Постанова від 13.10.2023 по справі 544/2439/23

Справа №544/2439/23

Пров.№3/544/723/2023

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2023 року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області у складі судді Сайко О.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Військової частини, у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживає в АДРЕСА_1 , громадянина України, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-20 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

12 жовтня 2023 року до Пирятинського районного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушеннясерії А4681 №35 від 11.10.2023 відносно ОСОБА_1 , згідно якого він 10.10.2023 близько 14 год. 00 хв. був виявлений на території військової частини з ознаками алкогольного сп'яніння.

Виходячи зі змісту ст. 7, декс України про адміністративні правопорушення; нормативно-правовий акт № 8073-X від 07.12.1984">254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.

Згідно ст. 278 КУпАП посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Проте, в протоколі відсутні відомості про ознайомлення особи, що притягується до відповідальності із її правами, із змістом протоколу. Також відсутні і пояснення правопорушника.

Вищезазначеним вимогам закону протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не відповідає: протокол про адміністративне правопорушення не підписаний правопорушником, відсутні пояснення правопорушника та немає відмітки про роз'яснення йому прав і обов'язків, передбачених ст. 268 КУпАП. Відсутні також дані про вручення чи причини невручення копії протоколу правопорушнику.

Дані обставини перешкоджають суду встановити обставини, які мають значення для вирішення питань цього розгляду.

Згідно п. 24 акт № 14 від 23.12.2005">постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Також, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.

Оскільки при наявності вказаних недоліків суддя позбавлений можливості розглянути справу, є підстави для повернення даних матеріалів відповідному органу для належного оформлення.

Керуючись ст.ст. 221, 256, 287 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , повернути до Військової частини НОМЕР_2 , для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя - О.О. Сайко