Рішення від 05.10.2023 по справі 918/1037/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" жовтня 2023 р. Справа № 918/1037/22

Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Шандалюк А.А.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС"

до Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне

про визнання акту виконаних робіт виконаним та визнання договору підряду виконаним

За участю представників сторін:

від позивача: Жуковська С.А. (довіреність від 07.11.2022 року);

від відповідача: Коробенюк О.В. (самопредставництво).

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне (далі - Відповідач) в якій просить:

- визнати акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77 873 грн, таким, що прийнятий Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне без зауважень, а роботи виконаними належним чином;

- визнати договір підряду на виконання робіт № 2/229 від 07.06.2021 року, укладений між ТОВ "РЕБЕЛС" та Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне виконаним на суму 1 724 003,62 грн, з урахуванням суми 77 873 грн на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 07.06.2021 року між Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне (Замовником) та ТОВ "РЕБЕЛС" (Підрядником) укладено договір підряду на виконання робіт № 2/229. Предметом договору є виконання робіт на об'єкті "Капітальний ремонт будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" (Код ДК 021:2015:45453000-7- Капітальний ремонт і реставрація), обов'язок щодо виконання яких поклався на підрядника. Власником результату виконаних робіт на об'єкті є замовник, згідно п. 1.1. Договору. Договірна ціна цього договору (додаток 1) складає 1 778 057,14 грн, в тому числі ПДВ - 296 342,86 грн, згідно п. 3.1. Договору.

Позивач зазначає, що сторонами виконано зазначені умови договору в межах ціни, погодженої у двосторонньому порядку. Також, договором погоджено у двосторонньому порядку підстави для зміни ціни договору. У період дії договору та після завершення робіт між сторонами не виникало питань несвоєчасного чи неякісного виконання підрядником зобов'язань. Під час виконання робіт та по завершенню із сторони замовника не виникало питань щодо неналежного виконання.

05.11.2021 року між замовником та підрядником було укладено додаткову угоду № 1 до договору підряду на виконання робіт № 2/229 від 07.06.2021 року, якорю внесено зміни до п. 3.1. договору в частині зміни договірної ціни, яка склала 1 646 130,62 грн, в тому числі ПДВ - 274 355,10 грн. Проте, незважаючи на фактичне виконання робіт зі сторони підрядника і відповідності із робочою проектною документацією, замовник не підписує відповідний акт прийому - передачі робіт за серпень 2022 року на суму 77 873,00 грн.

Крім того, позивач вказує, що сторонами погоджено акти виконаних робіт на загальну суму 1 646 130,62 грн, а на суму 77 873 грн акт приймання виконаних будівельних робіт не підписано. Позивачем додатково здійснено ряд робіт, згідно проекту акту, що були проведені відповідно до робочої проектної документації. Фактично від результатів цих робіт замовник не відмовився, однак відповідного акту не підписав. Жодних недоліків у виконаній роботі відповідач не виявив та письмових претензій щодо якості робіт не заявляв. Вбачається, що акт приймання виконаних робіт за серпень 2022 року не буде підписано та відносини сторін по договору не завершено.

Підрядні роботи проведені у відповідності із затвердженою проектною документацією на об'єкт. Роботи обумовлені Договором виконані підрядником (позивачем у справі) в повному обсязі, прийняті замовником (відповідачем у справі) без будь-яких зауважень та їх вартість сплачена в повному обсязі.

17.01.2023 року до господарського суду від відповідача надійшов відзив на позов відповідно до якого просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що додатковою угодою № 1 від 05.11.2021 р. до договору № 2/229 від 07.06.2021 року визначено, що договірна ціна встановлюється твердою, складається підрядником на основі його пропозицій нормативними документами Мінрегіонбуду (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013) та встановлюється незмінною на весь обсяг виконаних робіт, з наданням підрядником гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну. Відповідач вказує, що якщо договірна ціна за додатковою угодою складає 1 646 130,62 грн та є незмінною на весь обсяг виконаних робіт, тому є незрозумілим, з яких підстав позивач просить визнати договір укладеним на суму 1 724 003,62 грн, з урахуванням суми 77 873 грн.

Разом з тим, відповідач зазначає, що у серпні - жовтні 2021 КЕВ м. Рівне для ТОВ "РЕБЕЛС" оплачено у відповідності до Договору № 2/229 за виконані роботи по об'єкту "Капітальний ремонт покрівлі будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" кошти в сумі 1 646 130,62 грн. Відповідно до актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в за серпень, вересень та жовтень 2021 року підрядною організацією ТОВ "РЕБЕЛС" виконано будівельних робіт на загальну суму 1 646 130,62 грн. На думку відповідача, відносини сторін по договору № 2/229 завершено в повному обсязі.

При цьому, відповідач вказує, що на підставі проведеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області перевірки процедури закупівлі UA-2021-03-17-006068-с "Капітальний ремонт покрівлі будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" складено акт перевірки № 13-17-16-06/8п від 29.08.2022 року. Проведеним вибірковим контрольним обміром встановлено, що в серпні - жовтні 2021 року в акти приймання виконаних будівельних робіт по об'єкту "Капітальний ремонт покрівлі будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" включені окремі роботи в завищених обсягах, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 77 873,00 грн.

17.01.2023 року до господарського суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі в якому, у зв'язку з розглядом Господарським судом Рівненської області справи № 918/852/22 за позовом Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне до ТОВ "РЕБЕЛС" про відшкодування зайво отриманих коштів в результаті завищення вартості виконаних будівельно - монтажних робіт в розмірі 77873,00 грн та у зв'язку з тим, що обидві справи поєднані відносинами між сторонами за договором № 2/229 від 07.06.2021 року, просить суд зупинити провадження у справі № 918/01037/22 до набрання законної сили у справі № 918/852/22.

