РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
16 жовтня 2023 р. Справа № 120/8899/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Крапівницької Н.Л,,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Оратівської селищної ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1 , позивача) з адміністративним позовом до Оратівської селищної ради (далі- відповідач), в якому просив визнати протиправними дії Оратівської селищної ради щодо відкриття та проведення позачергової сесії Оратівської селищної ради що відбулась о 10:00 годині 05.05.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю скликання позачергової сесії, а також вважає такою, яка відбулась з порушенням Регламенту Оратівської селищної ради та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки скликано не уповноваженою на те особою та рішення про скликання позачергової сесії, яка відбулась 05.05.2023 із зазначенням місця, часу проведення, порядку денного до ради не надходило та не було оприлюднено на сайті селищної ради чи у інший спосіб.
Також вказав, що будь-які документи щодо порядку денного, обґрунтування необхідності скликання позачергової сесії, пояснювальної записки, проектів рішень, висновків чи рекомендацій постійної комісії селищної ради, погодження проекту рішення із зацікавленими особами (виконавчими органами селищної ради), як передбачено Регламентом Оратівської селищної ради 8 скликання не надано.
Ухвалою від 27.06.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 17.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін. Також даною ухвалою встановлено відповідачу строк на подачу відзиву на позовну заяву.
Ухвалою від 31.07.2023 в задоволенні клопотання відповідача про здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
08.08.2023 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив щодо задоволення позову. Зазначив, що Регламент Оратівської селищної ради (далі - Регламент) визначає порядок проведення першої сесії ради, обрання селищного голови, секретаря селищної ради, призначення заступників голови, формування виконавчих органів, скликання чергової та позачергової сесій ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з процедурних питань, а також порядок роботи сесії ради (абзац 1 частини 2 статті 2 Регламенту Оратівської селищної ради 8 скликання, затвердженого рішенням 37 позачергової 2 сесії селищної ради 8 скликання від 15.12.2020 року).
Відповідач вказав, що 03.05.2023 року до Оратівської селищної ради від депутатів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 надійшов лист з вимогою негайного скликання позачергової 40 сесії Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області відповідно до розпорядження № 44 від 19.04.2023 року до завершення робочого тижня з порядком денним: Про Комплексну Програму всебічної соціальної підтримки учасників бойових дій, бійців-добровольців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих), поранених військовослужбовців, які зареєстровані на території Оратівської селищної територіальної громади, на 2023-2024 роки.
Також у листі зазначено, що за умови не скликання сесії селищним головою, вони залишають за собою право скликати сесію однією третьою від загального складу ради відповідно до ч. 5 та ч. 7 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та згідно ч. 2, ч. З, ч. 4, ч. 7 ст. 16 Регламенту Оратівської селищної ради 8 скликання, затвердженого рішенням 37 позачергової 2 сесії селищної ради 8 скликання від 15.12.2020 року (копія листа додається).
На вказане звернення депутатів Оратівська селищна рада надала відповідь від 04.05.2023 року про неможливість скликання позачергової 40 сесії.
Внаслідок чого, позачергову 40 сесію Оратівської селищної ради 8 скликання було скликано депутатами ради.
Вказав, що позачерговий характер сесії визначається змістом підстав для її скликання та проведення. Планування або відповідні повідомлення про необхідність скликання або проведення такої сесії не завжди можуть або повинні бути передбачені завчасно, а тому Закон не встановлює порядку та строків винесення рішень про скликання або повідомлення про скликання позачергової сесії.
Разом з тим, відповідач зазначив, що Регламентом не передбачено випадку, коли і як має бути обґрунтована депутатська ініціатива, а в разі її необґрунтованості, право голови визнати її незаконною. Регламент не містить жодних посилань або вимог щодо обов'язковості письмового обґрунтування «невідкладності питань», немає розширеного тлумачення і в змісті самого Регламенту.
Щодо твердження позивача про те, що скликання позачергової сесії нанесло істотної шкоди його охоронюваним інтересам, зазначив, що політична рада «Українська стратегія Гройсмана» 24.04.2023 року прийняла рішення про відкликання депутата Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області ОСОБА_1 за народною ініціативою і з цього часу повноваження позивача як депутата селищної ради припинилися.
