Ухвала від 12.10.2023 по справі 712/11046/23

Провадження № 1-кс /712/5043/23

Справа № 712/11046/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу

12 жовтня 2023 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянув у закритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання винесене в кримінальному провадженні № 22023250000000072 від 24.02.2023 року, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, старшим слідчим в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 та погоджено прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся старший слідчий в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 із клопотанням про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 .

Клопотання мотивує тим, що Слідчим відділом УСБУ в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023250000000072 від 24.02.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.

Громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Херсон, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який на даний час проживає в невстановленому досудовим розслідуванням місці на тимчасово окупованій території АР Крим, підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави України та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь- якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

У порушення вимог п. п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX) президент рф Володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

Близько 5 години ранку 24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторгнися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

У подальшому дія воєнного стану в Україні неодноразово продовжувалась. 17.08.2023 набрав чинності Закон України від 27.07.2023 № 3275 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», яким воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня строком на 90 діб, тобто до 15 листопада 2023 року. Таким чином з 24.02.2022 по 15.11.2023 в Україні діє правовий режим воєнного стану.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку рф проти України У період з 01.03.2022 по 11.11.2023 місто Херсон було захоплено військовослужбовцями зс рф і воно знаходилось під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Представниками рф на тимчасово окупованій території Херсонської області створено підпорядковану, керовану та фінансовану російській федерації окупаційну адміністрацію, в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України. При цьому, представники підконтрольних російській федерації самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території Херсонської області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу російської федерації.

Зокрема в липні 2022 року на тимчасово окупованій території міста Херсона завершене створення незаконного органу влади - «військово-цивільної адміністрації Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області». В складі цього незаконного органу влади створені структурні підрозділи, в тому числі відділи.

ОСОБА_6 , являючись громадянином України, фактично проживаючи на території м. Херсон, будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення м. Херсон збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що м. Херсон є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи в 2022 році в м. Херсон, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, підтримуючи воєнну агресію рф на території України, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо нього чи членів його родини, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше липня 2022 року зайняв посаду у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території м. Херсон, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора, - посаду «начальника відділу інформаційних технологій військово-цивільної адміністрації Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області». Вказаний відділ розташовувався за адресою: м. Херсон, просп. Ушакова, б. 37.

Відповідно до посадової інструкції на ОСОБА_6 , як на «начальника відділу інформаційних технологій військово-цивільної адміністрації Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області», було покладено виконання наступних організаційно-розпорядчих функцій: здійснення координації роботи, пов'язаної з виконанням основних завдань включаючи багатофункціональність, багатогалузевий характер, програмно-галузевий напрямок діяльності, керівництво відділом; забезпечення виконання покладених на відділ завдань та персональна відповідальність за якість та результативність; відповідно до положення про відділ координація роботи службовців відділу, визначення сфери (напрямів) їхньої діяльності; внесення пропозицій голові військово-цивільної адміністрації міста Херсону щодо структури та штатного розкладу відділу; затвердження посадових інструкцій спеціалістів відділу; організація та впровадження у межах повноважень відділу стратегічних планів, комплексних програм та планів розвитку інформаційних технологій та електронного управління, систем та кордонів інформаційної безпеки; розгляд у межах повноважень та організація підготовки проектів поточних та перспективних планів роботи відділу; у межах повноважень організація підготовки проектів рішень та визначення пріоритетних напрямків, заходів та завдань інформатизації Херсонської міської територіальної громади; забезпечення розвитку та впровадження сучасних інформаційних технологій у військово-цивільній адміністрації міста Херсона; сприяння проведенню єдиної технічної політики розвитку інформаційних технологій та електронного управління, систем та мереж, інформаційного забезпечення, а також щодо впровадження комп'ютерного, програмного, телекомунікаційного та методичного забезпечення функціонування інформаційно-аналітичних систем; здійснення організаційної роботи, спрямованої на реалізацію завдань, покладених на відділ відповідно до сфери управління; у процесі виконання завдань забезпечення співробітництва відділу з іншими структурними підрозділами військово-цивільної адміністрації міста Херсона, відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування.