Суд, протокольною ухвалою від 08.02.2023 року, відмовив у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки в даному випадку нема об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення справи № 918/852/22, що свідчить про безпідставність заявленого позивачем клопотання про зупинення провадження у справі.

08.02.2023 року до господарського суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі в якому зазначає, що відповідач є стороною у справі та положення п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України стосуються та можуть бути застосовані до юридичних осіб які перебувають у складі Збройних сил України, що переведені на воєнний стан. Відтак, просить суд клопотання про зупинення провадження у справі задовольнити та зупинити провадження у справі № 918/1037/22 до завершення воєнного стану.

Суд, протокольною ухвалою від 08.02.2023 року, відмовив у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки на органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до організаційної структури Збройних Сил України, норма пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України не поширюється.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12.12.2022 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" до Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне про визнання акту виконаних робіт виконаним та визнання договору підряду виконаним, залишено без руху. Надано Товариству з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" 5-денний строк з дня отримання даної ухвали подати господарському суду докази сплати (доплати) судового збору за подання позовної заяви, а саме 2 481 грн. 00 коп.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 22.12.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на "18" січня 2023 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 18.01.2023 року відкладено підготовче засідання на "08" лютого 2023 р.

17.01.2023 року до господарського суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі в якому, у зв'язку з розглядом Господарським судом Рівненської області справи № 918/852/22 за позовом Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне до ТОВ "РЕБЕЛС" про відшкодування зайво отриманих коштів в результаті завищення вартості виконаних будівельно - монтажних робіт в розмірі 77873,00 грн та у зв'язку з тим, що обидві справи поєднані відносинами між сторонами за договором № 2/229 від 07.06.2021 року, просить суд зупинити провадження у справі № 918/01037/22 до набрання законної сили у справі № 918/852/22.

Суд, протокольною ухвалою від 08.02.2023 року, відмовив у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки в даному випадку нема об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення справи № 918/852/22, що свідчить про безпідставність заявленого позивачем клопотання про зупинення провадження у справі.

08.02.2023 року відповідачем заявлено клопотання про зупинення провадження у справі в якому зазначає, що відповідач є стороною у справі та положення п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України стосуються та можуть бути застосовані до юридичних осіб які перебувають у складі Збройних сил України, що переведені на воєнний стан. Відтак, просить суд зупинити провадження у справі № 918/1037/22 до завершення воєнного стану.

Суд, протокольною ухвалою від 08.02.2023 року, відмовив у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки на органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до організаційної структури Збройних Сил України, норма пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України не поширюється.

В судовому засіданні 08.02.2023 року оголошено перерву до 14.02.2023 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14.02.2023 року клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" про призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи - задоволено, постановлено: призначити у справі № 918/1037/22 судову будівельно-технічну експертизу; на вирішення експерта поставити наступні питання: Чи виконано Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" роботи, зазначені в Акті приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77 873 (сімдесят сім тисяч вісімсот сімдесят три) грн на об'єкті, належному Квартирно - експлуатаційному відділу м. Рівне, згідно робочого проекту "Капітальний ремонт фасадів будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне"? Якщо ні, то який обсяг робіт відображений в Акті приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77 873 (сімдесят сім тисяч вісімсот сімдесят три) грн на об'єкті, належному Квартирно - експлуатаційному відділу м. Рівне, згідно робочого проекту "Капітальний ремонт фасадів будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" фактично виконаний Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" та їх вартість, згідно Договору № 2/229 від 07.06.2021р? Проведення судової експертизи доручити Рівненському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України; витрати по проведенню експертизи покласти на позивача у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС"; провадження у справі № 918/1037/22 зупинити до завершення експертного дослідження та повернення матеріалів справи до Господарського суду Рівненської області.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 13.03.2023 року клопотання Рівненського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України № 1149/17/вих.-23/ЛЕП від 06.03.2023 р. про організацію виконання експертизи - задоволено, погоджено проведення судової будівельно - технічної експертизи у справі № 918/1037/22, призначеної ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14.02.2023 року, у строк понад 90 календарних днів.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 26.06.2023 року поновлено провадження у справі № 918/1037/22, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 30.07.2023 року та призначено підготовче засідання на "11" липня 2023 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 11.07.2023 року відкладено підготовче засідання на "26" липня 2023 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 26.07.2023 року закрито підготовче провадження у справі № 918/1037/22 та призначено справу до судового розгляду по суті на "06" вересня 2023 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 06.09.2023 року відкладено розгляд справи на "12" вересня 2023 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12.09.2023 року відкладено розгляд справи на "27" вересня 2023 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 27.09.2023 року відкладено розгляд справи на "04" жовтня 2023 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 04.10.2023 року постановлено повернутися у справі № 918/1037/222 до стадії підготовчого провадження та замінити судове засідання, призначене на 04.10.2023 року підготовчим засіданням.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 04.10.2023 року закрито підготовче провадження у справі № 918/1037/22, призначено справу до судового розгляду по суті у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання, а саме - "04" жовтня 2023 року та оголошено в судовому засіданні перерву до "05" жовтня 2023 р.

Представник позивача в судовому засіданні 05.10.2023 року підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 05.10.2023 року заперечив проти позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позов.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

07.06.2021 року між Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" (Підрядник) було укладено Договір № 2/229 підряду на виконання робіт (далі - Договір), відповідно до якого, предметом договору є виконання робіт на об'єкті: "Капітальний ремонт будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" (Код ДК 021:2015:45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація) (далі - Об'єкт), обов'язок щодо виконання яких покладається на підрядника. Власником результату виконаних робіт на об'єкті є замовник. Підставою для укладання договору є протокольне рішення уповноваженої особи Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне (п. 1.1. та п. 1.3. Договору).

Відповідно до п. 2.1. - 2.4. Договору, підрядник зобов'язується протягом 5-ти (п'яти) календарних днів після підписання сторонами договору прийняти майданчик під будівництво, виконати роботи за Договором відповідно до узгодженого Графіку виконання робіт (додаток 3) та Плану фінансування робіт (додаток 4) і передати об'єкт замовнику у відповідності до положень і умов договору в термін (строк) визначений у графіку виконання робіт. Датою закінчення робіт вважається дата їх прийняття замовником. Підрядник може закінчити виконання робіт та передати об'єкт замовнику достроково. Замовник може приймати рішення про уповільнення термінів виконання робіт, їх зупинення або прискорення з внесенням відповідних змін у договір. Перегляд термінів (строків) виконання робіт, введення об'єкта в експлуатацію і передачі об'єкта замовнику може здійснюватися тільки за домовленістю сторін за умови підписання сторонами відповідної додаткової угоди до договору (з обґрунтуванням обставин, що його спричинили). Обставинами, які перешкоджають дотриманню визначених договором термінів (строків) виконання робіт, введення об'єкта в експлуатацію та передачі об'єкта замовнику, які не залежать від підрядника і дають останньому право вимагати від замовника перегляду цих термінів, є наступні: а) обставини непереборної сили (форс-мажорні); б) обставини, за які відповідає замовник, зокрема: відсутність коштів на фінансування робіт, невиконання графіка фінансування робіт, необхідність виконання додаткових робіт тощо; в) внесення змін до проектної документації.

Згідно п. 3.1. - п. 3.4. Договору, договірна ціна цього договору (додаток 1) складає 1 778 057,14 грн, в тому числі ПДВ - 296 342,86 грн. Ціна договору може бути зменшена у разі відсутності фінансування. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Вказана договірна ціна встановлюється твердою, складається підрядником на основі його Пропозиції згідно з нормативними документами Мінрегіонбуду (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013) та встановлюється незмінною на весь обсяг виконання робіт, з наданням підрядником гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну. Договірна ціна цього договору може бути уточнена лише у випадках, якщо: а) замовник змінює в процесі виконання робіт на об'єкті проектні рішення, що призводить до зміни обсягів робіт та вартісних показників; б) виникають обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини) - надзвичайні обставини та події, які не можуть бути передбачені сторонами під час укладання договору; в) змінюється законодавство з питань оподаткування та з інших питань, обов'язкове застосування положень якого призводить до зміни вартості робіт. Якщо під час виконання робіт виникла потреба у виконанні додаткових робіт, не врахованих проектною (кошторисною) документацією, забезпечення якою покладено на замовника, підрядник зобов'язаний повідомити та подати замовнику пропозиції з відповідними розрахунками (підрядником складається відповідний акт з визначенням обсягів робіт, які підлягають погодженню з замовником та проектною організацією). Замовник, розглядає зазначені пропозиції, приймає рішення по суті та повідомляє про нього підрядника. Якщо підрядник виконав додаткові роботи не повідомивши замовника про необхідність виконання додаткових робіт, він не може вимагати від замовника оплати виконаних додаткових робіт і відшкодування завданих йому збитків. Вартість додаткових робіт обґрунтовуються відповідними розрахунками і оформляються договором на додаткові роботи, для чого сторони оформляють наступні документи: акт обстеження обсягів робіт; локальний кошторис; договірна ціна.

Замовник зобов'язаний у п'ятиденний термін після підписання договору здійснити передачу підряднику комплект затвердженої проектної документації для виконання робіт на об'єкті та сам об'єкт. Підрядник за дорученням замовника може брати участь у виготовленні проектної (кошторисної) документації та зборі технічних умов, оплата за виконання вищезгаданих робіт буде проводитися замовником при пред'явлені підрядником відповідних звітних документів. У разі коли забезпечення робіт (будівництва об'єкта) проектною документацією здійснюється замовником, підрядник зобов'язаний до початку виконання робіт перевірити її комплектність та відповідність установленим вимогам. У разі виявлення невідповідності проектної документації установленим вимогам підрядник протягом визначеного договором строку повідомляє про це замовника. Підрядник може звертатися до замовника з пропозиціями щодо внесення змін до проектної документації. Порядок звернення та врахування таких пропозицій визначається договором (п. 7.1., п. 7.2., п. 7.4 та п. 7.6. Договору).

Згідно з п. 12.2. та п. 12.5. Договору, з метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам замовник забезпечує здійснення технічного нагляду за виконанням робіт у порядку, встановленому законодавством, а також може проводити перевірку обсягів виконаних та прийнятих до сплати робіт шляхом здійснення контрольних обмірів. Такі перевірки проводяться за участю підрядника. Виявлені відхилення або завищення підлягають коригуванню (виключенню з прийнятих до оплати замовником обсягів виконаних на об'єкті робіт). Замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконаних робіт відповідно до ч. 1 ст. 849 Цивільного кодексу України та у порядку, передбаченому договором. У разі виявлення невідповідності виконаних робіт установленим вимогам замовник приймає рішення про усунення підрядником допущених недоліків або про зупинення виконання робіт.

