛЯ” з претензією №1/1-1-11-940 від 05.04.2023, в якій вимагала відшкодувати шкоду, завдану незаконним видаленням зелених насаджень (дерев), утім претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Невиконання відповідачем обов'язку із відшкодування завданої навколишньому природному середовищу шкоди в розмірі 15200 грн. стало підставою для звернення позивача до суду з позовом про стягнення з відповідача завданих збитків.

Норми права, застосовані судом при вирішенні спору.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що природні ресурси України є власністю Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.

Статтею 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси. Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.

Відповідно до ч.2 ст.25 “Про охорону навколишнього рослинного світу”, охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами (в тому числі орендарями) земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.

Згідно з ст.34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Статтею 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Таким чином, порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншими законами України.

До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, належать, зокрема забезпечення формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів; організація моніторингу навколишнього природного середовища, створення і забезпечення роботи мережі загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації, положення про яку затверджується Кабінетом Міністрів України; затвердження нормативів, правил щодо регулювання використання природних ресурсів і охорони навколишнього природного середовища від забруднення та інших шкідливих впливів; одержання безоплатно від центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань; керівництво заповідною справою, ведення Червоної книги України; видача документів дозвільного характеру в галузі охорони навколишнього природного середовища; координація і забезпечення здійснення оцінки впливу на довкілля та прийняття висновку з оцінки впливу на довкілля; затвердження у межах своєї компетенції нормативно-методичних документів та здійснення методичного керівництва та методологічно-консультативного забезпечення з питань стратегічної екологічної оцінки; забезпечення формування державної політики у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, інші функції, визначені законами України.

Відповідно до п.п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 №275 (далі - Положення) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень (п.4 Положення).

Згідно п.6 Положення, для виконання покладених завдань Інспекція має право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, охорони земель, надр.

Також, відповідно до п.п.9, 10, 15 ч.2 Розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №44 від 01.03.2023, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства також юридичними особами нерезидентами вимог законодавства про: охорону, утримання та використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення об'єктів рослинного світу; про охорону і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання визначених законом повноважень відповідно до наказу № 16 від 01.03.2023 Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, посадовими особами Інспеекції - державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища С.В. Онищук, В.І. Дуда, О.В. Вітряк та за участю представників Збаразької міської ради - О.В. Куцюруби, НЗ Замки Тернопілля» - заступника директора В.М. Гарбузенко, проведено захід з виявлення адмінправопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, виявлення і усунення причин та умов що сприяють їх вчиненню, проведено обстеження, за наслідками якого на території Національного заповідника «Замки Тернопілля» в м.Збараж біля підпірної стіни в межах призамкового парку комісією виявлено дев'ять зрізаних дерев, з яких: 1 дерево породи ясеня, діаметром 68см; на прилеглій території призамкового парку, на схилі - 9 пнів зрізаних дерев, з яких: 3 породи клен, діаметрами 24см, 30см, 46см та 6 пнів зрізаних дерев породи акація, діаметрами 26см, 24см, 26см, 50см, 26см, 26см. Встановлено, що дозвільні документи на видалення дерев відповідачу не видавались.

Згідно з ч. 2 ст. 61 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища.

До природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об'єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам'ятки природи, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва (ст. 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України").

Згідно ст. 9-1 вказаного Закону, проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших видів рубок здійснюється в межах затверджених планів та на підставі рішень науково-технічних рад установ природно-заповідного фонду згідно з лімітом на використання природних ресурсів на підставі дозволів.

Згідно ч. 1, 5 ст. 38 вказаного Закону, на території парків-пам'яток садово-паркового мистецтва забороняється будь-яка діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує їх збереженню. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 №1045.

Відповідно до п. 1 Порядку, цей Порядок визначає процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників ( зелені насадження) на території населеного пункту.

Згідно п. 2 Порядку від 01.08.2006 №1045 видалення зелених насаджень здійснюється у разі: виконання підготовчих і будівельних робіт на об'єктах відповідно до статей 35 - 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту; відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами; проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі; досягнення деревом вікової межі; провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів; ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

Абзацом 1 пункту 3 даного Порядку передбачено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера.