Крім того, громадянин України ОСОБА_6 , діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, інформаційній та економічній безпеці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але в період не пізніше липня 2022 року по теперішній час, перебуваючи у «відділі інформаційних технологій військово-цивільної адміністрації Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області» (м. Херсон, просп. Ушакова, б. 37), займаючи посаду «начальника відділу інформаційних технологій військово-цивільної адміністрації Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області», реалізуючи свій злочинний умисел та виконуючи покладені на нього організаційно-розпорядчі функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації російської федерації в окупованому м. Херсоні, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, безпосередньо приймав участь у загальному управлінні незаконного органу влади, надавав безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - рф у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі: здійснював координацію роботи, пов'язану з виконанням основних завдань відділу, керував відділом; забезпечував виконання покладених на відділ завдань та ніс персональну відповідальність за якість та результативність; координував роботу службовців відділу, визначав сфери (напрями) їхньої діяльності; вносив пропозиції голові окупаційної «військово-цивільної адміністрації міста Херсону» щодо структури та штатного розкладу відділу; затверджував посадові інструкції спеціалістів відділу; організовував та впроваджував у межах повноважень відділу стратегічних планів, комплексних програм та планів розвитку інформаційних технологій та електронного управління, систем та кордонів інформаційної безпеки; розглядав у межах повноважень та організовував підготовку проектів поточних та перспективних планів роботи відділу; у межах повноважень організовував підготовку проектів рішень та розпоряджень з питань, що належать до компетенції відділу; визначав пріоритетні напрямки, заходи та завдання інформатизації Херсонської міської територіальної громади; забезпечував розвиток та впровадження сучасних інформаційних технологій в окупаційній «військово-цивільній адміністрації міста Херсона»; сприяв проведенню єдиної технічної політики розвитку інформаційних технологій та електронного управління, систем та мереж, інформаційного забезпечення, а також щодо впровадження комп'ютерного, програмного, телекомунікаційного та методичного забезпечення функціонування інформаційно-аналітичних систем; здійснював організаційну роботу, спрямовану на реалізацію завдань, покладених на відділ відповідно до сфери управління; у процесі виконання завдань забезпечував співробітництво відділу з іншими структурними підрозділами окупаційної «військово-цивільної адміністрації міста Херсона», відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування, та інші.

Допомога ОСОБА_6 представникам іноземної держави призвела до забезпечення сталого та належного функціонування незаконно створених органів влади та посилила заходи тимчасової окупації.

Вручити ОСОБА_6 письмове повідомлення про підзору не виявилося за можливе, оскільки згідно з матеріалами досудового розслідування останній мешкає на тимчасово окупованій території України, а саме - у АР Крим.

29.08.2023 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 29.08.2023 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - Газеті Кабінету Міністрів України Урядовий Кур'єр опубліковано письмове повідомлення від 25.08.2023 про підозру ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. Ill КК України, а також повістки про виклик ОСОБА_6 на 10:00 02.09.2023, 03.09.2023 та 04.09.2023, до слідчого відділу УСБУ в Черкаській області для проведення за його участі слідчих та процесуальних дій.

На зазначений час та у вказані дати підозрюваний ОСОБА_6 до слідчого відділу Управління не з'явився, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.

05.10.2023 у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, в порядку ст. 281 КПК України, його оголошено в розшук. Також слідчим подано до суду клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу - тримання під вартою.

На теперішній час, зважаючи на те, що підозрюваний ОСОБА_6 знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим, підозрюється у вчиненні особливо тяжких злочинів, схильний до вчинення інших кримінальних правопорушень, може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, а також продовжувати свою злочинну діяльність, виникла необхідність у застосуванні щодо нього найсуворішого запобіжного заходу - тримання під вартою, обрати яку на теперішній час не представляється можливим без його затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування зазначеного запобіжного заходу.

В судове засідання слідчий не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання приходить до наступного.

Згідно ч. 1 ст. 188 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши матеріали кримінального провадження, враховуючи те, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування та може переховуватись від суду, або вчинити інше кримінальне правопорушення, що свідчить про неможливість запобігання ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, суд приходить до висновку, що клопотання є таким, що підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 188 - 190, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою приводу підозрюваного для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Після затримання ОСОБА_5 не пізніше як через 36 годин з часу затримання доставити його до суду для розгляду клопотання про обрання міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, або його зміні на більш м'який запобіжний захід, за участю підозрюваного, його захисника, слідчого та прокурора.

Виконання даної ухвали покласти на старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 або інших слідчих із групи слідчих в даному кримінальному провадженні.

Ухвала діє протягом 60 днів та втрачає законну силу 10 грудня 2023 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1