Фінансування робіт проводиться за планом, який є невід'ємною частиною договору (додаток 4). План фінансування робіт складається на підставі титулу будови (об'єкта), проекту організації будівництва з урахуванням Графіку виконання робіт і порядку проведення розрахунків виконані роботи. Сторони узгоджують План фінансування робіт у порядку, визначеному у договорі. План фінансування робіт складається на весь період виконання робіт за роками, а на поточний рік - за місяцями. Щомісячний розподіл коштів для перехідних об'єктів будівництва щороку узгоджується сторонами у визначені договором строки. Відповідно до договору замовник має право у визначені строки уточнити План фінансування будівництва на поточний рік з урахуванням наявних у нього коштів, обсягів фактично виконаних робіт тощо. У разі прийняття замовником рішення про прискорення чи уповільнення темпів виконання робіт одночасно уточнюється План фінансування робіт з внесенням відповідних змін у договір (п. 13.1 - п. 13.3. Договору).

Відповідно до п. 14.1. - 14.7 Договору, приймання-передача закінчених робіт (об'єкта будівництва) проводиться у порядку, встановленому договором та іншими нормативними актами. Після отримання повідомлення підрядника про готовність до передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва) замовник зобов'язаний негайно розпочати їх приймання. Фінансування витрат на організацію приймання закінчених робіт (об'єкта будівництва) покладається на замовника, якщо інше не встановлено договором, за винятком додаткових витрат, що виникли з вини підрядника. Передача виконаних робіт (об'єкта будівництва) підрядником і приймання їх замовникомоформляється актом про виконані роботи (Акт приймання виконаних будівельних робіт за формою №КБ-2в та Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3). У разі виявлення в процесі приймання-передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва) недоліків, допущених з вини підрядника, він у визначений замовником строк зобов'язаний усунути їх і повторно повідомити замовника про готовність до передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва). Якщо підрядник не бажає чи не може усунути такі недоліки, замовник може у порядку, передбаченому договором, попередньо повідомивши підрядника, усунути їх своїми силами або із залученням третіх осіб. Витрати, пов'язані з усуненням недоліків замовником, компенсуються підрядником. Якщо виявлені недоліки не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою, замовник має право відмовитися від прийняття таких робіт або вимагати компенсації збитків. Власником виконаних робіт (об'єкта будівництва) до їх передачі замовнику є підрядник, право власності на закінчені роботи (об'єкт будівництва) переходить до замовника з моменту підписання сторонами акта про виконані роботи. Підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами. Якщо Замовник не розрахувався за виконані роботи або не сплатив інші суми, належні підряднику, згідно з договором підрядник, попередньо повідомивши замовника, має право притримати передачу замовнику закінчених робіт, невикористаних матеріальних ресурсів та іншого майна.

Підпунктами 15.1.1. - 15.1.4. пункту 15.1. Договору, сторони передбачили, що порядок здійснення оплати за виконані роботи. Оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт на підставі Актів за формою №КБ-2в та Довідок за формою №КБ-3 протягом 10 банківських днів або протягом поточного місяця, у якому підписано Акти та Довідки, або у наступному за поточним. Після виконання підрядником робіт по об'єкту (повністю або частково) та надання замовнику документів, зазначених в пп. 15.1.1 Розділу 15 Договору, замовник встановленим порядком приймає ці роботи, якщо вони повністю відповідають визначеним умовами договору щодо якості та об'єму, в іншому випадку акти повертаються підряднику для усунення зауважень та коригування. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються підрядником та передаються замовнику, який зобов'язаний протягом 3-х (трьох) календарних днів після отримання цих документів приступити до їх перевірки та приймання виконаних робіт. У разі виявлення невідповідності пред'явлених до оплати робіт встановленим вимогам, завищення їх обсягів або неправильного застосування кошторисних норм, поточних цін, розцінок та інших помилок, що вплинули на ціну виконаних робіт, замовник має право скоригувати суму, що підлягає сплаті, про що підрядник повідомляється письмово.

Замовник має право відмовитись від приймання робіт та їх оплати за умови, якщо вони не відповідають вимогам затвердженої проектної документації на об'єкт, чинному законодавству (Державні будівельні норми, правила, стандарти тощо), а також умовам договору (п. п. 15.1.6. п. 15.1. Договору).

Згідно з п. 16.4. та п. 16.5. Договору, підрядник відповідає за недоліки (дефекти), виявлені в закінчених роботах і змонтованих конструкціях протягом гарантійних строків, якщо він не доведе, що: недоліки були відомі або могли бути відомі замовнику на момент їх прийняття, але не зазначені в акті; недоліки виникли внаслідок: неналежної підготовки проектної документації, якщо відповідно до договору обов'язок щодо забезпечення проектною документацією було покладено на замовника; природного зносу результату закінчених робіт, змонтованих конструкцій; неправильної експлуатації або неправильності інструкцій щодо експлуатації змонтованих конструкцій, розроблених самим замовником або залученими ним третіми особами; неналежного монтажу конструкцій на об'єкті, проведеного самим замовником або залученими ним третіми особами; інших незалежних від підрядника обставин. У разі виявлення замовником недоліків (дефектів) протягом гарантійних строків, він зобов'язаний повідомити про це підрядника і запросити його для складення відповідного акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо підрядник відмовився взяти участь у складанні акту, замовник має право скласти такий акт із залученням незалежних експертів і надіслати його підряднику.

Внесення змін у договір чи його розірвання допускається тільки за згодою сторін або за ініціативи однієї сторони у визначеному умовами договору порядку. Внесення змін у договір оформлюється додатковою угодою, яка є невід'ємною частиною договору. Будь-які зміни та доповнення договору та інших договірних документів вважаються дійсними, якщо вони оформлені в письмовій формі та підписані (узгоджені) сторонами (п. 18.1. Договору).

Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 24.12.2021 року або до повного виконання сторонами договірних зобов'язань (п. 20.2. Договору).

Сторони узгодили та підписали договірну ціну на будівництво "Капітальний ремонт будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" станом на 16.04.2021 року на суму 1778,05714 тис. грн.

05.11.2021 року між Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" (Підрядник) було укладено Додаткову угоду № 1 до Договору № 2/2229 від 07.06.2021 року, відповідно до п. 1 якої сторони погодили, "Внести зміни до п.3.1. Договору №2/229 від 07.06.2021 року, та викласти в наступній редакції: "Договірна ціна цього Договору (Додаток 1) складає 1 646 130,62 грн в тому числі ПДВ - 274 355,10 грн. Ціна Договору може бути зменшена або збільшена у відповідності до кошторисних призначень. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачене законом про Державний бюджет України. Вказана Договірна ціна встановлюється твердою, складається підрядником на основі його Пропозиції згідно з нормативними документами Мінрегіонбуду (ДСТУ Б Д.1.1- 1:2013) та встановлюється незмінною на весь обсяг виконання робіт, з наданням підрядником гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну."

Сторони узгодили та підписали договірну ціну на будівництво "Капітальний ремонт будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" станом на 16.04.2021 року на суму 1646,13062 тис. грн.

11.08.2021 року сторонами підписано Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2021 р. відповідно до якої загальна вартість виконаних будівельних робіт з ПДВ - 432,10688 тис. грн.

Між підрядником та замовником складено та підписано акт № приймання виконаних будівельних робіт за 2021 року на загальну суму 432106,88 грн.

16.09.2021 року сторонами підписано Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати відповідно до якої загальна вартість виконаних будівельних робіт з ПДВ - 1606,99377 тис. грн.

Між підрядником та замовником складено та підписано акт приймання виконаних будівельних робіт за 2021 року на загальну суму 1 174 886,89 грн.

ТОВ "РЕБЕЛС" листом (вих. № 36 від 08.09.2022 року) звернулося до Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне в якому зазначило та просило оплатити додаткові роботи по об'єкту: "Капітальний ремонт будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" (Договір № 2/229 від 07.06.5021 р.), які були виконані відповідно до проекту та роботи, без проведення яких, стало б неможливим виконання деяких наступних видів робіт передбачених проектом, що були також підтверджені контрольними обмірами. Акт приймання виконаних робіт (форма № КБ-2в) та довідка про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) додаються.

У відповідь на вказаний лист, Квартирно - експлуатаційний відділ м. Рівне направив лист № 539/1893 від 12.09.2022 року в якому зазначив, що КЕВ м. Рівне підтверджує виконання додаткових робіт по об'єкту "Капітальний ремонт будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне", які було зафіксовано під час контрольних обмірів об'єкту Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, при цьому у вказаному листі повідомив наступне: оплату додаткових робіт по об'єкту, відповідно до договору № 2/229 від 07.06.2021 року, здійснено не буде у зв'язку з тим, що дані роботи (об'єми) не були передбачені договором № 2/229 від 07.06.2021 року на виконання робіт та проектно - кошторисною документацією.

Позивачем долучено до позовної заяви копію акту № приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма № КБ-2в) на суму 77873,00 грн з підписом генпідрядника (підрядника) позивача, однак без зазначення дати його підписання.

Разом з тим, як вбачається з висновку експерта № 726-Е від 20.06.2023 року за результатами проведення судової будівельно - технічної експертизи :

1. Будівельні роботи, зазначені в Акті приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77873 грн., фактично виконані Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" на об'єкті, належному Квартирно-експлуатаційному відділу м. Рівне, як такі, що повинні бути виконані у відповідності до проекту "Капітальний ремонт фасадів будівлі №2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" та такі, без виконання яких буде неможливим виконання інших робіт, передбачених даним проектом.

2. Обсяги робіт, відображені в Акті приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77873 грн, виконані Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" відповідно до Договору № 2/229 від 07.06.2021 р. на об'єкті, належному Квартирно-експлуатаційному відділу м. Рівне, згідно робочого проекту "Капітальний ремонт фасадів будівлі №2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне" фактично виконані та їх вартість становить 77 873 грн з урахуванням ПДВ.

Судом також встановлено, що до прийняття рішення у цій справі питання про відшкодування зайво отриманих коштів в результаті завищення вартості виконаних будівельно-монтажних робіт у розмірі 77 873 грн 00 коп. було предметом судового розгляду у справі № 918/852/22 і згідно рішення Господарського суду Рівненської області від 28.02.2023 та постанови Північно - західного апеляційного господарського суду від 11.07.2023 року у задоволенні позову Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ребелс" в позові відмовлено.

Так, Північно - західний апеляційний господарський суд у постанові від 11.07.2023 року у справі №918/852/22 встановив, що на виконання укладеного договору підряду № 2/229 від 07.06.2021 ТОВ "Ребелс" виконано роботи на об'єкті: "Капітальний ремонт покрівлі будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2 м. Рівне". Згідно з підп. 1 п. 4 Порядку проведення перевірок закупівель Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 631 на підставі направлення від 04.08.2022 № 168 виданого начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, начальником відділу контролю у сфері будівництва Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області проведено перевірку процедури закупівлі UА-2021-03-17-006068-с "Капітальний ремонт покрівлі будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2 м. Рівне" та складено Акт перевірки № 13-17-16-06/8п від 29.08.2022 р. За результатами проведеного вибіркового контрольного обміру, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області в Акті перевірки № 13-17-16-06/8п від 29.08.2022 року вказано, що в порушення п. 6.4.3 "Правил визначення вартості будівництва", затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293 зі змінами (далі - ДСТУ Б Д.1.1-1:2013) в серпні - жовтні 2021 року до Актів приймання виконаних будівельних робіт включено завищені обсяги, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 77 873,00 грн., чим нанесено матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на зазначену суму.

