Постанова від 31.10.2007 по справі А-10/209

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2007 р.

Справа № А-10/209

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шелест С.Б.

При секретарях судового засідання: Бабінець У.В., Томашевській А.С.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру

при Державному комітеті України по земельних ресурсах»

03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 3 в особі

Івано-Франківської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»

76014, м. Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 34

до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області

76018, м. Івано-Франківськ, вул. Шашкевича, 6

про: скасування рішення

За участю представників сторін:

від позивача: Труфан М.М. - юрисконсульт, (довіреність № 1-402 від 24.07.07р.)

від відповідача:Літвінова С.М. - юрисконсульт, (довіреність № б/н від 30.01.07р.)

ВСТАНОВИВ:

Державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»в особі Івано-Франківської регіональної філії заявлено вимогу про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 3010 грн. 74 коп.

Заявою № 1-601 від 31.10.07р. (вх.№ 9686 від 31.10.07р.) та в судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просить суд: скасувати рішення № 79 від 19.12.06р. про застосування до Івано-Франківської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін: вилучення до державного бюджету 1505,37 грн. та стягнення штрафу у розмірі 3010,74 грн., а також просить суд зобов»язати відповідача відізвати рішення від 06.02.07р. № 79 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін , прийнятого взамін раніше рішення від 19.12.06р., як такого, що не передбачене чинним законодавством при притягненні до фінансової відповідальності суб»єктів господарювання.

Відповідно до ст.51 КАС України позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду, а тому заява позивача від 31.10.07р. підлягає прийняттю та розгляду по суті.

Позивач в судовому засіданні позов підтримує, вказуючи на те, що на даний час існує два рішення про застосування одних і тих же економічний санкцій за одне і теж правопорушення, що не узгоджується з вимогами чинного законодавства.

Оспорюючи рішення, позивач посилається також на відсутність порушення державної дисципліни цін з посиланням на те, що громадянам на їх прохання видавалися по дві оригінальні довідки, отже плата правомірно стягувалась за кожний окремо виданий документ; у журналах реєстрації здійснювалась відповідна реєстрація виданих документів, тоді як в акті перевірки зазначена лише загальна кількість виданих довідок і не визначено кількості громадян, які їх отримали, в зв»язку з чим нарахування економічних санкцій на повну суму отриманих коштів від надання таких послуг вважає неправомірним.

Крім того, позивач вказує на неправомірність проведеної перевірки Косівського районного відділу регіональної філії Центру земельного кадастру з посиланням на те, що останнє не є юридичною особою, а отже і не є суб»єктом господарювання щодо якого відповідач вправі здійснювати перевірки згідно з вимогами п.1.2 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01р. № 289/519.

Відповідач проти позову заперечує, вказуючи на те, що економічні санкції згідно рішення № 79 від 06.02.07р. застосовані правомірно, в межах визначених чинним законодавством повноважень Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області та у зв»язку з встановленим при перевірці порушенням державної дисципліни цін, в результаті якого Косівським райвідділом ДП «Центр ДЗК»необґрунтовано одержано виручку в сумі 1074 грн. Факт порушення зафіксований в акті перевірки, який підписаний керівником без жодних зауважень та заперечень щодо виявлених порушень, в зв»язку з чим відповідач вважає вимоги позивача безпідставними.

Заперечуючи позов, відповідач вважає відсутнім предмет спору в частині вимоги про скасування рішення від 19.12.06р. № 79, яке є нечинним, оскільки взамін цього рішення прийняте інше рішення № 79 від 06.02.07р. про застосування економічних санкцій до юридичної особи, а не до її філії.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Івано-Франківській області 24.11.2006р. було проведено перевірку порядку застосування тарифів на платні послуги в Косівському райвідділі Івано-Франківської філії ДП «Центр ДЗК», результати якої оформлені актом перевірки.

Як вбачається з акту, перевіркою встановлені факти завищення тарифів при видачі довідок, розмір яких затверджений пунктом 6.1 спільного наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів та Мінекономіки України № 97/298/124 від 15.06.01р. «Про затвердження розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг», а саме: довідки, які мали видаватись по 6 грн. видавались Косівським районним відділом ДП «Центр ДЗК»по 12 грн. Таким чином, за період з 01.11.05р. по 15.11.06р. було одержано необґрунтовану виручку в сумі 1074 грн.

На підставі зазначеного акту та у зв»язку з виявленим порушенням, відповідачем прийняте рішення № 79 від 19.12.06р. про вилучення у Івано-Франківської філії ДП «Центр ДЗК»в дохід державного бюджету 1505 грн. 37 коп. та стягнення в дохід державного бюджету штрафу в сумі 3010 грн. 74 коп.

Як пояснив представник відповідача, застосування економічних санкцій згідно вказаного рішення було здійснено до Івано-Франківської філії ДП «Центр ДЗК»у зв»язку з тим, що Косівський райвідділ ДП «Центр ДЗК»щодо якого здійснювалась перевірка є структурним підрозділом Івано-Франківської філії, який на підставі Положення про Косівський районний відділ Івано-Франківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, затвердженого наказом від 02.01.04р. № 1-0 на основі довіреності № 08 від 31.10.06р.

