Справа № 541/3436/23
Номер провадження3/541/1185/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2023 року м. Миргород
Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Куцин В. М., розглянувши матеріали, які надійшли з Миргородського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полтава, непрацюючого, місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП не встановлено,
за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 969575 від 03.10.2023, зазначено, що 03.10.2023 о 16 год. 00 хв. за місцем проживання: АДРЕСА_2 ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме: умисні дії психологічного та фізичного характеру, що полягали в ображанні нецензурною лайкою, штовханні та намаганні вчинити бійку внаслідок чого могла бути завдана шкода здоров'ю ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Під час судового розгляду 06.10.2023 ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення не визнав, пояснив, що 03.10.2023 у нього з дружиною виникла сварка з підстав, що його дружина не доглядає дітей.
У судове засідання 16.10.2023 ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про відкладення розгляду справи не надав, причину неявки не повідомив.
Положення ч. 2 ст. 268 КУпАП в редакції, чинній на момент розгляду справи, не містять імперативного припису щодо обов'язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в судовому засіданні під час розгляду вказаної категорії справ.
З метою дотримання розумного строку розгляду справи та строків передбачених положеннями ст. 277 КУпАП, забезпечення можливості своєчасного притягнення особи до відповідальності у випадку доведення її винуватості та уникнення нею відповідальності, з урахуванням достатності обсягу наявних доказів, також, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне ухилення від явки на виклик суду призводить до умисного затягування розгляду справи, що на думку суду має місце з боку ОСОБА_1 нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким, зокрема, є охорона встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Диспозиція ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення дій, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, якщо вони вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Разом з тим, у фабулі викладеній у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 969575 від 03.10.2023 не зазначено, що особу, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 173-2 КУпАП - ОСОБА_1 протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою статті 173-2 КУпАП, хоча його дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП і повторність є кваліфікуючою ознакою даного адміністративного правопорушення. Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 969575 від 03.10.2023 у графі «чи притягався (лася) до адміністративної відповідальності» зазначено: «173-2 ч. 1 КУпАП квітень 2023».
Судом встановлено, що на розгляді у Миргородському міськрайонному суді Полтавської області перебувала справа № 541/1268/23, провадження № 3/541/474/2023 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП за фактом чинення домашнього насильства 05 квітня 2023 року відносно дружини ОСОБА_2 .
Постановою від 08 червня 2023 року у справі № 541/1268/23, провадження № 3/541/474/2023 провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Європейський суд з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії» від 30 травня 2013 року наголосив на тому, що суд не вправі на шкоду особі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суд також не має права самостійно відшуковувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення).
Приписами п. 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у зв'язку відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За сукупності вищевикладених та встановлених обставин, враховуючи, що у фабулі, викладеній у протоколі про адміністративне правопорушення ВАБ № 969575 від 03.10.2023 не зазначено про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення повторно, що є кваліфікуючою ознакою даного адміністративного правопорушення і відсутність у суду можливості самостійно змінювати фабулу викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, суд доходить висновку, що розпочате адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП слід закрити у зв'язку з відсутністю складу вищевказаного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, та керуючись ст. 173-2, 247, 280, 283, 284, 289, 294 КУпАП, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Миргородського
міськрайонного суду В. М. Куцин