Під час судового розгляду справи № 918/852/23 також встановлено, що згідно наданих пояснень Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, встановлено, що Акт перевірки від 29.08.2022 № 13-17-16-06/8п підписаний 08.09.2022 із запереченнями начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне А.Чухіль, які надійшли до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області 14.09.2022 (№1903 від 13.09.2022). За наслідками розгляду заперечень Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області підготовлено висновки на заперечення до Акта перевірки від 29.08.2022 №13-17-16-06/8п, які направлені ТОВ "Ребелс" листом від 23.09.2022 за №131717-14/2175-2022, та згідно яких вбачається, що вищевказані заперечення не приймаються.

Окрім того, у справі № 918/852/23 встановлено, що на адресу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області 22.09.2022 надійшов Лист Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне від 21.09.2022 №539/1978, яким повідомлено, що відповідно до Акта перевірки процедури закупівлі від 29.08.2022 №13-17-16-06/8п порушення по об'єкту "Капітальний ремонт будівлі 2/229 (клуб), військове містечко №2, м. Рівне" на суму 77 873, 00 грн усунуто під час ревізії. До даного листа долучено Акт приймання виконаних будівельних робіт, підписаний директором ТОВ "Ребелс" та начальником КЕВ м. Рівне, та Підсумкову відомість ресурсів об'єкт: "Капітальний ремонт будівлі 2/229 (клуб), військове містечко №2, м. Рівне" (витрати - по факту).

27.09.2022 Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області пред'явлено вимогу про усунення виявлених порушень законодавства №131716-14/2194-2022 Квартирно-експлуатаційному відділу м. Рівне, яка є обов'язковою для виконання.

Однак, виявлені порушення, щодо завищеної вартості виконаних робіт ТОВ "Ребелс" по об'єкту "Капітальний ремонт будівлі 2/229 (клуб), військове містечко №2, м. Рівне" на загальну суму 77 873 грн. не включались до вищевказаної вимоги, оскільки порушення на суму 77 873, 00 грн. усунуті, про що повідомлено Управління Листом Квартино-експлуатаційного відділу м. Рівне від 21.09.2022 №539/1978.

Апеляційним судом встановлено, що на час звернення позивача до Господарського суду Рівненської області з позовом (Вх. №3196/22 від 14.10.2022 р.) спір між сторонами був врегульований (Лист позивача від 21.09.2022 №539/1978), а тому позов КЕВ м. Рівне був поданий безпідставно, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Частиною 6 статті 55 Конституції України визначено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За змістом статей 15 і 16 ЦК України, кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

За статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визнається право людини на доступ до правосуддя, а за статтею 13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом на захист певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.

Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів визначений статтею 16 ЦК України.

Як способи захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

Особа, якій належить порушене право, може скористатися не будь-яким на свій розсуд, а певним способом захисту такого свого права, який прямо визначається спеціальним законом, що регламентує конкретні цивільні правовідносини, або договором.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 р. у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 р. у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 р. у справі № 569/17272/15-ц та від 04.06.2019 р. у справі № 916/3156/17.

Вирішуючи господарський спір, суд з'ясовує, чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити (постанова об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.06.2019 р. у справі № 910/6642/18).

Поняття охоронюваного законом інтересу в логічно-смисловому зв'язку з поняттям суб'єктивного права визначено в Рішенні Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Безпосереднє згадування в нормах права інтересів особи як об'єкта правового захисту в певній мірі прирівнює їх до суб'єктивних прав. Тобто законні інтереси, які не опосередковані правовими нормами, можна розглядати як доправову категорію, у якій інтерес передує правам та обов'язкам, тобто виступає як "суб'єктивне право, що може виникнути у майбутньому".

Розмежовуючи поняття прав та інтересів, Конституційний Суд України в Рішенні від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 зазначив, що і суб'єктивне право, і пов'язаний з ним інтерес є дозволами. Але перше є особливим дозволом, тобто дозволом, що відображається у відомій формулі: «Дозволено все, що передбачено у законі», а друге - простим дозволом, тобто дозволом, до якого можна застосовувати не менш відоме правило: «Дозволено все, що не забороняється законом». Інтерес, навіть перебуваючи під охороною закону чи права, на відміну від суб'єктивного права, не має такої правової можливості, як останнє, оскільки не забезпечується юридичним обов'язком іншої сторони. Законний інтерес відбиває лише легітимне прагнення свого носія до того, що не заборонено законом, тобто тільки його бажання, мрію, потяг до нього, а отже - й не юридичну, а фактичну (соціальну) можливість. Це прагнення в межах сфери правового регулювання до користування якимсь конкретним матеріальним або нематеріальним благом. Відмінність такого блага від блага, яке охоплюється змістом суб'єктивного права, полягає в тому, що користування благом, на яке особа має право, визначається можливістю в рамках закону, а до якого має законний інтерес - без вимог певних дій від інших осіб або чітко встановлених меж поведінки.

У даній справі, однією з вимог позивача є визнання акту приймання виконаних будівельних робіт, таким, що прийнятий без зауважень, а роботи виконаними належним чином. Тобто, позивач фактично просить суд установити та надати правову оцінку певним фактичним обставинам. Вказана вимога позивача за своєю природою є вимогою про встановлення певних фактів, що не може бути самостійним предметом розгляду в господарському суді, оскільки до повноважень останнього не належить встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Захист майнового або немайнового права чи законного інтересу відбувається шляхом прийняття судом рішення про примусове виконання відповідачем певних дій або зобов'язання утриматися від їх вчинення, тоді як заявлені в цій частині позивачем вимоги не призводять до поновлення порушеного права позивача та, у разі їх задоволення, не можуть бути виконані у примусовому порядку, оскільки відсутній механізм виконання такого рішення.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч. 1 ст. 638 ЦК України).

