Постанова від 10.10.2023 по справі 725/7775/23

Єдиний унікальний номер 725/7775/23

Номер провадження 3/725/3056/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2023 року Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Іщенко І. В., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митницi про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi громадянина Республіки Румунія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт № НОМЕР_1 від 14.04.2022р., код НОМЕР_2 , адреса реєстрації: Румунія, Сучавський повіт, м. Сірет, за ст.482 ч.1 Митного кодексу України -

ВСТАНОВИВ:

Із протоколу про порушення митних правил запровадженої у відношенні гр.. Республіки Румунія ОСОБА_1 вбачається, що в рамках перевірочних заходів щодо дотримання законодавства України з питань державної митної справи під час переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «IVECO». модель «35S17». р.н.з. НОМЕР_3 . VIN-code № НОМЕР_4 Чернівецькою митницею 30.06.2023:

до митних органів Румунія за №№7.2-08-1/7.2-20-03/11/4854. 7.2-08-1/7.2-20-03/11/4901 через Держмитслужбу направлено запити з метою отримання інформації про факти переміщення через українсько-румунський кордон через пункт пропуску «Вікову де Сус - Красноїльськ» в період з 01.03.2023 по 30.03.2023 із повідомленням з яким саме товаром (без товару) перемішувався вказаний ТЗ:

до Головного управління національної поліції Чернівецької області направлено запит для отримання інформації з відеокамер «Безпечне місто» (вих.№7.2-08-1/7.2-20-02/8.5/4878, 7.2-08-1/7.2-20-02/8.5/4879 від 30.06.2023).

Згідно відомостей, які містяться в АСМО «Інспектор», ТЗ р.н. НОМЕР_5 , VIN-code № НОМЕР_4 , під керуванням громадянина Р.Румунії ОСОБА_3 перетнув 27.03.2023 митний кордон України через пункт пропуску «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці у напряму виїзд з України та в період з 27.03.2023 по даний час - фактів переміщення через кордон, згідно баз даних АСМО «Інспектор», - не виявлено.

12.07.2023 року на адресу Чернівецької митниці надійшли відповіді з Головного управління національної поліції в Чернівецькій області №2616/123/05/19-2023 від 07.07.2023 якою надано витяги з ІП «Гарпун» ІКС «Інформаційний портал Національної поліції України» за період з 28.06.2023 по 30.03.2023 та №2617/123/05/19-2023 від 07.07.2023 якою надано витяги з ІП «Гарпун» ІКС «Інформаційний портал Національної поліції України» за період з 01.03.2023 по 30.06.2023, а також наявні відеозаписи з камер відеоспостереження ГУНП в Чернівецькій області.

Згідно отриманої інформації ГУ НП в Чернівецькій області встановлено, що ТЗ з р/н SV10AUA період з 01.06.2023 по 30.06.2023 переміщувався митною територією України, в тому числі, в межах Чернівецької області, а саме: 13.06.2023 о 23:56:43 год. - ОСОБА_4 (з Сторожинця): 13.06.2023 о 23:58:54 год. - ОСОБА_4 (з Чернівців). 14.06.2023 о 00:02:41 год. - с.Заволока вул. Головна; 14.06.2023 о 00:32:40 год. - с.Заволока вул. Головна; 14.06.2023 о 00:39:43 год. ОСОБА_5 (з Сторожинця); 14.06.2023 о 01:02:53 год. - вул.Б.Хмельницького (м.Сторожинець): 13.06.2023 о 23:09:00 - Красноїльськ.

Листом Держмитслужби від 14.08.2023 №26/26-04/7.2/2070 на адресу Чернівецької митниці 15.08.2023 року надійшла відповідь з митних органів Р.Румунії.