Оратівською селищною ТВК на підставі зазначеного вище рішення про відкликання ОСОБА_1 прийнято постанову № 57 від 30.04.2023 року про визнання обраним депутатом Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області наступного за черговістю кандидата у депутати.
На пленарному засіданні позачергової 40 сесії Оратівської селищної ради 8 скликання, яка відбулась 05.05.2023 року, прийнято рішення № 1419 «Про Комплексну Програму всебічної соціальної підтримки учасників бойових дій, бійців-добровольців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих), поранених військовослужбовців, які зареєстровані на території Оратівської селищної територіальної громади, на 2023-2024 роки».
Також на цьому ж пленарному засіданні заступник Оратівської селищної територіальної виборчої комісії Вінницького району Вінницької області Барська Г.В. оголосила постанову № 57 від 30.04.2023 року про визнання депутатом Оратівської селищної ради по перших місцевих виборах 25.10.2020 року від Вінницької обласної організації політичної партії «Українська стратегія Гройсмана» замість ОСОБА_1 наступного за черговістю кандидата у територіальному виборчому списку - ОСОБА_11 .
На думку відповідача постанова Оратівської ТВК № 57 від 30.04.2023 року, а також і прийняті рішення про відкриття та проведення позачергової сесії Оратівської селищної ради, що відбулась 05.05.2023 року, не стосуються рішень, дій чи бездіяльності щодо позивача та не обмежує його право на звернення до суду з позовом.
Відповідач вказав, що скликання пленарного засідання селищної ради та його проведення не порушує прав, свобод чи інтересів ОСОБА_1 , у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою від 11.09.2023 витребувано у відповідача додаткові докази.
26.09.2023 від відповідача надійшли витребувані судом докази.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Політичною радою політичної партії "Українська стратегія Гройсмана" прийнято рішення від 24.04.2023 року, яким вирішено відкликати депутата Оратівської селищної ради Вінницького районну Вінницької області ОСОБА_1 , за народною ініціативою.
30.04.2023 року Оратівська селищна територіальна виборча комісія Вінницького району Вінницької області прийняла постанову № 57, якою визнала обраним депутатом Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області на перших виборах 25.10.2020 року від політичної партії "Українська стратегія Гройсмана" наступного за черговістю кандидата у територіальному виборчому списку у першому територіальному виборчому окрузі - ОСОБА_11
03.05.2023 року до Оратівської селищної ради від депутатів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 надійшов лист з вимогою негайного скликання позачергової 40 сесії Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області відповідно до розпорядження № 44 від 19.04.2023 року до завершення робочого тижня з порядком денним: Про Комплексну Програму всебічної соціальної підтримки учасників бойових дій, бійців-добровольців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих), поранених військовослужбовців, які зареєстровані на території Оратівської селищної територіальної громади, на 2023-2024 роки.
Також у листі зазначено, що за умови не скликання сесії селищним головою, вони залишають за собою право скликати сесію однією третьою від загального складу ради відповідно до ч. 5 та ч. 7 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та згідно ч. 2, ч. З, ч. 4, ч. 7 ст. 16 Регламенту Оратівської селищної ради 8 скликання, затвердженого рішенням 37 позачергової 2 сесії селищної ради 8 скликання від 15.12.2020 року.
На вказане звернення депутатів Оратівська селищна рада надала відповідь від 04.05.22023 року про неможливість скликання позачергової 40 сесії.
Однак позачергову 40 сесію Оратівської селищної ради 8 скликання було скликано депутатами ради.
На пленарному засіданні позачергової 40 сесії Оратівської селищної ради 8 скликання, яка відбулась 05.05.2023 року, прийнято рішення № 1419 «Про Комплексну Програму всебічної соціальної підтримки учасників бойових дій, бійців-добровольців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих), поранених військовослужбовців, які зареєстровані на території Оратівської селищної територіальної громади, на 2023-2024 роки».
Також на цьому ж пленарному засіданні заступниця Оратівської селищної територіальної виборчої комісії Вінницького району Вінницької області Барська Г.В. оголосила постанову № 57 від 30.04.2023 року про визнання депутатом Оратівської селищної ради по перших місцевих виборах 25.10.2020 року від Вінницької обласної організації політичної партії «Українська стратегія Гройсмана» замість ОСОБА_1 наступного за черговістю кандидата у територіальному виборчому списку - ОСОБА_11 .