За змістом ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України та ч. 1 ст. 173 ГК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов'язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов'язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту (ст. 846 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 849 ЦК України, замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника.

Відповідно до ст. 852 ЦК України, якщо підрядник відступив від умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором. За наявності у роботі істотних відступів від умов договору підряду або інших істотних недоліків замовник має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Статтею 853 ЦК України передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки). Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов'язаний негайно повідомити про це підрядника. У разі виникнення між замовником і підрядником спору з приводу недоліків виконаної роботи або їх причин на вимогу будь-кого з них має бути призначена експертиза. Витрати на проведення експертизи несе підрядник, крім випадків, коли експертизою встановлена відсутність порушень договору підряду або причинного зв'язку між діями підрядника та виявленими недоліками. У цих випадках витрати на проведення експертизи несе сторона, яка вимагала її призначення, а якщо експертизу призначено за погодженням сторін, - обидві сторони порівну. Якщо замовник протягом одного місяця ухиляється від прийняття виконаної роботи, підрядник має право після дворазового попередження продати результат роботи, а суму виторгу, з вирахуванням усіх належних підрядникові платежів, внести в депозит нотаріуса, нотаріальної контори на ім'я замовника, якщо інше не встановлено договором. Якщо ухилення замовника від прийняття виконаної роботи спричинило зміну строку здачі роботи, вважається, що право власності на виготовлену (перероблену) річ перейшло до замовника у момент, коли мало відбутися її передання.

Відповідно до ст. 875 ЦК України, за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими. Прийняття робіт може здійснюватися після попереднього випробування, якщо це передбачено договором будівельного підряду або випливає з характеру робіт. У цьому випадку прийняття робіт може здійснюватися лише у разі позитивного результату попереднього випробування. Замовник має право відмовитися від прийняття робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість використання об'єкта для вказаної в договорі мети та не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою (ч. 4 - ч. 6 ст. 882 ЦК України).

Положеннями ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, ч. 1 ст. 193 ГК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За приписами ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Преюдиціальність - обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набуло законної сили, в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, адже їх істину вже встановлено у рішенні чи вироку, і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами. Вказану правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 23.05.2018 р. по справі № 910/9823/17.

Не потребують доказування преюдиціальні обставини, тобто встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, - при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. При цьому не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах - позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо. Преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.

У статті 1 Конституції України закріплено, що Україна є правовою державою.

Як будь-яка правова держава, Україна гарантує захист прав і законних інтересів людини і громадянина в суді шляхом здійснення правосуддя.

За змістом статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права (частина 1 статті 129 Конституції України).

Обов'язок держави у забезпеченні права кожної людини на доступ до ефективних та справедливих послуг у сфері юстиції та правосуддя закріплені як основоположні принципи у Конституції України, національному законодавстві та її міжнародних зобов'язаннях, у тому числі міжнародних договорах, стороною яких є Україна.

У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яку ратифіковано Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР і яка для України набрала чинності 11.09.1997 (далі - Конвенція), закріплено принцип доступу до правосуддя. Під доступом до правосуддя згідно зі стандартами Європейського суду з прав людини розуміється здатність особи безперешкодно отримати судовий захист як доступ до незалежного і безстороннього вирішення спорів за встановленою процедурою на засадах верховенства права.

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, здійснюючи тлумачення положень Конвенції, указав, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване п. 1 ст. 6 Конвенції, повинно тлумачитись у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права частиною спільної спадщини договірних Сторін.

Суд зазначає, що одним з основних елементів верховенства права є принцип правової визначеності, який, серед іншого, передбачає, що рішення суду з будь-якої справи, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів.

Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду. Згідно з цим принципом жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового до виконання рішення суду лише з однією метою - домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі. Повноваження судів вищого рівня з перегляду мають здійснюватися для виправлення судових помилок і недоліків, а не задля нового розгляду справи. Таку контрольну функцію не слід розглядати як замасковане оскарження, і сама лише ймовірність існування двох думок стосовно предмета спору не може бути підставою для нового розгляду справи. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли цього вимагають відповідні вагомі й непереборні обставини (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Христов проти України", no.24465/04, від 19.02.2009 р., "Пономарьов проти України", no. 3236/03, від 03.04.2008 р.).

Таким чином, обставини, які було встановлено у судових рішеннях, повторного доведення не потребують.

Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України" від 28.10.2010р. № 4241/03 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Відповідно до ч. 23 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006р. у справі "Проніна проти України" за заявою № 63566/00 суд нагадує, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

Вимога пункту 1 статті 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.

При цьому суд зазначає, що згідно вимог ч. 1 ст. 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено, що позивачем належним чином та в повному обсязі виконані будівельні роботи відповідно до проекту "Капітальний ремонт фасадів будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне", обумовлені сторонами в Договорі підряду на виконання робіт № 2/229 від 07.06.2021 року у тому числі і роботи, зазначені в Акті приймання будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77 873 грн.

За таких обставин, зважаючи, що замовником (відповідачем у справі) не заявлено жодних претензій щодо можливих відступів від умов Договору чи проектної документації або інших недоліків в роботі ( у тому числі і щодо робіт зазначених в Акті приймання будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77 873 грн) останній зобов'язаний прийняти виконані підрядником роботи та сплатити їх вартість.

