Справа № 638/9486/23
Провадження № 2/611/158/23
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
13 жовтня 2023 року Барвінківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Коптєва Ю.А.,
секретаря - Ведмідь І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Барвінкове в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ТОВ «ФК» Фінтраст України» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2023 року ТОВ «ФК'Фінтраст України» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвалою Барвінківського районного суду Харківської області від 25 вересня 2023 року відкрито провадження по справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивач надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідач надав клопотання про зупинення провадження у справі до припинення перебування його у складі Збройних Сил України на підставі п.2 ч.1 ст. 251, п.5 ч.1 ст. 253 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що провадження по вказаній справі слід зупинити.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
Випадки, коли суд зобов'язаний зупинити провадження у справі, визначені у частині першій статті 251 ЦПК України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність та обов'язковість зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Європейський суд з прав людини зауважував, що процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також про те, що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (DIYA 97 v. UKRAINE, №19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21 жовтня 2010 року).
Закон України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» визначає статус, основні завдання, організацію та принципи діяльності Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, права, обов'язки, заходи соціального і правового захисту та відповідальність її військовослужбовців. Згідност.1 цього Закону, військова служба правопорядку у Збройних Силах України (далі - ЗСУ, Служба правопорядку) - спеціальне правоохоронне формування у складі ЗСУ, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у ЗСУ, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників ЗСУ, а також для захисту майна ЗСУ від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.
В свою чергу ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 р. в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022р. строком на 30 діб.
Указом Президента України № 133/2022 воєнний стан продовжено з 26 березня 2022р. строком на 30 діб.
21 квітня 2022р. Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 19 квітня 2022р. № 7300, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 25 квітня 2022р. до 25 травня 2022р.
02 травня 2022р. Верховна Рада України ухвалила акт про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17 травня 2022 р. № 341/2022 до 23 серпня 2022р.
Указом Президента України від 12 серпня 2022р. № 573/2022 передбачено, що в Україні продовжено дію воєнного стану строком на 90 діб - до 21 листопада 2022р.
Відповідно до Указу Президента України від 7 листопада 2022р. № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено дію воєнного стану строком на 90 діб - до 19 лютого 2023р.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06 лютого 2023р. №58/2023 передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 19 лютого 2023р. строком на 90 діб.
Указом Президента від 01.05.2023 № 254/2023, продовжено дію воєнного стану з 05:30 20.05.2023 строком на 90 діб (до 18.08.2023).
На даний час, дію воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, відповідно до Закону № 3275-IX "Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»".
Як свідчить довідка № 381 від 09 жовтня 2023 року, надана командиром військової частини НОМЕР_1 , відповідач призваний під час мобілізації та перебуває на службі 06 січня 202222 року.
Таким чином, враховуючи те, що відповідач перебуває на військовій службі в складі Збройних Сил України та забезпечує стримування збройної агресії проти України у період воєнного стану, запровадженого у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України, існують обставини відповідно до п. 2 ч. 1ст. 251 ЦПК України, що унеможливлюють продовження розгляду даної справи та наявність яких є підставою для зупинення провадження у справі, а тому суд, враховуючи, що зупинення провадження у справі з підстав, передбачених п. 2 ч. 1ст. 251 ЦПК України, є обов'язком суду, вважає за необхідне провадження у справі зупинити до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 21.12.2022, справа № 456/2541/19 (провадження № 61-9550св22), яка враховується судом на підставі положень ч. 4 ст. 263 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 ЦПК України, провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.
Таким чином, після усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі, тобто, припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан, відповідач зобов'язаний повідомити про це суд.
Керуючись ст. ст. 251, 259, 268, 353-355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Зупинити провадження у справі за позовом ТОВ «ФК» Фінтраст України» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості на підставі п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, - до припинення перебування відповідача ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Зобов'язати відповідача ОСОБА_1 повідомити суд про усунення причин, які стали підставою для зупинення провадження у даній справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути може оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошенняю
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ю.А. Коптєв