Відповідно до абзацу 1 п. 4 Порядку підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою.

Судом встановлено, що на видалення 10-ти дерев виконкомом міської ради рішення не приймалося та ордер не видавався.

Заява про оформлення акта обстеження видалених зелених насаджень разом з матеріалами фотофіксації повинна бути подана заявником до Компетентного органу та МКП «Добробут» протягом трьох календарних днів з дати аварійного знесення зелених насаджень.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази щодо дотримання відповідачем встановленої процедури видалення дерев на території призамкового парку, зокрема, відсутні докази звернення до уповноваженого органу та отримання ордеру на видалення зелених насаджень.

В матеріалах справи міститься лист відповідача до Екоінспекції у Тернопільській області від 15.03.2023 за №01-02/01-0128/2 "Щодо сприяння ліквідації аварійних насаджень", в якому повідомив, що за результатами обстеження стану зелених насаджень призамкового парку, що знаходиться на території Збаразького замку XVI-XVII ст., площею більше 5,2га, фахівцями Заповідника виявлено значну кількість дерев (близько 30), які мають ознаки аварійності, сухостійкості та фаутності, окремі з яких створюють реальні передумови до загрози життю, здоров'ю громадян та їх майну з проханням надати фахівців для підтвердження необхідності ліквідації окремих зелених насаджень та відповідь Інспекції від 17.03.2023, в якій повідомлено, що проведення обстеження зелених насаджень, які підлягають видаленню на території призамкового парку Збаразького замку не входить до компетенції Інспекції, а процедура видалення зелених насаджень врегульована Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045, однак суд не надає оцінку вказаним доказам, оскільки таке звернення відбулося вже після проведення обстеження, що мало місце 01.03.2023.

Відповідач також вказує, що видалені дерева були сухостійними та загрожували життю студентів та відвідувачів парку, разом з тим, в матеріалах справи відсутній акт обстеження зелених насаджень, в якому були б зафіксовані вказані посилання, відсутні матеріали фотофіксації та докази звернення до компетентних органів протягом 3-х днів з дати аварійного знесення зелених насаджень.

Відповідно до п.1.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105, ці Правила розроблені з метою охорони та збереження зелених насаджень у містах та інших населених пунктах (далі-зелені насадження) і утримання їх у здоровому впорядкованому стані, створення та формування високодекоративних, стійких до несприятливх умов навколишнього природного середовища насаджень.

Правила є обов'язковими для виконання всіма установами, підприємствами, організаціями та громадянами, які займаються проектуванням, створенням, ремонтом і утриманням зелених насаджень, розташованих на територіях населених пунктів України (п.1.3 Правил).

Відповідно до п.5.5 Правил, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів. До об'єктів благоустрою належать: парки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, гідропарки, лугопарки, лісопарки, буферні парки, районні сади; дендрологічні парки, національні, меморіальні та інші; сквери; міські ліси; зони рекреації; зелені насадження в охоронних та санітарно-захисних зонах, зони особливого використання земель; прибережні зелені насадження; зелені насадження прибудинкової території.

Згідно до п.1 ч.2 ст.18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані утримувати в належному стані об'єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об'єктів територію.

Відповідно до п.7 ч.2 ст.18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Таким чином, діюче законодавство покладає на підприємства, установи, організації і громадян обов'язок щодо збереження умов місцезростання об'єктів рослинного світу, до якого відносяться і дерева. Відповідач є постійним землекористувачем закріпленої за Заповідником земельної ділянки відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії І-ТР № 001873 від 25.07.2002, а тому зобов'язаний утримувати в належному стані об'єкт благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні.

За змістом ст.1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Разом з тим, вирішуючи питання щодо деліктної відповідальності осіб, винних у завданні шкоди зеленим насадженням внаслідок незаконного їх видалення, суд безпосередньо при розгляді справи встановлює наявність підстав для притягнення таких осіб до цивільної відповідальності; також виходить з презумпції вини правопорушника (статті 440 та 442 Цивільного кодексу).