Даною відповідю митними органами Румунії надано, серед іншого, копії документів, а саме MRN №23ROIS2700E0020953 від 29.03.2023, CMR №б/н від 29.03.2023, INVOICE ІМ8-1/29.03.2023, згідно яких 13.06.2023 з території Республіки Румунія, через прикордонну митницю Вікову де Сус в Україну прослідував транспортний засіб з р.н. НОМЕР_5 із вантажем «електронні сигарети», кількістю 175 місць - 34577 шт.. вагою 2941 кг. Згідно ТСД товар «електронні сигарети» загальною кількістю 175 місць - 34577 шт., вагою 2941 кг. загальною вартістю 41400 USD слідує від продавця IMIRACLE (НК) LIMITED (3/3F DLG, HUADA INDSTR PARK FUQIAO З RD INDSTR ZONE - CHINA), відправника: «RIDIA SERV SRL» (727210 Dornesti 44 A/S) на адресу ARCAEXPRES BUSINESS LLC (Sumska street 5, 58009. Chernivtsi). Також митними органами Румунії надано копії витягу із журналу реєстрації документів, копію технічного паспорту на транспортний засіб марки «IVECO». модель «35S17», р.н.з. НОМЕР_3 , VIN-code № НОМЕР_4 . копію закордонного паспорту особи, яка слідувала автомобілем (AGAPI ADRIAN-VASILE, 05.03.1993). фотоматеріали зроблені при митному контролі.

Отже, згідно інформації митних органів Республіки Румунія 13.06.2023 року з Румунії в Україну прослідував транспортний засіб з р.н. SV10AUA VIN-code № НОМЕР_4 із вантажем «електронні сигарети», кількістю 175 місць - 34577 шт., вагою 2941 кг., вартістю 41400 USD. Відповідно до відомостей, які містяться в АСМО «Інспектор», фактів в їзду в Україну ТЗ р.н. НОМЕР_5 VIN-code № НОМЕР_4 з 27.03.2023 по даний - не виявлено. Отриманою інформацією ГУ НП в Чернівецькій області встановлено переміщення 13 -14.06.2023 митою територією України (в тому числі, в межах Чернівецької області) ТЗ з р/н SV10AUA.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 було виявлено ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 482 МК України, а саме: переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза місцем розташування митного органу і без виконання митних формальностей.

Суд, дослідивши та перевіривши матеріали справи, приходить до висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 482 МК України, виходячи з наступного.

Статтею 486 МК України встановлено, що завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Згідно ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи пропорушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контролем за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідност. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

У розумінні ст.ст.8,256,283 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Митного кодексу України, розгляд судом справи про адміністративне правопорушення проводиться щодо особи-правопорушника та в межах, встановлених протоколом про адміністративне правопорушення.

За наслідком розгляду протоколу суд має право прийняти одне із рішень, передбачених ст.284 КУпАП, ст. 527 МК України.

Згідно протоколу про порушення митних правил № 0765/40800/23 від 21.08.2023 року, порушеної у відношенні громадянина Румунії ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 482 Митного кодексу України по факту вчинення дії спрямованої на переміщення через митний кордон України поза митним контролем, тобто без виконання митних формальностей товарів: «електронні сигарети», кількістю 175 місць - 34577 шт., вагою 2941 кг., загальною вартістю 41400 USD ( 1 513 940,04 грн. по курсу НБУ 36.5686 станом на 13.06.2023 року).

Вказаний протокол про порушення митних правил не відповідає встановленим щодо нього законом вимогам, оскільки в протоколі не вказано ні місця, ні часу вчинення гр.Румунії ОСОБА_1 правопорушення (п. 4 ч. 2ст. 494 МК України).

Відповідальність за ч. 1ст. 482 МК України настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза місцем розташування органу доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для нього, і без виконання митних формальностей, або з незаконним звільненням від митного контролю внаслідок зловживання службовим становищем посадовими особами органу доходів і зборів.

Разом з тим, при складанні протоколу уповноваженою службовою особою митного органу не був визначений спосіб вчинення гр.Румунії ОСОБА_1 дій, спрямованих на переміщення товару через митний кордон України поза митним контролем, не була розкрита об'єктивна сторона правопорушення, так як в протоколі не зазначено, яким же саме чином гр.Румунії ОСОБА_1 намагався перемістити товар через митний кордон України та які конкретні дії були ним вчиненні з цією метою.