10.05.2023 Позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду із клопотанням про забезпечення позову, шляхом зупинення вказаної постанови.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2023 у справі № 120/6320/23 у задоволенні клопотання про забезпечення позову було відмовлено.
Позивач зазначає, що як слідує із відповіді на адвокатський запит позачергова сесія Оратівської селищної ради відбулась 05.05.2023 року, та розпочалась о 1.0 год 02 хв. інформацією депутата селищної ради ОСОБА_2 про підстави скликання сесії (з ініціативи депутатів селищної ради).
Рішення про скликання позачергової сесії Оратівської селищної ради, яка відбулась 05.05.2023 року із зазначенням місця, часу проведення, порядку денного до селищної ради не надходило та не було оприлюднено на сайті селищної ради чи у інший спосіб.
Будь-які документи щодо порядку денного, обґрунтування необхідності скликання позачергової сесії, пояснювальної записки, проектів рішень, висновків чи рекомендацій постійної комісії селищної ради, погодження проекту рішення із зацікавленими особами (виконавчими органами селищної ради), як передбачено Регламентом Оратівської селищної ради 8 скликання не надано.
Фактично єдиний документ, у розпорядженні селищної ради, яка вказує про наміри в майбутньому скликати сесію, це є лист групи депутатів до Оратівського селищного голови, що додається до листа разом із відповіддю селищного голови.
Таким чином, на думку позивача, дії депутів Оратівської селищної ради щодо скликання «позачергової сесії», Оратівської селищної ради яка відбулась о 10:00 годині 05.05.2023 є протиправними, а тому, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації і діяльності, правового статусу та відповідальності органів і посадових осіб місцевого самоврядування регламентовано Законом України Про місцеве самоврядування в Україні (далі - Закон № 280/97-ВР).
Згідно зі статтею 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до частини 2 статті 10 Закону № 280/97-ВР обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно пунктів 1, 5 частини 1 статті 43 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади; затвердження регламенту ради.
Відповідно до частин 14, 15 статті 46 Закону № 280/97-ВР не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 55 Закону №280/97-ВР голова районної ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради.
Голова ради здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків, передбачених частинами четвертою та п'ятою цієї статті. Голова ради вважається звільненим з посади з дня припинення ним депутатських повноважень або повноважень голови.
Відповідно до частини четвертої статті 55 Закону № 280/97-ВР голова районної ради у своїй діяльності є підзвітним раді та може бути звільнений з посади радою шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради.
Нормами частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону №280/97-ВР).
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з частиною четвертою статті 46 Закону № 280/97-ВР наступні сесії ради (окрім першої) скликаються: сільською, селищною, міською радою, відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районною, обласною - головою відповідної ради.
Частиною п'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За приписами частини шостої статті 46 Закону № 280/97-ВР, у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (частина шоста статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з частиною сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Відповідно до частини дев'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР, у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Рішенням Оратівської селищної ради від 15.12.2020 № 37 затверджено Регламент Оратівської селищної ради 8 скликання (далі Регламент).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Регламенту, порядок діяльності Ради, її органів, депутатів, посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про запобігання корупції», «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», іншими законодавчими актами та цим Регламентом.
Частиною 2 цієї статті Регламенту, передбачено, що Регламент Оратівської селищної ради (далі - Регламент) визначає порядок проведення першої сесії ради, обрання селищного голови, секретаря селищної ради, призначення заступників голови, формування виконавчих органів, скликання чергової та позачергової сесій ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з процедурних питань, а також порядок роботи сесії ради. Регламент ради є обов'язковим для виконання всіма депутатами, селищним головою та іншими посадовими особами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Регламенту, перша сесія новообраної селищної ради скликається селищною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів селищного голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного селищного голови головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.
Відповідно до ст. 14 Регламенту, рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Постійна комісія або робоча група ради може проводити своє засідання у перервах пленарного засідання ради у тих випадках, коли питання визнано невідкладним, чи за дорученням ради, якщо пленарне засідання ради пов'язане з прийняттям рішень, проведенням виборів, призначенням або затвердженням на посади посадових осіб.
Статтею 16 Регламенту передбачено порядок скликання сесії ради, а саме:
1.Сесія ради, окрім першої, скликається селищним головою.