Відповідно до ст.153 Кодексу України про адміністративні правопорушення знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об'єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об'єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб або фізичних осіб - підприємців - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Протокол про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення були складені 23.03.2023.

Як зазначено в Протоколі №006988 від 23.03.2023 про адміністративне правопорушення та вбачається з Постанови №21 від 23.03.2023 про накладення адміністративного стягнення правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення, абзацом 4 частини 2 статті 40 Закону України “Про рослинний світ” вчинено робітником по благоустрою Національного заповідника "Замки Тернопілля" Солярчуком Я.Е., яким 24.02.2023 самовільно зрізано на території призамкового парку та на прилеглій до нього території десять дерев без належного на те дозволу (ордера на видалення зелених насаджень), чим порушено п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах.

Відповідно до ч.9,10 Розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, Інспекція вправі пред'являти претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, розраховувати розмір втрат, звертатися до суду з відповідними позовами; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до Розрахунку розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням внаслідок незаконного їх видалення розмір шкоди склав 15200,00грн, яка відповідачем не відшкодована.

Статтею 66 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

З урахуванням встановлених обставин, суд доходить висновку, що внаслідок протиправних дій відповідача заподіяно шкоду зеленим насадженням, вбачається причинний зв'язок між вчиненим порушенням та заподіяною шкодою і наявність вини відповідача, що є достатньою правовою підставою для покладання на відповідача обов'язку з відшкодування завданої навколишньому природному середовищу шкоди.

Висновки господарського суду.

Статтями 15, 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1, 2, 3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається факт незабезпечення землекористувачем (відповідачем) охорони і збереження закріпленого за ним об'єкта та факт рубки розміщених на ньому зелених насаджень.

На виконання положень ст.ст. 74 ГПК України та ч.2 ст.1166 ЦК України відповідачем не надано жодних доказів відсутності його вини та підтверджено факт вирубки дерев на території при замкового парку власними силами Заповідника.

Згідно з ч.ч.3,4 ст.42 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” притягнення осіб, винних у порушенні законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, до відповідальності, передбаченої законом, не звільняє їх від обов'язку відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення вимог цього законодавства. Шкода, завдана внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс, методик, розрахунків щодо обрахування шкоди.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Сало проти України" від 06.09.2005р.).

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Суд, на підставі оцінки зібраних доказів, з урахуванням встановлених обставин по справі та діючого законодавства, дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача; обставини, які є предметом доказування у справі, судом визнаються встановленими; позовні вимоги до відповідача є неспростованими, підтвердженими належними доказами, а тому шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища в розмірі 15200,00грн підлягає відшкодуванню в заявленому розмірі.

Розподіл судових витрат.

Судові витрати, у вигляді сплаченого позивачем судового збору в розмірі 2684грн, згідно зі ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст.ст.4, 11, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 219, 220, 222, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Національного заповідника “ЗАМКИ ТЕРНОПІЛЛЯ” (вул.Б.Хмельницького, 6, м.Збараж Тернопільського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 21146541) шкоду, завдану порушенням вимог природоохоронного законодавства в розмірі 15200 (п'ятнадцять тисяч двісті)грн 00коп. до спеціального фонду Збаразької міської територіальної громади Тернопільської області на рахунок - UA308999980333169331000019761, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37977599, отримувач -Казначейство України (ЕАП) з подальшим перерозподілом до бюджетів відповідних рівнів.

3. Стягнути з Національного заповідника “ЗАМКИ ТЕРНОПІЛЛЯ” (вул.Б.Хмельницького, 6, м.Збараж Тернопільського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 21146541) на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (вул.Шашкевича, 3, м.Тернопіль, ідентифікаційний код 37977693) - 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири)грн 00коп. в повернення сплаченого судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Судове рішення складено та підписано 16.10.2023.

Суддя Н.О. Андрусик