Щодо заявлених у справі позовних вимог та обраних позивачем способів захисту права, то суд зазначає наступне.

Право чи охоронюваний законом інтерес мають бути захищені судом у належний спосіб, який є ефективним. Суд повинен відмовляти у задоволенні позовної вимоги, яка не відповідає ефективному способу захисту права чи інтересу.

Способи захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання визначені ст. 20 ГК України та ст. 16 ЦК України.

Водночас вимога щодо встановлення певних фактів не може бути самостійним предметом розгляду в господарському суді, оскільки до його повноважень не належить встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За висновком суду, заявлена позивачем вимога про визнання Акту приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77 873 грн, таким, що прийнятий Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне без зауважень, а роботи виконаними належним чином, за своєю природою є вимогою про встановлення юридичного факту і сама по собі не призведе до захисту порушеного права, а тому не підлягає задоволенню у господарському процесі.

Що стосується позовної вимоги про визнання договору підряду на виконання робіт № 2/229 від 07.06.2021 року, укладений між ТОВ "РЕБЕЛС" та Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне виконаним на суму 1 724 003,62 грн, з урахуванням суми 77 873 грн на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року, то вона судом визнається обгрунтованою, виходячи з наступного.

Як встановлено в ході судового розгляду справи та підтверджено представниками сторін, присутніми в судовому засіданні, вартість будівельних робіт згідно проекту "Капітальний ремонт фасадів будівлі № 2/229 (клуб), військове містечко № 2, м. Рівне", обумовлених в Договорі підряду на виконання робіт № 2/229 від 07.06.2021 року (у тому числі і робіт, зазначених в Акті приймання будівельних робіт за серпень 2022 року на суму 77 873 грн) замовником сплачена в повному обсязі і позивач не має жодних майнових претензій щодо цього. Однак відповідач, покликаючись на результати перевірки Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області процедур закупівлі в Квартирно-експлуатаційному відділі м. Рівне, вчиняє дії які свідчать про не визнання існуючого стану прав і обов'язків у договірних відносинах з підрядником.

Відповідно до частин першої, другої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Згідно із частиною другою статті 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 5 ГПК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

З наведених норм права вбачається, що держава забезпечує захист порушених або оспорюваних прав і законних інтересів осіб. Такі права та законні інтереси захищаються у спосіб, який передбачений законом або договором, та є ефективним для захисту конкретного порушеного або оспорюваного права чи законного інтересу. Якщо закон або договір не визначають такого ефективного способу захисту, суд відповідно до викладеної в позові вимоги позивача може визначити в рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню. Однак, якщо обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором, проте є ефективним та не суперечить закону, а закон або договір у свою чергу не визначають іншого ефективного способу захисту, то порушене право позивача підлягає захисту обраним ним способом (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19 січня 2021 року у справі № 916/1415/19).

Особливість спорів про захист інтересу у правовій визначеності при виконанні договірних зобов'язань полягає в тому, що позивач просить суд підтвердити (визнати) існуючий стан прав і обов'язків у договірних відносинах з іншою стороною для правової визначеності сторін договору в цих відносинах, однакового розуміння ними своїх прав та обов'язків за цим договором.

Тобто, якщо дії або бездіяльність інших осіб створюють для особи правову невизначеність щодо її прав і обов'язків у відносинах із цими особами, така особа може звернутись до суду для захисту свого інтересу у правовій визначеності у відносинах із цими особами.

З огляду на зазначене, звернення позивача до суду з позовом про визнання Договору підряду на виконання робіт № 2/229 від 07.06.2021 року, укладеного між ТОВ "РЕБЕЛС" та Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне виконаним на суму 1 724 003,62 грн, з урахуванням суми 77 873 грн на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року, оцінюється судом як вимога про захист охоронюваного інтересу у правовій визначеності на підставі частини 2 статті 20 ГК України, як превентивний спосіб захисту в правовідносинах між позивачем та відповідачем, який має забезпечити, щоб обидві сторони достеменно могли знати свої права та обов'язки за Договором та діяти, не порушуючи їх.

З огляду на зазначене, обраний позивачем спосіб захисту суд визнає ефективним, а заявлені позовні вимоги в цій частині обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов задоволено частково, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 2 481,00 грн покладаються на відповідача, а решта - на позивача у справі.

Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати договір підряду на виконання робіт № 2/229 від 07.06.2021 року, укладений між ТОВ "РЕБЕЛС" (35361, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Дядьковичі, вул. Князя Володимира, буд. 27, код ЄДРПОУ 22588078) та Квартирно - експлуатаційним відділом м. Рівне (33001, м. Рівне, вул. Чернишова, 8, код ЄДРПОУ 08005801) виконаним на суму 1 724 003,62 грн, з урахуванням суми 77 873 грн на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року.

3. Стягнути з Квартирно - експлуатаційного відділу м. Рівне (33001, м. Рівне, вул. Чернишова, 8, код ЄДРПОУ 08005801) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" (35361, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Дядьковичі, вул. Князя Володимира, буд. 27, код ЄДРПОУ 22588078) 2 481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню 00 копійок) витрат по сплаті судового збору.

4. В решті позову відмовити.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Позивач (стягувач): Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕБЕЛС" (35361, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Дядьковичі, вул. Князя Володимира, буд. 27, код ЄДРПОУ 22588078).

Відповідач (боржник): Квартирно - експлуатаційний відділ м. Рівне (33001, м. Рівне, вул. Чернишова, 8, код ЄДРПОУ 08005801).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 16 жовтня 2023 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя Р.В. Романюк