ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
16 жовтня 2023 р.Справа № 215/5270/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції Дніпропетровської області в особі Криворізького районного управління поліції начальника відділення поліції № 5 Шульги Анатолія Вікторовича про встановлення наявності компетенції (повноважень), визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 12.09.2023 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Головного управління національної поліції Дніпропетровської області в особі Криворізького районного управління поліції начальника відділення поліції № 5 Шульги Анатолія Вікторовича про:
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Головного управління національної поліції Дніпропетровської області в особі Криворізького районного управління поліції начальника відділення поліції № 5 Шульги Анатолія Вікторовича у сфері управління за результатами розгляду заяви від 05.06.2023 вх. С-10 надати запрошення, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви і належно завірені три копії цієї моєї заяви і зазначені документи та визнання відмови від такої процедури протиправною бездіяльністю і зобов'язання таку процедуру виконати.
2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 18.09.2029 справу № 215/5270/23 передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.
3. Справа № 215/5270/23 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 12.10.2023 та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді Верба І.О.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. Позивач подав заяву від 05.06.2023 вх. С-10, яка повинна бути розглянута відповідно Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про інформацію», при цьому відповідач не надав індивідуальних актів на цей час, а також окремо не повідомив про дату, час та місце розгляду заяви.
ІІІ. ОБСТАВИНИ ЗАЯВЛЕНОГО СПОРУ
5. 05.06.2023 ОСОБА_1 подав Начальнику відділення поліції № 5 КВП ГУНП Дніпропетровської області заяву, зареєстровану за вх. С-10, згідно з якою за заявою заявника відкрито кримінальне провадження, але постанови він не отримав, відповідач не забезпечив умови притягнення винних осіб до відповідальності, не ліквідував порушення устоїв держави і не виявив ознак злочину, ознак адміністративного правопорушення, винних осіб по кримінальному провадженню № 1201904076000239, відмовився діяти відповідно до правового порядку ст. 3, 60 конституції України, тому вимагав відшкодування збитків згідно Закону України «Про звернення громадян».
6. У заяві від 05.06.2023 вх. С-10 позивач просив:
1) надати мені всі процесуальні рішення слідчого по кримінальному провадженню № 1201904076000239 та копію поштового відправлення, що я їх отримав;
2) за неналежне виконання службових обов'язків і халатного відношення до них та не дотримання ч.3 ст.9 КПК України притяти керівника слідчого відділу до дисциплінарної відповідальності,
3) окремо повідомити статті КК України, які примінюються слідчим при порушенні ст. 33, 46, 49 Конституції України для внесення заяви до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
4) надати вашу юридичну адресу з номером телефона, e-mail, ЄДРПОУ для складення позовної заяви;
5) надати копію витягу з ЄРДР по кримінальному провадженню № 1201904076000239;
6) зазначити ваші повноваження відповідно до зазначеного, з посиланням на законодавство;
7) зазначити відповідальну особу прокуратури за досудове розслідування № 1201904076000239 та надати її процесуальні акти;
8) перерахувати всі вжиті слідчим оперативно-розшукові заходи з метою виявлення ознак злочину чи адміністративного правопорушення та осіб по кримінальному провадженню № 1201904076000239;
9) частково загладити мої моральні страждання сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2684 грн х 1000 = 268400 грн;
10) заздалегідь надати запрошення для мене, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї цієї заяви до правового порядку ст.59 Конституції України;
11) надати належно завірені три копії цієї моєї заяви з вашими реєстраційними номерами.
ІV. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
7. Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
8. Відповідно до статті 2 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII) завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
9. Єдиний для апарату центрального органу управління поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, територіальних органів поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві, їх територіальних (відокремлених) підрозділів, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи (підрозділи) поліції), порядок приймання, реєстрації, розгляду звернень громадян, контролю за виконанням доручень за результатами розгляду звернень громадян та дотриманням строків їх розгляду, основні вимоги до організації проведення особистого прийому громадян і ведення діловодства за зверненнями громадян встановлено «Порядком розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України», затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.11.2017 № 930 (далі Порядок № 930).
10. Громадяни України мають право звернутися до органів (підрозділів) поліції, їх керівників із зауваженнями, скаргами та пропозиціями з питань, пов'язаних з діяльністю Національної поліції України, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, із заявами або клопотаннями про реалізацію своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів, а також зі скаргами про їх порушення (пункт 5 розділу І Порядку № 930).
11. Звернення може бути усним (викладеним громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні «гарячі лінії» та записаним (зареєстрованим) посадовою особою) чи письмовим, надісланим поштою або переданим громадянином особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до законодавства України (у тому числі під час особистого прийому) (пункт 14 розділу І Порядку № 930).
12. Розгляд звернень громадян, оформлення результатів розгляду звернень та надання відповідей заявникам врегульовано розділом ІV Порядку № 930.
13. Керівники органів (підрозділів) поліції та їх заступники під час розгляду звернень громадян вивчають суть порушених у них питань, у разі потреби вимагають у виконавців матеріали попередніх перевірок за цими зверненнями, направляють працівників органів (підрозділів) поліції на місця для перевірки викладених у зверненнях фактів та вживають інших заходів для об'єктивного вирішення порушених авторами звернень питань (пункт 1 розділу ІV Порядку № 930).
14. Звернення вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі порушені в них питання, ужито необхідних заходів і заявникам надано ґрунтовні та вичерпні відповіді (пункт 5 розділу ІV Порядку № 930).
15. Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі Закон № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
16. Вимоги до звернення встановлені статтею 5 Закону № 393/96-ВР.
17. Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань (частина перша статті 5 Закону № 393/96-ВР).
18. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки (частина третя статті 15 Закону № 393/96-ВР).
19. За частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
20. Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у передбачені цією нормою способи.