2.Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань земельних відносин та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше, ніж один раз на місяць.
3.У разі немотивованої відмови селищного голови або неможливості його скликати сесію ради вона скликається секретарем ради. У цих випадках сесія ради скликається:
1) Якщо сесія не скликається селищним головою у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
2) Якщо селищний голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених ч. 7 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
4. Сесія ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради, виконавчого комітету ради.
5. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
6. У разі якщо селищний голова або секретар ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у п. 3 Регламенту, або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
7. Рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не менш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Інформація про скликання сесії ради оприлюднюється на офіційному сайті ради, дошці оголошень селищної ради
8. Сесію ради відкриває і веде селищний голова, а у випадках, передбачених п. 3 цієї статті Регламенту - секретар ради. У випадку, передбаченому пунктом 6 цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
9. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, а саме частини 7 статті 46 Закону № 280/97-ВР, дозволяє дійти висновку, що підставою для скликання позачергової сесії селищної ради є ініціатива не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Суд вважає безпідставними посилання позивача про те, що скликання ради відбулось не уповноваженою на те особою та з порушенням порядку такого скликання, оскільки право депутатської ініціативи на скликання сесії районної ради прямо передбачено частиною 7 статті 46 Закону № 280/97-ВР та ч. 4, 6 , 7 ст. 12 Регламенту.
Судовим розглядом встановлено, що депутатська ініціатива за підписами 9 з 26 депутатів Оратівської селищної ради восьмого скликання, що становить більше однієї третини депутатів від загального складу ради, 03.05.2023 звернулись до голови Оратівської селищної ради щодо скликання позачергової 40 сесії Оратівської селищної ради, відповідно до розпорядження голови Оратівської селищної ради № 44 від 19.04.2023 до завершення цього робочого тижня з порядком денним з метою затвердження Комплексної програми всебічної учасників бойових дій, бійців-добровольців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих), поранених військовослужбовців, які зареєстровані на території Оратівської селищної територіальної громади, на 2023-2024 роки.
Так, за результатами розгляду депутатської ініціативи голова Оратівської селищної ради повідомила депутатів Оратівської селищної ради про відсутність вмотивованих обґрунтувань необхідності скликання сесії ради та не повідомлено поважну причину.
Суд зазначає, що зміст відповіді голови Оратівської селищної ради на депутатську ініціативу дає підстави для висновку про те, що мала місце немотивована відмова скликати позачергову сесію, оскільки посилання на те, що до листа про скликання позачергової сесії із питанням порядку денного не додано проекту рішення із запропонованого питання, не обґрунтовано поважність та причини такого скликання, а також щодо вимоги скликати у терміни до кінця робочого тижня, без врахування двотижневого терміну суперечать положенням частини 4, 6, 7 статті 16 Регламенту, частини 10 статті 17 Регламенту, частини 10 статті 46 Закону № 280/97-ВР.
Суд погоджується із доводами відповідача, що позачерговий характер сесії визначається змістом підстав для її скликання та проведення. Планування або відповідні повідомлення про необхідність скликання або проведення такої сесії не завжди можуть або повинні бути передбачені завчасно, а тому Закон не встановлює порядку та строків винесення рішень про скликання або повідомлення про скликання позачергової сесії.
Разом з тим, слід вказати, що Регламентом не передбачено випадку, коли і як має бути обґрунтована депутатська ініціатива, а в разі її необґрунтованості, право голови визнати її безпідставною. Регламент не містить жодних посилань або вимог щодо обов'язковості письмового обґрунтування «невідкладності питань», немає розширеного тлумачення і в змісті самого Регламенту.
Суд наголошує, що за наведених обставин настали умови відповідно до частини 9 статті 46 Закону № 280/97-ВР, за яких сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради.
Відповідно до частини 10 статті 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Згідно статті 16 Регламенту рішення про скликання чергової сесії повідомляється депутатам та населенню не пізніш, як за 10 днів до сесії, у виняткових випадках не пізніш, як за день до сесії.
Отже, Закон № 280/97-ВР та Регламент передбачає можливість доведення рішення про скликання сесії ради до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії у виняткових випадках.
