Рішення від 31.10.2007 по справі 15/8/5501

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"31" жовтня 2007 р.

Справа № 15/8/5501

За позовом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький

до Відкритого акціонерного товариства "Домобудівний комбінат" м. Хмельницький

про стягнення 5600 грн.

Суддя

Представники сторін:

позивача Степанова Т.Ю. - за довіреністю №15 від 09.10.2007р.

відповідача Жданкіна Л.К. - за довіреністю №171 від 10.07.2006р.

Рішенням суду від 07.11.2006р. по справі № 8/5501 у позові Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України відмовлено. Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 13.03.2007р. рішення господарського суду Хмельницької області від 07.11.2006р. залишено без змін, апеляційну скаргу -без задоволення. Постановою Вищого господарського суду України від 17.07.2007р. касаційну скаргу Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задоволено частково, рішення господарського суду Хмельницької області від 07.11.2006р. та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 13.03.2007р. зі справи № 8/5501 скасовано. Справу передано на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області.

Ухвалою суду від 06.08.2007р. справу прийнято до свого провадження із присвоєнням нового номера справи № 15/8/5501 та призначено до розгляду.

Суть спору:

Позивач у позовній заяві та його представник в судовому засіданні наполягають на задоволенні позовних вимог. Просять суд стягнути з відповідача 5600грн., з яких 2800грн. -штрафу, нарахованого за порушення законодавства про захист економічної конкуренції згідно рішення адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.11.2004р. №33-рш, 2800грн. -пені, нарахованої за несвоєчасну сплату штрафу.

Представник позивача в засіданні суду наполягає на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що останні підтверджені належними доказами та не суперечать чинному законодавству. В обгрунтування своїх позовних вимог посилається на ст. 42 Закону України “Про захист економічної конкуренції», згідно якої визначений строк притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.13 ст. 50 Закону, становить три роки. На думку позивача, штраф за порушення , передбачений п. 13 ст. 50 Закону, є заходом відповідальності суб'єкта господарювання - відповідача, якого можна притягнути до відповідальності виключно в судовому порядку.

Відповідач у відзиві на позов представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнає, посилаючись на ст. 250 ГК України, згідно якої адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Відповідач вчинив правопорушення, а саме допустив несвоєчасне подання передбаченої законом інформації територіальному відділенню АМКУ, в липні 2004 року, яке було виявлене позивачем 16.11.04р. шляхом прийняття рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення АМКУ №33-рш у справі №41/04-19-04. За твердженням відповідача передбачений законом шестимісячний строк з моменту виявлення порушення закінчився 16.05.05р., а перебіг терміну в один рік з дня вчинення правопорушення завершився у липні 2005 року, в зв'язку з цим відсутні підстави для застосування до відповідача адміністративно - господарської санкції у вигляді штрафу за вчинене у липні 2004 року правопорушення. Крім того, відповідач вважає, що Закон України “Про захист від економічної конкуренції» та Закон України “Про Антимонопольний комітет України» не встановлюють інших строків для застосування штрафів за порушення термінів надання суб'єктами господарювання інформації у територіальні відділення АМКУ, а ч.7 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції» передбачено можливість їх стягнення в судовому порядку, не збільшуючи строків позовної давності.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №33-рш від 16.11.2004р. позивачем накладено на відповідача штраф у сумі 2800 грн. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.13 ст.50 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді неподання інформації територіальному відділенню Антимонопольного комітету України у встановлені головою відділення строки.

На адресу відповідача позивачем було направлено рекомендований лист № 51991 від 17.11.04р. (супровідний лист від 17.11.04р. №19/2703-8) з додатком копії рішення від 16.11.04р. №33-рш, та з повідомленням про те, що у разі несплати штрафу у встановлений в рішенні строк з дня отримання копії зазначеного рішення, буде додатково нараховуватись пеня у розмірі 1,5% від суми штрафу за кожний день прострочення відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції».

Згідно належним чином завіреної копії листа Хмельницької дирекції Поштамту - ЦПЗ №1 відповідач (секретар Онищук) отримав дане рішення відділення 18.11.2004 р..

Крім того, рекомендованим листом від 23.12.04р. №61024 на адресу відповідача був направлений лист - нагадування від 23.12.04р. №19/3018-8, в якому також зазначалось на необхідності своєчасної сплати штрафу на підставі рішення від 16.11.04р. №33-рш та можливому нарахуванні пені за прострочку сплати штрафу, який був отриманий відповідачем 24.12.04р. (лист Хмельницької дирекції Поштамту - ЦПЗ №1 №231 від 05.03.05р.).

Відповідно до ч.3 ст.56 Закону України “Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф за рішення органу Комітету, сплачує його у тридцяти денний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Тридцятиденний строк, протягом якого відповідач зобов'язаний був сплатити штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, розпочався з 19.11.2004р. і закінчився 18.12.2004 р. У зазначений строк відповідач штраф не сплатив.

Відповідачем рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення №33-рш від 16.11.2004 р. оскаржено не було.

Відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції», за прострочення сплати штрафу позивачем нараховано пеню за період з 21.12.2004р. по 04.07.2006р. :

1)розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає 42.00 грн. (2800 х 1,5% = 42 гривні, де: 2800 гривень - розмір штрафу, накладеного рішенням адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.11.2004р. №33-рш за порушення законодавства про захист економічної конкуренції у справі № 41/04-19-04; 1,5% - розмір пені від суми штрафу за кожен день прострочення, відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції»);

2) за період з 21.12.2004 по 04.07.2006р. сума пені за прострочення сплати штрафу складає 23562 гривень (561 день х 42,00 гривні = 23562,00 гривень, де: 561 день - кількість прострочених днів за період з 21.12.2004 по 04.07.2006; 42,00 гривні - розмір пені за один день прострочення сплати штрафу). Згідно з частиною 7 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Зважаючи на зазначене, позивач просить стягнути 5600 гривень, з яких: 2800 грн. штрафу та 2800 грн. пені за прострочення сплати штрафу.

Досліджуючи надані сторонами докази, наведені представниками сторін міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 7, 12 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення здійснюють контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є, зокрема, неподання інформації Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню у встановлені органами Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення чи нормативно -правовими актами строки.

Згідно ст. 51 даного Закону порушення законодавства про захист економічної конкуренції тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення п.п. 13 - 16 та 18 ст. 50 цього Закону, передбачається накладення штрафу у розмірі до одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

При цьому відповідно до ч.1 ст.56 Закону, рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Згідно ч. 3 даної статті, особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

При несплаті застосованого до суб'єкта господарювання штрафу, за кожний день прострочення стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. (ч.5 ст.56 Закону України «Про захист економічної конкуренції»). Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Відповідно до ч. 7 ст. 56 Закону у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням органу Антимонопольного комітету України, останній стягує штраф у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було сплачено штраф, що накладений рішенням адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.11.2004р. №33-рш у справі №41/04-19-04 у встановлений строк, за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 13 ст. 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції».

Судом враховується, що прийняте позивачем рішення відповідачем оскаржене не було. Натомість, згідно ч.1 ст.60 Закону України «Про захист економічної конкуренції», заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Зазначений строк не може бути відновлено.

За не сплату у встановлений строк штрафу, позивачем правомірно нараховано відповідачу пеню за кожний день прострочення за період з 21.12.2004р. по 04.07.2006р. що становить 2800грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 5600грн., з них 2800 грн. -штраф за порушення законодавства про економічну конкуренцію та 2800 грн. -пеня за несплату даного штрафу.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 42 Закону, строк давності притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачені пунктами 13 - 16 статті 50 цього Закону, становить три роки з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.

Дана норма є спеціальною нормою стосовно норми ГК України, яка визначає строки застосування адміністративно - господарських санкцій, що передбачено статтею 250 Господарського кодексу України, а саме: адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Частиною 4 статті 18 Господарського кодексу України передбачено, що правила конкуренції та норми антимонопольного регулювання визначаються цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Господарського кодексу України, законодавство, що регулює відносини, які виникають у зв'язку з недобросовісною конкуренцією, обмеженням та попередженням монополізму у господарській діяльності, складається з цього Кодексу, закону про Антимонопольний комітет України, інших законодавчих актів.

У даному випадку “іншим законодавчим актом» є Закон України “Про захист економічної конкуренції», яким встановлено спеціальні строки для притягнення суб'єктів господарювання до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене, зокрема, пунктом 13 статті 50 Закону.

Враховуючи вищезазначене, територіальним відділенням АМК додержано строк притягнення до відповідальності (абз. 3 ч. 1 ст 42 Закону України «Про захист економічної конкуренції») відповідача у вигляді накладення штрафу згідно рішення адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.11.2004р. №33-рш.

При цьому судом враховується, що з наявних в матеріалах справи доказів, а саме запиту (про надання інформації) від 12.07.2004р. №11/1632-8, подання про ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 06.08.2004р. №19/78-п, розпорядження АК ХОТВ Антимонопольного комітету України від 10.08.2004р. №41-р про початок розгляду справи, подання про результати розгляду справи №41/04-19-04, рішення АК ХОТВ Антимонопольного комітету України №33-рш від 16.11.2004р. про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вбачається, що відповідачем вчинено дії спрямовані на порушення законодавства про захист економічної конкуренції (п.13 ст.50 Закону України “Про захист економічної конкуренції») .

У зв'язку з вищевикладеним, а також враховуючи, що на день розгляду справи по суті відповідачем суми штрафу та пені не сплачено, доказів про протилежне суду не надано, позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача судом не приймаються до уваги з підстав наведених вище.

Сплата судових витрат по справі підлягає покладенню на відповідача, згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 45, 12, 15, 29, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД

ВИРІШИВ:

Позов Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький до відкритого акціонерного товариства “Домобудівний комбінат» м. Хмельницький про стягнення 5600 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства “Домобудівний комбінат» (м. Хмельницький вул. Володимирська,109, код 01269394) на користь Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, (м. Хмельницький, вул. Інститутська, 8, відомості про банківські реквізити відсутні) для зарахування в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 23030300, символ звітності 101, отримувач коштів УДК м. Хмельницький заборгованості по штрафним санкціям та пені в сумі 5600 грн. (п'ять тисяч шістсот гривень).

Видати наказ.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства “Домобудівний комбінат» (м. Хмельницький вул. Володимирська,109, код 01269394) в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, на рахунок УДК у м. Хмельницькому № 31112095700002 в ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЗКПО 23565225 державне мито в розмірі 102,00 грн. (сто дві гривні 00 коп.), а на рахунок: р/р 312 152 597 00002, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області, отримувач УДК в Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050000) -118,00 грн. (сто вісімнадцять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

Суддя

Віддруковано 3 примірники:

1 -до справи;

2 -позивачу;

3 -відповідачу.