73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"08" листопада 2007 р. Справа № 13/359-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Херсоні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ-Плюс"
до Херсонської міської ради
за участі:
3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -відкритого акціонерного товариства «Херсонбудтранс»,
представників сторін:
від позивача -Миті В.В. (директора), Куцака О.П. (представника за дорученням),
від відповідача -Сидорової Т.В. (представника за дорученням),
від 3-ї особи -не з'явився,
про зобов'язання Херсонської міської ради погодити місце розташування об'єкта -ремонтного боксу та будівництва складу на земельній ділянці орієнтовною площею 5199 м2, розташованій по Миколаївському шосе, 4 км у м. Херсоні, та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки,
За змістом позовної заяви вимоги ґрунтуються на відмові відповідача від надання в оренду земельної ділянки, на якій знаходяться придбанні позивачем об'єкти нерухомості за нотаріально-посвідченим договором купівлі-продажу від 15 вересня 2005 року.
Відповідачем зазначені вимоги не визнаються з посиланням на невиконання позивачем приписів статей 123 та 151 Земельного кодексу України, а саме щодо надання схеми розподілу території з іншими землекористувачами.
Крім цього з матеріалів справи слідує, що позивач на підставі нотаріально-посвідченого договору купівлі-продажу від 15 вересня 2005 року придбав у відкритого акціонерного товариства “Херсонбудтранс» частину будівлі (літера “О»), площею 1190 м2 з приміщенням другого поверху, площею 110 м2 та частину мостіння № 1, площею 2900 м2 (а.с. 10, 12, 14-15).
Поряд з цим ВАТ “Херсонбудтранс» листом, адресованим Херсонському міському голові (а.с. 17), відмовилось на користь позивача від земельної ділянки площею 5000 м2.
З метою оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розміщене це майно, з посиланням на положення статті 120 Земельного кодексу України позивач 21 травня 2007 року звернувся до Херсонської міської ради з клопотанням про погодження місця розташування ремонтного боксу та будівництва складу на земельній ділянці орієнтовною площею 5000 м2, а також про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки (а.с. 22).
Херсонською міською радою відмовлено у вирішенні цього клопотання до врегулювання питання розподілу території.
Під час судового розгляду справи за результатами проведеної будівельно-технічної експертизи встановлено, що межами земельної ділянки, на якій розміщені об'єкти позивача являються: 1) 1 частина ділянки: з північної сторони -існуюче огородження всієї ділянки -50,8 м, із західної сторони -лінія, з'єднуюча ріг будівлі -літери «О» та ріг цоколю розібраної будівлі -32,2 м, з південної сторони - бордюр зеленої зони -51,7 м, зі східної сторони -вісь проїзної частини до будівлі (літера «О») -30,8 м; 2) 2 частина ділянки: з північної сторони -бордюр зеленої зони -55,5 м, із західної сторони -існуюча роздільна огорожа -20,9 м, з південної сторони -проїзд спільного користування -55,5 м, зі східної сторони -вісь проїзної частини до будівлі (літера «О») -20,9 м. Площа названої земельної ділянки складає 5199 м2.
Відповідно до положень статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок юридичним особам здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтею 123 того ж Кодексу. Так, за цією статтею надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Поряд з цим статтею 124 названого кодексу встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
За змістом статті 120 ЗК України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування -на підставі договору оренди. При відчуження будівель і споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.
Разом з тим, приписами частини 2 статті 377 Цивільного кодексу України визначено, що якщо будівля і споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Як зазначено вище, безпосередній порядок передачі в оренду земельних ділянок юридичним особам здійснюється за положеннями статті 123 ЗК України, зокрема, за частиною 3 якої юридична особа, зацікавлена в одержані земельної ділянки, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
В свою чергу, відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Необхідно також зазначити, що безпосередній порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням земельних ділянок встановлено статтею 151 ЗК України. Так, за цією нормою юридичні особи, зацікавлені у вилученні земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля. Вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться юридичними особами, зацікавленими у їх відведенні. Погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок, а також Верховною Радою України. Юридичні особи, зацікавлені у вилученні земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації. Клопотання щодо об'єктів, вилучення яких провадиться Кабінетом Міністрів України, подаються до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Севастопольської міської державної адміністрації. Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.
При цьому у разі відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної, міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта ці питання вирішуються у судовому порядку. У разі задоволення позову щодо оскарження відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта рішення суду є підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки.
Згідно статті 19 Конституції України, пункту 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В даному випадку землекористувач, яким є ВАТ «Херсонбудтранс», при продажу нерухомого майна погодило вилучення земельної ділянки та це погодження було представлене відповідачу.
На підставі викладених обставин справи та положень правових норм слід дійти до висновку про безпідставну відмову відповідача за клопотанням позивача про погодження місце розташування об'єкту та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду спірної земельної ділянки, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
При цьому заперечення відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки вони спростовуються викладеними обставинами.
Зважаючи на зазначене, сплачене позивачем державне мито компенсується йому з державного бюджету в розмірі 3,40 грн.
На підставі зазначених правових норм та керуючись статтями 158-163, пунктом 3 Прикінцевих та Перехідних положень КАС України,
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Зобов'язати Херсонську міську раду погодити місце розташування об'єкта -ремонтного боксу та будівництва складу на земельній ділянці орієнтовною площею 5199 м2, розташованій по Миколаївському шосе, 4 км у м. Херсоні, та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду цієї земельної ділянки.
3.Стягнути з державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ+Плюс» (розташованого за адресою: м. Херсон, вул.. 200 років Херсону, буд. 33, кв. 14) -компенсації по сплаті державного мита в розмірі 3 грн. 40 коп. судового збору.
4.Роз'яснити сторонам, що дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата підпису постанови -9 листопада 2007 року
Суддя М.К. Закурін