Суд критично оцінює твердження позивача, що рішення про скликання позачергової сесії Оратівської селищної ради, яка відбулась 05.05.2023 року із зазначенням місця, часу проведення, порядку денного до селищної ради не надходило та не було оприлюднено на сайті селищної ради чи у інший спосіб.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 4 Регламенту, відкритість та гласність роботи ради, постійних комісій може реалізовуватися шляхом публікації звіту пленарних засідань ради, її рішень в газеті «Обрії Оратівщини», розміщення їх на офіційному сайті ради або в інший визначений радою спосіб.
Частиною 3 статті 17 Регламенту, передбачено, що проекти рішень ради, які підлягають обговоренню, оприлюднюються на офіційному сайті ради, дошці оголошень селищної ради.
Так, з матеріалів справи слідує, що повідомлення депутатів про скликання позачергової сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд, здійснювалося шляхом оприлюднення оголошення про скликання сесії, тексту рішення та порядок денний на інформаційному стенді Оратівської селищної ради, який знаходиться у відкритому доступі для громадян.
Суд зазначає, оскільки позачергова 40 сесія 8 скликання Оратівської селищної ради була скликана депутатами цієї ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, сесію правомірно було відкрито за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, одним з депутатів, що входить до її складу, та завчасне повідомлення про таку сесію, у відповідності до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту ради, то відсутні підстави для визнання протиправними дій Оратівської селищної ради щодо відкриття та проведення позачергової сесії 05.05.2023.
Крім того, в контексті завдань адміністративного судочинства звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести, а суд встановити, що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.
Заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача.
Заінтересованість повинна мати об'єктивну основу. Юридична заінтересованість не випливає з факту звернення до суду, а повинна передувати йому. Тому для відкриття провадження у справі недостатньо лише твердження позивача, наведеного у позовній заяві, про порушення права, свободи або законного інтересу.
Частиною 1 статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Отже, під час розгляду справи адміністративної юрисдикції, позивач повинен зазначити, які саме його права або законні інтереси порушено рішенням та діями суб'єкта владних повноважень.
У рішенні від 1 грудня 2004 року №18-рп/2004 Конституційний суд України розтлумачив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально-правовим засадам.
Верховний Суд констатує, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, причому, захист прав, свобод та інтересів особи є похідним, тобто, передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії можливе лише у разі, якщо такий суб'єкт повинен був вчинити такі дії (або прийняти відповідне рішення) згідно з законодавством і, невчинення цих дій (неприйняття рішення) порушує права позивача.
Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах, про що неодноразово зазначено Верховним Судом, зокрема у постановах від 03 березня 2020 року у справі № 331/5314/16-а (2-а/331/148/2016), від 15 квітня 2020 року у справі №712/11800/17, від 11 листопада 2021 року у справі №640/13941/20.
У спірних правовідносинах, позивач не обґрунтовує свій особистий, безпосередній, індивідуальний інтерес, а вказує лише на недотримання відповідачем процедури призначення та проведення сесії 05.05.2023.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі №522/3665/17 зазначив, що у разі встановлення обставин, що свідчать про очевидну відсутність законного інтересу (матеріально-правової заінтересованості), адміністративний суд не має юрисдикції для розгляду справи.
Отже, об'єктом судового захисту в адміністративному судочинстві є не будь-який законний інтерес, а порушений суб'єктом владних повноважень. При цьому, адміністративний суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, що свідчать про порушення інтересу. Позивач має довести, що він має законний інтерес і є потерпілим від порушення цього інтересу з боку суб'єкта владних повноважень.
У позовній позивач визначає своє порушене право в тому, що він не мав можливості своєчасно подати клопотання про забезпечення позову, який стосувався б незаконності дій та рішень Оратівської селищної територіальної виборчої комісії, а саме її постанови № 57 від 30.04.2023 року, якою обрано наступного за черговістю кандидата у першому територіальному виборчому окрузі від Вінницької обласної політичної партії «Українська стратегія Гройсмана» Куцака С.М., однак позивач не довів факт порушення відповідачем його прав шляхом відкриття та проведення позачергової сесії 05.05.2023, а тому, суд наголошує, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Оратівської селищної ради про визнання дій протиправними щодо відкриття та проведення позачергової сесії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: Оратівська селищна рада (вул. Героїв Майдану, 78, смт. Ортаів, Вінницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04327985).
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя:
Секретар: