Постанова від 13.10.2023 по справі 709/1447/23

Справа № 709/1447/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2023 року смт Чорнобай

Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романова О.Г., за участю прокурора Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури Парфьонова І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (протоколи № 418/2023, № 419/2023), про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, працюючої директором Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,

за ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 418/2023, № 419/2023 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст.172-7 КУпАП відповідно.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

З матеріалів вбачається, що протоколи про адміністративне правопорушення складені щодо порушень, суміжних в часі, надійшли на адресу суду майже одночасно та постанова по жодній із справ ще не приймалась.

Виходячи з вказаної правової норми, вважаю, що вищезазначені справи повинні бути об'єднані в одне провадження, та за результатами їх розгляду прийняте одне рішення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією 418/2023 від 29 вересня 2023 року ОСОБА_1 , будучи директором Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради та відповідно до

пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомила про наявність реального конфлікту інтересів при прийнятті рішення щодо підписання наказу № 264-к від 16 грудня 2022 року про надання грошової премії працівникам закладу освіти, а саме своєму чоловікові ОСОБА_2 , чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією 419/2023 від 29 вересня 2023 року ОСОБА_1 , будучи директором Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради та відповідно до

пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів при прийнятті рішення щодо підписання наказу № 264-к від 16 грудня 2022 року про надання грошової премії працівникам закладу освіти, а саме своєму чоловікові ОСОБА_2 , чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2

ст. 172-7 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала, повідомила суд, що не була обізнана про необхідність повідомлення про наявність конфлікту інтересів.

У судовому засіданні прокурор Парфьонов І.В. вважав, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, а тому остання підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-7 КУпАП неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 2 ст. 172-7 КУпАП вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів - тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів

Відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до копії наказу Відділу освіти Чорнобаївської районної державної адміністрації № 102-ктр від 11 липня 2018 року «Про призначення ОСОБА_1 » призначено ОСОБА_1 на посаду директора Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області на умовах контракту з 11 липня 2018 року (а.с. 21, на звороті).

Згідно з копією наказу Відділу освіти Чорнобаївської районної державної адміністрації № 29-к від 26 червня 2020 року «Про продовження контракту ОСОБА_1 » продовжено ОСОБА_1 , директору Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської районної ради Черкаської області, дію контракту на попередніх умовах з

11 липня 2020 року до липня 2024 року (а.с. 21).

Таким чином, ОСОБА_1 , як директор Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської районної ради Черкаської області, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на яку поширюється дія цього Закону.

Відповідно до наказу Чорнобаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області № 205-к від 15 серпня 2022 року «Про заключення строкового трудового договору з ОСОБА_2 » призначено ОСОБА_2 на посаду охоронника (0,5 ст) по строковому трудовому договору з 16 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року (а.с. 22).

Згідно з наказом Чорнобаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області № 236-к від 31 серпня 2022 року «Про заключення строкового трудового договору з ОСОБА_2 » призначено ОСОБА_2 на посаду охоронника (0,75 ст) з 01 вересня 2022 року по 31 серпня 2023 року (а.с. 22, на звороті).

Листом Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаській області Управління державної реєстрації повідомлено Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про те, що 15 грудня 2007 року Чорнобаївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було зареєстровано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , актовий запис № 131 (а.с. 29).

Відповідно до п. 5.3 Розділу 5 Статуту Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області директор закладу, в межах наданих йому повноважень, зокрема, організовує діяльність Чорнобаївської ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів; вирішує питання фінансово-господарської діяльності Чорнобаївської ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів; призначає на посаду та звільняє з посади працівників, визначає їх функціональні обов'язки (а.с. 30 - 40).

Згідно з копією витягу з наказу Чорнобаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області № 264-к від 16 грудня 2022 року «Про надання грошової премії працівникам закладу освіти» надано премію ОСОБА_2 у розмірі 2516,00 грн., даний наказ підписано директором школи ОСОБА_1 (а.с. 20, на звороті).

Законом України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів.

Відповідно п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

У відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі тими, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені в пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:

- вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

- повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадках коли особа перебуває на посаді, яка не передбачає у неї безпосереднього керівника, або колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

- не вчиняти дій і не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

- вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Тобто ОСОБА_1 , при вирішенні питання щодо встановлення премії своєму чоловіку ОСОБА_2 , охороннику Чорнобаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, остання з метою вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, повинна була повідомити відділ освіти Чорнобаївської селищної ради про наявність у неї реального конфлікту інтересів, не вчиняти та не приймати рішень в його умовах.

Приватний інтерес ОСОБА_1 обумовлюється тим, що остання, підписуючи вищезазначений наказ, встановлює та надає премію своєму чоловіку ОСОБА_2 (як охороннику), з метою отримання ним додаткових грошових коштів для задоволення власних потреб.

Отже, дослідивши матеріали справи, вважаю, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Її вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме:

- відомостями протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 418/2023 від 29 вересня 2023 року;

- відомостями протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 419/2023 від 29 вересня 2023 року;

- копією наказу Відділу освіти Чорнобаївської районної державної адміністрації № 102-ктр від 11 липня 2018 року «Про призначення ОСОБА_1 »;

- копією наказу Відділу освіти Чорнобаївської районної державної адміністрації № 29-к від 26 червня 2020 року «Про продовження контракту ОСОБА_1 »;

- копією наказу Чорнобаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області № 205-к від 15 серпня 2022 року «Про заключення строкового трудового договору з ОСОБА_2 »

- копією наказу Чорнобаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області № 236-к від 31 серпня 2022 року «Про заключення строкового трудового договору з ОСОБА_2 »;

- копією листа Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаській області Управління державної реєстрації;

- копією Статуту Чорнобаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області;

- копією витягу з наказу Чорнобаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Чорнобаївської селищної ради Черкаської області № 264-к від 16 грудня 2022 року «Про надання грошової премії працівникам закладу освіти»;

- поясненнями ОСОБА_1 наданими у судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції»

№ 1700-VII від 14 жовтня 2014 року, за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» неповідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинила правопорушення, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, згідно з вимогами ч. 2 ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставинами, що пом'якшують відповідальність є щире розкаяння винної.

Обставин, що обтяжують відповідальність - судом не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП - якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Таким чином, ОСОБА_1 визнається винуватою, а її дії необхідно кваліфікувати за ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, з накладанням на неї адміністративного стягнення у межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У зв'язку з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення та на підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 5 ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»), що становить 536,80 (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) гривень.

Керуючись ст.ст. 40-1, 172-7, 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження справи № 709/1446/23 та № 709/1447/23 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.

Об'єднаній справі присвоїти номер № 709/1447/23.

Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 (три тисячі чотириста гривень 00 копійок) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) гривень.

Платіжні реквізити для сплати судового збору: стягувач - Державна судова адміністрація України; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.

У разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна для стягнення штрафу у подвійному розмірі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення постанови.

Суддя О.Г. Романова