Разом з тим, та у зв»язку з встановленням відповідачем того факту, що Івано-Франківська філія також немає статусу юридичної особи та не є розпорядником коштів Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», Державною інспекцією з контролю за цінами в Івано-Франківській області взамін раніше прийнятого рішення № 79 від 19.12.06р. прийнято інше рішення від 06.02.07р. за цим же номером про застосування зазначених економічних санкцій до юридичної особи правопорушника - Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».

Суд вважає правомірним застосування санкцій згідно рішення № 79 від 06.02.07р., а позов таким що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п.3 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819, основним завданням Держінспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Відповідно до п.4 Положення, Держінспеція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування. Згідно з п.5 Положення, Держінспекція має право проводити в органах виконавчої влади, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов»язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі.

В силу п.11 Положення, Держінспекція має територіальні органи -держінспекції в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5,6 цього Положення. (тобто право проводити перевірки та приймати за результатами виявлених порушень рішення).

Відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України, суб»єкти господарювання - юридичні особи - мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи. Відповідно до ч.1 ст.95 ЦК України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Отже, здійснення філією функцій юридичної особи і є діяльністю юридичної особи, щодо якої Держінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції вправі здійснювати перевірки додержання порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

За наведених обставин, перевірка здійснена відповідачем в межах повноважень визначених правовими актами України, в зв»язку з чим безпідставними є доводи позивача про те, що відповідач не вправі перевіряти філії юридичних осіб, так як вони не є самостійними суб»єктами господарювання.

В силу ч.2 ст. 9 Закону України «Про ціни і ціноутворення»від 03.12.90р. № 507-ХII, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Відповідно до п.2 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000р. № 1619, виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів.

Згідно розділу 6.1. спільного наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України та Мінекономіки України від 15.06.01р. № 97/298/124 «Про затвердження розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.07.01р. за № 579/5770, вартість послуг з видачі довідок для фізичних осіб складає 5 грн. /без ПДВ/.

Підприємство за 179 довідок для громадян стягувало плату по 12 грн. /в т.ч. ПДВ/ замість 6 грн. /з ПДВ/, в результаті чого було необґрунтовано одержано виручки 1074 грн.

Дане порушення, як зазначалось вище, зафіксоване в акті перевірки, який підписаний керівником Косівського районного відділу Івано-Франківської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК»без жодних зауважень та заперечень щодо виявлених порушень.

Доводи відповідача про відсутність порушення з посиланням на те, що громадянам на їх прохання видавались по дві довідки, в зв»язку з чим плата стягувалась за кожен окремо виданий документ, - не заслуговують на увагу та не спростовують факту порушення, оскільки такі доводи не підтверджені відповідними документальними доказами. На вимогу суду позивачем не представлений журнал реєстрації довідок, натомість в протоколі про адміністративне правопорушення від 24.11.06р., складеному за результатами виявленого відповідачем порушення, керівником філії надані письмові пояснення про те, що ціни були завищені помилково.

За таких обставин, суд вважає недоведеними доводи позивача про відсутність порушення.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»/в редакції Закону України № 762-IY від 15.05.03р./, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.

Відповідно до положень Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01р. № 289/519, економічні санкції застосовуються до суб»єктів господарювання (підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності , організаційно-правових форм і підпорядкованості).

За наведених обставин та правових норм, застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до юридичної особи (Державного підприємства «Центр ДЗК») згідно рішення № 79 від 06.02.07р. на загальну суму 3222 грн., з яких: вилучення в дохід держбюджету 1074 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення 2148 грн. штрафу - є обґрунтованим та відповідає чинному законодавству.

Разом з тим, суд погоджується з доводами позивача про те, що за одне і те ж правопорушення не можуть бути застосовані санкції двічі ( до філії та до юридичної особи).

Рішення № 79 від 06.02.07р., прийняте взамін рішення № 79 від 19.12.06р. не скасовує дію першого рішення, прийнятого щодо Івано-Франківської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»; застосування економічних санкцій до філії суперечить вимогам наведених вище норм законодавства ( п.5 Положення, ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п.п.1.2 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами). Відповідно до пп.8 п.5 вищезазначеного Положення, Держінспекція вправі скасовувати рішення своїх територіальних органів, відтак у встановленому законодавством порядку рішення від 19.12.06р. не було скасоване , зв»язку з чим вимоги позивача щодо його скасування в судовому порядку підлягають задоволенню.

В решті позову, суд не вбачає правових підстав для його задоволення.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.00р. № 1819, ст. 94, ст.ст. 158-163, 167, 186, 254, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити частково.

Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області про застосування до Івано-Франківської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 79 від 19.12.2006р.

В решті позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шелест С.Б.

Постанова складена у повному обсязі 13.11.07р.

Внесено в АС «Діловодство суду»

пом. судді Кузишин У.Б.