Згідно до положень ст. 251 КУпАП про адміністративні правопорушення,ст. 495 МК України - доказами у справі про порушення митних правил будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність чи відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, в тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Відповідно до вимог ст.ст. 488,490,494-495 МК України, протокол про порушення митних правил - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою, про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого Митним кодексом України, є найважливішим джерелом доказів у справах про порушення митних правил. В межах зазначених у протоколі обставин інкримінованого особі порушення митних правил і повинен провадитися їх, у тому числі, судовий розгляд.

Відповідно до п. 4 ч. 2ст. 494 МК України у протоколі про порушення митних правил, крім іншого, має бути зазначено місце, час вчинення вид та характер порушення митних правил.

Однак, з протоколу про порушення митних правил № 0765/40800/23 вбачається, що поставивши у вину гр.Румунії ОСОБА_1 наведені у ньому дії, разом з цим в протоколі не зазначено, яким саме чином гр.Румунії ОСОБА_1 переміщував поза митним контролем «електронні сигарети», кількістю 175 місць - 34577 шт., вагою 2941 кг. В протоколі зазначається - поза митним контролем, тобто поза місцем розташуванням митного органу, при цьому не вказується поза місцем розташування якого саме митного органу гр.Румунії ОСОБА_1 перемістив транспортний засіб та в яких час правопорушення було вчинено, оскільки в протоколі відсутні час та дата вчинення правопорушення.

Крім того, за змістом ст. 458 МК України, ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення - протиправне діяння, вчинене певною особою, визнається порушенням митних правил лише в тому випадку, якщо має місце вина цієї особи, тобто якщо вчинене було здійснено навмисно або з необережності, наявність вини є невід'ємною ознакою суб'єктивної сторони будь якого адміністративного правопорушення.

Виходячи з конструкції адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 482 МК України, а також роз'яснень, що містяться у п. 2постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року № 8 «Про судову практику у справах контрабанду та порушення митних правил» - суб'єктивна сторона цього правопорушення характеризується наявністю в особи вини у формі прямого умислу.

При цьому, за змістом ст. 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення - наявність умислу є необхідною у всіх випадках, коли особа притягається до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що може бути зроблено тільки навмисно, вина у формі умислу полягає в усвідомленні особою протиправного характеру вчиненої дії або бездіяльності, тобто їх незаконності, передбаченні її шкідливих наслідків та бажанні їх або свідомого допускання настання цих наслідків.

Оцінивши в сукупності наявні в справі про порушення митних правил докази, суд вважає, що матеріали справи про порушення митних правил не містять доказів, підтверджуючих факт вчинення гр.Румунії ОСОБА_1 дій, спрямованих на переміщення «електронні сигарети», кількістю 175 місць - 34577 шт., вагою 2941 кг, через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза місцем розташування органу доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для нього, і без виконання митних формальностей, зокрема які б підтверджували об'єктивну сторону (час і місце вчинення правопорушення, спосіб вчинення), суб'єктивну сторону (наявність в діях особи умислу) інкримінованого правопорушення.

За наведених обставин слід дійти висновку, що ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 482 МК Українив діянні особи, яка притягується до адміністративної відповідальності не доведено, а тому на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП провадження по справі підлягає закриттю за відсутністю в діях гр.Румунії ОСОБА_1 складу правопорушення за ч. 1ст. 482 МК України.

Керуючись ст.472,527,528 МК України, ст.ст.247,280,283,284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi громадянина Республіки Румунія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт № НОМЕР_1 від 14.04.2022р., код НОМЕР_2 , за ст.482 ч.1 Митного кодексу України - закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб, з дня винесення постанови до Апеляційного суду Чернівецької області, через Першотравневий районний суд м. Чернівці.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці І. В. Іщенко