21. За визначеннями пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
22. Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
23. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).
24. За правилами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
25. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
26. Згідно із частиною першою статті 1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
27. Кримінальне провадження - досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (пункт 10 частини першої статті 3 КПК України).
28. За правилами частин першої четвертої статті 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
29. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР.
30. Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
31. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
32. Згідно із частиною другою статті 303 КПК України скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами статей 314-316 цього Кодексу.
V. ОЦІНКА СУДУ
33. Вирішуючи питання підсудності заявленого спору адміністративному суду, суд виходить із наступного.
34. При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
35. Судом встановлено, що у заяві від 05.06.2023 позивач просив:
1) надати мені всі процесуальні рішення слідчого по кримінальному провадженню № 1201904076000239 та копію поштового відправлення, що я їх отримав;
2) за неналежне виконання службових обов'язків і халатного відношення до них та не дотримання ч.3 ст.9 КПК України притяти керівника слідчого відділу до дисциплінарної відповідальності,
3) окремо повідомити статті КК України, які примінюються слідчим при порушенні ст. 33, 46, 49 Конституції України для внесення заяви до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
4) надати вашу юридичну адресу з номером телефону, e-mail, ЄДРПОУ для складення позовної заяви;
5) надати копію витягу з ЄРДР по кримінальному провадженню № 1201904076000239;
6) зазначити ваші повноваження відповідно до зазначеного, з посиланням на законодавство;
7) зазначити відповідальну особу прокуратури за досудове розслідування № 1201904076000239 та надати її процесуальні акти;
8) перерахувати всі вжиті слідчим оперативно-розшукові заходи з метою виявлення ознак злочину чи адміністративного правопорушення та осіб по кримінальному провадженню № 1201904076000239;
9) частково закадити мої моральні страждання сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2684 грн х 1000 = 268400 грн;
10) заздалегідь надати запрошення для мене, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї цієї заяви до правового порядку ст.59 Конституції України;
11) надати належно завірені три копії цієї моєї заяви з вашими реєстраційними номерами.
36. Таким чином, заява від 05.06.2023 безпосередньо стосується кримінального провадження № 1201904076000239, зареєстрованого в ЄРДР за заявою позивача, зокрема отримання заявником процесуальних рішень слідчого, вжитих слідчим заходів по такому кримінальному провадженню, процесуальних актів прокурора, притягнення керівника слідчого відділу до дисциплінарної відповідальності.
37. За своїм змістом усі вимоги заяви від 05.06.2023 пов'язані з рухом досудового розслідування у кримінальному провадженні № 1201904076000239 та випливають із нього.
38. У заявленому позові заявлені вимоги про встановлення наявності компетенції (повноважень) відповідача у сфері управління за результатами розгляду заяви від 05.06.2023 вх. С-10 надати запрошення, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви і належно завірені три копії цієї заяви і зазначені документи.
39. Однак, між позивачем та відповідачем відсутній компетенційний спір у розумінні КАС України, тобто спір, що виникає між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень. Позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, який вважає, що інший суб'єкт владних повноважень (відповідач) своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою. Отже, позивач не є суб'єктом владних повноважень у публічно-правових відносинах підсудних адміністративному суду, у зв'язку з чим позивач не має права звернення до адміністративного суду з позовом про встановлення наявності чи відсутності у відповідача компетенції (повноважень) у заявлених правовідносинах. Особливості учасників адмінстративної справи у компетенційних спорах висвітлені Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.03.2019 у справі № 820/3713/17, від 12.06.2019 у справі № 9901/70/19, від 04.12.2019 у справі № 826/6233/17, Верховним Судом у постанові від 07.10.2020 у справі № 200/4659/17.
40. Позовні вимоги щодо оскарження бездіяльності відповідача за результатами розгляду заяви від 05.06.2023 вх. С-10 щодо надання запрошення з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви, надання завірених трьох копій цієї заяви, надання зазначених у заяві документів та зобов'язання відповідача вчинити такі дії, безпосередньо випливають із суті порушених у заяві від 05.06.2023 вх. С-10 позивачем, як заявником - учасником кримінального провадження, питань здійснення досудового розслідування, а саме нездійснення процесуальних дій слідчим та отримання заявником процесуальних документів кримінального провадження, тобто стосуються реалізації прав заявника, встановлених статтею 60 КПК України.
41. У межах спірних правовідносин позивач і відповідач діють як учасники кримінального провадження, права та обов'язки яких визначені кримінальним процесуальним законом.
42. Таким чином, заявлений позов фактично направлений на реалізацію та захист прав позивача у кримінальному провадженні, у зв'язку із чим відповідно до пункту 2 частини другої статті 19 КАС України цей спір не може бути розглянуто адміністративним судом.
43. Та обставина, що у заяві позивач посилається на Закони України «Про звернення громадян», «Про інформацію» не змінює суті спірних правовідносин, оскільки незалежно від того, якими нормами керувався позивач подаючи заяву, це не впливає на його процесуальний статус, а відтак і на те, що рішення, дії або бездіяльність результатами розгляду цієї заяви можуть бути оскаржені лише за правилами і в порядку, визначеному КПК України.
44. Реалізація прав учасника кримінального провадження, у тому числі отримання процесуальних документів такого кримінального провадження, оцінка обсягу та способу реалізації таких прав - не може бути предметом судового контролю, здійснюваного судом адміністративної юрисдикції.
45. Враховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін у справі, суд дійшов висновку, що заявлений спір у не належить до юрисдикції адміністративного суду.
46. Керуючись статтями 19, 20, 170 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
47. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі № 215/5270/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції Дніпропетровської області в особі Криворізького районного управління поліції начальника відділення поліції № 5 Шульги Анатолія Вікторовича про встановлення наявності компетенції (повноважень), визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
48. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба